Въпрос за съвместимости.

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Въпрос за съвместимости.

Мнениеот kreten » Пон Юни 25, 2007 2:52 pm

Здравейте, малко съм новак в цялата тази работа с покупките на компоненти и съвместимости. До скоро съдех дали едно колело става за каране горе-долу по броя на гумите :). Сега на въпроса: имам колело cross marathon, знам че е голяма тояга, и искам да го добутам до нещо, което става за каране. Четейки във форума, разбрах че за планинско колоездене и дума не може да става. След известно чудене реших да вложа някой лев в компоненти Deore, и избора ми за средно движение е следния:

Преден дерайльор: Deore FD-M530 44 48T
Касета средно движение: Deore BB-ES30 octalink
Курбели: Deore FC-M540

Драмата идва от там, че задните предавки са 7ца, много смотана на резба. И не знам каква верига да си поръчам, а и нямам почти никакво понятие от размерите на рамката и тръбите, а това е електронен магазин.

Тия дни се чудя дали да не мина през някои и друг магазин, Веломания, ц. Младост, и да видя за по-нови компоненти и евентуално съвет. Ако може поне си кажете мнението, дали се ориентирам правилно за момента.

П.С. Не знам дали тази тема е за тази секция.
kreten
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юни 25, 2007 1:57 pm

Мнениеот ACID BURN » Пон Юни 25, 2007 6:05 pm

Несъвместими са веригата е по-тънка за 9 скорости.А като сложиш курбел и нова верига трябва да смениш венците.Защото задните венци са каде каде по-дебели.Въобще взимаш ли 9 скоростна система трябва всичко да смениш като движение.

:offtopic: Що си се кръстил кретен бе?
Аватар
ACID BURN
 
Мнения: 1267
Рейтинг: 1820
Регистриран на: Вто Май 01, 2007 1:03 pm
Местоположение: София,България

Мнениеот killvanrea » Пон Юни 25, 2007 6:51 pm

човек приде няколко дена писах същата тема ама питах какво трябва да сменя защото в момента съм с 7 венеца.И след мнинията на колегите от форума се отказах ,защото ще излези доста скъпичко пък и не си струва по-добре 8 (ще излезе по-евтино :agree: )
[email protected]
GSM:0883470235
SkYpE:van_rea3579
Аватар
killvanrea
 
Мнения: 357
Рейтинг: 1217
Регистриран на: Пон Сеп 04, 2006 7:29 pm

Мнениеот Admin » Пон Юни 25, 2007 9:50 pm

ACID BURN написа:Несъвместими са веригата е по-тънка за 9 скорости.


Той едва ли е мислел да сменя верига.
Наистина курбелите са за 9 предавки, но не знам дали това пречи да се използват с верига за 7. Възможно е да има проблеми, но може и да няма :dunno:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот naka76 » Пон Юни 25, 2007 9:58 pm

От няколко години карам вериги КМС на които пише че са за 7 венци, а аз съм с 8. За средното също няма проблем.
Аватар
naka76
 
Мнения: 871
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 21, 2003 7:04 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bored » Пон Юни 25, 2007 11:09 pm

naka76 написа:От няколко години карам вериги КМС на които пише че са за 7 венци, а аз съм с 8. За средното също няма проблем.


...но при 9ките просто веригата е по различна, по-тънка е! До колкото помня веригите за 7цa и 8ка са съвместими(единтични?!) и се водега IG, а за девятките HG, това при условие, че става дума за веригите на Shimano. (..от както минах на SRAM спрях да се интересувам от скоростите.:Р )

Обърни внимание на сегашната ти верига и зъбчатките отзаде, за да не стане така, че да сложиш нови венци(курбели) и да ги износиш преждевременно, което ще се дължи на разпъната верига, износени задни венци и плочи на сегашните ти курбели.

Помисли и за Shimano Alivio - курбели (може би и Acera?!), главина и задни венци, средното е сравнително евтино пък и IG веригите. Според мен няма нужда от Deore на подобен байк, за сметка на здравината на задната главина, защото определено сегашната ти не става, оста и се криви леесно. :) .. командите 7ца са съвместими с венци 8ца, просто няма да ти включва едно венче.

Успех. ;)
Аватар
bored
 
Мнения: 576
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Нед Авг 08, 2004 7:46 pm
Местоположение: Димитровград.

Мнениеот kreten » Вто Юни 26, 2007 8:11 am

Значи да направя кратко резюме:
Ако искам този преден курбел е разумно да сменя веригата.
Ако сменя веригата се спускам по наклонената и сменям цялото задно движение със все шината ( верига -> задна касета -> главина, а като сменя главината ще искам да ми оплетат направо нова капла. доста пари)
Ако не сменя веригата може да прецакам задните чарколяци и веригата.

Варианти?
Купувам преден 8ца? Някакви препоръки?

Каква е разликата между IG и HG верига?
Горе долу колко по-лоши/по-евтини са Alivio или Acera?
До колкото прочетох Acera-та е с 8ца движение.
На Alivio-то курбела също е за 7/8. Кой от двата препоръчвате?
Държа все пак да са прилични компонентите, но не най-скъпите, за това избрах Deore, просто не си заслужава да хвърля повече пари.
kreten
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юни 25, 2007 1:57 pm

Мнениеот ACID BURN » Вто Юни 26, 2007 8:38 am

Admin написа:
ACID BURN написа:Несъвместими са веригата е по-тънка за 9 скорости.


Той едва ли е мислел да сменя верига.
Наистина курбелите са за 9 предавки, но не знам дали това пречи да се използват с верига за 7. Възможно е да има проблеми, но може и да няма :dunno:


Ами аз поне имах този проблем карах с курбел за 9-ка и венци за 8-ца и верига за 9-ка.Защтото точно сменях задните венци.И така веригата ми оставаше понякога на задната касета обтяга ми се обтегача и става адски кофти.Относно въпроса на кретен ДА купуваш аливио за 8-ца и да искаш няма да намериш за 9-ка.Средно нещо на труватив курбела ти е на КВАДРАТ затова взимаш средно на КВАДРАТ и оптегач на асера или аливио както сметнеш за добре.Оптегача не е задължителен можеш и с тоя да си караш.
Аватар
ACID BURN
 
Мнения: 1267
Рейтинг: 1820
Регистриран на: Вто Май 01, 2007 1:03 pm
Местоположение: София,България

Мнениеот Redhat » Вто Юни 26, 2007 9:06 am

:offtopic:
bored написа:
До колкото помня веригите за 7цa и 8ка са съвместими(единтични?!)


:bowdown:

Прекалявате!
You Bastards!
Аватар
Redhat
 
Мнения: 881
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 9:42 am
Местоположение: неизвестно

Мнениеот kreten » Вто Юни 26, 2007 9:56 am

Alivio FC-M410-8-S е с "octalink", жалко че в нашата държавица, трудно се намира всичко каквото му трябва на човек...
kreten
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юни 25, 2007 1:57 pm

Мнениеот naka76 » Вто Юни 26, 2007 4:43 pm

bored написа:...но при 9ките просто веригата е по различна, по-тънка е! До колкото помня веригите за 7цa и 8ка са съвместими(единтични?!) и се водега IG, а за девятките HG, това при условие, че става дума за веригите на Shimano.


Все още твърдя че верига за 7-8 става за курбели 9. От две години карам така и познавам поне още няколко които карат така и нямат проблеми. Говоря за верига КМС.
Аватар
naka76
 
Мнения: 871
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 21, 2003 7:04 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот kreten » Сря Юни 27, 2007 11:04 am

Започвам да се чудя дали да не изчакам малко за да си направя и задното движение. Препоръчайте шина за около 50лв.
Главина която да не е CL за около толкова пак. (за диск!)
Скъпи или по-евтини спици?
Задна касета зъбчатки 9ка среден клас.
Среден клас верига.

Остават 2 проблема: Задния дерайльор и командите дали ще са съвместими с 9ка скорости. Естествено не очаквам да може да ги превключва :)

Другото което ме притеснява е дали задната главина може да се сложи на всяка рамка, респективно и скоростите. Все пак в момента съм със 7ца.

По-рано от средата на другия месец няма да мога да си го позволя, така че имам много време да избирам :))

Съжалявам че задавам толкова много въпроси, но май не познавам много хора с опит в сферата :)
kreten
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юни 25, 2007 1:57 pm

Мнениеот bored » Сря Юни 27, 2007 12:14 pm

:offtopic:

Redhat написа::offtopic:
bored написа:
До колкото помня веригите за 7цa и 8ка са съвместими(единтични?!)


:bowdown:

Прекалявате!


Поправи ме, МОЛЯ! Обясни, за да се научим, защото с единствена думичка, която си употребил вообще не стана ясно. ;(
Целта на по-горния ми пост беше само и единствено да помогна за нещо през което и аз съм минал и съм бил доволен от резултата (навремето), но ако съм объркал нещо или съм подвел някой.... не се извинявам. ;)


bored написа:
До колкото помня веригите за 7цa и 8ка са съвместими(единтични?!)


(единтични?!) <- някой да забелазва скобичките и питанката ?

ау, за да е пълен офтопика -> ПРЕКАЛЯВАТЕ!
Последна промяна bored на Сря Юни 27, 2007 12:20 pm, променена общо 1 път
Аватар
bored
 
Мнения: 576
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Нед Авг 08, 2004 7:46 pm
Местоположение: Димитровград.

Мнениеот did » Сря Юни 27, 2007 12:16 pm

ИдЕнтични
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bored » Сря Юни 27, 2007 12:28 pm

kreten написа:Започвам да се чудя дали да не изчакам малко за да си направя и задното движение. Препоръчайте шина за около 50лв.
Главина която да не е CL за около толкова пак. (за диск!)
Скъпи или по-евтини спици?
Задна касета зъбчатки 9ка среден клас.
Среден клас верига.

Остават 2 проблема: Задния дерайльор и командите дали ще са съвместими с 9ка скорости. Естествено не очаквам да може да ги превключва :)

Другото което ме притеснява е дали задната главина може да се сложи на всяка рамка, респективно и скоростите. Все пак в момента съм със 7ца.

По-рано от средата на другия месец няма да мога да си го позволя, така че имам много време да избирам :))

Съжалявам че задавам толкова много въпроси, но май не познавам много хора с опит в сферата :)


Команда ти е напълно НЕсъвместима с венци девятка.
За главината, венците, веригата, спиците и .. незнам си какво още, има достатачно информация из форума, потърси ! Аз нямам желание да прекалявам пак, защото така ще стане ако ти дам конкретни марки и модели.
Аватар
bored
 
Мнения: 576
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Нед Авг 08, 2004 7:46 pm
Местоположение: Димитровград.

Мнениеот bored » Сря Юни 27, 2007 12:34 pm

:offtopic:

did написа:ИдЕнтични


това че аз правя правописни глешки не е ли мой проблем и не се ли излагам само аз ? ..пък и разбирам да ги правя умишлено ама... :smirk:
(4 години писанка на латиница в mirc ми такова правописа)
Аватар
bored
 
Мнения: 576
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Нед Авг 08, 2004 7:46 pm
Местоположение: Димитровград.

Мнениеот kreten » Чет Юни 28, 2007 6:24 pm

Благодаря за съдействието!
kreten
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юни 25, 2007 1:57 pm


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта