Помощ за рамка

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Помощ за рамка

Мнениеот zergrushgg » Вто Май 21, 2019 9:54 am

Здравейте :)
От известно време търся рамка за не особено скъп XC велосипед и, тъй като съм начинаещ, имам нужда от помощ.
Засега съм харесал Drag Hardy - цена в магазина ~250лв (по спомени). Бих могъл да отделя повече пари за сносна рамка, но не разбирам каква е разликата с по-скъпите модели с подобна геометрия (изключваме карбоновите).
Примерно Ritchey Ultra Rahmen е на цена 900 ойро... А сравнявайки с Hardy-то не виждам особени разлики в геометрията? Тегло не пишат.
Някой може ли да предложи алтернатива на Хардито на цена до примерно 800-1000лв?

Извинявам се за тъпите въпроси, но като за първи пост толкова :P
zergrushgg
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 17, 2019 9:42 pm

Re: Помощ за рамка

Мнениеот Alexi » Вто Май 21, 2019 10:39 am

не си уточнил размер ,но под 1000 лв има и карбонови нови рамки примерно Кюб в Байк Дискаунт :beer: 250 лв за Драг не бих дал аз лично ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ за рамка

Мнениеот zergrushgg » Вто Май 21, 2019 10:55 am

извинявам се: 17.5", гуми 27.5

Alexi написа:250 лв за Драг не бих дал аз лично ..

Скъпо за Драг? :) Човекът каза "слагаме ги на най-високия ни клас велосипеди".
zergrushgg
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 17, 2019 9:42 pm

Re: Помощ за рамка

Мнениеот Gworan » Вто Май 21, 2019 10:57 am

Най-високия ИМ клас май не е много висок клас, като цяло...
Е, имат едни карбонови Icosa Nona рамки, които са по 1300лв, за тях нищо не мога да кажа, може пък и да не са лоши. Ама пак ми се струват тежки (Тегло 1450гр. за размер 17"), предвид предложенията от други марки.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Помощ за рамка

Мнениеот Alexi » Вто Май 21, 2019 11:20 am

zergrushgg написа:извинявам се: 17.5", гуми 27.5

Alexi написа:250 лв за Драг не бих дал аз лично ..

Скъпо за Драг? :) Човекът каза "слагаме ги на най-високия ни клас велосипеди".

под висок клас вероятно има предвид ,че целия велосипед е 1500 лв и има дерайльор ХТ :D
Виж това Ричи дето си постнал ,останаха ми очичките .. стоманено АМ твърдаче ,бруталия просто .. :bowdown:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ за рамка

Мнениеот zergrushgg » Вто Май 21, 2019 11:23 am

Alexi написа:Виж това Ричи дето си постнал ,останаха ми очичките .. стоманено АМ твърдаче ,бруталия просто .. :bowdown:

тя и цената хубавичка :D

Също забравих да кажа, че търся твърдак, да... :( :xx(:
zergrushgg
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 17, 2019 9:42 pm

Re: Помощ за рамка

Мнениеот Drunken MadLoud » Съб Май 25, 2019 5:37 pm

Това което веднага ми прави впечатление, е че казваш че искаш не особено скъп XC твърдак, а същевременно става въпрос и за стоманени рамки от 1000лв. Мисля, че на първо време трябва да решиш към кой стил каране си се насочил, както и какъв е крайният ти бюджет. Винаги можеш да откриеш огромни прилики във две рамки в крайно различен ценови клас, но съм убеден че има защо да е така. В някои сходни ценови сегменти си плащаш за марката, но в посочения от теб случай, определено разлика ще има. В това никой няма как да те убеди, докато не се качиш на две такива колелета и сам да усетиш, защо са с такава ценова разлика. При днешните стандарти XC колелата изключват стоманена рамка, защото там теглото е голям приоритет. При Drag Hardy мисля, че е цанен в тая категория велосипед, но със сигурност ще е далеч от теглото на добро XC колело....освен ако не е някакъв Pro модел или нещо такова. Предложения винаги могат да ти бъдат дадени, но трябва да решиш какъв ще ти е стилът на каране и съответно колелото, което да покрива нуждите ти за това. Ако искаш стоманена рамка която като геометрия да покрива до определена степен XC и AM стил на каране, мога да ти препоръчам това, но съответно за да докараш тегло което да се доближава до XC ми се струва, че общата сума ще е към 3 бона....ако не и повече. Размери има по други сайтове, ако това те притеснява. Давам ти пример.
https://www.hargrovescycles.co.uk/genes ... meset.html
Аватар
Drunken MadLoud
 
Мнения: 370
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 8:47 pm

Re: Помощ за рамка

Мнениеот zergrushgg » Вто Май 28, 2019 10:11 am

Благодаря за инфото :) Май наистина беше по-добре да реша какво търся преди да поствам...

Drunken MadLoud написа:Давам ти пример.
https://www.hargrovescycles.co.uk/genes ... meset.html

Тъп въпрос:
Рамката пише, че е за 27.5+. Ако сложа 27.5 гуми проблем ли ще е? Разликата е предполарам само, че BB e по-ниско?

И още един:
Това https://www.genesisbikes.co.uk/bike/mantle-fs го намерих на цена +200 паунда от Tarn-a. Струва ли си +200 за карбон? Геометрията е може би малко по-смотана?.
zergrushgg
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 17, 2019 9:42 pm

Re: Помощ за рамка

Мнениеот Drunken MadLoud » Вто Май 28, 2019 10:14 pm

Отново пак сам трябва да си решиш към какъв стил каране си се насочил. Ако ще е ХС, карбона мисля че е по-удачен предвид теглото му. Вероятно много хора ще ме оплюят за следното ми изказване, но аз лично съм с предразсъдъци спрямо карбонови компоненти, рамки и каквото и да било свързано с карбон. Да, от известно време съм пристрастен към стоманените рамки ( макар и дълго време да съм карал алуминиеви такива ), и просто идеята на карбоновите рамки и компоненти никога не съм я разбирал...вероятно и никога няма да я приема. Предполагам, че ще има и такива които ще кажат че не съм карал карбонова рамка и за това съм на това мнение, но нямам излишни пари за такова нещо, а и да имах определено нямаше да се насоча към карбонова такава. Самата мисъл да платя хиляди кинти за грамажи, и да ѝ треперя на карбоновата рамка кога ще ми се скърши под задника, ме държи далеч от подобни идеи. Със сигурност без дори да съм гледал геометриите на двете рамки ( специално карбоновата ) - са съвсем различна бира. Карбоновата си е чисто XC. Стоманената я заглеждам от доста време, но не ми се дават точно сега 4 хилки за подобни проекти....макар и да точа лиги по нея от известно време. Иначе за мен си е Adventure,AM,XC....според това как си я окомплектоваш. За 27.5 гуми попитай производителя, би трябвало да се сработва добре със 27.5+ както и 29, но според мен 27.5 няма да е добра идея. Ако те притесняава 27.5+ стандарта, не му се плаши, както и ако си от София, пиши ми на лични и мога да ти дам да покараш плюсова стоманярка, за да видиш какво е приблизително усещането. Genesis съм ти ги дал просто като пример, такива и подобни рамки има колкото искаш. Ако си решил да даваш подобни суми, те съветвам добре да си прецениш какво и как искаш да го караш.
Аватар
Drunken MadLoud
 
Мнения: 370
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 8:47 pm

Re: Помощ за рамка

Мнениеот Gworan » Сря Май 29, 2019 7:08 am

Карбона е по-лек, това е ясно, но не е всичко. Има разлика и в характеристиките / поведението на рамката при каране.
Същото важи и за стоманените рамки. Избора е по лично предпочитание (и до голяма степен - цена).
Автора на темата, още в началото казва, че търси рамка за не особено скъп велосипед. И също, че е начинаещ. Аз на негово място бих си взел алуминиева рамка. Има добри алуминиеви XC рамки, тежащи около 1700-1800 грама (дори и за размер L).
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Помощ за рамка

Мнениеот zergrushgg » Сря Май 29, 2019 10:55 am

Джентълмени, благодаря за отговорите!
Видяло се е - ще трябва да си "счупя главата" за да разбера какво искам :xx(: :8D:

Все повече се точа на тази рамка:
https://www.chainreactioncycles.com/ns- ... prod165875
(https://nsbikes.com/eccentric-alu-evo-275,120,pl.html)

По-агресивна ми се вижда, но едва ли ще е проблем. За начало ще я карам с 120мм амортисьор (такъв имам под ръка), но остава опцията за ъпгрейд към по-добър (и към по трейл каране,,,).
zergrushgg
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 17, 2019 9:42 pm

Re: Помощ за рамка

Мнениеот Boyan1984 » Сря Май 29, 2019 11:25 am

Супер е рамката, на мен също много ми харесват тези. Също и Dartmoor Primal погледни, те също са подобни и са с много яки извивки.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Помощ за рамка

Мнениеот Alexi » Сря Май 29, 2019 4:51 pm

това е АМ твърда рамка ,за ХС .. с каква вилка се каниш да я комплектоваш ?
Recommended Fork Travel: 130-150mm
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ за рамка

Мнениеот Drunken MadLoud » Сря Май 29, 2019 8:07 pm

Gworan написа:Карбона е по-лек, това е ясно, но не е всичко. Има разлика и в характеристиките / поведението на рамката при каране.
Същото важи и за стоманените рамки. Избора е по лично предпочитание (и до голяма степен - цена).
Автора на темата, още в началото казва, че търси рамка за не особено скъп велосипед. И също, че е начинаещ. Аз на негово място бих си взел алуминиева рамка. Има добри алуминиеви XC рамки, тежащи около 1700-1800 грама (дори и за размер L).

Колега, къде в изписаното от мен по въпросната тема, видя че препоръчвам стоманена рамка за XC ? Или не четеш внимателно, или е въпрос на трупане на мнения. На всички им е ясно, че алуминия е логичен избор предвид финаси и тегло. Дал съм пример за стоманена рамка, защото автора е дал примера за такава, от което е и логично, че е начинаещ, че се лута в избора си на стил на каране и нуждата за рамка, която да го покрива. Ясно е, че преди години са карали ХС и със стоманени рамки, но не и според днешните стандарти. Коментирал съм стомана и карбон предвид дилемата му между двете рамки на Genesis. Между другото, моля те обясни на мен и другите непросветени какво е предимството на карбона пред другите използвани материали за рамки, освен теглото, формите които допуска, липсата на заварки и т.н. ? Какво е поведението му спрямо другите рамки ? Другото което е, не виждам какъв е проблема за автора да си купи каквато и да било рамка която си хареса....ако разполага с нужните средства. В крайна сметка, предполагам че доста хора са сменяли колела и рамки докато нацелят точната геометрия, тип колело или стил на каране, към който се стремят. Повтарям се за пореден път, обаче и за пореден път това е упрек към автора на темата, че за да получи адекватни и конкретни предложения, трябва сам да си изясни към какво точно се е насочил. Както и дали е достатъчно компетентен, за да си сглоби и подбере компоненти нужни за окомплектовката, или ще прехвърля стари компоненти, без да е ясно дали са съвместими с новата избрана рамка. Иначе, може по цял ден да си показваме рамки и да ги избираме по хубост, но сме до там :beer:
Аватар
Drunken MadLoud
 
Мнения: 370
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 8:47 pm


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта