Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот scratch » Съб Яну 11, 2020 8:11 pm

Днес монтирах и тествах BrandX със 170мм ход. Работи доста прилично, смея да кажа не по-зле от предишния ми - Pro Koryak. Единствено спусъка е доста гаден и долнопробен, но имайки предвид цената на кола със спусъка, въобще не мога да се оплача.
Ще видим откъм издръжливост как ще е, но доста хора ги карат без особени проблеми.
Може по-натам да взема от тия китайски команди дето имитира wolftooth, но на първо време ще покарам със стандартния.

https://drive.google.com/file/d/12r8wyoLLIl3X-gZzV-kqoyKAvT-Q5E4n/view?usp=sharing

Доста ме изкефи да карам със седалката до долу - имах повече свобода да се местя по байка.
Аватар
scratch
 
Мнения: 223
Рейтинг: 1424
Регистриран на: Пет Яну 21, 2011 8:12 pm

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот Boyan1984 » Пон Яну 13, 2020 9:50 pm

И моя дойде, само че е 125 мм с външен кабел, че не ми се дупчеше рамката. Още не съм го тествал, но изглежда много яко и супер удобно. Командата не знам кво толкова кусури й намират :dontknow:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот Boyan1984 » Вто Яну 14, 2020 12:56 pm

Какъв кабел ползвате за тия дропъри? Аз поръчах шимански за скорости, 1,2 мм, ама главичката на кабела не влиза в дупката. Някакви части от милиматъра е по-висока, мислех че са някакви стандартни кабели. Не че не мога да я пилна малко отгоре, ама....
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот Alexi » Вто Яну 14, 2020 4:24 pm

със него си идва кабел .. но не мисля че ще е проблем да се ползва и такъв за скорости :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Яну 14, 2020 4:40 pm

Точно с кабел за скорости съм сменял преди на KS Lev с външно закачване.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот evilzet » Вто Яну 14, 2020 4:57 pm

Айдее, от преводачите на Дискавъри, директно у форума - кабел. То хубаво, че е cable, ама на български все още тая дума има друго значение. Но пък в темата за "дропъра", що да не е кабел.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот Boyan1984 » Вто Яну 14, 2020 5:47 pm

Абе оправих го, взех друг кабел за скорости. Екстра е бе, голема благинка е това :D Но наистина сега разбрах защо хората сменяват командата - имаш чувството, че ще се разпадне. Както и да е, предвид цената на която го взех е направо подарък.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот Boyan1984 » Вто Яну 14, 2020 5:50 pm

evilzet написа:Айдее, от преводачите на Дискавъри, директно у форума - кабел. То хубаво, че е cable, ама на български все още тая дума има друго значение. Но пък в темата за "дропъра", що да не е кабел.

Айде де - жило е, не е кабел. Добре че се разбираме :beer:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Яну 15, 2020 10:34 am

evilzet написа:Айдее, от преводачите на Дискавъри, директно у форума - кабел. То хубаво, че е cable, ама на български все още тая дума има друго значение. Но пък в темата за "дропъра", що да не е кабел.


:magnify: приема се!
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот hitar_potar » Сря Яну 29, 2020 3:58 pm

Здравейте,
тъй като минах встрани от лудницата по дропър-постовете през последните години, а единствения ми досег до такава технология бе преди 5-6 години с един Джоплин (видно от мои коментари в тая тема в началните страници), да попитам правилно ли съм разбрал, че KS Lev е най-безпроблемен и най-работещ от всички колове над средния клас (висок клас, ако има такова нещо въобще, с баснословни цени не гледам)? Още отначало в тази тема мненията са положителни, гледам продължават да са такива и сега. Конкретно ще се търси Integra версията за вътрешно жило в рамката. :) И понеже рамката е малък размер, мисля, че 125мм ход са максимума, който е подходящ и възможен (при седалкова тръба 16 инча и височина на велосипедокарателката 158/160см). Правилно ли съм се насочил както към модел, така и към размери (на кола, не на жената - за нея знам! :evil: )?
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3702
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот Boyan1984 » Сря Яну 29, 2020 4:00 pm

Не знам, ама на Brand X, Tranz X и останалите еднакви с различни имена какво им е? Аз от съвсем скоро съм с такъв и съм във възторг.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот Alexi » Сря Яну 29, 2020 4:04 pm

с размерите внимателно ,замерване с рулетка е задължително както и дърпане на спецификациите на колчето от сайта .. 1 см да дойде високо и отива в ОЛХ обикновено .. така както си нахвърлял числата 125мм е много за човек 1.58 и 16" рамка според мен ... инак и аз бих препоръчал БрандХ - евтино безпроблемно колче по леко от Реверб е ,команда с жило ( задължително условие за безпроблемност ) :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот hitar_potar » Сря Яну 29, 2020 4:39 pm

Имам навика да преравям форуми и сайтове за ползвани компоненти, преди да се насоча към ново. Та варианта да намеря почти нов LEV на цена под тази на BrandX е много вероятен, затова и не гледам тия евтините модели. Отделно мисля, че 125мм ще са ок по 2 причини: 1. девойката изпитва несигурност при качване и слизане от байка, ако седалката не е много, много ниска, а има мерака и навика да върти доста, следователно почти сигурно е, че кола ще е възможно най-прибран в рамката и ще му се ползват само крайните положения; 2. рамката е модел за 27.5 капли, но ще се ползват 26-ци (достатъчно висок клас са, че да е безсмислено да се разделя с тях, не я гони манията по 27.5 и 29, и май досега друг сет не й е харесвал визуално повече), следователно целия байк ще се смъкне още сант-са т и нещо надолу. :)
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3702
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот Alexi » Сря Яну 29, 2020 4:46 pm

каплите нямат значение в случая ,само да спомена пак че при ход 125мм колчето стърчи от рамката около 200мм - ако това не е много тогава е ок .. ако идва високо трябва да се вземе по късо колче .. също така ако рамката има някаква извивка на седалковата тръба ,заварка където стои предния дерайльор и т.н. и не можеш да пъхнеш докрай колчето е проблем тия неща ги провери също :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот hitar_potar » Чет Яну 30, 2020 9:28 am

Размера на каплите има значение дотолкова, че цялостно би смъкнал нивото на байка с още сант - сант и половина, което ще рече, че и седалката ще е с толкова по-близо до земята, отколкото ако се ползваха 27.5-ци. Както казах, девойката, канеща се да го кара, изпитва известна несигурност при качване и слизане, затова предпочита да й е колкото се може по-ниско. Вече е пробвала такава комбинация и й харесва (моя байк, който пък на мен ми идва много нисък). :)
Иначе как точно трябва да премеря с рулетка, какво да премеря?
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3702
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот Yash » Чет Яну 30, 2020 9:55 am

Премерваш на обикновено колче, нагласено на нормалната височина на седалката, на която я ползва тя, колко излиза от седалковата тръба до основата на главата на колчето. Така ще имаш представа колче с какъв ход може да сложиш.
Другото важно нещо, което трябва да знаеш е размера на тази част:
https://forums.mtbr.com/attachments/com ... -bild2.jpg
На схемата, която е 16 мм.
Трябва да намериш схемите на избраното колче.
И колко влиза колчето в тръбата.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот Admin » Чет Яну 30, 2020 9:56 am

hitar_potar написа:Иначе как точно трябва да премеря с рулетка, какво да премеря?

Мериш от ръба на седалковата тръба до нивото, на което трябва да е седалката във вдигнато положение, за да може да педалира нормално. Това разстояние в общия случай трябва да е около 20 см, за да си сигурен, че повечето регулируеми колове със 125 мм ход ще бъдат ОК (защото в тези 20 см освен споменатия ход влизат скобата с релсите за седалката, самата седалка, както и „яката“ на кола, където са уплътненията и т.н.). Отделно пък трябва да прочетеш за конкретния модел кол, който искаш да вземеш, колко му е дължината, която остава вътре в рамката (при максимално прибиране) и да измериш дали може да влезе в тази рамка, защото при споменатия ръст и дължина на седалковата тръба се очаква колът да е прибран максимално в рамката.
П.П. Yash ме изпревари. ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот hitar_potar » Чет Яну 30, 2020 11:03 am

Благодаря за насоките. В момента няма как да измеря нищо - рамката все още пътува към мен.
Това, което успях да направя обаче, е да се свържа с изключително отзивчивия продавач и да го питам той с какво е карал и как е било положението. Отговора - Ревърб Стелт със 150мм ход, който почти напълно е влизал в седалковата тръба, та според него 125мм-ова версия ще влезе напълно без проблеми. :) Което според мен ще е напълно достатъчно за какъвто и да е кол 125мм, дори да не е точно Ревърб - разликите в общите дължини не са чак толкова големи.
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3702
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот Yash » Чет Яну 30, 2020 11:11 am

Тогава съветът ми е колчето да го поръчаш след като си сглобил всичко останало. И най-важното в случая е да видиш размера на т.н. яка на колчето. Там разликите варират между два-три сантиметра.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот Admin » Пет Яну 31, 2020 12:07 pm

Yash написа:Тогава съветът ми е колчето да го поръчаш след като си сглобил всичко останало. И най-важното в случая е да видиш размера на т.н. яка на колчето. Там разликите варират между два-три сантиметра.

Да, и в тази връзка бих попръвил предишния си пост, защото сега измерих двата кола, които са ми достъпни в момента - и при двата минималната височина от ръба на седалковата тръба до горния ръб на седалката при разгънат кол е над 20 см - при единия 22, а при другия (Reverb) цели 24 см. Така че мери внимателно. ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот hitar_potar » Съб Фев 01, 2020 10:28 am

Това за какви версии дропъри - 150-тки ли? И предполагам не могат да влезнат напълно в седалковата тръба, и затова минимума е над 20см? Или е друго положението?
Ще измеря внимателно положението, мисля, че 125-ца ще е идеална за рамката и за жената след думите на продавача. Като се замисля, може и да не се наложи да се смъква докрай в седалковата, но ще е добре да я има тая възможност. Затова проучвам предварително положението, че да не го окъкам баш с байка на жената. :) Извинявам се за тъпите въпроси, тъй като съм много бос в това, но мога ли да шляпна афтър-маркет дистанционно на една марка на кол друга марка? В конкретния случай - сякаш клоня към КС Лев Интегра, а ми хареса много идеята на WolfTooth Barcentric.
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3702
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот Admin » Съб Фев 01, 2020 1:46 pm

И двата кола, които мерих, бяха 125 мм. Знам, че 24 см звучат много, но не забравяй, че самата седалка от релсите до повърхността за сядане също е висока няколко сантиметра. „Яката“ на кола и тя е 3-4 см при някои модели. И скобата с релсите за седалката също добавя 3-4 см.
За мен (170 см ръст), при рамка 17 инча (43 см) въпросният Reverb трябва да е вмъкнат изцяло в седалковата тръба, за да не надвиши седалката необходимата височина. Затова предполагам, че и в твоя случай ще е така, защото жената казваш, че е около 160 см и рамката е 16 инча, т.е. не е много по-ниска от моята.
Относно командата, стига да е с жило, мисля, че повечето са взаимозаменяеми. Например командите на BikeYoke със сигурност ги рекламират, че стават и за други марки и модели колове и то си е логично, защото в крайна сметка командата просто изтегля жилото.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот Pr3d4t0R » Съб Фев 01, 2020 11:13 pm

Имаш две ограничения:
1. Колко на високо трябва да е седалката при катерене;
2. Колко милиметра навътре в рамката може да се вкара кол.

За 1во имаш височината на яката + ходът на колът + колко точно му трябва на ездачът.
За 2ро и дължината под яката на желаният кол + какво може да поеме рамката.

Fun fact -> модерните колче със 150+ ход направиха възможно рамките да се избират по Reach и междуосие, а не по седалкова тръба.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот evilzet » Пон Фев 03, 2020 6:37 pm

Може ли съвет, че от половин година се каня и все не стигам до покупка. Гледам неслучайно Brand X ascend със скрито жило - 150 или 170мм.
Карам чисто ХС, с много въртене, никъде не бутам, за да се спусна после. Това го казвам, за да стане ясно, че седалката при мен не служи да закачам байка на лифта, ами да ... седя :D . И често по 6-7 часа, така че ето и защо още не съм си купил:
1. Мисля си, че много ще ме дразни страничния луфт, а доколкото разбирам, това е неминуемо дори и да взема кол на тройна цена. Как е при вас, специално тези с Бранд Х ?
Ако има дори и малко по-скъп кол, но по-надежден откъм луфт, съм склонен да дам и стотина лв над Бранд Х-а. Но май май няма такъв.
2. Понеже няма изгледи близките години да мина на модерната (@Alexi ;) ) 1х система, се чудя дали може да разположа лостчето на дропъра по-навътре от това за скоростите отляво? Ето снимка на кокпита, място има, също и палеца ми стига доста навътре.

kol.jpg
(188.27 KiB) 103 пъти


И на финала колко мм - 150 или 170, рамката ми има място и за 170мм версия (25см от скобата надолу и 27см от скобата до релсите при вдигната седалка). В момента пускам на ръка седалката 120мм надолу и се чуствам добре. Като че ли 170 ми е ненужно много (а е и по-скъпо). Или колкото повече-толкова повече? Друг довод за 150 е , че ако не се спогодя с колеца, по-лесно ще го продам, че сигурно малко конфигурации рамка-ездач побират 170мм кол.
Мерси за вниманието и се извинявам за дългия пост.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот Boyan1984 » Пон Фев 03, 2020 6:48 pm

И аз съм като тебе XC - карам нагоре, не бутам. Луфта не се усеща въобще докато караш, иначе като пипаш колеца го има, но с времето започва да не ти прави впечатление.
Аз бих си взел 150мм, с 125 съм и ми е екстра. Относно лостчето за дропъра - има си за такива за 2x системи. :beer:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот evilzet » Пон Фев 03, 2020 7:05 pm

Дано не се усеща, че ако нещо ми щрака под чатала, няма да го изтрая. Лостчета за 2х знам че има, ама много пари им искат и за мен е въпрос на чест (и малко скръндзалък).
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот Admin » Пон Фев 03, 2020 7:42 pm

Аз лично при каране не съм усещал луфта, а относно хода - колкото повече, толкова по-тежък е, така че в твоя случай бих избрал по-малкото, т.е. 150 мм, като дори това ми се струва много за ХС каране. (Аз самият само веднъж съм карал кол със 150 мм ход, всички други са ми били 125 и нямам проблеми, дори за АМ/ендуро каране.)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот Boyan1984 » Пон Фев 03, 2020 7:50 pm

evilzet написа:Дано не се усеща, че ако нещо ми щрака под чатала, няма да го изтрая. Лостчета за 2х знам че има, ама много пари им искат и за мен е въпрос на чест (и малко скръндзалък).

Винаги можеш да монтираш и нормална команда, така и така ще я ползваш от време на време. Няма да ти е проблем.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот Alexi » Пон Фев 03, 2020 8:29 pm

това има лесно решение - махаш лявата команда и 2 венеца :D :beer: колеца има лек страничен луфт от нов ,не се е увеличил с карането и не се усеща при педалиране
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Dropper Seatpost (впечатления, сервизиране и т.н.)

Мнениеот evilzet » Пон Фев 03, 2020 9:33 pm

Шумен не ми е далеч, внимавай какво ме съветваш :eek3: . Пък тия 1х не ми ги пробутвай :rofl: за мен каданса е водещ и няма как да се напаснем, поне не и до излизането на 1х18.
Мерси на всички, ще ви се доверя, едно 150 ще си взема. Иначе, Любо, то няма и 2 см разлика със 170, едва ли е много по-тежко.
Забравих да поясня, че надолу съм нещо средно между костенурка и куц шаран.
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 143 госта