Дилема. Моля за съвети.

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Дилема. Моля за съвети.

Мнениеот Antares » Нед Юни 10, 2007 8:01 pm

Изправен съм пред дилема. В момента разполагам с доста стар модел велосипед (Sprint Meta-Pro) и понеже започвам да "прохождам" в планинското... наистина планинското, а не парковото колоездене, започвам да усещам недостатъците му...
Решението да взема нов велосипед е твърдо взето. Проблема е, че не разполагам с необходимите финанси за да взема ХС модел от приемливия (доколкото разбирам) клас на Apolon или Ontario.
Самата дилема ми е, дали да сменям поетапно компонентите по сегашното ми колело (взимайки по-добри), същевременно събирайки пари за нови (или 2ра ръка) рамка и вилка (и колче и другите несъвместими компоненти между старата и новата рамка) или да го оставя на доизживяване, без да го карам много-много и да събирам пари за закупуването на ново колело.
Колелото ми е на три години и един по един компонентите му (и без това не кой-знае колко качествени) започват да сдават багажа. Днес например задния ми дерaйльор се предаде окончателно... Регулаторите на спирачните ми лостчета не държат, предния дерайльор също не се държи "подобаващо"...
Очаквам мнения, благодаря предварително :]
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7459
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Мнениеот pe60t0 » Нед Юни 10, 2007 8:08 pm

Аз ако бях на твое място бих купил нов велосипед , още повече, че рамката на сегашния ти е нормал-сайз което води до ограничаване на надграждащите възможности ...като решиш какво ще правиш ще дадем и съвети за конкретен модел :)

успех
Make the sport fun not the fun a sport...
Аватар
pe60t0
 
Мнения: 1503
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Сря Май 25, 2005 8:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Nymphetamine » Нед Юни 10, 2007 8:08 pm

Карай го докато не сдаде багажа докрай и през това време събирай пари. Като събереш към 7-800лв за нещо истинско, тогава търси по-подробно. За сега само събирай впечатления... и пари. Аз така бих постъпил.
Аватар
Nymphetamine
 
Мнения: 3197
Рейтинг: 1999
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 9:30 pm
Местоположение: Пловдив, България

Мнениеот Antares » Нед Юни 10, 2007 8:09 pm

В този ред на мисли бих добавил и допълнителен въпрос:
Кои са компонентите, които не бих могъл да прехвърля на евентуална нова (и евентуално качествена) рамка?

Ред: Nymphetamine, oсновния ми проблем е, че тези пари ще мога да ги събера за не по-малко от половин година. А през това време колелото ще продължи да яде пари за да може най-малкото да върви :) Да не говорим, че отвътре ме изяжда желанието да го юркам по пътечките :)

Иначе, конкретния модел, който съм си харесал (засега) е Drag Ontario. Впечатления събирам откакто съм се регистрирал във форума :]
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7459
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Мнениеот Admin » Нед Юни 10, 2007 8:39 pm

Колкото и да е трудно, аз бих изчакал да събера пари, карайки наличното свсем спокойно, без да го юркам изобщо, дори и в града и подменяйки само най-наложителните части и то с някакви евтини, колкото да изкарат няколкото месеца до ново.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Nymphetamine » Нед Юни 10, 2007 8:56 pm

Не съм казвал, че е лесно. :) И на мен в момента толкова много ми се кара, че едва ли не скоро ще изпадна в абстиненция. Но си стискам гъза, дет се вика, и гледам да скътам някой друг лев за колело. Почни работа, ако имаш години, също помага. ;) Успех в по-нататъчни действия.
Аватар
Nymphetamine
 
Мнения: 3197
Рейтинг: 1999
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 9:30 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Дилема. Моля за съвети.

Мнениеот BikeArea » Нед Юни 10, 2007 11:02 pm

Antares написа:Самата дилема ми е, дали да сменям поетапно компонентите по сегашното ми колело (взимайки по-добри), същевременно събирайки пари за нови (или 2ра ръка) рамка и вилка (и колче и другите несъвместими компоненти между старата и новата рамка) или да го оставя на доизживяване, без да го карам много-много и да събирам пари за закупуването на ново колело.


Всеизвестен факт е че в планината всичко е консуматив!
Имаш рамка, сменяш компоненти с по-добри и къташ кинти за друга рамка, обаче тъкмо изброиш 100-150 лева за рамка и се сещаш за горното - "В планината всичко е консуматив!". На новите компоненти ресурса е понамалял и те пак са за смяна...

Но пък износването на чарколяците е правопропорционално на карането на велосипеда. Сиреч караш по икономично (малко км/пенсионерски стил) и лека полека надграждаш, което както и да го мисля няма особен смисъл предвид сегашното ти положение.

Всичко. което казах дотук е може би малко объркано затова пак ще кажа - карай си старото и трупай купчинка за цяло ново колело.

Пък и недей говори така песимистично, че ще събереш парите за 6 месеца...
Лято иде!
Вярно хората на почивка ходят, ам някои и бая по-здраво работят през лятото.
Току-виж наесен и ти запееш популярната "А някой кара колелоооо..." ;)


Успех! :beer:
Your bike, your way !
Аватар
BikeArea
 
Мнения: 291
Рейтинг: 1507
Регистриран на: Пет Юли 14, 2006 3:10 pm
Местоположение: Велинград / Пловдив / Студентски град

Мнениеот klmn » Нед Юни 10, 2007 11:21 pm

Проблема е, че не разполагам с необходимите финанси за да взема ХС модел от приемливия (доколкото разбирам) клас на Apolon или Ontario.
Ми,взимаш заем 500в и си готов. :agree:
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот Antares » Пон Юни 11, 2007 10:20 am

За годинките - първата четиридесета от хилядолетието съм я подминал и работя, доколкото работата във ТВ "Фантастико" може да се разграничи от робство.
За пари - изкарват се някакви, но за да отделя за отколешната ми страст - трябва да позатегна колана, защото наем, консумативи си вървят... и дето се вика "требе се яде" :]
Идеята със заемите не я харесвам, въпреки, че при това положение ще имам колело сега, когато се кара, а не както ще се получи по другия начин - да си купя колело за края на сезона :]

Благодаря ви за мненията, обикновено точно в спора намирам креативните решения :)
(за това хората ме определят като заядлив :))
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7459
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Мнениеот PtD » Пон Юни 11, 2007 11:06 am

Аз пък бих си сглобил *сега* байк от части втора ръка. Излиза доста по-евтино от ново, а пък ако горе-долу разбираш може да стане читаво.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот klmn » Пон Юни 11, 2007 7:42 pm

Идеята със заемите не я харесвам

Аз също,но все някой роднина/добър приятел би могъл да ти услужи с 400 лв (аполона е толкова),а и доста колеги,приятели и т.н. си взеха телефони,ТВ-та и др. простотии със банкови заеми.Не казвам,че е добра идея,но сумата не е голяма и може да се изплати.

байк от части втора ръка. Излиза доста по-евтино от ново, а пък ако горе-долу разбираш може да стане читаво.
Да,ама да са читави частите.
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот Antares » Пон Юни 11, 2007 9:04 pm

Идеята с частите втора ръка много от отдавна я мисля, но все пак съм прохождащ и нито познавам марки, нито модели. Имам бегли познания и то натрупани от четене на теми тук.
Така че според мен би било огромен риск да започна да си окомплектовам колело по този начин, въпреки очевидното предимство (финансово) на този начин... Опасявам се да не попадна на несъвместими чаркове, на некачествени, не знам кое да гледам, не знам на кои компоненти да наблегна най-много (да де, спирачките са ясни), не знам кои марки, модели са качествени, лесно мога да дам "много" пари за некачествени части.
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7459
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Мнениеот PtD » Пон Юни 11, 2007 11:12 pm

Antares написа:Идеята с частите втора ръка много от отдавна я мисля, но все пак съм прохождащ и нито познавам марки, нито модели. Имам бегли познания и то натрупани от четене на теми тук.


Ами хвани си някой разбирач да ти помогне!
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот Мъро » Вто Юни 12, 2007 10:45 am

Тегли потребителски кредит:)
100km/h не е скорост, а време да превключиш на втора!
Аватар
Мъро
 
Мнения: 1259
Рейтинг: 1635
Регистриран на: Съб Дек 02, 2006 1:07 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Дилема. Моля за съвети.

Мнениеот bikerider » Вто Юни 12, 2007 10:48 am

BikeArea написа:Всеизвестен факт е че в планината всичко е консуматив!


мъъъничко се увличаш, не мислиш ли? :D
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Дилема. Моля за съвети.

Мнениеот codename47 » Сря Юни 13, 2007 9:45 am

BikeArea написа:Всеизвестен факт е че в планината всичко е консуматив!

особено яденето :popcorn: :drunk:
Ако приемете ограниченията си, ще успеете да ги прескочите и да минете отвъд тях!
Аватар
codename47
 
Мнения: 2295
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 9:19 pm
Местоположение: София

Мнениеот shaggy86 » Сря Юни 13, 2007 5:14 pm

намери си нова работа :agree:
Аватар
shaggy86
 
Мнения: 1007
Рейтинг: 1745
Регистриран на: Пет Юни 25, 2004 10:32 am

Мнениеот Antares » Сря Юни 13, 2007 8:49 pm

shaggy86 написа:намери си нова работа :agree:
По този въпрос се работи :)
PtD написа:Ами хвани си някой разбирач да ти помогне!

Проблема е там, че сред приятелите ми аз съм най-големия разбирач на тема МТВ :)
Та молбата ми е, някой от вас би ли се нагърбил с досадната задача да изтърпява глупавите ми въпроси на ЛС относно продукти, пуснати във секцията купува/продава?
Вече разполагам и с място, където да мога да складирам проекто-колелото :)
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7459
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Мнениеот RedHawk » Пет Юни 15, 2007 9:44 am

Antares,
Ако кажеш за каква сума става въпрос и колко си висок може да имам едно предложение за теб. Става въпрос за един ZX5,
но само при положение че си по-висок от 180 см , защото рамката е
с размер 20" .
Аватар
RedHawk
 
Мнения: 1082
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2005 8:06 am
Местоположение: София - Лозен

Мнениеот Antares » Пет Юни 15, 2007 11:32 am

Еми в настоящия момент повече от 200 лева ми е претоварване, ще трябва да тегля заеми, ала-бала ... То и 200 си ми е бая натоварване, но поне този месец няма да плащам тоци, води, и т.н...
Иначе съм 186...
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7459
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Мнениеот RedHawk » Пет Юни 15, 2007 2:21 pm

Като рамка трябва да става, но парите са малко. Наистина ако можеш
да поотложиш покупката и да посъбереш за нещо свястно ще е добре.
После може да стане така че да пропуснеш не един а два сезона.
Аватар
RedHawk
 
Мнения: 1082
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2005 8:06 am
Местоположение: София - Лозен

Мнениеот Antares » Пет Юни 29, 2007 2:49 pm

Дилемата беше прекратена... грубо... по този начин :)
Сега само ми остава да си взема спирачки, команди, средно, курбели, педали, декланшор, дерейльор, верига, две капли, предни и задни венци, вилка, лапа и кормило :)
И ако искам и да посядвам, може и колче, скоба и седалка :)

НО... началото е поставено, благодаря на всички за идеите, съветите, подкрепата и специално на Admin за проявеното търпение :)

П.П. Искам да попитам, опитах се да проверя хода на шока, но... нямаше такъв. В основата видях едно червено лостче, въртящо се на 180 градуса. Чел съм, че някои шокове могат да се заключват, но... как да се отключи? Проверих във всичките възможни положения - шока не се отхлаби, както и при въртенето на шайбата, регулираща пружината.
Моля ви, не ми се смейте :)

Редакция:
bdz43r написа:А може би не можеш да го стиснеш достатъчно силно?
Опитвам се да приложа цялата си сила, при натиска, но без видим резултат. Е, едва ли е толкова, колкото ако тежат осемдесетината ми кила отгоре...
Последна промяна Antares на Пет Юни 29, 2007 3:22 pm, променена общо 1 път
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7459
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Мнениеот bdz43r » Пет Юни 29, 2007 2:59 pm

А може би не можеш да го стиснеш достатъчно силно?
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта