Манталитет и култура на българските шофьори

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Мнениеот axelmax » Чет Май 31, 2007 10:00 pm

ЛУДА НАДПРЕВАРА!!!
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот thekidtwist » Чет Май 31, 2007 10:27 pm

Crimson написа:
Teodor40 написа:
Crimson написа:bla bla... но тъй като си ми слабост мога и да те почна ако много държиш :evil:

Колко си смел и велик :roll2:

...следващият път като седнем пак на една маса, вярвай ми няма да ти го спестя ;)


Опази боже,да седне човек с Теди на една маса! :nono:
One only needs two tools in life: WD-40 to make things go, and duct tape to make them stop.

The journey is the reward.....
Аватар
thekidtwist
 
Мнения: 1100
Рейтинг: 1752
Регистриран на: Пет Дек 10, 2004 11:04 am
Местоположение: Orange County,CA

Мнениеот bikerider » Пет Юни 01, 2007 2:24 pm

Преди няколко часа един велосипедист във възможно най-грубо нарушение успя да влезе в кръстовището на червено, отне ми предимството (тоест аз му го дадох доброволно), след което успя да се стресне от вида на бронята ми на половин метър от него, успя да падне и да си ожули (за щастие само) коляното, след което да ми се развика защо не внимавам.

Та какъв бил манталитета на шофьорите? Същия като на велосипедистите. Броя на колелата няма значение, тъпаци има навсякъде. Трябваше ли да го блъсна, да ме изкарат мен виновен, та да му дойде акъла? Май клоня към да... :spin:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот PtD » Пет Юни 01, 2007 3:21 pm

bikerider написа:Та какъв бил манталитета на шофьорите? Същия като на велосипедистите.


Ами разбира се, нали ги отглеждат на същото място, как да е различен. Това не пречи да плюем по шофьорите :D Най-малкото защото количествено грубите селски прояви от тяхна страна са в пъти повече.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот did » Пет Юни 01, 2007 3:23 pm

PtD написа:Най-малкото защото количествено грубите селски прояви от тяхна страна са в пъти повече.

Това пък сигурно е, защото те са в пъти повече от велосипедистите, пък и тежкото си оборудване се набиват на очи.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот feb » Пет Юни 01, 2007 3:59 pm

did написа:
PtD написа:Най-малкото защото количествено грубите селски прояви от тяхна страна са в пъти повече.

Това пък сигурно е, защото те са в пъти повече от велосипедистите, пък и тежкото си оборудване се набиват на очи.

Това е обяснението и на мита за "голфаджиите", ама да не навлизаме и в тази безмислица. ;-)
Аватар
feb
 
Мнения: 109
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Май 29, 2004 12:16 pm

Мнениеот bikerider » Пет Юни 01, 2007 4:29 pm

PtD написа:Най-малкото защото количествено грубите селски прояви от тяхна страна са в пъти повече.


Да, щото са зад един метър метал и ламарина. Което не променя гледната точка за манталитета на велосипедистите. Имам наблюдения и от двете страни както знаеш и истината е, че много рядко виждам велосипедист, който кара по правилата и мисли с главата си. Тъжно, но факт. Няма и как да е иначе, докато колоезденето е научи-се-сам.

Иначе не споря, че е по-забавно да се плюе анблок по шофьорите ама до никъде не води, поне според мен. И преди съм го казвал, проблема е общ. А причинителя е известен - ДАИ, ГУП и КАТ -> МВР.

Същия проблем като в онази тема с "онези господа" и "нашите другари". Едно към едно.

Edit: Едва ли е новина, ако спомена, че броя на велосипедистите непрекъснато расте. Чудно ми е, ако/когато броя им стане съизмерим (дано!) с този на шофьорите, тогава какви драми ще има. И кой ще е правия?
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот ilinkolov » Пет Юни 01, 2007 4:52 pm

bikerider написа:И кой ще е правия?


:idea: По-силния?
от всичко по нещо и от нищо достатъчно
Аватар
ilinkolov
 
Мнения: 252
Рейтинг: 1251
Регистриран на: Пет Ное 26, 2004 11:10 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот lanzz » Пет Юни 01, 2007 5:56 pm

bikerider написа:Едва ли е новина, ако спомена, че броя на велосипедистите непрекъснато расте. Чудно ми е, ако/когато броя им стане съизмерим (дано!) с този на шофьорите, тогава какви драми ще има. И кой ще е правия?

за зла беда, броя на шофьорите расте с пъти по-голяма скорост... преди да направят читава велосипедна инфраструктура, растежа на броя велосипедисти няма да се засили много, а пък без достатъчно велосипедисти (разбирайте достатъчно за да си заслужава да се печелят гласовете им по избори), велосипедна инфраструктура ще има малко друг път... иначе ако броя им стане съизмерим,подозирам че ще започне да се прилага правилника и за велосипедистите - със съответните права и задължения. така че надали ще има голяма драма.
Аватар
lanzz
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 07, 2006 10:16 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот PtD » Пет Юни 01, 2007 8:53 pm

@bikerider - ами разбира се, че проблемът е в тоталната липса на контрол. Само че никой няма изгода да го въвежда, затова може само с външен натиск да стане. Както неведнъж сме обсъждали, в цивилизованите страни шофьорите са същите малоумници като тук, само дето знаят, че като нарушат, ще им бръкнат дълбоко в джоба с голям процент вероятност, затова се въздържат. И полека-лека това знание става генетично заложено...
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот ma3xR » Пет Юни 01, 2007 9:47 pm

Antares написа:Важното е, че си жив и здрав.
Аз лично се старая да се съобразявам повече със законите на физиката. Защото за разлика от законите за движение по пътищата, тези никой не може да ги наруши...
Случвало ми се е междугратско каране по шосе да се превърне в ХС, защото камион в отсрещното платно предприе изпреварване право срещу мен и решението беше да изхвърча в нивата, случвало се е да отнеса страничното огледало на бус с гърди, защото прави десен завой през мен, случвало ми се е да гушвам кола, по същата причина...
Важното е, че съм жив и здрав и без контузии... За това преди всякакви кръстовища, пресечки и т.н. поглеждам назад за потенциално завиващ автомобил, защото не са много шофьорите, които се съобразяват с велосипедистите...


+++
това горното е яко , а сега си представи / не моя милост - мои приятел / : спуска бул. Б-ия от Бояна посока центъра , зелен светофар, 2-3 коли и едно ауди ТТ кабрио, засилва се за да хване вълната, светофара светва 4ервено, аудито спира до него реис , спира4ките отказват / скотт / -> сблъсък изотзад, моя 4овек прави скок тип прасета вкосмоса със стоте си кила и се озовава някъде при скоростния лост с няколко зъба по малко , крив нос и уплаха до не"знам си къде :rofl: , то не е смешно дее :rofl: :rofl:

незнам как се сетих за тоя пи4, ама дори не е бил бит от ауди драивера - по 4удо , таоттогава карам с каска и много се пазя от мпс-тата, а гледам и те се пазят от мен , номера е винаги да предвиждаш какво ще се слу4и в следващия момент и да не предприемаш излишни рискове
Аватар
ma3xR
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Май 27, 2007 1:53 am
Местоположение: na mars elate powe4e

Мнениеот PtD » Пет Юни 01, 2007 10:20 pm

ma3xR написа:номера е винаги да предвиждаш какво ще се слу4и в следващия момент и да не предприемаш излишни рискове

:agree:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот bikerider » Съб Юни 02, 2007 1:20 pm

PtD написа:@bikerider - ами разбира се, че проблемът е в тоталната липса на контрол. Само че никой няма изгода да го въвежда, затова може само с външен натиск да стане.


Само с натиск няма да стане.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Съб Юни 02, 2007 1:27 pm

@lanzz: е все пак се надявам, че шофьорите ще слизат малко помалко от колите, щото инфраструктурата няма да издържи още много.

lanzz написа:така че надали ще има голяма драма.


Иначе ми е ясно, че при сегашните тенденции драма няма да има. Драмата е в момента. Колоездачите са абсолютно пълноправни участници в движението, обаче по мои наблюдения поне половината си нямат хал-хабер от правилника, само някаква обща култура. Тук се реве против шофьорите, ама шофьорите поне минават изпит по листовки.

Неминуемо е да има и трябва да има пъти по-строг контрол върху колоездачите. Да не говорим за шлемове, осветления и прочие...

Шофьорите може да са всякакви, ама си имат стопове, габарити, фарове, четири колела, четири спирачки... Освен това са минали изпит. Така че, не знам какъв е манталитета на шофьорите, със сигурност има ужасни лайнари, които освен бой друго не може да ги оправи, но за съжаление виждам и какъв е манталитета на масата велосипедисти: "епа я го знам беее". После ревем по форумите, когато някой велосипедист загине на пътя, съболезнования, ала-бала... И дотам. Ако всички велосипедисти мислеха като ma3xR (@ma3xR: :agree:) положението щеше да е далеч по-розово. Тогава да се реве срещу шофьорите разбирам. Ама сега некакси просто не върви, поне според мен.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот feb » Нед Юни 03, 2007 12:35 am

bikerider написа: Така че, не знам какъв е манталитета на шофьорите, със сигурност има ужасни лайнари, които освен бой друго не може да ги оправи, но за съжаление виждам и какъв е манталитета на масата велосипедисти: "епа я го знам беее".

:agree:
Както казах в една друга тема, засягаща до голяма степен същия въпрос, време е да се сложи край на обобщенията!
Никога не съм ги обичал и много мразя някой да каже, че това било български, шофьорски или какъвто и да е друг манталитет!
Хора има всякакви!
Тези, които са лайна, най-често са лайна и зад волана и на велосипедните педали и на пешеходната пътека, както и навсякъде другаде!
Време е и да се сложи край на стадната простотия да се прави нещо защото другите го правят.
Аз например всяка сутрин се редя на огромна опашка за десен завой и отляво и отдясно огромно количество "тарикати" ме предреждат, дори и минават на червено доста често.
ДА, по-бързо минават(ако изобщо може да се каже бързо, пък и колко ли време се "спестява" при грАДСКОто каране в София) и НЕ, не считам че и аз трябва да правя така, само и само да не ме пре**ат въпросните персони!
Неприятно ми е, но мога да го преглътна и това е моят начин на действие! Отделно е, че изпитвам известно удовлетворение да ги гледам как редовно се обясняват на полицаите зад завоя.
Когато изпреварвам колело гледам да съм поне на една кола разстояние странично от него или ако нямам такава възможност намалявам максимално, за да избегна евентуално съприкосновение.
Когато минавам покрай автобус или нещо друго спряло на спирка, винаги знам, че може някой заблуден пешеходец да изтърчи отпред без да се огледа и винаги се опитвам да го предпазя.
Същото е и с деца, възрастни и т.н., да не задълбавам, просто знам че съм един от многото участници в движението!
И когато някакво пишлеме ми каже, че шофьорите били с не'нам к'ъв си манталитет и колко били зле, честно казано ми иде да му отпукам някой шамар!

Не ми е ясно и защо твърде малко хора осъзнават, че индивидуалният им начин на държане оказва влияние върху цялостната обстановка и всичко което правят не е "глас в пустиня" или "една птичка пролет не прави", а ИМА значение!
Дано по-скоро и повече хора се осъзнаят и започнат да се държат така както би следвало да се държи мислещо със собствената си глава разумно същество!
В частност да им е ясно, че не са сами на пътя!
Аватар
feb
 
Мнения: 109
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Май 29, 2004 12:16 pm

на заем

Мнениеот ma3xR » Нед Юни 03, 2007 12:57 am

из ре4ника на БГ шофиор
на заем от форум.абв.бг


"Български Шофьорски Речник" - второ преработено издание.
/ Това произведение е вдъхновено от реални наблюдения върху поведението на български и чуждестранни шофьори. То няма за цел да провокира или обижда някого. Приемете го с насмешка, макар проблемът "Поведение на пътя"да е достатъчно сериозен. Авторът носи на обиди и псувни и ще ги преглътне ......довечера на ракийка и салатка , като обещава тържествено след ракията да НЕ си кара Голфа /
--- ВОДАЧ - някой, който седи зад волана на автомобил и евентуално го управлява.
--- ДРУГ ВОДАЧ - копеле, което управлява автомобил и което трябва да бъде изпреварено.
--- ШОФЬОР - професионално название за водача или копелето, което трябва да бъде изпреварено.
--- АВТОМОБИЛ - возилото на водача, който трябва да бъде изпреварен.
--- АВТОМОБИЛ "СОЦ-ПРОИЗВОДСТВО" ИЛИ СОЦАВТОМОБИЛ - возило, което ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ТРЯБВА да бъде изпреварено и освирено с клаксон.
--- ГОЛФАР - След последните си проучвания на ШОФЬОРСКАТА МИТОЛОГИЯ авторът на този Речник стигна до извода, че ГОЛФАР е водач на Фолксваген Голф, който отговаря поне на едно от следните условия: 1. Кара нагло, безобразно и не уважава другите участници в движението;
2. Колата му е издокарана по последните тенденции на субкултурната мода /разбирай: естетически неиздържани спойлери, некачествено затъмнени стъкла, дразнещо ревящо гърне на ауспуха и др. подобни/;
3. Озвучава улицата, по която минава, с мазна чалга.

--- ГАД/МРЪСНА/ - друг водач, който Ви изпреварва.
--- КУЧИ СИН - водач на соц-автомобил, който Ви ИЗПРЕВАРВА !!!
--- КАМИКАДЗЕ - водач, който ползва само двата крайни педала на автомобила/газ и съединител/. По принцип камикадзето изпреварва всеки когото настигне, независимо от разстоянието до насрещно идващите и независимо от широчината на пътя.
--- ПЕШЕХОДЦИ - особен тип велики оптимисти, лишени от инстинкт за самосъхранение, които могат да се разделят на пет вида:
1. Беззащитни възрастни, на които "Ей-сега ще им покажа аз, къде са тръгнали да пресичат!"
2. Слънчасали овчи глави, пресичащи пътя на принципа "Кон с капаци"
3. Камикадзета без автомобили
4. Луди или пияни екземпляри
5. Диви /неопитомени/ видове, които са плашливи и май наистина внимават.
--- ДЕЦА-ПЕШЕХОДЦИ - пешеходци, които Вие смятате за по-съобразителни от Вас и следователно са длъжни сами да се пазят, а не да товарят Вас с подобно тежко бреме! По дяволите, та те Ви принуждават да ВНИМАВАТЕ докато шофирате!
--- ПЕШЕХОДНА ПЪТЕКА - бяла маркировка по платното за движение, за която заблудените западноевропейски туристи си въобразяват, че им дава право на предимство.
--- УМЕН ПЕШЕХОДЕЦ - пешеходец, който изобщо не разчита на пешеходни пътеки.
--- КРЪСТОВИЩЕ - участък от пътя, на който Вие сте с предимство пред другите водачи.
--- СВЕТОФАР - светлинна уредба, която пречи на движението през кръстовището, давайки предимство на други водачи.
--- МИГАЧИ - цветна светлинна декорация към екстериора на автомобила. Не бива да се ползва, освен в крайна необходимост, защото изключително сложният принцип на боравене с нея отвлича и нищожната частица от концентрация, ползвана при управлението на автомобила.
--- ДЕСЕН МИГАЧ - мигачът, който НЕ СЕ ползва.
--- ЛЯВ МИГАЧ - мигачът, който НЕ СЕ ползва при изпреварване.
--- ПЪТНА МАРКИРОВКА - бели или жълти означения по пътното платно, с неизвестно предназначение. :rofl: :rofl: :rofl:
--- ПРЕКЪСНАТА ОСЕВА ЛИНИЯ - пътна маркировка, при която ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да се предприеме изпреварване.
--- НЕПРЕКЪСНАТА ОСЕВА ЛИНИЯ - пътна маркировка, която НЕ пречи да предприемете изпреварване.
--- ЛИПСА НА ВИДИМОСТ - напълно неоснователна причина за отказ от изпреварване.
--- СКОРОСТ - пътен стандарт, който трябва да се поддържа на максимално високо ниво.
--- НЕКАДЪРНИК - всеки загубеняк, който кара по-бавно от Вас.
--- НЕЩАСТНИК - водач пред Вас, който при жълта светлина на светофара ОЩЕ НЕ Е потеглил!
--- ПРЕСТРОЯВАНЕ - неограничено право на произволно и несъобразено придвижване от една лента на платното в друга.
--- БЛЪСНАТ ПЕШЕХОДЕЦ - несъобразително същество, което Сте блъснали с колата Си, докато сте заобикаляли друга кола, неизвестно ЗАЩО спряла на пешеходна пътека.
--- СОБСТВЕН АВТОМОБИЛ - Вашият личен автомобил, който ВИНАГИ и НАВСЯКЪДЕ, с и без нужда трябва да се кара с максимална или близка до максималната скорост.
--- ЛЕНТА ЗА НАСРЕЩНО ДВИЖЕНИЕ - част от пътното платно, в която се навлиза:
1. Когато изпреварвате
2. Когато вземате ляв завой по правилото за скоростта.
--- КАРУЦАР - Това е :
1. Някой, който кара каруца
2. Водач на МПС, движещ се по пътя под девиза "Сам съм на поляната" или "Скаран съм с правилника".
--- СОФИЯНЦИ - Водачи със столично местожителство, които биват три вида:
1. Такива с добри умения, изградени в тежката обстановка на шофиране в столични условия.
2. Мисионери. Тяхната мисия е да покажат на влачещите се пред тях "Провинциални селинджъри"/ това не е авторско, а цитат/ как се кара. От своя страна, те обикновено научават къде дебнат "Провинциалните КАТаджии".
3. Нетипични, чието поведение на пътя след излизане от столицата бързо деградира до нивото на "местните аборигени" /пак цитат/.
--- ОСЕВА ЛИНИЯ - пътна маркировка, от чиято ЛЯВА страна трябва да се движите Вие. От ДЯСНАТА страна трябва да се движат другите водачи, които Вие изпреварвате. Насрещно движещите се са ДЛЪЖНИ да се съобразяват с Вас.
--- КЛАКСОН - Уредба за звуков сигнал, която се използва в следните случаи:
1. При застигане на соц-автомобил, ако въпросното возило не се е махнало своевременно от пътя Ви.
2. Когато пипкав пешеходец с бастун или патерици НЕ ПРЕСИЧА НА БЕГОМ по пешеходната пътека.
3. Когато : а/ в столицата някой "провинциален селинджър" не се е престроил правилно
б/ в друг град столичен шофьор не се е престроил правилно
--- ПЪТИЩА - 1. Лунапарк за "блъскащи се колички", както ги възприемат някои новоизлюпени водачи с нахакано поведение.
2. Основен източник на приходи за погребалните агенции в мирно време.
--- ШОФЬОРСКИ КУРСОВЕ - борси за шофьорски книжки, замаскирани като програми за обучение на водачи на МПС. Резултат от дейността им е пренасищане на пътищата с "каруцари" и "камикадзета".
--- ШОФЬОРСКА КНИЖКА - документ за правоспособност с официално название "Свидетелство за правоуправление на МПС". Лошото е, че свидетелите на "Свидетелството" са силно девалвирани. Поради тази причина шофьорските книжки могат да се пуснат за свободна продажба в търговската мрежа.
--- ОТНЕМАНЕ НА ПРЕДИМСТВО - дълг на всеки водач към останалите участници в движението.
--- ТИР - демон от шофьорската митология, движещ се по пътя със скоростта и маниера на експресен влак.
--- РУМЪНСКИ ТИР - камион, чийто водач се счита за привилегирован да спира на пътя където и когато му хрумне.
--- ТУРСКИ ТИР - камион, който ЩЕ Ви изпревари, дори ако трябва да мине през Вас.
--- КРАЙПЪТНИ ДЪРВЕТА И СТЪЛБОВЕ - ловци на невнимателни или твърде самоуверени шофьори.
--- АЛКОХОЛ - високооктаново гориво за водача на автомобила, което носи радост за душата /осбено когато последната се устремява към небето/.
--- СМЪРТ - абстрактно понятие за нещо, от което водачите на МПС не се страхуват, защото се случва само веднъж в живота.
Аватар
ma3xR
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Май 27, 2007 1:53 am
Местоположение: na mars elate powe4e

Мнениеот feb » Нед Юни 03, 2007 1:53 am

PtD написа:@bikerider - ами разбира се, че проблемът е в тоталната липса на контрол.

Безспорен факт!
Само че никой няма изгода да го въвежда, затова може само с външен натиск да стане.

Тук вече може да се поспори. Държавата би имала огромна полза, но доколко я е еня е една политическа тема, която не ми се подхваща...
Както неведнъж сме обсъждали, в цивилизованите страни шофьорите са същите малоумници като тук, само дето знаят, че като нарушат, ще им бръкнат дълбоко в джоба с голям процент вероятност, затова се въздържат.

Склонен съм да се съглася, абстрахирайки се само от обобщението и следващата го квалификация, както обикновено!
И полека-лека това знание става генетично заложено...

Тук вече не съм съгласен.
Познавам чужденци, които у нас карат направо като отвързани, само защото знаят, че за 10-20лв. ще се измъкнат от почти всяко нарушение.
Познавам и такива, които дори не смеят да се качат зад волана в родната ни столица.
Познавам и такива, които си карат нормално и нямат проблеми, освен обичайните...

Свят голям, хора всякакви!
Аватар
feb
 
Мнения: 109
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Май 29, 2004 12:16 pm

Мнениеот PtD » Нед Юни 03, 2007 2:07 am

feb написа:
Само че никой няма изгода да го въвежда, затова може само с външен натиск да стане.

Тук вече може да се поспори. Държавата би имала огромна полза, но доколко я е еня е една политическа тема, която не ми се подхваща...


Упс. Държавата... Кой е държавата? Как може държавата да има полза? Държавата не може да има полза. Гражданите на държавата могат да имат полза. Но прокарването на решения, които ще са от полза на гражданите, често не е в полза на тези, които взимат решенията. Пак опираме до "кой ще пази пазачите".

И ще обобщавам колкото си искам, защото е много по-удобно за изразяване. Ако искаш, може да ми отпукаш някой шамар.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот feb » Нед Юни 03, 2007 2:29 am

PtD написа:Упс. Държавата... Кой е държавата? Как може държавата да има полза? Държавата не може да има полза. Гражданите на държавата могат да имат полза. Но прокарването на решения, които ще са от полза на гражданите, често не е в полза на тези, които взимат решенията. Пак опираме до "кой ще пази пазачите".

Държавата са и гражданите и и управата, която определено има интерес те да са добре, ама ... още не го знае...
И ще обобщавам колкото си искам, защото е много по-удобно за изразяване. Ако искаш, може да ми отпукаш някой шамар.

Не се надявай!
Не винаги това, което ни се иска първосигнално е това, което правим!
Нито ми е начин на действие, нито решава проблеми(с някои изключения), нито си ми в категория "пишлемета"! ;)
Аватар
feb
 
Мнения: 109
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Май 29, 2004 12:16 pm

Мнениеот klmn » Нед Юни 03, 2007 7:20 am

"Води ме в някоя квартална кръчма
и поръчвай....
бясно карай, на червено
направи със мене нещо откачено..

Цитат от "музикална" творба,радваща около 80% от българското население..,трябват ли коментари?
:D
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот Fenixxx » Нед Юни 03, 2007 8:09 am

КРЪСТОВИЩЕ - участък от пътя, на който Вие сте с предимство пред другите водачи :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Аватар
Fenixxx
 
Мнения: 163
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 9:22 am

Мнениеот V8 » Пон Юни 04, 2007 9:13 am

bikerider написа:Преди няколко часа един велосипедист във възможно най-грубо нарушение успя да влезе в кръстовището на червено, отне ми предимството (тоест аз му го дадох доброволно), след което успя да се стресне от вида на бронята ми на половин метър от него, успя да падне и да си ожули (за щастие само) коляното, след което да ми се развика защо не внимавам.

Та какъв бил манталитета на шофьорите? Същия като на велосипедистите. Броя на колелата няма значение, тъпаци има навсякъде. Трябваше ли да го блъсна, да ме изкарат мен виновен, та да му дойде акъла? Май клоня към да... :spin:

Не го гази, не си струва, метода е друг - цъкваш бутончето за багажника, отваряш вратата, излизаш отиваш до багажника, вадиш 2"х50" стоманената тръба (алтернативно можеш да ползваш бейсболна бухалка или в краен случай някоя щанга), скъсяваш дистанцията до говедото, и го отупваш набързо-набързо, внимавайки като пада да падне встрани от колата ти. След което си прибираш тръбата/бухалката/щангата обратно в багажника, качваш си се обратно в колата, палиш мотора, слагаш на 1-ва, навиваш волана в съответната посока, и си отиваш поживо-поздраво, прегазвайки междуременно превоза на пшман-велосипедиста. Тъй хем му наместваш понятията, хем го лишаваш от средство за простотии (байка), хем не го лежиш зад решетките - хем вълка сит, хем агнето понатупано и понадъвкано но все пак и то цяло що-годе :evil:
Sometimes it's entirely appropriate
Изображение
to kill a fly with a sledge-hammer!
Аватар
V8
 
Мнения: 355
Рейтинг: 1800
Регистриран на: Сря Мар 14, 2007 9:29 am
Местоположение: USMC

Мнениеот bikerider » Пон Юни 04, 2007 9:43 am

feb написа:Не ми е ясно и защо твърде малко хора осъзнават, че индивидуалният им начин на държане оказва влияние върху цялостната обстановка и всичко което правят не е "глас в пустиня" или "една птичка пролет не прави", а ИМА значение!
Дано по-скоро и повече хора се осъзнаят и започнат да се държат така както би следвало да се държи мислещо със собствената си глава разумно същество!
В частност да им е ясно, че не са сами на пътя!


:agree::agree::agree:

За съжаление 50 години стаден комунизъм не се изкоренява лесно от главите, особено като е намазан с либерализъм. Особено когато стадото чака "някой" да му го извади от главата. Разбира се веднага се появяват предприемчиви хора, които не се свенят да капитализират овчата простотия, като я поощряват с продуциране на чалга и пробутват анти-ценности. Благодарение на техните пари, заработени с честен и изнурителен труд Великата Майка България :bowdown: днес представлява администрация, тук-там някой човек и 80% програмирани с чалга биороботи. Което не пречи на същите тия 80% овце да се бият в гърдите в стил Булгар, Булгааааар и да си показват Булгарщината по светофарите, надявайки се така да избият овчите комплекси и да си вдигнат малко настроението.

@klmn: :agree::agree:

@feb: Още нещо за левия завой. Джигитите не са изцяло виновни, те са просто най-нетърпеливите. Ако имаше наистина свястно измислена, поддържана и съвременна инфраструктура нямаше изобщо да се налага да се чака по 15 минути за ляв завой. Често чувствам силен порив да тегля една майна и да се предредя или да не спра на червен светофар, който в 10 часа през нощта никого не обслужва (визирам например светофара на HIT-Младост). Ама много силен порив чувствам. Напълно разбирам защо режат светофарите. Което не ме кара да съм съпричастен, естествено, но и това трябва да се отчита. Рибата се вмирисва откъм главата. Например центъра на София трябва да е абсолютно забранен за автомобили и да има адекватна алтернатива. Обаче... центъра продължава да се превръща в гето. Кой е виновен, джигитите ли? Съмнявам се...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Fenixxx » Пон Юни 04, 2007 10:08 am

центъра на софия или трябва да е забранен за автомобили през деня като се плаща такса (достатъчно висока) ако някой иска да влезе (като изключим градски транспорт полиция, линейки, депутати и т.н.) или трябва едно платно от всяка улица да бъде за линейки полицаи градски транспорт и т.н. а другите да си се ръгат по задръстрванията и да се охранява с камери, който стъпи в платното-200 кинта бацален да ги видим. Така и ние ще си въртиме в тия платна. днеска нормалната гледка. Задръстване от НДК в посока орлов мост аз съм си в ПРАЗЕН автобус на път за бачкане и тия 50 коли с по 1(един) човек във всяка ако хората бяха в автобуса всеки щеше да стигне навреме ама на.
Аватар
Fenixxx
 
Мнения: 163
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 9:22 am

Мнениеот bikerider » Пон Юни 04, 2007 10:18 am

V8 написа:излизаш отиваш до багажника, вадиш 2"х50" стоманената тръба (алтернативно можеш да ползваш бейсболна бухалка или в краен случай някоя щанга), скъсяваш дистанцията до говедото, и го отупваш набързо-набързо, внимавайки като пада да падне встрани от колата ти.


На косъм бях. Но не го направих - радвах се, че нищо му няма :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Пон Юни 04, 2007 10:20 am

Fenixxx написа:центъра на софия или трябва да е забранен за автомобили през деня като се плаща такса (достатъчно висока) ако някой иска да влезе (като изключим градски транспорт полиция, линейки, депутати и т.н.) или трябва едно платно от всяка улица да бъде за линейки полицаи градски транспорт и т.н. а другите да си се ръгат по задръстрванията и да се охранява с камери, който стъпи в платното-200 кинта бацален да ги видим. Така и ние ще си въртиме в тия платна. днеска нормалната гледка. Задръстване от НДК в посока орлов мост аз съм си в ПРАЗЕН автобус на път за бачкане и тия 50 коли с по 1(един) човек във всяка ако хората бяха в автобуса всеки щеше да стигне навреме ама на.


Амии, не е точно така. Все пак къде отиват данъците на тия шофьори? Кой се грижи да няма задръствания? Кой регулира светофарите? Кой дава книжките? Кой следи движението? Кой налага санкции? Кой ги събира? Кой вкарва в затвора шофьори с неплатени глоби?

Отговора е един - администрацията. Там е заровено кучето и винаги е било. Другото е прах в очите и следствие от вмирисването на администрацията. Нарочно не казвам държавата, щото PtD е прав.

Виж обаче, не съм съгласен с тезата, че външния натиск ще оправи положението. Това е само половината от уравнението.
Другата са самите хора. Ако самите хора не се променят, контрола няма да помогне, освен ако тоталната липса на контрол бързо не премине в тотален контрол. За съжаление това никой не го иска, но нещата отиват натам, точно защото се работи само с едната част от уравнението - натиска. Защото това определено е изгодно на управляващите. Това е най-любимата ми мениджърска химера, че с натиск всичко може да се постигне - въпрос на време и човешки матриал. Ако ли пък не стане, значи са виновни некадърниците, подложени на натиск. Страничните ефекти ще ги борим после... :wavey:
Последна промяна bikerider на Пон Юни 04, 2007 11:00 am, променена общо 5 пъти
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Fenixxx » Пон Юни 04, 2007 10:24 am

просто нещо трябва да се направи положението се влошава.
няма как да се направи по 8 платна всяка улица а с детелини винаги ще се появят още хора които да напълнят маалко увеличения капацитет...околовръстното като го завършат.няма да помогне особенно...в центъра няма да се забележи поне.

ПС: направо е смешнно да се мисли че ще направят велоалеи при положение че няма тротоари за пешеходците в София вече.... :crap:
Аватар
Fenixxx
 
Мнения: 163
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 9:22 am

Мнениеот bikerider » Пон Юни 04, 2007 10:29 am

Fenixxx написа:няма как да се направи по 8 платна всяка улица а с детелини винаги ще се появят още хора които да напълнят маалко увеличения капацитет...


Затова центъра ще се превърне в смрадливо гето, а който може ще се спасява надалеч от центъра.

Жалкото е обаче, че администрация, която реши например да събира такси за каране по улиците на София, ще си навлече една лавина протести, митинги и демонстрации в защита на "свободата", ще бъде наречена мафия от вестниците (за да си скалъпят тиражчетата), хората ще си поемат сутрешната доза програмиране от медиите и ще ревнат в един глас точно срещу решение, което би могло да помогне.

градски историики... да не говорим за въздуха, че...
Последна промяна bikerider на Пон Юни 04, 2007 10:32 am, променена общо 1 път
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Fenixxx » Пон Юни 04, 2007 10:31 am

После що българските шофьори били изнервени...и аз да седа по 2 часа минимум на едно място на ден да си късам нервите и аз ще газа кат откачен като ме пуснат да се движа :beer:
Аватар
Fenixxx
 
Мнения: 163
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 9:22 am

Мнениеот bikerider » Пон Юни 04, 2007 10:36 am

Fenixxx написа:После що българските шофьори били изнервени...и аз да седа по 2 часа минимум на едно място на ден да си късам нервите и аз ще газа кат откачен като ме пуснат да се движа :beer:


Ами чувствам се по същия начин когато съм в задръстване. Обаче не се пререждам (правил съм го точно 5 пъти откакто имам книжка и твърдо не смятам да го правя повече). Скърцам си със зъби и се чудя как да избивам негативната енергия. Сигурно съм някакъв странен и особен, щото гледам да не го правя на гърба на околните :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта