За храната

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

За храната

Мнениеот pe60t0 » Сря Юни 27, 2007 2:59 pm

Мисля ,че не само за мен ами и за доста други хора би било полезно да се знаят някои работи за храненето и колоезденето. Изчетох темите в ЧЗВ , които за жалост са пълни повече с офтопик отколкото със съществена и полезна информация. Интересувам се какво е хубаво да се яде преди/по време на /след каране. Как да се яде и кога да се яде...

Интересна е сутиацията и с разните енергийни/тонизиращи напитки като познатият ISOSTAR. Наистина полезно ли е да се употребяват такива продукти или напротив- разваляш си организма?

Та най-вече се интересувам от какви храни и какво ядене да се получава максимална продуктивност и да се кара най ефективно .

Идеята с допълнителните добавки към храната, които се продават по фитнес-магазините също май е добро решение до някъде ,но аз лично предпочитам да не използвам такива неща , то е ясно ,че са натурални ,но просто не ми се нрави.

Та, ако можете да споделите личния си опит с храненето/поддържането на добра форма и карането. Съмнявам се ,че има някаква обща формула , по която всеки да определи какво да яде и кога, но поне може да се направи някакво заключение.

В интернет има много информация по въпроса ,но ми е интересно да разбера малко повече от вас...та който има информация по въпроса да сподели :)

благодаря :beer:

ПП визирам храната по отношение на карането ...не на спускането или кълченето на колелета...
Make the sport fun not the fun a sport...
Аватар
pe60t0
 
Мнения: 1503
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Сря Май 25, 2005 8:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот SpoileR » Сря Юни 27, 2007 3:35 pm

Хммм....

За "максимална продуктивност" кисело млеко... :)
Страх ме е от СТРЪМНОТО...
Аватар
SpoileR
 
Мнения: 4240
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 4:10 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот Sp3c7r3 » Сря Юни 27, 2007 3:50 pm

Добавки :) Изчерпахме темата :D
Изображение
Аватар
Sp3c7r3
 
Мнения: 906
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Нед Юли 09, 2006 5:42 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот Admin » Сря Юни 27, 2007 4:14 pm

Тая тема е много, много обширна и по скромното ми мнение за момента е по-добре да четеш из чужди сайтове в интернет, списания и т.н., отколкото да очакваш някой тук да ти даде адекватен отговор. Не, че няма хора, които са наясно, но ако се почне, трябва да се каже много, а не е толкова лесно, според мен.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Sp3c7r3 » Сря Юни 27, 2007 4:15 pm

Admin написа:Тая тема е много, много обширна и по скромното ми мнение за момента е по-добре да четеш из чужди сайтове в интернет, списания и т.н., отколкото да очакваш някой тук да ти даде адекватен отговор. Не, че няма хора, които са наясно, но ако се почне, трябва да се каже много, а не е толкова лесно, според мен.

Е това е! :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:
Изображение
Аватар
Sp3c7r3
 
Мнения: 906
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Нед Юли 09, 2006 5:42 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот pe60t0 » Сря Юни 27, 2007 4:44 pm

Admin написа:Тая тема е много, много обширна и по скромното ми мнение за момента е по-добре да четеш из чужди сайтове в интернет, списания и т.н., отколкото да очакваш някой тук да ти даде адекватен отговор. Не, че няма хора, които са наясно, но ако се почне, трябва да се каже много, а не е толкова лесно, според мен.


:beer:
Make the sport fun not the fun a sport...
Аватар
pe60t0
 
Мнения: 1503
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Сря Май 25, 2005 8:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Jebediah » Сря Юни 27, 2007 4:48 pm

Трябва ти енергия? - Аминокиселини, Креатин и Протеини
Искаш да сваляш? фат Бърнер и/или Л-карнетин
Гладен си? -Ядеш
Жаден си? - Пиеш
Имаш други физически нужди - Е72 :)
Jebediah
 
Мнения: 157
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 3:23 pm
Местоположение: София

Мнениеот Antares » Сря Юни 27, 2007 5:04 pm

Доколкото аз самия съм запознат...

Ябълката е една от храните, които се абсорбират най-бързо от организма - тоест лек прилив на сили. Преди време при едно зимно изкачване, по тъмно, към хижа "Седемте Рилски Езера" две ябълки ми спасиха живота (изнемогвах).

Банан - това е плода, който се абсорбира най-бавно от организма, но пък зарежда за малко повече с енергия.

Шоколад - това е нещо като енергийна инжекция за организма - сравнително бързо се абсорбира, зарежда с енергия, но пък и бързо се изразходва придобитата от него енергия.

Кафе - кофеина ободрява и подпомага оросяването на мозъка. Но пък е и диоритик, тоест води и до обезводняване, така че заедно с кафето трябва да се приемат и доста течности, тъй като и самото каране доста обезводнява.

Според мен е противопоказно скоро преди каране да консумираш месни или съдържащи месо храни - месото се абсорбира най-бавно от оргазнизма, а доколкото знам, близо 40% от енергията на тялото отива за усвояване на храните - тоест организма отделя прекалено много ресурси за смилането на приетата месна храна.

Това е моето скромно мнение, без да твърдя, че е вярно на 100% (и че е въобще вярно)...
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7459
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Мнениеот rarekin » Сря Юни 27, 2007 6:05 pm

Бих предложил лични впечатления относно храната преди/по време на каране на велосипед /а и като цяло за планина/
1. Тестени изделия около 2 часа преди карането ще е от полза. Всякакъв вид паста върши работа.
2. Някакви варива около 3 часа преди каране.
3. Всякакви зърнени храни пак около 2 часа преди каране.
4. Плодови сокове/вода преди и по време на карането.
Иначе за самото каране ако можеш да си намериш от т.нар. Energy Bars. Продават се в специализираните магазини за планинска екипировка и екстремни спортове. Шоколада върши също работа, но за по продължително каране ще е тегаво само с шоколад. Тогава си трябва нещо по-сериозно. Неслучайно като се кача в планината и спра на хижа търся супичка с пооовечко хляб :). Сандвич със парче салам също е вариант.
За мен енергийните напитки са малко в повече. Сигурен съм, че положителният ефект от тях е сравнително малък, спрямо вредите, които тези течности нанасят на организма. След каране е добре да се приемат много течности, като ми се струва, че млеката са изключително подходящи както и много зеленчуци и плодове и съвсеееем малки количества месо (за предпочитане пилешко,заешко или друго по-леко).
Разбира се всички тези наблюдения са правени върху тесен кръг от хора (вкл. мен самият). Тук трябва да се вземат предвид фактори като метаболизъм на отделния човек, степен и продължителност на натоварването пр. Ами ...май това е мнооого индивидуално, за да се търсят еднозначни отговори.
:spin: ЧИтете майка. ЧИтете и се наблюдавайте. :spiny:
А защо ми се струва, че докторите също имат какво да кажат?
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Мнениеот klmn » Сря Юни 27, 2007 6:43 pm

Абе,повечко вафли и вОда.. :D
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот did » Сря Юни 27, 2007 6:46 pm

rarekin написа:1. *** 2 часа преди карането...
2. *** около 3 часа преди каране.
3. *** пак около 2 часа преди каране.
4. Плодови сокове/вода преди и по време на карането.

Абе чудя се... ако ставам в 5 часа, за да тръгна по хладно в 5.30 да карам и трябва да спазя тези препоръки, аз цяла нощ трябва да набивам нещо, вместо да спя.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Grash » Сря Юни 27, 2007 6:54 pm

klmn написа:Абе,повечко вафли и вОда.. :D

:agree: Е тва е. Аз ползвам локумени вафли и съм доволен, като имате предвид, че ги ползвам и при доста дълги и тежки карания. Доста по-добре са от обикновените или шоколадови вафли. Гледам в съставките от 100грама вафла 94 грама са въглехидрати, по-малко от грам мазнини, около 400 ккал енергийност, некви белтъчини имаше(тва по спомени :D), мисля, че са подходящи. Спомням си даже, че като тренирах едно време и треньора ми ги препоръчваше като вело-храна ;)
Аватар
Grash
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 16, 2007 9:49 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот Alpina » Сря Юни 27, 2007 7:05 pm

Мед :popcorn:
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот jivkonik » Сря Юни 27, 2007 7:12 pm

Ами аз да си кажа:
Половин час до час преди карането хапване - салам, сандвич, месо (не тежко и мазно) или подобни. В никакъв случай преяждане (да ти стане тежко). Месото дава енергия и се разгражда бавно. ПО време на карането - Корни и вафли. Приемам ги не ПО ВРЕМЕ НА ТЕЖКО ИЗКАЧВАНЕ, а на по-лека част от трасето. Бързо се усвояват, корнито запълва и празнина в стомаха "да не стърже". Към средата на деня пак сандвич с месо (салам). После до края на карането корни-вафли. Основно ям след приключване на карането (прастикуващите стила "Крос-Кръчми" знаят за какво иде реч :rofl: ). Момента на приемането на тези вафли и сандвичи също е важен - ако оставиш стомаха "да престърже" работата не е добре, пада тонуса и всичко.
Течности - не щадя водата, НЕ ЧАКАМ ДА ПОЧУСТВАМ ЖАЖДА за да пия!!! Чакам ли да ми пресъхне устата, да почна да треперя от обезводняване тя работата на зле отива..... ИСОСТАР поемам по време и след каране. За съжаление не мога да си позволя да го приемам в предписаните от производителя му количества (на всеки 15 мин физическа активност дават да се пие по около 250 мл, или половин шишенце от тези неговите). Ценното му е, че вкарва разни соли в организма, които човек губи с потта си. Солния баланс на тялото е не по-маловажен от водния баланс! Солите са част от електролитите в тялото провеждащи нервните импулси от мозъка към мускулите. И не е хубаво само с бистра водица да се наливаме, щото разреждаме електролита. Ако човек няма ИСОСТАР може да компенсира до някъде с по-соленичко хапване през деня (сандвича да речем) - малко по-солено от обикновено, ама не да горчи от сол, та после да не може да се свести с вода!!! Изотоничното му действие върху клетките не мога да го обясня (какво точно прави), но като цяло с него възстановявам доста бързо по време на и след карането.
Та това приемам преди, по време и след каране. Не знам дали е най-правилното, но съм открил, че на мен ми действа оптимално. :D
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот pe60t0 » Сря Юни 27, 2007 7:15 pm

за месото нещо има няколко мнения ? противопоказно ли е или не е да се яде и кога ?
Make the sport fun not the fun a sport...
Аватар
pe60t0
 
Мнения: 1503
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Сря Май 25, 2005 8:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Сря Юни 27, 2007 7:20 pm

За експлозивен приток на енергия: мед :P

За бавен огън: банана :banana:
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот SMITH » Сря Юни 27, 2007 10:34 pm

jivkonik написа:Течности - не щадя водата, НЕ ЧАКАМ ДА ПОЧУСТВАМ ЖАЖДА за да пия!!!

когато дойде жаждата, това значи, че вече си обезводнен, според това което съм чел, така че правилно правиш и го препоръчвам.
Аз практикувам предимно спускане, въпреки че на всеки се случва да бута и носи нагоре от време на време, но със сигурност преди каране трябва да хапнеш 30 минути преди да излезнеш. Ако го направиш повече от 1.30 преди да излезнеш ще е малко късно, ще огладнееш посредата някъде, а е добре да не се случва, защото огладнееш ли или спираш да се нахраниш добре или лъжеш с вафлички. Нищо против тях, някъде последата на деня винаги за хубаво нещо и ти дават нов старт. Зимно време с дъската изкарвам с добра закуска и две корнита, но тук натоварването е тройно, да не говорим за ъпхилърите :scared:
П.П. ние сме толкова разглезени с тия кръчмета на бай кръстьо, че не е за приказка, приеш две бири и след тва не можеш да си стигнеш шкембака :cartman:
rip! rip! rip!
Аватар
SMITH
 
Мнения: 451
Рейтинг: 1330
Регистриран на: Съб Юни 21, 2003 5:05 pm
Местоположение: Christmas Island

Мнениеот pascoff » Чет Юни 28, 2007 9:41 am

pe60t0 написа:за месото нещо има няколко мнения ? противопоказно ли е или не е да се яде и кога ?


Има много мнения, защото на всеки му действа по различен начин. Аз, примерно, хапвам обилно месо (+ зеленчуци) след края на крането. Преди каране гледам да не ям много, защото ми става тежко на корема като започна да въртя, хапвам нещо леко и по време на каране хапвам често примерно по 1-2 шепи ядки. Ядките са висококалорична, лека и необемиста храна и мисля че са много подходящи за случая. Някое и друго корни върши работа за засищане също.
Има теория, която твърди, че храненето зависи от кръвната група. Аз съм си направил експеримента за мен и това е в повечето случаи вярно. Но не е универсална рецепта. всеки трябва да открие какво е най-добро за него.
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот NovemberCharlie » Чет Юни 28, 2007 9:55 am

mite_pascoff написа:
pe60t0 написа:за месото нещо има няколко мнения ? противопоказно ли е или не е да се яде и кога ?


Има много мнения, защото на всеки му действа по различен начин. Аз, примерно, хапвам обилно месо (+ зеленчуци) след края на крането. Преди каране гледам да не ям много, защото ми става тежко на корема като започна да въртя, хапвам нещо леко и по време на каране хапвам често примерно по 1-2 шепи ядки. Ядките са висококалорична, лека и необемиста храна и мисля че са много подходящи за случая. Някое и друго корни върши работа за засищане също.
Има теория, която твърди, че храненето зависи от кръвната група. Аз съм си направил експеримента за мен и това е в повечето случаи вярно. Но не е универсална рецепта. всеки трябва да открие какво е най-добро за него.
А аз винаги съм ти се чудил дали въобще ядеш. :beer:
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот kibikoff » Чет Юни 28, 2007 10:04 am

примерно по 1-2 шепи ядки. Ядките са висококалорична, лека и необемиста храна и мисля че са много подходящи за случая

"мите паскофф микс"= лешник+орехи+стафиди - рулз :) ядките задължително сурови!!!

при големи натоварвания ползвам: ФаФли, лайън, мед, шоколад и халва
а вече мисля да включа и "мите паскофф микс" :beer:
kibikoff
 
Мнения: 1427
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:29 am
Местоположение: On/Off

Мнениеот klmn » Чет Юни 28, 2007 11:12 am

В общи линии е груба грешка преди каране (изкачване) да се натъпчеш със салами,кебапчета и др. тежки храни.
Поне на мен ми е зле въртенето после.
А има и един хубав коктейл-бира с лимонада,или друго безалкохолно,чудно е :D
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот bikerider » Чет Юни 28, 2007 12:47 pm

Преди каране - нищо, само вода и малко стафиди.
След каране - шкембенце с лютичко и бира и после втора космическа надолу :D:rofl:

Isostar определено ми действа тонизиращо и намалява умората. Плюс това ми засища жаждата със значително по-малко количество, тоест не ми натоварва стомаха пък и не спирам толкова... :D

Иначе - пробвах веднъж с RedBull, после пробвах с Shark, но не само, че не ми помагат, а имам чувството , че ми натоварват сърцето. Кофеин и жега за мен са лоша комбинация.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот rarekin » Пет Юни 29, 2007 4:04 am



--------------------------------------------------------------------------------

rarekin написа:

1. *** 2 часа преди карането...
2. *** около 3 часа преди каране.
3. *** пак около 2 часа преди каране.
4. Плодови сокове/вода преди и по време на карането.

Абе чудя се... ако ставам в 5 часа, за да тръгна по хладно в 5.30 да карам и трябва да спазя тези препоръки, аз цяла нощ трябва да набивам нещо, вместо да спя.


@did Е! То това е за такива, дето не спят много много. За останалите :bowdown: :sleeping: :sleeping: :sleeping: :sleeping: :sleeping: :bowdown: рецептата е същата само времето до тръгването се скъсява с 1.5 часа , А и аз си обичам да си прегледам дали всичко ми е в ред преди тръгването та....
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Мнениеот sto100jan » Пет Юни 29, 2007 6:28 am

klmn написа:Абе,повечко вафли и вОда.. :D
:agree: Фафли , предимно шоколадови . На обяд винаги ям стандартно 3 куфтета с пържени картофки , а бирата със спрайт е направо чудесна . :)
Аватар
sto100jan
 
Мнения: 534
Рейтинг: 1507
Регистриран на: Пон Юли 17, 2006 10:25 pm
Местоположение: Йотеборь

Мнениеот Redhat » Пет Юни 29, 2007 7:45 am

sto100jan написа:бирата със спрайт е направо чудесна . :)

:clap:
Би ли пояснил как точно ги консумираш двете неща?

А, той и klmn поддрържа тезата за фанта хмел с друга лимонаТа ;)

Аз много обичам вино с лимонада, ама това е друга тема (червено вино с жълта лимонада и бяло с червена) :^:

А по темата: една кофичка 400 гр. течен шоколад ми дава енергия за цял ден (не я ям на веднъж де). Иначе сандвичи, а ако стила е кроскръчми нещата стават по сериозни :beer:

P.S. Струва ми се, че преди време пак имаше подобна тема. Admin може вече да направи секция "Обществено Хранене" в ЧЗВ :popcorn:
Последна промяна Redhat на Пет Юни 29, 2007 7:55 am, променена общо 1 път
You Bastards!
Аватар
Redhat
 
Мнения: 881
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 9:42 am
Местоположение: неизвестно

Мнениеот gurga4a » Пет Юни 29, 2007 7:53 am

а тея добавки като исостар и сичките от тоя сорт са 100% химия и ти развалят черния дроб колкото и да пише че са натурални и естествени добавки те ти топят черния дроб...
www.veterinar-bg.com
Sell:Fox vanilla fork
Аватар
gurga4a
 
Мнения: 750
Рейтинг: 1271
Регистриран на: Вто Мар 20, 2007 11:33 pm
Местоположение: София

Мнениеот sto100jan » Пет Юни 29, 2007 7:54 am

Ноо лесно , поръчваш ги двете и ги смесваш 2(бира)към 1(спрайт), като гледаш да не прелее , че много се пени :) Направо е красота !!! Става и с кола , с лимонада не съм пробвал , щото и слагат захарин , и после се скъсвам да пия вода . С фанта не е хубаво , според мен . :beer:
Аватар
sto100jan
 
Мнения: 534
Рейтинг: 1507
Регистриран на: Пон Юли 17, 2006 10:25 pm
Местоположение: Йотеборь

Мнениеот Stuny » Пет Юни 29, 2007 7:58 am

Гледам всички са против месото преди каране , но аз съм много доволен като изям 100-150г шпек или пък някаква луканка или наденица + 1 бира точно преди каране, особено ако карането започва с дълго изкачване. След това обичам да имам някакви ядки в джоба и докато изчаквам останалите хапвам по малко :), също си нося и медец , понякога допълвам шишенцето с вода за да го ям/пия по-лесно. За течностите четох мнението на някой участваш в бревети мисля - в началото айран със сол и черен пипер , като понякога допълвам бутилката с вода след като пия , по-късно - кола или пък изотон , като през цялото време ги редувам напитките с вода. Всички тези работи които изброих рядко ги спазвам в едно каране, особено ако има повечко кръчмички по-пътя.

И разбира се , за финал шкембе :)
Последна промяна Stuny на Пет Юни 29, 2007 8:00 am, променена общо 1 път
Stuny
 
Мнения: 1257
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Окт 23, 2002 8:49 am

Мнениеот Redhat » Пет Юни 29, 2007 7:58 am

sto100jan написа:Ноо лесно , поръчваш ги двете и ги смесваш 2(бира)към 1(спрайт), като гледаш да не прелее , че много се пени :) Направо е красота !!! Става и с кола , с лимонада не съм пробвал , щото и слагат захарин , и после се скъсвам да пия вода . С фанта не е хубаво , според мен . :beer:

:clap:

Спрайта е ясен, ама сега да разваляме Шуменското :nono:
You Bastards!
Аватар
Redhat
 
Мнения: 881
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 9:42 am
Местоположение: неизвестно

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Пет Юни 29, 2007 8:40 am

Аз викам, най-добре да се обърне по халба бира, после да се дръпне по една тлъста пура, и накрая да се удари по една сиеста :D

Какво по-здравословно и изпълващо душата от това? :beer:

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: emo_gp, mozz и 9 госта