Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот Antares » Вто Яну 15, 2013 1:56 pm

LyuboKolev написа:Относно общината- една птичка пролет не прави.
Ами всъщност прави.

Преди време един колега еднолично, самостоятелно и самоинициативно доведе до промяна в конкретна велоалея, след няколко подадени сигнала и изпратени писма до различни институции. Така че понякога и една птичка може да направи пролет, стига да влага повече усилия в реални действия, отколкото във форумни приказки.
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7458
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот hitar_potter » Сря Яну 16, 2013 12:42 am

LyuboKolev написа:Относно общината- една птичка пролет не прави.
И по-добре. Представи си да се угаждаше на всеки на прищявките..
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот LyuboKolev » Сря Яну 16, 2013 9:54 pm

hitar_potter написа:
LyuboKolev написа:Относно общината- една птичка пролет не прави.
И по-добре. Представи си да се угаждаше на всеки на прищявките..

Наколко пъти желанието ми да добием всички велосипедисти ПРАВО да се качваме в транспорта беше наречено "прищявка". Колега, аз гледам на велосипеда като на начин на живот. Ходене на работа, до магазина, вършене на някоя работа в работно време, каране за удоволствие, отделно и из планината, ходене по гости и т. н. Повярвай ми че като станеш на моите 45 години ще видиш че е полезно понякога да се качиш и на транспорта. Друг колега писа че си е бутал колелото 2 часа заради спукана гума. Въобще не мисля сегашното колело да го дрънкам по капла и да се набутам 100 лв. за нова. Въпроса е за ПРАВО по принцип, и да можеш да разчиташ на нещо. Тези които пък пишат за претъпканите превозни средства- това няма смисъл. Има претъпкани в които и без колело не се качваш, така че е въпрос на възможности. Ама като не си търсим права, ще ни тъпчат. Скоро ми се скараха че не карам по велоалея а по платното. Велосипедистите сме най- презираните хора. Пречим на колите и сме по- бавни от тях, и сме опасни за пешеходците и сме по- бързи от тях. Но както и да е. Карам 30 години и съм се оправял без велоалеи и без гр. транспорт. Скоро така или иначе ще спра да карам така че се хабя за децата и внуците, не за мен.
Аватар
LyuboKolev
 
Мнения: 192
Рейтинг: 920
Регистриран на: Чет Апр 23, 2009 5:54 am

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот joropc » Сря Яну 16, 2013 10:09 pm

Ето как е в Швейцария:
Изображение
Изображение
От друга страна, в автобусите е забранено качването на велосипеди.Да, ама на гърба(отвън) на всеки рейс има багажник за 7 велосипеда.Ясно е, че тук това не може да стане, защото на първия светофар ще окрадат всичките колелета :)
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот Insight » Сря Яну 16, 2013 10:31 pm

LyuboKolev написа:Скоро ми се скараха че не карам по велоалея а по платното.


Къде и кой ти се е скарал?!(Не беше ли ти, дето в една тема си предлагаше телефона на някой да ти се обади да "се разбЕрете"...що не се изрепчи на тоя, дето ти се скара.)

LyuboKolev написа:Велосипедистите сме най- презираните хора.

Аз съм няма 80 кила, няма 180см. висок, живея в 16-ти апартамент, карам почти ежедневно колело (зиме и лете) и не се чувствам презрян!

... хм ... много искам да ми покажеш какво ще ти стане на каплата, ако буташ 2 часа със спукана гума ...

а ... и още нещо, аз колело в градски транспорт не съм качвал и не съм изпитвал подобна нужда...
To call each thing
by its right name..
Аватар
Insight
 
Мнения: 526
Рейтинг: 1737
Регистриран на: Нед Ное 01, 2009 7:19 pm
Местоположение: София

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот PtD » Чет Яну 17, 2013 2:47 am

Вижте сега, едните ще викат "за к'во ти е да го качваш у транспорта", другите ще викат "ми щото имам право" и така доникъде няма да се стигне, понеже всеки има аргументи в своя подкрепа.

Да може да се качва колело в ГТ е полезно, защото:
  • Може да се покрие по-голямо разстояние, дори и да не си особено трениран (мислете за възрастова група 50+)
  • "1 колело в повече" често е "1 кола по-малко", от което полза имаме всички, които дишаме
  • Може да се стигне по-бързо от т.А до т.Б - дори може да се спекулира, че велосипед + метро е най-бързият транспорт в града
  • Може да си прибереш колелото, ако се повреди

Недостатъците са:
  • Пречиш на пътниците
  • Често цапаш
  • Заемаш място за 4-5 души - едно, че колелото е дълго и широко, второ че около него има "опасна зона", в която никой не иска да попадне, за да не си омърля дрехите. В час пик това е твърде неприятно

В по-развитите държави недостатъците са избегнати чрез специални отделения за велосипеди, както joropc е демонстрирал. Докато у нас няма такива удобства, трябва да се радваме, че ни разрешават и това, което ни е разрешено.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот galio » Чет Яну 17, 2013 8:51 am

PtD написа:Недостатъците са:
  • Пречиш на пътниците
  • Често цапаш
  • Заемаш място за 4-5 души - едно, че колелото е дълго и широко, второ че около него има "опасна зона", в която никой не иска да попадне, за да не си омърля дрехите. В час пик това е твърде неприятно



Един сгъваем велосипед не ги ли решава всичките?

Изображение

Примерно 24 цола, макар че има и на 26. 20-цоловите ми се струват малки, при все че вероятно има BMX-ъри, които си цъкат по 15-20 км дневно.

И вероятно е добре да се дръпне една разделителна линия между градското каране до работа и ползване на превоз до спортно съоръжение (примерно).
Аватар
galio
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 2:45 pm
Местоположение: София

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот boriss13 » Чет Яну 17, 2013 9:59 am

Да не забравяме и мащабите на градовете, за които говорим. ;)
Най-дългите пътешествия най-често започват с думите: "Зная по-кратък път!!!"Изображение
Аватар
boriss13
 
Мнения: 2884
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 12:08 pm
Местоположение: София

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот halcor » Чет Яну 17, 2013 1:12 pm

Сгъваемите 20 цолови велосипеди са перфектни за града. Аз имах за малко такова:

http://www.downtube.com/product541.html

Изключително удобно беше. Пробвано е на 60 км каране, никакви проблеми.
Аватар
halcor
 
Мнения: 1241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 24, 2002 12:54 pm
Местоположение: Sofia

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот Hell_Man » Чет Яну 17, 2013 1:23 pm

halcor написа:Сгъваемите 20 цолови велосипеди са перфектни за града. Аз имах за малко такова:
http://www.downtube.com/product541.html
Изключително удобно беше. Пробвано е на 60 км каране, никакви проблеми.


:offtopic: Когато ги видях за първи път бях сащисан - приличаха ми на недохранен BMX с остеопороза! Наистина ли се кара удобно?
did написа:А аз да питам, щото си омазах каплата с пръжки, трябва ли освен да си полирам калодките и да си шкуртаковам шината?

uCkPeH написа:Пръжки не беше ли джумерки ? Меглио-то и тях ще махне :agree:

Hell_Man
 
Мнения: 285
Рейтинг: 1563
Регистриран на: Пет Апр 13, 2012 11:56 am

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот galio » Чет Яну 17, 2013 1:31 pm

halcor написа:Сгъваемите 20 цолови велосипеди са перфектни за града. Аз имах за малко такова:

http://www.downtube.com/product541.html

Изключително удобно беше. Пробвано е на 60 км каране, никакви проблеми.


Чудно :) А може ли да се кара с 20-ина км/ч тая играчка?
Аватар
galio
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 2:45 pm
Местоположение: София

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот Admin » Пет Яну 18, 2013 11:49 am

galio написа:Чудно :) А може ли да се кара с 20-ина км/ч тая играчка?


Балканче не си ли карал с 20 км/ч? Че и с повече... ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот dob111 » Пет Яну 18, 2013 12:06 pm

Admin написа:
galio написа:Чудно :) А може ли да се кара с 20-ина км/ч тая играчка?


Балканче не си ли карал с 20 км/ч? Че и с повече... ;)


Средна ли? ;)
Аватар
dob111
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1900
Регистриран на: Нед Юни 20, 2010 3:32 pm

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот PtD » Пет Яну 18, 2013 1:17 pm

galio написа:Един сгъваем велосипед не ги ли решава всичките?


Tвърде е вероятно и с такова да не те пуснат. Освен това има много въпросителни - здравина, тегло, удобство, цена за поддръжка и т.н.

В цивилизованите държави проблемът с превоза на велосипед, бил той 26" или 28", в градския транспорт е уреден някак. Трябва ли и тук да преоткриваме топлата вода?
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот Slade » Пет Яну 18, 2013 2:41 pm

Истината е, че цивилизованите страни са "мааалко" по-различни от БГ и там градските таралясници до 200-300 евро обикновено сутрин се завързват спокойно на рампите на метростанцията и вечер се вземат обратно от там (които са оцелели, но обикновено повечето си стоят). Тука такова нещо не може да стане, щото вечерта няма да има кво да вземеш (и чуждо даже).
Дори да искаш да се транспортираш с колелото, във Виена може - през деня от 9 до 15ч и вечер след 18:30 е разрешено да се натовариш с колело в метрото, плащаш още половин билет. Събота и неделя може през целия ден. Във влаковете (s-bahn-ите) може по всяко време срещу 5 евро.
Изображение
Аватар
Slade
 
Мнения: 434
Рейтинг: 1348
Регистриран на: Пон Юни 18, 2012 8:12 am
Местоположение: София

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот boriss13 » Пет Яну 18, 2013 2:50 pm

Slade написа:... пуснат повече мотриси на по-често...

Ако се пуснат повече мотриси или на по-често ще са полупразни-празни, което може би не е рентабилно за СКГТ ;)
Най-дългите пътешествия най-често започват с думите: "Зная по-кратък път!!!"Изображение
Аватар
boriss13
 
Мнения: 2884
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 12:08 pm
Местоположение: София

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот Slade » Пет Яну 18, 2013 2:54 pm

Прав си, все пак трябва да се търси някакъв баланс. От друга страна може да оборудват половината или 1/3 от последния вагон със стойки за колела и да пускат само там, но през цялото време. Не вярвам да загубят кой знае колко капацитет.
Изображение
Аватар
Slade
 
Мнения: 434
Рейтинг: 1348
Регистриран на: Пон Юни 18, 2012 8:12 am
Местоположение: София

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот boriss13 » Пет Яну 18, 2013 2:57 pm

Slade написа:Прав си, все пак трябва да се търси някакъв баланс. От друга страна може да оборудват половината или 1/3 от последния вагон със стойки за колела и да пускат само там, но през цялото време. Не вярвам да загубят кой знае колко капацитет.

Ако го направят ще загубят около 20-30 седящи/правостоящи места, и ще компенсират с цената на билетче за колело...И пак ще има недоволни :)
Най-дългите пътешествия най-често започват с думите: "Зная по-кратък път!!!"Изображение
Аватар
boriss13
 
Мнения: 2884
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 12:08 pm
Местоположение: София

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот Slade » Пет Яну 18, 2013 3:09 pm

Винаги ще има недоволни, но пък ще е супер удобно за хората с колела. Ако аз вземах решенията в тая насока, бих пробвал - излезе ли неудачна схемата, винаги може да се върне към старото положение и то доста бързо и лесно. :spin:
Изображение
Аватар
Slade
 
Мнения: 434
Рейтинг: 1348
Регистриран на: Пон Юни 18, 2012 8:12 am
Местоположение: София

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот LyuboKolev » Пет Яну 18, 2013 8:00 pm

Insight написа:
LyuboKolev написа:Скоро ми се скараха че не карам по велоалея а по платното.


