Няколко съвета за каране в студено време

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Няколко съвета за каране в студено време

Мнениеот Admin » Пон Дек 19, 2016 5:28 pm

Изображение
Първият сняг мина и замина, но карането продължава и студеният месец декември ми напомни няколко неща, които са важни при каране в мразовито време. Тези съвети са свързани най-вече със зимните месеци, но не са ограничени само до тях - в крайна сметка във високата планина например ниските температури могат да ви придружават дори и през лятото, а още повече в преходните сезони. Важно е също да наблегна на това, че статията в никакъв случай не претендира за изчерпателност - тъкмо обратното, това наистина са просто няколко напътствия, които от само себе си се натрапиха в съзнанието ми с падането на температурите около нулата. И, разбира се, за много от читателите ни те няма да са нови и вероятно ще има хора, които ще искат дори да добавят още съвети, така че не се колебайте да използвате за това настоящата тема.
http://www.mtb-bg.com/index.php/special ... ather-tips
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Няколко съвета за каране в студено време

Мнениеот victortrt » Пон Дек 19, 2016 8:37 pm

Аз рядко карам в студено време, но като го правя, го правя и в по-студено от споменатото и съм открил следните няколко интересни неща.
1. Дишаща тениска за фитнес /от Декатлон, но от средно скъпите - около 18 лева, тя е плътно по тялото и понеже не съм с фигурата на Аполон, я нося под други дрехи, а и е зима вече/ под термобельото отгоре /най-топлото ми е е с вълна и боцка/ доста подобрява нещата и откъм топлина, защото тя е гладка, диша и дава добра база на термобельото да задържа въздуха;
2. Ако якето е без топлещ слой, колкото и да е високо-технологично, дишащо и водоустойчиво, пак е малко студено ри стандарната комбинация от три слоя и затова си трябва и поларен елек или нещо подобно, дори и да е вълнен пуловер върху или под полара, тоест при - 10 трите слоя трябва да са 4, че дори 5 /тениска за фитнес, термобельо, полар, поларен елек или обратно, яке/. Този съвет е за градско и леко извънградско каране все пак, но и много зависи от качеството на термобельото.
3. Шапка под каската и ръкавици с цели пръсти са задължителни, качулки и ръкави с ръкавична част са за бавно ходене, но не и и за каране над 10 минути по открити места. Не че е фатално, но измръзването на пръстите води до редица неприятни моменти като трудно превключване, спиране и забавена реакция на ръцета като цяло. Поначало има евтини шапки за под каска, например за ски, а поларените ръкавици също са евтини и леки. Най тънките обаче не вършат работа при вятър и студ.
4. Споменатато в статията и линка към нея за памука важи и за бельото, а и най-вече за чорапите. Досега най-достъпното и добро решение за мен /карам без клин с памперс/ са слиповете /може би и боксерките, но аз лятото предпочитам слипове/ за бягане от Декатлон. Те са бързосъхнещи и леки и с тях кожата под тях се чувства суха и лете и най-вече зиме.
Термобельто от гореспоменатия магазин е много видове и качеството относително си отговаря на цената, като най-ефективно е най-скъпото /това явно е логично/, което вече е на сравними цени с други модели марки.
Лирично отклонение, което моля да не се възприема като реклама. Топлите или поне сухи крака са много важни за цялостното усещане. Аз карам с платформи и обувки според сезана, но ... За чорапи към момента много добри предложения имат Планика в ЦУМ /последно бяха 6 лева и освен мен два чифта носят с удоволствие жената и детето/ също така добри и на добра цена /12-15 лева/ предложения има и щандът за вълнено термобельо в Халите, който наскоро се споменаваше в темата за термобельото, на втория етаж е откъм паркинга, попадал съм и на добри промоции на Зайо във техния магазин в Белите брези, но винаги на мъжки с нещо розово /на мен не ми пука, но който държи на класическите мъжки цветове да го има предвид/.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта