Drag Tundra - първия fat bike от български производител

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот Admin » Съб Дек 27, 2014 5:34 pm

Изображение
Drag са първите в България, които дръзнаха да предложат на пазара модел с дебели гуми от типа fat bike и го направиха в най-подходящия момент - броени дни преди първия по-сериозен сняг! А именно за сняг са създадени тези велосипеди.
http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... rag-tundra
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот Speedmaster™ » Съб Дек 27, 2014 7:23 pm

Отлично,с подобен велосипед има експедиция до Южния полюс.
http://www.360mag.bg/posts/41738
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот Telepatok » Пон Дек 29, 2014 10:47 am

Не знам благодарение на статията или на обилно падналия снеговалеж, но ДРАГ решиха да вдигнат цената на велосипеда с 350 лв.
Честито!
Аватар
Telepatok
 
Мнения: 166
Рейтинг: 1504
Регистриран на: Нед Фев 10, 2008 8:51 am

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот marsa » Пон Дек 29, 2014 10:53 am

Не са го дигнали, просто сайта им е куц. Ако намериш велосипеда от тук:
http://screambikes.eu/bg/150-velosipedi ... urda-ramka
ще видиш, че го продават на цена 1190, като това е промоция.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот Admin » Пон Дек 29, 2014 6:23 pm

Като гледам, 1490 лв. пише в момента... като писах статията беше 1190, не зная дали е било промоция, или не. :dontknow: Ще проверя и ако трябва, ще поправя в статията.
Междувременно някои вече са го пробвали:
http://www.mtb-bg.com/index.php/gallery ... first-ride
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот Kpoko » Пон Дек 29, 2014 6:27 pm

1190 е, поне докато е на промоция. А това докога ще е само от Драг знаят.
И е доста интересно усещането :D
Аватар
Kpoko
 
Мнения: 1542
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 10:58 am
Местоположение: София

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот Ozzie » Пон Дек 29, 2014 7:56 pm

1490 BGN за Acera, Altus и др. подобни компоненти?
Ще ме извиняват, ама заради едни широки гуми и шини, направо са се оляли.
tundra.jpg
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот penmark » Пон Дек 29, 2014 8:45 pm

Те даже евтино го дават. :D
Виж на немците най-евтиния дебелак. http://www.bike-discount.de/en/buy/se-b ... g_id-10092
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот taurus13 » Пон Дек 29, 2014 8:58 pm

Kpoko написа:1190 е, поне докато е на промоция. А това докога ще е само от Драг знаят.
И е доста интересно усещането :D


Ей, блазе му на Кроко, са ще си карат със Санито Жекова, като първи и единствени сиобственици на Тундра у нас :D
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот Jumpup » Пон Дек 29, 2014 9:46 pm

penmark написа:Те даже евтино го дават. :D
Виж на немците най-евтиния дебелак. http://www.bike-discount.de/en/buy/se-b ... g_id-10092


Явно не си забелязал каква е укомплектовката на ,,германчето'' за тези 999 евра в сравнение с драгчето? :nono:
Аватар
Jumpup
 
Мнения: 1094
Рейтинг: 1671
Регистриран на: Вто Яну 26, 2010 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот Ozzie » Пон Дек 29, 2014 9:51 pm

@penmark
Немско си е немско.
В случая коментираме родна продукция, предлагана на нашия пазар, който бих казал е силно ограничен от към покупателни възможности...
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот taurus13 » Пон Дек 29, 2014 10:44 pm

Бе....ако ги дават по 400 да зема едно за проба... :D
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот Admin » Вто Дек 30, 2014 9:59 am

Jumpup написа:Явно не си забелязал каква е укомплектовката на ,,германчето'' за тези 999 евра в сравнение с драгчето? :nono:

Ще се радвам да ни разясниш с какво точно окомплектовката на "германчето" превъзхожда тази на Drag, че аз гледам, гледам, и освен единия преден дерайльор с директно закрепване SLX и 9-те предавки отзад (но пак са Acera!), друго не виждам, което да е различно като клас компоненти? Не ме разбирай погрешно, не браня на всяка цена българското, обаче като се твърдят подобни неща, нека бъдем коректни, или?

Иначе имам вече потвърждение, че цената в онлайн магазина е била сгрешена, оттам и аз съм я пренесъл в статията, за което съжалявам. Актуалната цена е 1490 лв., а ако някой си го е купил за по-ниската, има повод да почерпи! :beer:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот evin » Вто Дек 30, 2014 11:35 am

Някой има ли идея колкото тежи stock Tundra-та?
Аватар
evin
 
Мнения: 535
Рейтинг: 1542
Регистриран на: Чет Юли 07, 2011 3:12 pm
Местоположение: на село до Божурище, някъде около София

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот kaliopo » Вто Дек 30, 2014 11:39 am

Те ДРАГ скоро пускали ли са нещо без да му объркат цената? Нищо чудно след една - две седмици и нито една продадена бройка, да се окаже, че първата е била вярната цена. Тоя филм вече сме го гледали.
Г-ца Жекова е велик спортист. Много се възхищавам на постигнатото от нея и много ме радва, но след рекламата на "оная" мутренска банка предпочитам да я гледам само по състезания.
Аватар
kaliopo
 
Мнения: 357
Рейтинг: 1664
Регистриран на: Пон Апр 28, 2008 4:26 pm
Местоположение: Варна

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот ivannik » Вто Дек 30, 2014 12:09 pm

Admin написа:[img] А именно за сняг са създадени тези велосипеди.

Дали??
Този тлъстак с неговите 17 килограма като натрупа сняг и лед по ижовските си гуми ще стане 25 кила.При сняг с дебелина повече от 5-6 см това чудо няма да може да се кара освен по стръмни наклони и то надолу!По равно - вижте как го кара Александра Жекова - няколко метра и аха-аха да спре.Изводите си ги направете самички.
Аватар
ivannik
 
Мнения: 73
Рейтинг: 1080
Регистриран на: Съб Сеп 07, 2013 6:05 pm

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот taurus13 » Вто Дек 30, 2014 12:41 pm

Е...тя Санито не е велосипедистка и то си личи. :D
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот ivannik » Вто Дек 30, 2014 1:45 pm

taurus13 написа:Е...тя Санито не е велосипедистка и то си личи. :D

Абе не е ,но и за сноуборда си трябват а баш крака. :D
Аватар
ivannik
 
Мнения: 73
Рейтинг: 1080
Регистриран на: Съб Сеп 07, 2013 6:05 pm

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот Admin » Вто Дек 30, 2014 1:53 pm

ivannik написа:Този тлъстак с неговите 17 килограма като натрупа сняг и лед по ижовските си гуми ще стане 25 кила.При сняг с дебелина повече от 5-6 см това чудо няма да може да се кара освен по стръмни наклони и то надолу!По равно - вижте как го кара Александра Жекова - няколко метра и аха-аха да спре.Изводите си ги направете самички.

Карал ли си подобен велосипед? И аз не съм. Значи си говорим чисто теоретично, като цитата от статията, който оспорваш, е написан въз основа на това, че точно такъв тип велосипеди се използват поне от 10-15 години за каране при разни преходи (има дори и състезание) в субарктическия пояс. Едва ли е случайно. :eyebrow:
25 кила от снега по гумите няма да стане, най-много 20, като и това е доста спекулативно. Само дето пропускаш най-важния момент и това е изобщо възможността да караш в сняг без да затъваш, т.е. изобщо възможността да се движиш. Защото 20 кг велосипед, който се движи по равно и нагоре по сняг, може за някого да е по-полезен и забавен от 10 кг велосипед, който се носи/бута. На теория, заради огромния балон на гумите и много по-ниското налягане в тях, системата велосипед+колоездач, която при нормален велосипед тежи, да кажем, 90 кг, а при този ще тежи 95 кг, та тази система ще "тежи" много по-малко върху снега, което пък позволява движение там, където в нормалния случай не би било възможно. Такава е теорията и тя (в комбинация с подходящо задвижване) стои зад повечето високопроходими превозни средства, включително и верижните - масата да е разпределена на по-голяма площ, за да оказва по-малък натиск, и машината да се движи, вместо да затъва.
Сега, как тази теория се пренася в действителността чрез "дебелаците", не мога да кажа, защото не съм карал. Но пак ти казвам, такива велосипеди се ползват от години на места, където снегът стои по няколко месеца в годината, а не по няколко дни, така че потърси малко информация за тях и тогава прави подобни смели изводи. :peace:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот taurus13 » Вто Дек 30, 2014 2:36 pm

Сега е момента да теоретизираме, докато Кроко не е дал сведения за поведението му на сняг. :evil:
Между другото по принцип всяко добре работещо меко колело също е по-проходимо на сняг, поради това, че няма тласъци и резки превъртания, които окопават за половин оборот велосипеда. Но все пак големия балон намалява двойно налягането върху единица площ, та се предполага, че ще върви доста повече от нормален байк. Ние тук от опита ни с ненатъпкан сняг емпирично установихме, че едно 7-8 см нов сняг върху твърда основа са предела за стандартен велосипед...айде ако е много пухкав и студен, може и 10 - говорим за каране по равно и нагоре и не за 20 метра със зор нали. :D
Големия балон иначе предполага каране нагоре с малко налягане, водещо да адаптивност на гумата към терена, дори при понатъпкан и мек сняг. Надолу предполагам е по-добре с малко по-високо налягане заради завоите. Абе нямаме търпение да видим как се държи дебелака.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот nesretnika » Вто Дек 30, 2014 3:10 pm

Малко визуализирано http://vimeo.com/114532272
nesretnika
 
Мнения: 46
Рейтинг: 1298
Регистриран на: Чет Окт 23, 2014 4:54 pm

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот ivannik » Вто Дек 30, 2014 3:30 pm

nesretnika написа:Малко визуализирано http://vimeo.com/114532272

Клипа казва всичко!
Който разбрал -разбрал.
Аватар
ivannik
 
Мнения: 73
Рейтинг: 1080
Регистриран на: Съб Сеп 07, 2013 6:05 pm

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот mentalhead » Вто Дек 30, 2014 4:09 pm

Сани и мен ме загуби като фен с рекламата на "оная" банка. Не че я съдя, спонсори в България се намират трудно, но все пак... Както и да е.
Честно казано това видео не виждам как ще зариби някого да си купи фат байк, понеже хората биха искали да видят как се кара това нещо, а каране във видеото няма.
Видеото на Rocky Mountain показва как трябва да изглежда едно рекламно видео, макар че само с клипове в нета не става. Да, Гули може да направи бекфлип и с танк, така че това, че той може да го кара това чудо не значи, че и простосмъртните го можем. Ние като странични наблюдатели можем да се доверим само на цифрите, а те са 1490 лева, 17 килограма, изцяло твърд байк, нисък клас компоненти. Лично на мен карането на тези байкове винаги ми е изглеждало повече като борба с терена, отколкото като чисто забавление, но без да съм се качвал на такова чудо няма как да твърдя подобно нещо. Интересно ми е колко хора у нас ще прежалят сума за приличен планински велосипед за да ги дадат за фат байк. Не много, струва ми се. Ако не друго, то поне трябва да поздравим Драг за смелото начинание. С видеото си Драг продължават настоящата си политика да не таргетират die hard МТБ общността, а широката публика, което може би има смисъл принципно, но като знам колко е трудно да убедиш човек, че 1500 лева не са много пари за приличен байк, то не виждам как ще го убедиш да ги даде за нещо, дето я има сняг за него зимата, я не. Нека не забравяме, че тия Тундри няма да бъдат пускани по ски пистите и лифтовете и това съвсем стеснява кръга на евентуалните мераклии. Интересно ми е как все пак се кара това нещо от чисто любопитство. Иначе си знам, че и аз, и Сани, ще продължаваме "да цепим пудрата" с дъска.
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Дек 30, 2014 5:06 pm

Айде и аз да подъвча на сухо :D

От няколко години дебелаците набират сила по широкия свят - концепцията няма как да е по вкуса на всеки, но определено имат интересни качества изброени в постове по-горе:
- в гората - https://www.youtube.com/watch?v=fmKAZ5qlqvE
- на дооооста сухо - https://www.youtube.com/watch?v=Qy4YqaqgN74
- и на сняг - https://www.youtube.com/watch?v=kleQz58bS9g
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот ivannik » Вто Дек 30, 2014 5:25 pm

Pr3d4t0R написа:Айде и аз да подъвча на сухо :D

От няколко години дебелаците набират сила по широкия свят - концепцията няма как да е по вкуса на всеки, но определено имат интересни качества изброени в постове по-горе:
- в гората - https://www.youtube.com/watch?v=fmKAZ5qlqvE
- на дооооста сухо - https://www.youtube.com/watch?v=Qy4YqaqgN74
- и на сняг - https://www.youtube.com/watch?v=kleQz58bS9g

Вижда се ясно - без значение къде - карането по равно и наклон нагоре си е МЪКА!
По наклон надолу е ясно.
Аватар
ivannik
 
Мнения: 73
Рейтинг: 1080
Регистриран на: Съб Сеп 07, 2013 6:05 pm

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот Недко » Вто Дек 30, 2014 7:06 pm

Ozzie написа:1490 BGN за Acera, Altus и др. подобни компоненти?
Ще ме извиняват, ама заради едни широки гуми и шини, направо са се оляли.
tundra.jpg


Едно от най-верните мнения. ;)

Само заради тия широки гуми и шини ще трябва да даваме 1500 лева...това си е направо обир.За тия пари ще си взема една доста добра мекица,но нямам тоя ресурс в момента. ;)
Продавам:
Телефон - Sony Xperia E + подарък! Повече Инфо
Главина Formula DC-71 / 15mm disc Повече Инфо
Недко
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1138
Регистриран на: Сря Дек 03, 2014 5:05 pm

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот outfaced » Вто Дек 30, 2014 7:18 pm

Ай стига с празни приказки на тема цени. Това колело не е алтернатива на мекица, за да се обясняваш как би си взел такава ;)
Колелото не е за всеки. Който иска такова колело, това е една от най евтините опции да го получи. Който не го иска и за 500лв. ще му е скъпо.
Те и snow bike - овете не са без пари ако е за работа, нито пък вървят сами ...
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот unsigner » Сря Дек 31, 2014 12:31 pm

Това е лукс, екзотика, трето или четвърто колело на купуващия го. Явно парите не са му проблем.
И ако, както твърдите, по равно и нагоре хич го няма, няма особено значение и скоростите какви са.

А защо да не бъдат пускани по ски пистите и лифтовете?
unsigner
 
Мнения: 279
Рейтинг: 1667
Регистриран на: Съб Май 26, 2007 7:09 pm

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот mentalhead » Сря Дек 31, 2014 1:30 pm

unsigner написа:А защо да не бъдат пускани по ски пистите и лифтовете?


Защото е забранено за колела. Дори сноускуут-овете са забранени.
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm

Re: Drag Tundra - първия fat bike от български производител

Мнениеот moridinbg » Пет Яну 02, 2015 2:42 am

Дали е за всеки или не няма значение, при положение, че всичките му компоненти са смешни и ако беше нормален твърдак щеше да е 899лв. 600лв за шини и гуми ли???
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Sprinter и 37 госта


cron