Къде и кой ти се е скарал?!(Не беше ли ти, дето в една тема си предлагаше телефона на някой да ти се обади да "се разбЕрете"...що не се изрепчи на тоя, дето ти се скара.)

LyuboKolev написа:Велосипедистите сме най- презираните хора.

Аз съм няма 80 кила, няма 180см. висок, живея в 16-ти апартамент, карам почти ежедневно колело (зиме и лете) и не се чувствам презрян!

... хм ... много искам да ми покажеш какво ще ти стане на каплата, ако буташ 2 часа със спукана гума ...

а ... и още нещо, аз колело в градски транспорт не съм качвал и не съм изпитвал подобна нужда...

Точно аз съм този с телефона. Не съм се репчил на никой защото простотията си ходи с хората. Ние помежду си не се уважаваме явно, а какво остава за другите. На тоя с колата случая е че се спусках от тел. кула с 50 км/час и той мина на 10- 15 см от мен. Не съм му се репчел в моя защита защото това не е много притеснително за мен, а му казах че така ще пребие дете. Примерно твоето. И той ми каза да си карам по алеите. Човека е напълно прав, нали всички ги плащаме, той също. Телефона го написах по друг повод и не ме е срам, ама никой не се обажда щото може би го е срам. Не може някой да ми "казва внимавай с тона" при условие че има модератор който решава, а и няма и тон в мойто изказване. Не съм казал нищо на ВИСОК тон. Всъщност си губя времето да обяснявам че не съм искал да се "разбЕрете", а да разменим мнения. Колегата по горе е пуснал снимки как е в Швейцария, а тук дори нямаш право да си качиш колелото. Аз търся права, а вие ми обяснявате какви карачи сте.
Аватар
LyuboKolev
 
Мнения: 192
Рейтинг: 920
Регистриран на: Чет Апр 23, 2009 5:54 am

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот Insight » Пет Яну 18, 2013 8:27 pm

Любо Колев: Точно аз съм този с телефона. Не съм се репчил на никой защото простотията си ходи с хората. Ние помежду си не се уважаваме явно, а какво остава за другите. На тоя с колата случая е че се спусках от тел. кула с 50 км/час и той мина на 10- 15 см от мен. Не съм му се репчел в моя защита защото това не е много притеснително за мен, а му казах че така ще пребие дете. Примерно твоето. И той ми каза да си карам по алеите. Човека е напълно прав, нали всички ги плащаме, той също. Телефона го написах по друг повод и не ме е срам, ама никой не се обажда щото може би го е срам. Не може някой да ми "казва внимавай с тона" при условие че има модератор който решава, а и няма и тон в мойто изказване. Не съм казал нищо на ВИСОК тон. Всъщност си губя времето да обяснявам че не съм искал да се "разбЕрете", а да разменим мнения. Колегата по горе е пуснал снимки как е в Швейцария, а тук дори нямаш право да си качиш колелото. Аз търся права, а вие ми обяснявате какви карачи сте.

"Ние помежду си не се уважаваме явно, а какво остава другите"... ти мене нещо не ме уважаваш ...рийшли.

"И той ми каза да си карам по алеите. Човека е напълно прав, нали всички ги плащаме" - плащаме си за спазването на закона, който казва, че твоето място като колездач на пътя е ... няма да ти кажа - прочети закона сам и другия път ще знаеш какво да му отговориш.

"Колегата по горе е пуснал снимки как е в Швейцария" - Не съм запознат с развитието на въпроса в Швейцария, обаче съм 90% сигурен, че там първо са се появили колездачите, после добрите условия в градския транспорт.
To call each thing
by its right name..
Аватар
Insight
 
Мнения: 526
Рейтинг: 1737
Регистриран на: Нед Ное 01, 2009 7:19 pm
Местоположение: София

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот LyuboKolev » Пет Яну 18, 2013 9:17 pm

Insight написа:Любо Колев: Точно аз съм този с телефона. Не съм се репчил на никой защото простотията си ходи с хората. Ние помежду си не се уважаваме явно, а какво остава за другите. На тоя с колата случая е че се спусках от тел. кула с 50 км/час и той мина на 10- 15 см от мен. Не съм му се репчел в моя защита защото това не е много притеснително за мен, а му казах че така ще пребие дете. Примерно твоето. И той ми каза да си карам по алеите. Човека е напълно прав, нали всички ги плащаме, той също. Телефона го написах по друг повод и не ме е срам, ама никой не се обажда щото може би го е срам. Не може някой да ми "казва внимавай с тона" при условие че има модератор който решава, а и няма и тон в мойто изказване. Не съм казал нищо на ВИСОК тон. Всъщност си губя времето да обяснявам че не съм искал да се "разбЕрете", а да разменим мнения. Колегата по горе е пуснал снимки как е в Швейцария, а тук дори нямаш право да си качиш колелото. Аз търся права, а вие ми обяснявате какви карачи сте.

"Ние помежду си не се уважаваме явно, а какво остава другите"... ти мене нещо не ме уважаваш ...рийшли.

"И той ми каза да си карам по алеите. Човека е напълно прав, нали всички ги плащаме" - плащаме си за спазването на закона, който казва, че твоето място като колездач на пътя е ... няма да ти кажа - прочети закона сам и другия път ще знаеш какво да му отговориш.

"Колегата по горе е пуснал снимки как е в Швейцария" - Не съм запознат с развитието на въпроса в Швейцария, обаче съм 90% сигурен, че там първо са се появили колездачите, после добрите условия в градския транспорт.

Вие г- н ...рийшли явно не разбирате че закона не пази животи. Убийте Вие някое дете на пътя и после му обяснявайте на него и родителите му че е трябвало да кара по велоалеи и че не е чело закона на 12 год. Може да опитате и да карате по велоалеята м/у (между) Лъвов мост и Обеля. Доста друса а платното за коли на надлез "Надежда" е много по- качествено от велоалеята.
Аватар
LyuboKolev
 
Мнения: 192
Рейтинг: 920
Регистриран на: Чет Апр 23, 2009 5:54 am

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот krach » Пет Яну 18, 2013 9:33 pm

LyuboKolev написа:
Insight написа:Любо Колев: Точно аз съм този с телефона. Не съм се репчил на никой защото простотията си ходи с хората. Ние помежду си не се уважаваме явно, а какво остава за другите. На тоя с колата случая е че се спусках от тел. кула с 50 км/час и той мина на 10- 15 см от мен. Не съм му се репчел в моя защита защото това не е много притеснително за мен, а му казах че така ще пребие дете. Примерно твоето. И той ми каза да си карам по алеите. Човека е напълно прав, нали всички ги плащаме, той също. Телефона го написах по друг повод и не ме е срам, ама никой не се обажда щото може би го е срам. Не може някой да ми "казва внимавай с тона" при условие че има модератор който решава, а и няма и тон в мойто изказване. Не съм казал нищо на ВИСОК тон. Всъщност си губя времето да обяснявам че не съм искал да се "разбЕрете", а да разменим мнения. Колегата по горе е пуснал снимки как е в Швейцария, а тук дори нямаш право да си качиш колелото. Аз търся права, а вие ми обяснявате какви карачи сте.

"Ние помежду си не се уважаваме явно, а какво остава другите"... ти мене нещо не ме уважаваш ...рийшли.

"И той ми каза да си карам по алеите. Човека е напълно прав, нали всички ги плащаме" - плащаме си за спазването на закона, който казва, че твоето място като колездач на пътя е ... няма да ти кажа - прочети закона сам и другия път ще знаеш какво да му отговориш.

"Колегата по горе е пуснал снимки как е в Швейцария" - Не съм запознат с развитието на въпроса в Швейцария, обаче съм 90% сигурен, че там първо са се появили колездачите, после добрите условия в градския транспорт.

Вие г- н ...рийшли явно не разбирате че закона не пази животи. Убийте Вие някое дете на пътя и после му обяснявайте на него и родителите му че е трябвало да кара по велоалеи и че не е чело закона на 12 год. Може да опитате и да карате по велоалеята м/у (между) Лъвов мост и Обеля. Доста друса а платното за коли на надлез "Надежда" е много по- качествено от велоалеята.

Бетер закона си пази живот...то иначе файда няма..не са ги мислили (поне първоначално) за пълнене на КАТски джобове.Сиреч опасно е да караш в града с 120 и за това има ограничения които на повечето места са 50 км. с малки изключения. След като НЕ СЕ спазват законите идват проблемите които се мултиплицират. ИДИОТИ карат с 90-100 за да не те убият ти караш с 20-30 по тротоара където пък пешеходци ходят с 3-6 км/ч. Едните те мразят че им пречиш да играят на NFS другите те мразят понеже логично им пречиш.
На малкото обособени алеи пешаци ходят по алеята и ти ги мразиш тях (кръга се затваря). Зимата обаче нямат избор понеже поне на Г.Делчев ГОЛЕМИЯ нов тротоар не е изчистен а само малката алейка. И пешаците са на нея - логично при ледена пързалка на тяхното място. Иначе велосипеда и градския се свързват на хладилника. Демек единствения смисъл да хванеш градски транспорт да те качи до Витоша. Колело в градски работа няма. София от край до край са си 30-40 мин. Варианта с повреда трябва да е по - сериозен от спукана гума. Лично аз не излизам без лепенки и помпа. Дори и до съседния квартал.
По -горе мернах коментари за бутане на колело със спадната гума. На каплата няма какво да и стане. Виж на гумата, вътрешната има. Аз си нарязах една по този начин. и то само от тежестта на колелото.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот Stefan_trekkie » Пет Яну 18, 2013 9:35 pm

Insight написа:... хм ... много искам да ми покажеш какво ще ти стане на каплата, ако буташ 2 часа със спукана гума ...


Нищо не може да покаже, защото няма какво да стане.. Митове и легенди :D
Аватар
Stefan_trekkie
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1257
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 7:16 pm
Местоположение: София

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот LyuboKolev » Пет Яну 18, 2013 9:53 pm

Stefan_trekkie написа:
Insight написа:... хм ... много искам да ми покажеш какво ще ти стане на каплата, ако буташ 2 часа със спукана гума ...


Нищо не може да покаже, защото няма какво да стане.. Митове и легенди :D

Както съм писал някъде по- нагоре, съм карал дори със спукана гума. Не е приятно но се справяш. Има обаче гуми които се изхлузват от шината и започват да ти опират по спирачки, вилки и т. н. Лепил съм гума и в дъжд и е голяма "тояга". И затова е хубаво да имаш право да се качиш в ГТ. А не на празен автобус да ти кажат "не се качвай".
Аватар
LyuboKolev
 
Мнения: 192
Рейтинг: 920
Регистриран на: Чет Апр 23, 2009 5:54 am

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот Insight » Пет Яну 18, 2013 10:24 pm

LyuboKolev написа:Вие г- н ...рийшли явно не разбирате че закона не пази животи. Убийте Вие някое дете на пътя и после му обяснявайте на него и родителите му че е трябвало да кара по велоалеи и че не е чело закона на 12 год. Може да опитате и да карате по велоалеята м/у (между) Лъвов мост и Обеля. Доста друса а платното за коли на надлез "Надежда" е много по- качествено от велоалеята.


Продължаваш да пишеш, без да четеш ... айде ще ти подскажа, закона по никакъв начин не те задължава да караш по велоалея, там дето я нЕма....

ПС: А карането със спукана гума си е твое решение... щом имаш 100-на лева излишни за капла (нали по толкова бяха твоите?) - карай си.
To call each thing
by its right name..
Аватар
Insight
 
Мнения: 526
Рейтинг: 1737
Регистриран на: Нед Ное 01, 2009 7:19 pm
Местоположение: София

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот halcor » Съб Яну 19, 2013 4:17 pm

Hell_Man написа:Наистина ли се кара удобно?


Да, геометрията му е като на нормален байк (разстоянието между 2те колела, достигането до педалите и кормилото) и може да се регулира в някакви граници. Ниската рамка е предимство, можеш лесно да прекрачваш колелото. Заради по-малките колела неравностите се усещат по-грубо, но в градски условия това не е проблем. За сметка на това колелата са чувствително по-леки и ускоряваш много бързо и можеш да изпревариш на светофар ЛюбоКолев с неговия 28" велосипед, за който той твърди "ще мина всеки малоумник с байк" ;) Според моя вкус предния му венец беше малък обаче, което ограничава максималната скорост, но това може да се ъпгрейдне. Не виждам проблеми да се поддържат спокойно 40 км/ч на равно с тънки гуми.
Аватар
halcor
 
Мнения: 1241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 24, 2002 12:54 pm
Местоположение: Sofia

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот krach » Съб Яну 19, 2013 10:39 pm

Незнам защо изобщо градския велосипед трябва да бъде сравняван с байк. Байка може да ти седи по удобно под задника, НО градското колело както беше казано по горе е по - леко (в повечето случаи), евентуално сгъва за което плюсовете са много. Сгънато може да си го качиш в градски като багаж. Логиката е с бабите.
Баба с 20 туби вода може. Човек с малко колело НЕ?
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот Slade » Пон Яну 21, 2013 10:17 am

Виждали ли сте им цените? Аз лично не бих дал ~1000лв за подобна изцепка, само за да мога да се качвам по рейсовете. Преди десетилетия съм карал балканче и не бих казал, че искам да се предвижвам пак с подобно нещо из града.
Halcor, сигурно това, което казваш е възможно - разни хора и физически възможности, но аз с балканчето не съм убеден, че някога изобщо съм достигал 40км/ч на равно, камо ли да ги поддържам. Вярно е, че съвременните "балканчета" имат и скорости и т.н., но пак не мисля, че комфортът и динамиката на 26-28" колело може да бъде достигната. И пак - цената...
Ситибайкът (28") е може би най-удачното решение, особено ако е около и под 11 кила. В градския транспорт, такъв какъвто го познаваме в момента - колелата просто нямат място (освен в рейса към Железница и т.н. витошки дестинации :eyebrow: ).
Изображение
Аватар
Slade
 
Мнения: 434
Рейтинг: 1348
Регистриран на: Пон Юни 18, 2012 8:12 am
Местоположение: София

Re: Актуална информация за возене в софийски градски транспорт

Мнениеот halcor » Вто Яну 22, 2013 1:52 pm

Разликата между хубаво, сгъваемо колело и балканче е като рам спрямо украйна, примерно. Не бих го нарекъл изцепка. Освен това можеш да си го събереш в куфара, ако летиш донякъде и си имаш колело. $330 е добра цена за такова ново колело, за съжаление несрещаема в България. В craigslist се намираха читави и за доста по-малко. Не бих се поколебал да си купя пак такова колело като имам възможност на добра цена, може да изскочи нещо през английски сайт...

40 км/ч можеш да поддържаш с уговорката, че си с подходящите скорости (тия, с които идва въпросния downtube не са подходящи, но могат да му се сложат преден дерайльор и команда или просто голям преден венец) и гуми, пътят е равен и няма насрещен/страничен вятър. Не ти трябват по-специални умения за да постигнеш това отколкото да го постигнеш с нормален 26" байк с тънки гуми. Би останал учуден колко бързо се ускорява с наистина леки колела.
Аватар
halcor
 
Мнения: 1241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 24, 2002 12:54 pm
Местоположение: Sofia

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 27 госта