Педали

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Педали

Мнениеот billclinton » Пет Апр 19, 2019 2:17 pm

Дайте съвет какви педали за MTB да сложа на шосейката.
Не се издържа вече със шосейните обувки - омръзна ми да ходя като пингвин като слезна да пия някъде бира.
Кои педали биха били удобни за шосеен велосипед
SHIMANO M530
Shimano XT 785
Shimano PD-M540
Shimano PD-M505 или M520
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Педали

Мнениеот fu4ko » Пет Апр 19, 2019 4:45 pm

Аз карам с най обикновени пластмасови от 5лв и с маратонки.През лятото си карам с джапанки :D
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Педали

Мнениеот billclinton » Пет Апр 19, 2019 4:53 pm

fu4ko написа:Аз карам с най обикновени пластмасови от 5лв и с маратонки.През лятото си карам с джапанки :D


Супер.Радвам се за теб.
Но очевидно е че аз питам за автомати :beer:
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Педали

Мнениеот Alexi » Пет Апр 19, 2019 5:04 pm

аз карам шосейката с планински автомати ,намерил съм си леки такива 280 грама ,и си карам с МТБ обувки които са доста по меки имат и грайфер , стават и за вървене :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Педали

Мнениеот billclinton » Пет Апр 19, 2019 5:19 pm

Alexi написа:аз карам шосейката с планински автомати ,намерил съм си леки такива 280 грама ,и си карам с МТБ обувки които са доста по меки имат и грайфер , стават и за вървене :beer:


Да,точно това имам предвид - да си ходя с тях спокойно,щото със шосейните обувки се измъчих.
Понеже не съм карал досега планински автомати,а гледам че са различни видове се чудех дали има някаква разлика.
Примерно 505,520 и 540 виждам че са по малки,докато 530 и другите са по широки. А аз съм си тежък...
Какви са твоите? 280 грама е супер
Обувки имам - даже взех и парчета Shimano SM-SH56 :beer:
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Педали

Мнениеот Alexi » Пет Апр 19, 2019 6:49 pm

моите не са на Шимано ,по леки са от ХТR реално ( и доста по евтини ) .. огледай какво се предлага
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Педали

Мнениеот marsa » Пет Апр 19, 2019 9:40 pm

Аз лично категорично бих заложил на Шимано заради лагерите. Разликите между 505, 520 и 540 е основно в теглото и уплътненията. Предвид, че педалите не са консуматив, 540 си струва парите над другите модели.

Ако не държиш автоматът да е двустранен (вече си карал с шосейни и вероятно си привикнал), виж модела PD-ES600. Това е последния модел от трекинг серията на Шимано. Клас Ultegra/XT са. По-леки са от XTR и предлагат по-голяма контактна площ от всички двустранни автомати. ES600 ги ползвам от няколко месеца на лекият ми велосипед и нямам никакво намерение да се връщам на шосейни педали. Има и предшестващ модел PD-A600, както и по-нисък клас PD-A520, но първите се спират от производство, а вторите според мен не си струват разликата в цената.

Относно PD-M530 - това е трейл/ендуро версия на 520 - допълнителната клетка има за цел основно да предпазва педала, а не толкова да увеличи контакта, тоест за шосе не са подходящи (прекомерно тежки, без допълнителни предимства). PD-A530 е комбо платфрма с едностранен автомат. Подходящи са за велосипеди които се карат и градско с нормални обувки срещу съответното добавено тегло. Тях ги карам на градски, шосейни и циклокрос велосипеди от години и съм много доволен, както и всеки на който съм ги препоръчал. Имат най-добрата платформа от всички комбо педали, които съм срещал. Ако не се кара градско са излишни.

Както каза Алекси, има и други марки с конкурентни оферти като тегло, въпрос на вкус и преценка. Като опит мога да споделя да се гледа на мястото където стъпва парчето да има стоманена пластина. Повечето от леките модели нямат такава пластина и парчето контактува с по-мекия алуминий, който се изяжда и вкопава и постепенно контактът се влошава (луфт, влошено откопчаване). Този проблем донякъде е въпрос и на комбинация от педали и обувки, защото едни обувки имат по-подходяща подметка за подобна концепция от други, но без проба/грешка няма как да знаеш на каква комбинация ще попаднеш. Бих казал че вероятността за проблеми в дългосрочен план по-скоро е голяма. Разликата между еднакви педали с такава пластина и без нея е около 25-30гр. (пример Exustar E-PM215 и E-PM213). По отношение на лагерите, почти всички марки с изключение на Шимано не ползват регулируеми търкалящи лагери, а комбинация от триеща втулка и машинен лагер без възможност за реглаж. Недостатъците са по-голямо триене, по-малък живот, неизбежен минимален луфт. Нищо от последния абзац само по себе си не е болка за умиране, но лично аз като тегля чертата избирам Шимано.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Педали

Мнениеот billclinton » Съб Апр 20, 2019 8:34 am

Благодаря ти Марса(отново)за подробните разяснения - точно такива съвети търсех.
Ще помисля и ще взема решение - всъщност вече клоня към PD-ES600 и PD-M540 :beer:
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Педали

Мнениеот SlipX » Вто Юни 04, 2019 10:47 am

Колеги, извинявам се че пиша в темата на колегата. Но бихте ли ми препоръчали и на мен някакви педали до около 40-50 лв. Важното е да са здрави, тоест да издържат на теглото ми (около 90 кг съм с раницата). Малко пояснения карам Планински велосипед нисък клас основно за парково каране. пътеки или леки извънградски преходи по черни или не добре асфалтирани пътища. Появи се едно скърцане, помислих че е от средното движение понеже имаше лек луфт. Смених го с ново по-скъпо и по-здраво от моето оригинално. Предполагам, че скърцането идва от педалите, защото скърцат само при по-голямо напрежение.
Аватар
SlipX
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юли 21, 2018 8:40 pm
Местоположение: гр. Добрич

Re: Педали

Мнениеот bdog » Вто Юни 04, 2019 11:01 am

SlipX написа:Колеги, извинявам се че пиша в темата на колегата. Но бихте ли ми препоръчали и на мен някакви педали до около 40-50 лв. Важното е да са здрави, тоест да издържат на теглото ми (около 90 кг съм с раницата). Малко пояснения карам Планински велосипед нисък клас основно за парково каране. пътеки или леки извънградски преходи по черни или не добре асфалтирани пътища. Появи се едно скърцане, помислих че е от средното движение понеже имаше лек луфт. Смених го с ново по-скъпо и по-здраво от моето оригинално. Предполагам, че скърцането идва от педалите, защото скърцат само при по-голямо напрежение.


Не си написал какви педали търсиш (clipless vs flat). Иначе според мен си провери курбелите (и педалите) дали са затегнати правилно - това, което описваш не ми звучи като прецакан педал.

За плоски педали аз лично много се радвам на тези:

https://www.ebay.co.uk/itm/eXotic-Alloy-6061-Thin-Flat-Pedal-Twin-Sealed-Bearings-Replaceable-Pins-10-Cols/190728529861?hash=item2c684e67c5:m:moruvvJgI_nhRSiqtzi0fPw&frcectupt=true

Човек може да ги намери брандирани като Nukeproof Neutron или HT Nano AN 01 на двойна цена. Имам/имал съм/ и DMR Vault, и Nukeproof Horizon и честно казано eXotic ме радват повече.
Аватар
bdog
 
Мнения: 335
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 12:09 pm

Re: Педали

Мнениеот SlipX » Вто Юни 04, 2019 11:33 am

Да може би флат търся. Не е от курбелите, понеже вчера ги сваляха, когато сменяха средното движение. Всичко си е натегнато след това. Не съм проверявал педалите дали са стегнати. Тези, които си ги споделял ги има и в OLX, или подобия на тях на долу горе тази цена, която споделих.
Аватар
SlipX
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юли 21, 2018 8:40 pm
Местоположение: гр. Добрич

Re: Педали

Мнениеот bdog » Вто Юни 04, 2019 2:19 pm

SlipX написа:Да може би флат търся. Не е от курбелите, понеже вчера ги сваляха, когато сменяха средното движение. Всичко си е натегнато след това. Не съм проверявал педалите дали са стегнати. Тези, които си ги споделял ги има и в OLX, или подобия на тях на долу горе тази цена, която споделих.



Тях ги има и от пластмаса на по-ниска цена. Аз лично имам опит само с алуминиевите.
Аватар
bdog
 
Мнения: 335
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 12:09 pm

Re: Педали

Мнениеот SlipX » Вто Юни 04, 2019 7:51 pm

Поръчах тези. Общо взето стрелях на сляпо пък да видим.
Прикачени файлове
Screenshot_20190604-204704__01.jpg
(130.34 KiB) 445 пъти
Аватар
SlipX
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юли 21, 2018 8:40 pm
Местоположение: гр. Добрич

Re: Педали

Мнениеот SlipX » Пон Юни 10, 2019 9:03 pm

Оказах се прав, след смяна на педалите дразнещите шумове изчезнаха. Велосипеда е доста по приятен за каране вече. :)
Аватар
SlipX
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юли 21, 2018 8:40 pm
Местоположение: гр. Добрич

Re: Педали

Мнениеот Gworan » Вто Юли 14, 2020 1:26 pm

Имам и аз въпрос за педали. Обаче (и сигурно шосеистите ще получат гърчове като чуят) аз пък търся точно обратното - да не са автомати.
На първо време си взех едни супер обикновени VP-536. Всъщност не ми трябва нещо по-специално, но тези са бомбок от към конструкцията вътре, усеща се че не въртят плавно, и вътре хрупат, дори само след 3-4 карания...
И за да спазим шосейската традиция, щом нещо ще се сменя - новото трябва да е по-леко :D
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Педали

Мнениеот Sandraux15 » Вто Юли 13, 2021 6:32 am

SlipX написа:Колеги, извинявам се че пиша в темата на колегата. Но бихте ли ми препоръчали и на мен някакви педали до около 40-50 лв. Важното е да са здрави, тоест да издържат на теглото ми (около 90 кг съм с раницата). Малко пояснения карам Планински велосипед нисък клас основно за парково каране. пътеки или леки извънградски преходи по черни или не добре асфалтирани пътища déménageur Toulon. Появи се едно скърцане, помислих че е от средното движение понеже имаше лек луфт. Смених го с ново по-скъпо и по-здраво от моето оригинално. Предполагам, че скърцането идва от педалите, защото скърцат само при по-голямо напрежение.

И се надявам, че всичко това ще ви се получи и няма да има проблем. Благодаря ви много за този пост.
Sandraux15
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юли 06, 2021 8:20 am

Re: Педали

Мнениеот Petar_stoychev » Вто Юли 13, 2021 8:56 am

Gworan написа:Имам и аз въпрос за педали. Обаче (и сигурно шосеистите ще получат гърчове като чуят) аз пък търся точно обратното - да не са автомати.
На първо време си взех едни супер обикновени VP-536. Всъщност не ми трябва нещо по-специално, но тези са бомбок от към конструкцията вътре, усеща се че не въртят плавно, и вътре хрупат, дори само след 3-4 карания...
И за да спазим шосейската традиция, щом нещо ще се сменя - новото трябва да е по-леко :D


https://www.bike24.com/p2134534.html
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia


Назад към Други видове колоездене

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта