BGMountains - GPS карта на българските планини за GARMIN GPS

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

BGMountains - GPS карта на българските планини за GARMIN GPS

Мнениеот GPSenjoy » Пет Яну 30, 2009 2:35 pm

Здравейте,
Излезе първата версия на BGMountains. Един проект който група ентусиасти почнахме преди два месеца. В тази версия са планините Беласица, Огражден, Алиботуш и Стъргач.

Предстоят Малешевска,Плана, Люлин, Пирин, Влахина, Рила и т.н.

Картата е безплатна и можете да изтеглите от тук:

http://www.gpsenjoy.com/maps/28-bgmountmaps/180-bgmountains.html

Повече за проекта може да прочетете тук:
http://www.gpsenjoy.com/questions/178-bgmountains.html

Също искам да Ви помоля, ако някой разполага с интересни GPS-тракове, за да бъдат включени в картите да ги ъплоудва в секцията Трак Архив на същия сайт.
GPSenjoy
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Май 28, 2007 10:35 pm

Мнениеот outfaced » Пет Яну 30, 2009 2:50 pm

:bigeyes: аз лично съм потресен ... ама хора, давайте малко повече гласност на такива хубави начинания ...

ние тука се пънем с подобни идеи и за малко да почнем да правим същото като вас :D (някой даже са почнали)
разбира се че имаме информация и тракове и все повече ще имаме ... трябва да си поговорим по темата с вас :beer: ;) и да обединим усилия
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот mulltex » Пет Яну 30, 2009 3:11 pm

Това с което сте се захванали е прекрасно - виждам, че в случая нямате все още нищо за Родопите, а мисля че outfaced са работили изцяло в тази насока.
Имам следната препоръка - отворете си една банкова сметка и си е оставете на website-a - тъй като смятате, да разпостранявате всичко безплатно ще е добре доволните потребители да могат да ви помогнат финансово.
Като ми остане време, ще взема да кача кординатите на някои интересни точки на пещери и дупки, които съм маркирал.


И дайте повече гластност на Проектът!


PS: По случайност попаднах и на http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/
Аватар
mulltex
 
Мнения: 405
Рейтинг: 1629
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:44 pm

Мнениеот GPSenjoy » Пет Яну 30, 2009 3:16 pm

:beer:


Разбира се, всеки може да се присъедини към екипа - стига да владее софтуера за картоправене, да има търпение да изпипва и най-малките детайли и най-важното да има време да го прави.
GPSenjoy
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Май 28, 2007 10:35 pm

Мнениеот subritual » Пет Яну 30, 2009 5:35 pm

Поздравления за чудесно свършената работа.Неведнъж съм се възползвал от картата на Плана.


Разбира се, всеки може да се присъедини към екипа - стига да владее софтуера за картоправене, да има търпение да изпипва и най-малките детайли и най-важното да има време да го прави.


И как може да стане това?
Аз имам скромна база от няколко местности край София с подробно изчертани черни пътища и някои полигони,които бих споделил,както и безвъзмездната си помощ по проекта.
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Мнениеот GPSenjoy » Пет Яну 30, 2009 6:56 pm

Здравей, subritual

Прочетох ти мейла, но ще забавя отговора и уточненията как можеш се включиш в проекта до понеделник, понеже така или иначе събота и неделя ще дадем малко почивка ;)
GPSenjoy
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Май 28, 2007 10:35 pm

Мнениеот jd » Пет Яну 30, 2009 7:07 pm

Евалата за проекта!
Аз скоро ще се снабдявам с по-свестен gps, така че като понаправя и аз някои друг трак, ще го допринеса! ;) :beer:
Изображение
Аватар
jd
 
Мнения: 1721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 2:50 pm
Местоположение: София

Мнениеот did » Пет Яну 30, 2009 7:36 pm

ще ви пратя малко тракчета с описания от Родопите.

ако обещаете да поддържате картата безплатна и да пазите правата на събраната информация, ще ви изпращаме и повече в бъдеще.

редно е подобно обещание да го има на сайта под формата на официални правила и ангажименти.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот GPSenjoy » Пет Яну 30, 2009 8:40 pm

did написа:редно е подобно обещание да го има на сайта под формата на официални правила и ангажименти.




:popcorn: ми че има го: http://www.gpsenjoy.com/terms.html
GPSenjoy
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Май 28, 2007 10:35 pm

Мнениеот did » Пет Яну 30, 2009 8:56 pm

did написа:ако обещаете да поддържате картата безплатна и да пазите правата на събраната информация, ще ви изпращаме и повече в бъдеще.

редно е подобно обещание да го има на сайта под формата на официални правила и ангажименти.


GPSenjoy написа:ми че има го: http://www.gpsenjoy.com/terms.html


Не виждам думичката "ЩЕ" и срокове.

При такъв регламент, не мога да Ви осъдя, ако след 3 години решите да продавате картата, направена с моя помощ, без да ми плащате.

Когато видя регламент, според който ще мога да ви осъдя, когато утре си смените текста в страницата и този текст е някъде законно подкован, ще имате много тракове от мен, както и помощ.

Просто искам не само странички в интернет, а юридическа сигурност, че няма да последвате topomaps, да съберете информация и да изчезнете с парите.

Съжалявам, ако звуча остро, но досега практиката показва, че на доброволни, безплатни инициативи, не може да се вярва, ако организаторите им не предложат юридическа сигурност за бъдещето на намеренията си.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот GPSenjoy » Пет Яну 30, 2009 9:16 pm

did, не държа да ни вярваш и не те карам насила да даваш информация... Ако искаш давай, ако не искаш недей.

Всеки който качва трак в Трак Архива може да избере лиценз според който трака не може да се ползва в комерсиални продукти.

Което също нищо не означава, защото не знам от коя част на света пишеш, но за тук живеещите в България думички като "съд" "законно право" "юридическа сигурност" могат да предизвикат само: :rofl:

По интересна ми е информацията ти за пари в проекта топомапс. Чувал съм че цялата информация от топомапс е налята в платената офроуд карта, но също така съм чувал и че това е станало без разрешението на К2 - създателя на топомапс. Та ако имаш някаква информация - сподели.
Последна промяна GPSenjoy на Пет Яну 30, 2009 9:29 pm, променена общо 1 път
GPSenjoy
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Май 28, 2007 10:35 pm

Мнениеот did » Пет Яну 30, 2009 9:18 pm

GPSenjoy написа:за живеещите в България думички като "съд" "законно право" "юридическа сигурност" могат да предизвикат само: :rofl:


Живея в България и това никак, ама никак не ми е смешно.

http://mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t ... highlight=

Обърни внимание на постовете на TOYAGA преди три години и ги сравни с това, което става сега.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот GPSenjoy » Пет Яну 30, 2009 11:15 pm

Е и?

Какво да гледам - К2 не познавам, но предполагам, че точно заради благодарни потребители като Тояга е зарязал проекта. За пари съм сигурен че и 2 лева не е изкарал от картата. В момента ако влезеш в сайта му ще видиш че пак прави нещо подобно на топомапс - в смисъл прави го без пари и за удоволствие

А Туоно е човека-институция в областа на ГПС-технологиите. Винаги готов да сподели знанията си с всеки които има желание да научи нещо. Аз поне 50% от това което знам за ГПС съм научил от него. Включително и в момента помага с информация, тракове и съвети за BGMountains. Изкачванията на Беласица от селцата в подножието към билото са точно по споделена от него информация.


И айде стига сме дъвкали темата права: Лиценза на картата е написан черно на бяло в страницата от която се даунлоудва. Има и линк към съответния Криейтив Комон лиценз - Също при инсталацията на картата има условия за ползване. Единствено ако си съгласен с въпросния лиценз си даваш данните - иначе не го правиш. Избора е твой.
GPSenjoy
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Май 28, 2007 10:35 pm

Мнениеот outfaced » Съб Яну 31, 2009 12:56 am

Изображение

искаме да правим нещо заедно ... нали така
дайте да мислим как да го правим и да не политизираме темата (отново)
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот nicky bike » Съб Яну 31, 2009 1:04 am

Извинявам се,че се намесвам в спора, но (писал съм го и преди) ако не се сложи "Държавата" някакъв ред в тоя балкан аз трак мога да дам на всеки който и да е. Запазвам правото да дам на тези които искат да видят нещо което не са виждали в друга планина.

Хората с моторите и тем подобни Планинско - орящи техники не желая да знаят моите пътеки. До сега Картата "на Сабин" ми е служила добре в градове като подчертавам ,че горе (в балкана) виждам там от където са вече минали и не минавам от там.

Съгласен съм да помагам с каквото мога. Не съм съгласен с опустошаването на пътеките.
:) :beer:
Умния човек не говори много, а действа, простия ... само пише, когато няма какво друго да направи!
Аватар
nicky bike
 
Мнения: 959
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 20, 2006 8:49 pm
Местоположение: Bulgaria Габрово

Мнениеот dido3 » Нед Фев 01, 2009 4:38 pm

Как да ти кажа - ние също ич не сме съгласни ... :beer:
dido3
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Май 09, 2007 9:37 am

Re: BGMountains - GPS карта на българските планини за GARMIN GPS

Мнениеот GPSenjoy » Сря Юни 10, 2009 4:26 pm

Мапсета вече съдържа карти на Малешевска, Плана и Витоша. Добавени са нови обекти и корекции по останалите планини.
GPSenjoy
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Май 28, 2007 10:35 pm

Re: BGMountains - GPS карта на българските планини за GARMIN GPS

Мнениеот PtD » Сря Юни 10, 2009 5:43 pm

:agree:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: BGMountains - GPS карта на българските планини за GARMIN GPS

Мнениеот subritual » Пет Юни 12, 2009 5:43 pm

:clap:
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: BGMountains - GPS карта на българските планини за GARMIN GPS

Мнениеот tanec » Пет Юни 12, 2009 9:16 pm

да задам един можеби тъп въпрос. Знам как да записвам тракове и да отбелязвам обекти, но искам да ви попитам тези данни (export GPX) които ги записва във един файл дали могат да ви бъдат полезни. Ако да ще пратя 2-3 пътечки и когато ходя да карам винаги ще записвам.
Аватар
tanec
 
Мнения: 329
Рейтинг: 1992
Регистриран на: Пон Апр 25, 2005 8:22 am

Re: BGMountains - GPS карта на българските планини за GARMIN GPS

Мнениеот GPSenjoy » Пет Юни 12, 2009 9:50 pm

Последното изречение от първия ми постинг... иначе казано "ДА"
GPSenjoy
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Май 28, 2007 10:35 pm

Re: BGMountains - GPS карта на българските планини за GARMIN GPS

Мнениеот hrissim » Пет Мар 26, 2010 10:22 pm

Честито! :agree:
Последаната версия е вече с опции за рутиране. :^:
Любомир Ботушаров е активен "спомоществовател" с данни за картата.
Подробности ТУК и ТУК и ТУКА :smokin:
:bowdown:
Зехте ли си ДОЗАТА планина?
Статии за:
Палатки *** Туристически обувки***Дрехи за туризъм
Аватар
hrissim
 
Мнения: 1263
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 2:50 pm
Местоположение: на 950 м.н.в.

Re: BGMountains - GPS карта на българските планини за GARMIN GPS

Мнениеот frantishek » Съб Мар 27, 2010 7:26 am

Аааааа бравооооо :bowdown: :bowdown: :bowdown: Е това е вече супер. Ще се пробва най скоро време.
Аватар
frantishek
 
Мнения: 426
Рейтинг: 1433
Регистриран на: Чет Юли 30, 2009 2:01 pm

Re: BGMountains - GPS карта на българските планини за GARMIN GPS

Мнениеот deadahmed » Нед Мар 28, 2010 12:16 am

Защо не ползвате http://www.openstreetmap.org/ , когато стигнете и до въвеждане на градски и междуградски маршрути?
Аватар
deadahmed
 
Мнения: 238
Рейтинг: 963
Регистриран на: Сря Май 13, 2009 10:14 am

Re: BGMountains - GPS карта на българските планини за GARMIN GPS

Мнениеот hrissim » Нед Мар 28, 2010 2:42 pm

deadahmed написа:Защо не ползвате http://www.openstreetmap.org/ , когато стигнете и до въвеждане на градски и междуградски маршрути?

Можеш да се включиш в проекта. ;)
Зехте ли си ДОЗАТА планина?
Статии за:
Палатки *** Туристически обувки***Дрехи за туризъм
Аватар
hrissim
 
Мнения: 1263
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 2:50 pm
Местоположение: на 950 м.н.в.

Re: BGMountains - GPS карта на българските планини за GARMIN GPS

Мнениеот hrissim » Сря Апр 21, 2010 8:13 pm

Запълнен един пропуск - легенда с използваните условни знаци:
http://img412.imageshack.us/img412/3710 ... legend.jpg
Зехте ли си ДОЗАТА планина?
Статии за:
Палатки *** Туристически обувки***Дрехи за туризъм
Аватар
hrissim
 
Мнения: 1263
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 2:50 pm
Местоположение: на 950 м.н.в.

Re: BGMountains - GPS карта на българските планини за GARMIN GPS

Мнениеот frantishek » Сря Апр 21, 2010 9:17 pm

Специални благодарности за легендата. :bowdown:
Аватар
frantishek
 
Мнения: 426
Рейтинг: 1433
Регистриран на: Чет Юли 30, 2009 2:01 pm

Re: BGMountains - GPS карта на българските планини за GARMIN GPS

Мнениеот subritual » Пон Юли 12, 2010 3:37 pm

Излезе нова версия на картата, която включва Рила, Пирин, Витоша, Люлин,
Плана, Беласица, Огражден, Малешевска, Алиботуш, Стъргач. Верила и Влахина (без полигони за терена)

D-load

Новини и ъпдейти на http://bgmountains.org/ както и във facebook
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: BGMountains - GPS карта на българските планини за GARMIN GPS

Мнениеот subritual » Пон Окт 25, 2010 3:02 pm

Виждам,че доста от хората във форума използват картата и призовавам тези, които имат подобрения по картата (тракове и точки) и съответно желание,
да ги качват в сайта
Благодаря! :beer:
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: BGMountains - GPS карта на българските планини за GARMIN GPS

Мнениеот subritual » Вто Фев 15, 2011 10:47 pm

Нова версия излезе със следните подобрения:
Добавени са нови карти на София + Софийско поле и Краище. Картата на София е почти завършена, без пътища в 5-6 села. Краище има повече за доработване, ще се подобрява в следващите версии.
Вече можете да рутирате в София безплатно. :wavey:

По останалите планини има доста нови тракове, точки и други обекти. По-сериозните промени там са:
- Пирин е с обновена пътна мрежа, вкл. всички селища по Местенското поречие;
- изгледът на теренните полигони в Рила е оптимизиран без загуба на... детайли - полигоните се изчертаваха доста бавно;
- в южния край на Влахина планина (района на Кадийца и Коматиница) има добавен голям участък с прецизни теренни полигони.

Предстоят Централен Балкан (скоро) и няколко планини от Верило-Руйската планинска редица.

На сайта ще намерите списъка с промените - http://bgmountains.org/en/maps/category/4-?download=39%3A . Екипът, който разработва картата благодари на всички, които са споделили живи данни - те са включени в картата. Нови тракове и точки можете да пускате след регистрация на http://bgmountains.org/tracks?task=view.upload Не пропускайте и кутията за дарения в горния десен ъгъл на главната страница - нужни са средства за купуване на лицензи за програмите, с които работим, поддръжка на сървърите, за хостване на сайта и т.н. :D
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot], traveler и 25 госта