Трудно вадя задното колело....

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Трудно вадя задното колело....

Мнениеот jivkonik » Пет Авг 20, 2004 2:54 pm

Здравейте!
Задната главина ми влиза супер стегнато в рамката т.е. трябва да разчеквам рамката и то прилично здраво, та някой да успее да измъкне колеото при откачен QR. Сякаш Deoreto (черното модел FH-510 или нещо от тоя сорт) е по-дълга от стандарта? Или пък рамката е по-тясна? Или пък има някакъв реглаж на главината, който не е направен? някакви идеи?
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот Sp0nG » Пет Авг 20, 2004 3:10 pm

Kato za na4alo bih te posavetval da izmeri6 glavinata i ramkata. Glavinata trqbva da e 135mm, a dropout-a na ramkata su6to. Ako ramkata e po-tqsna, se se6ta6, 4e trudno 6te se opravi(predpolagam), ako e ot glavinata, nqkoi drug 6te ti kaje kvo da pravi6:dunno:
Аватар
Sp0nG
 
Мнения: 896
Рейтинг: 1912
Регистриран на: Пон Фев 23, 2004 6:40 pm
Местоположение: София, България

Мнениеот jivkonik » Пет Авг 20, 2004 3:20 pm

[quote="Sp0nG"]

Kato za na4alo bih te posavetval da izmeri6 glavinata i ramkata. Glavinata trqbva da e 135mm, a dropout-a na ramkata su6to. Ako ramkata e po-tqsna, se se6ta6, 4e trudno 6te se opravi(predpolagam), ako e ot glavinata, nqkoi drug 6te ti kaje kvo da pravi6:dunno:
[/quote]

Посъветваха ме да разчекна двете части на рамката малко то за сантиметър и нещо става въпрос - инак ДЕорето пък да не стандартно не ми се вярва, още повече че скоростте отзад се сменят перфектно! т.е. ако някой размер не отговаряше на стандарта то и обтегача сигурно щеше да има ядове, и зъбчатака на шлиците дето е..... знам ли
Абе ще измеря де при следващо сваляне - то само 2-ма могат да я свалят едновременно - едния разчеква яко другия вади....:I
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот bio » Нед Авг 22, 2004 9:35 am

виж аз имах подобен проблем !!! значи старата ми главина беше 130 мм (шосейна), а новата 135 мм. Естественно аз това не го осъзнах преди да ми се наложи да сваля задното колело сам. Направих необходимите измервания и ми стана ясно къде ми е грешката - 5 мм не е голяма разлика. Известно време карах така, после помислих .. и си казах .. и без това рамката ми е пълен кенеф ще се заема с нея и така си разтегнах задния триъгълник на 135 мм, просто не ми се искаше да се ебавам с главината, но да ти кажа никак не е проста таз операция пък и едва ли съм успял да го направя с точност по-малко от 0.5 мм, така че ако твоита рамка е хубава те съветвам да не я "разтягаш" сам, а да се обърнеш към веломеханик и все пак не е удачно да се променя геометрията на рамката. Та ако искаш помисли си над варианта за смяна на едната дистанционна втулка (лявата), защото ти сам казваш че нямаш проблеми с дерейльора. Лошото в този случай - ще се наложи изправяне на цялото колело понеже минава 5 мм в ляво .. можеш да помислиш за смяна и на двете втулки стига да има мегдан, тогава няма да ти се наложи изправяне на каплата, но ще правиш две втулки при стругар.
Успех !!! и един съвет: обмисли нещата преди да почнеш каквото и да е.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта