някакви препоръки при купуване на обувки за автомати?

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

някакви препоръки при купуване на обувки за автомати?

Мнениеот outfaced » Вто Ное 20, 2007 8:23 pm

поръчах си еее тия педали
Изображение
и сега започвам да се чудя с какви обувки да се оборудвам ...

обаче леко си нямам идея какво друго да гледам, освен да са СПД съвместими. По принцип си търся нещо по леко ... за пролет-лято-есен.
Чудя се дали да е само с стягащи ленти или с връзки и стягащи ленти (само с връзки не ма кефи, че се чудя къде да ги пазя, да не ми се заплетат някъде). Ще ми се да изглеждат по скоро като нормални си трекинг маратонки ... в смисъл тия дет са строго байкърски нещо не ме вдъхновяват най вече на външен вид.
После обаче не ми е ясно имат ли някакви все пак разлики в подметките като такива и там мястото за закрепване на клипсовете ... какво е хубаво да се гледа и какво е по добро?

по онлайн магазините за сега на първо четене се спрях на тия
http://e-shop.screambikes.tobulgaria.in ... ts_id=1436
http://e-shop.screambikes.tobulgaria.in ... cts_id=439
http://e-shop.screambikes.tobulgaria.in ... ts_id=1041
http://www.eshop-gorgona.com/catalog/pr ... ts_id=1563
http://e-shop.sprintmaxcom.com/index.ph ... 82&lang=2&
http://e-shop.sprintmaxcom.com/index.ph ... 82&lang=2&
може да ми се отвори и път към байк центъра в Младост ...

и се чудя, едно такова достатъчно ли ще е
Изображение
за да карам с тях и през зимата

та въпреки че обувките са си строго специфично нещо, ако който може да сподели някъв опит ще съм благодарен
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Kitolino » Вто Ное 20, 2007 10:01 pm

Владо, няма да сравнявам моделите, понеже ползвам само един от тях, а за другите имам минимална информация.
Ползвам Скот 2007ма(Ванко ползва 2006та) и обувката е доста читава, още не се е предала, а смятам че е подложих вече на някои по-тежки изпитания...
Като недостатък мога да споделя две неща:
1 - имам чувството, че след продължително ходене или спускане, обувката се разхлабва(връзките са стегнати ...), тук може и аз да бъркам в метода си на връзване(елементарна панделка :) ), има над 40 вида връзване на връзки според адаша ти, така че това е решим проблем :D
2 - на мястото на петата има едни пластмасови точици, които масажират крачето по време на каране, но при ходене създават доста голямо неудобство и разраняват :crap:

Иначе съм много доволен от обувките, здрави са, нямат скъсано протрито или отлепено. Стабилен и дълбок грайфер, който предоставя комфорт при ходене по ронлива почва, но може и да причина малко скрибуцане при контакт със педала.
Владо Джувинов и Генко използват модели на Екзустар, но там номерата на обувките са до 44, така че ако имаш голямо краче като мен(47ми :crazy2: ) ще се лишиш от разнообразието им.

Наско(naka76) ползва спортни обувки на Диадора, така че избор в града голям :beer:

За мен лично е въпрос да си харесаш даден модел по вид, тегло и материя, така по нета няма да успееш да ги прецениш правилно.
:beer:
Изображение GSE - Геодезия, Кадастър, Вертикално планиране и други. 0877/290-235 Изображение
Аватар
Kitolino
 
Мнения: 402
Рейтинг: 1485
Регистриран на: Нед Авг 13, 2006 11:17 pm
Местоположение: Пловдив/България

Мнениеот outfaced » Вто Ное 20, 2007 10:48 pm

е къде у наше селу да ходя да гледам за обувки :dunno:
в тандема има 3-4 модела, ама май от там нищо не ми хвана око (бях последно преди 3 седмици и тогава само ги мернах набързо)

тия на Наско са много про ... аз нещо по ширпотребско си търся.
Те вашите скот-ове от де ги взехте?
Как е при тях работата с точното позициониране на клипса ... има ли някви екстри (що ми се струва, че някъде тука бяхчел, че някой обувки позволявали и настрани да се настройва, не само напред-назад).
Може ли вътре при желание да им се сложи една стелка, за по меко?
И как са с водонепропускливостта и с проветряването ?

А тва от онлайн магазин верно е трудно ... поне в БГ де.
По белия свят си поръчваш 4-5 чифта, аресваш си един и останалие ги връщаш :D
Иначе за номер съм лесен ... класика 43-44
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Kitolino » Сря Ное 21, 2007 12:07 am

Ванко си ги взе от Байк центъра в София, а аз си ги поръчах при Богдан.
Посети Идеал Байкс, може да намериш обуща там. В Тандема може също да помолиш да докарат подходящ модел.
Скотовете пропускат яко вода, но и бързо съхнат.
2007ма мисля, че са с една идея по-дишащи и предлагат по-добро проветрение, а Ванко още не си е прал неговите :D

Щом си 43-44 номер може да погледнеш и Екзустарчето, там има няколко различни модела, като може да направиш директно сравнение и да ги съпоставиш на място, коя ти харесва като изработка, коя обувка ти допада като визия и прочие ...

Обаче сега в това хладно време не ти препоръчвам да бързаш, по-скоро остави покупката за пролетта, тогава ще има и по-голям избор ;)
Изображение GSE - Геодезия, Кадастър, Вертикално планиране и други. 0877/290-235 Изображение
Аватар
Kitolino
 
Мнения: 402
Рейтинг: 1485
Регистриран на: Нед Авг 13, 2006 11:17 pm
Местоположение: Пловдив/България

Мнениеот naka76 » Сря Ное 21, 2007 7:33 am

Диадора имат и не чак толкова спортни модели като моите. Онзи ден като бях имаха още 2-3 модела. Тези ми харесват защото стягането става здраво и сугурно.

Имам и от тези обувки:
http://e-shop.sprintmaxcom.com/index.ph ... 82&lang=2&
Миналата зима карах с тях и краката ми бяха сухи и бяха на топло впреки че ги водят летен модел. При прехода от х.Песпа до х.Свобода газене във песпи обувките ми подгизнаха чак след един час. Дори и след година и половина ползване лепките държат все още добре и стегнато. Минус може да се пише, че след 10 месеца ползване подметките се скъсаха. Това става при ходене по каменист терен икамъните режат подметката. Искам да спомена, че Шиманските ми обувки изкараха само 3 месеца, но при тях скъсването дойде заради слизането по едни сипеи по които не мисля да пробвам отново. Плюс за Диадората е че при тях не може да се скъса подметката. Но мисля че не трябва да се притесняваш толкова от скъсване, аз имам проблем с каракта и най-вероятно от това ги късам толкова често. Имай предвид че 44 номер на Exustar се равняват на 45 на Шимано и след това малко се поотпускат и може да се сравнят вече с 46 номер.

И въпреки всичко от това което съм чул бих си взел СКОТ.
Аватар
naka76
 
Мнения: 871
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 21, 2003 7:04 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TheUndertaker » Сря Ное 21, 2007 8:53 am

А аз доколкото познавам хора карали и трите марки и сравнявали ги не бих си взел скот :)
Аватар
TheUndertaker
 
Мнения: 1253
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 10:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот jivkonik » Сря Ное 21, 2007 10:32 am

Имам опит със СКОТТ и не съм доволен от издръжливостта им. Повече инфо тук
:offtopic: Темата май не е за този раздел на форума, а за съответния продуктов раздел според стила, който караш! :offtopic:
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот Admin » Сря Ное 21, 2007 11:13 am

jivkonik написа: :offtopic: Темата май не е за този раздел на форума, а за съответния продуктов раздел според стила, който караш! :offtopic:


Точно така. Моля авторът да уточни (може и с ЛС) в кой продуктов форум да преместя темата. Като гледам кави педали си е избрал, предполагам АМ/Ендуро, но най-добре той да си каже :)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот MartinBG » Чет Ное 22, 2007 12:34 pm

Имам MTB Scott Trial 2007.

Още като ги купувах се сблъсках с първия проблем - не си отговарят на номерата. Нося 43-44 номер. Първо пробвах 43-ти и ми беше леко малък, и затова си взех 44-ти. Лявата обувка ми беше плътно по крака, но дясната ми стягаше леко на пръстите. За всеки случай преди да ги сменя помолих и един приятел да ги премери, за да съм сигурен, че проблемът не е от несъразмерност на моите ходила. :D И той потвърди моите наблюдения. Смених ги за 45-ти номер, като разликата в размера м/у 44 и 45 беше много по-голяма, отколкото м/у 43 и 44 и тези сега са ми малко големи, но при добро стягане с връзките и лентата са стабилни. Възможно е просто да съм попаднал на дефектни бройки, но дори и това не говори добре за контола в/у качеството и стандартизацията поне на този модел или партида...

За съжаление, с това не се свършиха проблемите ми. Когато карам по-продължително закопчан, се появява лека тъпа, но много досадна болка (нещо като изтръпване или стягане) в дясното ми ходило. Пробвах всякакви варианти на позицията на "парчето" и съответно на крака ми върху педала, но без резултат. Според мен, проблемът се дължи на недостатъчно твърда подметка - тежа 85кг и когато педалирам с повече сила, подметката се огъва, притиска меките части на ходилото, и не ми позволява да си разпределя по-равномерно усилието към педала. Появява се само в десния крак, защото колкото и да се старая, нямам добра техника на педалиране и с него винаги натискам по-силно, отколкото с левия. :crap: Заради този проблем карам по-рядко и за кратко (до 20-30 мин.; откопчавам го и след като премине изтръпването пак се закопчавам) със закопчан десен крак.

Друг недостатък - не са удобни за по-продължително ходене/бутане/носене. При изкачването на Черни връх и последвалото ми загубване и "спускане" пеша до Кладница, пръстите ми се подбиха. Ясно е, че тези обувки не са мислени като туристически, но и с "менте" маратонки не съм имал такъв проблем, дори и при по-тежки преходи в планината.

Като здравина и удобство/стабилност при завързване не мога да кажа нищо лошо за тях. :) Единствените ми опасения са за подметките - след няколко по-сериозни карания в планината, съчетани с бутане/носене по каменист терен, имат доста драскотини и леки деформации по грайферите (част от тях са и от педалите, когато карам откопчан), а едва ли съм изминал много повече от 700-800км с тях на колелото + 30-40км ходене.

Сравнително лесно се изпират - за 10-ина мин. ги изпирам дори и след доста кално каране.

Лесно се мокрят, но и сравнително бързо съхнат, така че това не е проблем.

Имат отлично проветрение!!! Лятото при каране на скорост усещах въздушни струи дори и през чорапите, което с друга затворена обувка не ми се е случвало. :agree:

Не задържат кал (с изключение на закопчалката за автомата).
Добър външен вид... Поне на мен ми харесват, пък и ми ходят на колелото :popcorn:

Като цяло, съм по-скоро недоволен от тях, но трябва да се има предвид, че това са ми първите обувки за автомати, т.е. нямам опит и база за сравнение.

Баща ми кара с Shimano SH-M021 и няма нито един от моите проблеми... Всъщност, единственият му проблем за цял сезон с тях е, че едната му връзка са разнищи от честото пране. :D

Успех с покупката и дано да случиш на удобни и здрави обувки! :)
Последна промяна MartinBG на Чет Ное 22, 2007 12:57 pm, променена общо 1 път
MartinBG
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1757
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 11:38 am
Местоположение: София

Мнениеот outfaced » Чет Ное 22, 2007 12:51 pm

явно няма да е скот ...
ще видим какво имат Диадора в Пловдив ... и после Шимано
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Ozzie » Чет Ное 22, 2007 6:15 pm

По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот outfaced » Чет Ное 22, 2007 6:29 pm

Ozzie написа:Exustar SM 100?
:dunno:


ми няма да ми тичва тва синьото :D
без майтап .. хехе
ама е варинат де, няма спор
само ми се вижда че подметката няма да пасне с педала ... в смисъл с тия педали май ми трябва нещо с по равномерен грайфер заради платформата
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот tanya » Пет Ное 23, 2007 1:57 pm

Аз съм със Scott - не си спомням вече как се казваше модела. За 4 години не са мръднали. Мъжът ми кара тези на Shimano с лепките - голямо предимство са тези лепки. Много по удобно е. И неговите излязоха много здрави, а почти всеки ден е с тях.
Относно гетите. За миналата зима си взех едни на Drag. Мисля, че бяха около 26 лева. Много добре пазят от студа и вятъра. Отначало малко се притеснявах, че като стъпвам по камънаците и в калта с тях, може да се накъсат отдолу. Тъй като това не се случи, вече хич не ги жаля. Пък и по-добре да си ти е сухо и топло на краката и след време да скъсаш гети за 30лв отколкото кални и скъсани обувки за 100лв.
Аватар
tanya
 
Мнения: 625
Рейтинг: 1913
Регистриран на: Сря Май 26, 2004 1:18 pm
Местоположение: Търговище

Мнениеот blizzard » Пет Ное 30, 2007 3:49 pm

И аз реших да видя дали наистина е толкова яко закопчан, колкото казват всички. :) Обувки, автомати - ще си намеря. Обаче сега ми изникна един въпрос в главата - как стои въпросът с карането с автомати през зимата? Може ли човек да се възползва от техните предимства, когато земята е прилично нестабилна и желаеща да те удари по главата. С две думи - предимство ли са автоматите през зимата или могат да докарат единствено синки? Питам, защото се чудя дали да ги купя сега или да оставя за на пролет, когато и изборът вероятно ще е по-голям. Не би ми било приятно да си купя обувки и автомати и да си затворя парите, които мога да вложа в нещо друго, и да не използвам придобивката.
Аватар
blizzard
 
Мнения: 385
Рейтинг: 1835
Регистриран на: Чет Фев 23, 2006 12:42 pm

Мнениеот 4getcredo » Пет Ное 30, 2007 4:21 pm

Имам опит със SPD педали на Shimano. Категорично не стават за сняг. Педалите и парчетата на обувките се пълнят със сняг, замръзват по някое време и става... :blindfol: Казват, че системата на Crank Brothers била по-добре в калта при сравнение със SPD-итата, но в снега не знам дали дори и те ще се справят. :)
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Мнениеот did » Пет Ное 30, 2007 4:48 pm

за каране в сняг от човек, който ще се закопчава сега за сефте... не знам, но не ми звучи добре.

по-добре си карай платформите тая зима, пък на пролет ще ти кажем и на тебе "welcome to the club". :beer:
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Ное 30, 2007 7:17 pm

@ blizzard

Аз не се двуумих, а си купих преди две седмици педали и обувки за Shimano SPD :banana:

Предната неделя се качих с тях на платото на Витоша. Нямаше възможност да се върти и за това бутахме. Моите обувки добре се почистваха от снега и надолу се откопчавах и закопчавах точно, когато искам.

Но имайки предвид опита на 4getcredo предполагам, че съм имал късмет :)
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Мнениеот did » Пет Ное 30, 2007 7:19 pm

Pr3d4t0R написа:Но имайки предвид опита на 4getcredo предполагам, че съм имал късмет :)

Просто не е бил лепкав снега.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот outfaced » Пет Ное 30, 2007 10:27 pm

Но имайки предвид опита на 4getcredo предполагам, че съм имал късмет

просто не беше такъв клинч ... -2/3 градуса не е особенно студено и снега не може да стане лесно на лед

иначе и аз вече си имам обувки ... да видим кога ще ги сефтосвам
то е ясно че няма да се юрна веднага с тях по баирите ... та то донякъде и заради това сега ги взех
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Kitolino » Пет Ное 30, 2007 10:49 pm

outfaced написа:
Но имайки предвид опита на 4getcredo предполагам, че съм имал късмет

просто не беше такъв клинч ... -2/3 градуса не е особенно студено и снега не може да стане лесно на лед

иначе и аз вече си имам обувки ... да видим кога ще ги сефтосвам
то е ясно че няма да се юрна веднага с тях по баирите ... та то донякъде и заради това сега ги взех

Владо, адашът ти си търси компания за каране на гребната, там е доста подходящо, за свикване, първо по асфалтеца, след това отзад на пътечката, а после на пъмп-трака :D

Ама онзи състезател с 1.5 гумите ще ти извади душицата ... :beer:
.. аз един път се пробвах да карам с него, ама ме дръпна пущината :lol:

И пръв да ти кажа - Уеълкъм ту дъ клуб :)
Изображение GSE - Геодезия, Кадастър, Вертикално планиране и други. 0877/290-235 Изображение
Аватар
Kitolino
 
Мнения: 402
Рейтинг: 1485
Регистриран на: Нед Авг 13, 2006 11:17 pm
Местоположение: Пловдив/България


Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 53 госта