Тема за кратки въпроси

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Апр 19, 2019 3:45 pm

Отиди в сервиз да го проверят с инструмент дали ухото е криво - от опит ти говоря. Малко отклонение да има, което трудно ще го видиш и има компромиси с превключването. Също така превключването се настройва в средата на касетата.

И не на последно място, щом дерейльорът ти е ОК е напълно излишно да го сменяш.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот kibrorgat » Пет Апр 19, 2019 3:54 pm

Pr3d4t0R написа:Отиди в сервиз да го проверят с инструмент дали ухото е криво - от опит ти говоря. Малко отклонение да има, което трудно ще го видиш и има компромиси с превключването. Също така превключването се настройва в средата на касетата.

И не на последно място, щом дерейльорът ти е ОК е напълно излишно да го сменяш.

точно в сервиз ми казаха, че е право :D . също така ми казаха, че рамото на дерейльора било криво. :dontknow:
kibrorgat
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Сря Юни 27, 2018 3:54 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Коце » Пет Апр 19, 2019 6:24 pm

Този тип екстендер
Изображение

подходящ ли за за планиско колело (конкретно за дерайльор Shimano XT RD-M781) или е само за дерайльори на шосейни велосипеди?
Аватар
Коце
 
Мнения: 134
Рейтинг: 1440
Регистриран на: Пон Юни 25, 2018 3:14 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Пет Апр 19, 2019 6:50 pm

подходящ е
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот kibrorgat » Пет Апр 19, 2019 8:21 pm

kibrorgat написа:
Pr3d4t0R написа:Отиди в сервиз да го проверят с инструмент дали ухото е криво - от опит ти говоря. Малко отклонение да има, което трудно ще го видиш и има компромиси с превключването. Също така превключването се настройва в средата на касетата.

И не на последно място, щом дерейльорът ти е ОК е напълно излишно да го сменяш.

точно в сервиз ми казаха, че е право :D . също така ми казаха, че рамото на дерейльора било криво. :dontknow:


ето снимки https://imgur.com/a/cidRgxH
kibrorgat
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Сря Юни 27, 2018 3:54 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот skulboy » Пет Апр 19, 2019 9:03 pm

Дропер постовете само крайно разгънато и крайно сгънато положение ли имат или може да спре хода където поискаме?
Нещо ме дърпа пак назад,
трудно ми е да се отскубна.
Ще го преборя щом съм млад
и държа съвестта си будна!
Аватар
skulboy
 
Мнения: 387
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Пон Фев 03, 2014 2:43 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Пет Апр 19, 2019 9:11 pm

с някои изключения дето имат дефинирани 3-4 позиции ,масовите спират където си поискаш .
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот realprofesora » Съб Апр 20, 2019 1:43 am

kibrorgat написа:
kibrorgat написа:
Pr3d4t0R написа:Отиди в сервиз да го проверят с инструмент дали ухото е криво - от опит ти говоря. Малко отклонение да има, което трудно ще го видиш и има компромиси с превключването. Също така превключването се настройва в средата на касетата.

И не на последно място, щом дерейльорът ти е ОК е напълно излишно да го сменяш.

точно в сервиз ми казаха, че е право :D . също така ми казаха, че рамото на дерейльора било криво. :dontknow:


ето снимки https://imgur.com/a/cidRgxH

Ako от тези жестоки удари( това колело е доста тормозено) са се получили луфтове в механизмите на дерайльора, никога няма да можеш да го настроиш да превключва коректно. Имах такъв проблем на 7 скорости касета и заради малката дори хлабина, дерайльора не работеше коректно. Смених го с един за 8лв и работата заспа. Така, че колега, голям зор ще видиш с това колело 2ра ръка. Провери си и дали жилото на дерайльора се движи добре в кожусите ...най добре го смени с ново, смажи всичко, дори напръскай с WD40 вътре самия шифтър и дерайльора. След това регулирай да видиш какво се получава. Виж дали и самата касета няма кривини и големи луфтове.
Ako не става= Вземаш от Алиекспрес дерайльор за 25$ и шифтър за 15$ и си гледаш кефа.
realprofesora
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1075
Регистриран на: Нед Апр 29, 2018 12:15 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот kibrorgat » Нед Апр 21, 2019 1:09 am

Alexi написа:има - ХТ М8000

още един въпрос тъй като проверих цените и ще ми струва някъде 150лв + 80лв за дерейльора + шифтъра, но намерих и това за 105 долара https://www.aliexpress.com/item/SHIMANO ... bbf54a967e

да пробвам ли какво ще дойде :D
Последна промяна kibrorgat на Нед Апр 21, 2019 1:10 am, променена общо 1 път
kibrorgat
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Сря Юни 27, 2018 3:54 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот kibrorgat » Нед Апр 21, 2019 1:09 am

грешка
kibrorgat
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Сря Юни 27, 2018 3:54 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Нед Апр 21, 2019 6:36 am

аз карам с команда от Алито вече 2 години ,взех я за 23$ работи си идеално М8000 .. но трябва да се има едно наум с частите от там
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот realprofesora » Нед Апр 21, 2019 9:51 am

Pr3d4t0R написа:Не си дал много информация - възможно е ухото да ти е леко криво. Иначе превключването зависи основно от командата и по-добре нея да ъпгрейднеш.

В грешка си колега! Това. че на теб ти се е случвало основно в командата да ти е проблема, не значи меродавно за всички с проблеми в превключването. Много по-чест проблем е не добре движещи се жила, луфтове, кривини в дерайльора, не добре движещи се механизми по дерайльора, ръждави кожуси, верига която не отговаря на касетата, криво ухо и др.
Така, че нека не се започва веднага от смяна на шифтъра. Самия шифтър може да му се развият болтчетата, да се свали капачката му и да се ревизира състянието му. Да се почисти и смаже. Но задължително на стари велосипеди, първото нещо което правя е да сменя жилата....поне в тях да съм сигурен.
realprofesora
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1075
Регистриран на: Нед Апр 29, 2018 12:15 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот billclinton » Нед Апр 21, 2019 1:15 pm

Появи се нов "Зооманияк".
Всяка година по едно и също време се появяват...

"Професоре" - кажи че си и Веган и да приключваме въпроса :D
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Pr3d4t0R » Нед Апр 21, 2019 8:20 pm

@realprofesora Няма грешка - качеството на превключването зависи от командата. Никой не трябва да си оставя колелото си до състоянието което си описал, защото това означава, че са вече за боклука.

@kibrorgat трябваше да започнеш с това, че рамото на дерейльорът е криво => ново рамо ако механизмът му е здрав или нов дерейльор. Няма смисъл да хвърляш пари, за да минаваш на Шимано.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот realprofesora » Нед Апр 21, 2019 10:53 pm

Pr3d4t0R написа:@realprofesora Няма грешка - качеството на превключването зависи от командата. Никой не трябва да си оставя колелото си до състоянието което си описал, защото това означава, че са вече за боклука.


Извинявай колега, но тук в Норвегия където живея в момента, състоянието на велосипедите няма нищо общо с велосипедите в България. 50% от Велосипедите стоят целогодишно отвън на дъждовни условия, а 100% от велосипедите се карат основно в дъжд. Така, че влагата направо им разказва играта. И аз в България си обслужвах велосипеда веднъж годишно, но тук стои на открито и като не го карам седмица, две и започват механизмите да си казват своето. Веригата ръждясва на 5тия ден, а после пръскай разкарвай, всичко се отразява на работата. А механизмите са доста прецизни.
Колкото до колегата, той си е купил велосипеда 2ра ръка. От снимките се вижда, че е доста тормозен, а при 11 скоростна касета, всеки милиметър е от значение за коректно превключване.
П.С някой по- горе пита дали съм Веган- не не съм, ям и пия всичко...и благодаря, че се интересувате и от личния ми живот, поласкан съм.
realprofesora
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1075
Регистриран на: Нед Апр 29, 2018 12:15 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Апр 22, 2019 8:07 am

Тук е форум за планинско колоездене, не за градски таралясници. Сигурен съм, че и норвежците си съхраняват читаво мтб велосипедите.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Lucky Loser » Пон Апр 22, 2019 8:23 am

realprofesora написа:но тук стои на открито и като не го карам седмица, две и започват механизмите да си казват своето.

Читаво покривало за велосипед(с ластик в долната част) струва няколко лева.. :crazy:
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот didonch » Пон Апр 22, 2019 2:13 pm

За краткия ми престой в Норвегия останах с впечатлението, че норвежанците не се привързват към вещите си и се отнасят с тях .... лекичко консуматорски. Същевременно видях и много добре екипирани групички каращи перфектни велосипеди, все едно излезли от магазина. Та не бива да се генерализира за поведението на една нация по няколко единични случая. В интерес на истината и на родна земя се карат изключително зле поддържани велосипеди :offtopic: .
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот stoyancha » Пон Апр 22, 2019 3:27 pm

Върти ми се една идея в главата да си сменя лостчетата на Saint спирачките с XTR такива. Някой правил ли е такава смяна и да каже колко е горе-долу разликата в грамажа, предполагам ще паднат едни 150гр, и дали има разлика в спирачната сила?
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Апр 22, 2019 9:22 pm

По неволя направих точно това - взех един сейнт 820 втора ръка, на който при обезвъздушаването му се счупи лостчето. Та така се сдобих с ново Shimano XTR Race М9000 лостче, което няма ServoWave. С него спирачката се дозира много прецизно и стана много по-лесно да контролирам баланс на предна гума. Не можах да карам достатъчно с оригналното лостче, за да мога да нарпавя директно сравнение.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот stoyancha » Пон Апр 22, 2019 9:30 pm

Pr3d4t0R написа:По неволя направих точно това - взех един сейнт 820 втора ръка, на който при обезвъздушаването му се счупи лостчето. Та така се сдобих с ново Shimano XTR Race М9000 лостче, което няма ServoWave. С него спирачката се дозира много прецизно и стана много по-лесно да контролирам баланс на предна гума. Не можах да карам достатъчно с оригналното лостче, за да мога да нарпавя директно сравнение.


Гледам, че тази комбинация е доста разпространена както след много ендуро карачи така и при DH. Насочил съм се към тези 9120, които са 4 буталните XTR, предполагам там и количеството масло, което избутва лостчето ще е единтична с това като на Saint.
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот bdog » Вто Апр 23, 2019 7:04 am

stoyancha написа:Гледам, че тази комбинация е доста разпространена както след много ендуро карачи така и при DH. Насочил съм се към тези 9120, които са 4 буталните XTR, предполагам там и количеството масло, което избутва лостчето ще е единтична с това като на Saint.


9120 са със Servo Wave. Според мен 9000 е много по-приятно, предвидимо и най-вече - няма плаваща точка на захапване. Има малко по-малка сила в момента на захапване, но за мен това е още един плюс.
Аватар
bdog
 
Мнения: 335
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 12:09 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот stoyancha » Вто Апр 23, 2019 7:20 am

По написаното от вас и прочетенето в нета разбирам, че лостчето ще се усеща като спирачките на Sram. Заемам се днес с продажбата на сегашните лостчета и поръчка на XTR-и.

ПС: Или 9100.
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот nobelium » Вто Апр 23, 2019 7:38 am

Здравейте, дойде време да правя lower leg service на вилката ми, която е Manitou Machete комп. Понеже не знам какво точно масло да взема, и дали има чак такова значение вискозитета, прегледах информацията за сервизиране в сайта на Маниту и там дават тези 2 масла - въпросът ми е ако взема някакво масло 5wt ще ми свърши ли работа, понеже се съмнявам да трябва да търся точно тези масла с този парт номер - препоръки какво точно масло да взема също биха ми били от полза. Благодаря!

• Semi-bath Oil, 5/40w Synthetic - Manitou part number 85-0022
• 5wt Maxima Fork oil - Manitou part number 85-0023
nobelium
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Май 17, 2018 8:27 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот upgradeyourlife » Вто Апр 23, 2019 12:38 pm

Здравейте, има ли преходник или вариант, в който детско столче за колело до 15кг., което е със захват за вертикална тръба (при вилката) да се захване за хоризонталната понеже на MTB колело съвсем няма място отпред?
upgradeyourlife
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Фев 08, 2017 4:34 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот didonch » Сря Апр 24, 2019 8:39 am

Някой случайно да е поръчвал велосипед от https://www.yt-industries.com, как стоят начините с доставка, плащане. Виждам че има опция за плащане през paypal и доставка до бг, но досега не съм плащал такива големи суми през paypal и не знам има ли някакъв лимит :dontknow: .
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот EmZo » Сря Апр 24, 2019 8:53 am

Ако има опция за плащане с карта не виждам защо искаш да се занимаваш с това недоразумение PayPal. PayPal си отдържат такса за плащнето като си минават валутата по някакъв тегхен курс, който при по-големи суми си става не малко като разлика. Иначе мисля, че пращат с DHL.
Аватар
EmZo
 
Мнения: 2650
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 11:59 pm
Местоположение: Враца

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот Alexi » Сря Апр 24, 2019 9:01 am

Защото ако велосипеда ти случайно изчезне на път за БГ ,Пейпал ще ти върнат парите без никакви разправии и те ще се оправят с УТ или който е виновника .. аз лично не бих превел сума по голяма от 200-300 лв по нищо друго освен Пейпал ( наскоро ми върнаха едни пари от онлайн магазин ,пратката ми не дойде и не ми отговарят на мейлите ) :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот didonch » Сря Апр 24, 2019 9:10 am

И аз като алекси предпочитам да плащам през paypal, разбира се ако има такава опция. Такси си удържат но в случая от търговеца, а курса .... зависи от настройките на акаунта в paypal и възможностите на регистрираната карта за разплащане в съответната валута. Единственото нещо което ме притеснява е да няма някакъв лимит при разплащане ... все пак не сме от "белите еу държави" и лекичко ни гледат с присвито оченце.
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Тема за кратки въпроси

Мнениеот didkodidi » Сря Апр 24, 2019 9:23 am

didonch написа:Някой случайно да е поръчвал велосипед от https://www.yt-industries.com, как стоят начините с доставка, плащане. Виждам че има опция за плащане през paypal и доставка до бг, но досега не съм плащал такива големи суми през paypal и не знам има ли някакъв лимит :dontknow: .


Моето JEFFSY беше платено с карта ,дойде с DHL до България и после до вкъщи със Спииди.Никакви проблеми.
JEFFSY 29 AL Base
Изображение
Аватар
didkodidi
 
Мнения: 255
Рейтинг: 1322
Регистриран на: Вто Сеп 12, 2017 11:58 am
Местоположение: Плевен

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: bro1ko, ВелоВело и 29 госта