Велокомпютри - VDO C2 или Cateye Mity 8

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Велокомпютри - VDO C2 или Cateye Mity 8

Мнениеот X3MIST » Чет Юни 14, 2007 4:53 pm

Здравейте всички. След като се сдобих с нов МТВ реших да преместя велокомпютъра от шосейния бегач на него. Това обаче се оказа невъзможно или безмислено трудоемко (скобите за монтаж не пасват на тръбите на новата рамка и не е възможно да се преправят). Реших като имам възможност, което не знам кога точно ще стане, да си взема нов велокомпютър. Няма нито смисъл, нито пари за закупуване на топ модели. Ето защо съм се спрял на тези два, мисля добри продукта.
VDO C2 и Cateye Mity 8
Цените им са почти еднакви (съответно 38 и 39 лева в НИКО байкс Варна). Параметрите им също са доста близки. До сега не мога да реша кой от двата да взема, когато имам тази възможност. Това, което ме притеснява е свързано главно с гаранцията и издръжливостта на батерията. За модела на Cateye никъде не пише да има гаранция, което ми се струва странно, но не и невъзможно. За модела на VDO в сайта на производителя и в този на дистрибутора в БГ (Веломания :) ) пише, че дават 5 години гаранция. В сайта на НИКО байкс обаче това не е отбелязано. Интересно ми е дали е възможно той да продава без гаранцията (това ще го проверя лично, защото нали е в моя град). Другото което ми се стори странно е, че VDO дават 600 часа (приблизително 25 дни) работа с една батерия CR2032 (литиева).
Battery Computer: 3V, Type 2032
Battery life: r 600 hours of use, approx. 12000 km (7400 mi)

Това ми се стори твърде малко. Може би са имали предвид толкова време да отчита непрекъснато. Просто 1 месец е прекалено малко работа с литиева батерия. С литиева, но по-малка (LR44) старият ми велокомпютър работи цели 7 години.

Не мога да формулирам точни въпроси, но в общи линии бих искал да чуя вашето мнение за тези два модела, а ако някой ги е ползвал и даде своята оценка ще бъде най-добре.
"Има само две безкрайни неща, Вселената и човешката глупост. За първото не съм съвсем сигурен." - Айнщайн
Аватар
X3MIST
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Съб Май 12, 2007 9:49 am
Местоположение: Варна, България

Мнениеот Grash » Чет Юни 14, 2007 10:43 pm

Аз като марка мога да ти препоръчам Sigma Sport, вече втори ползвам и съм много доволен ;) Иначе за батерията не би трябвало да се притесняваш, защото първият ми километраж изкара с оригиналните батерии към 4 години и изминати 10 000 километра - чак тогава почна да избледнява значително и ги смених. Сигурно става въпрос за време на отчитане, иначе е мнооого малко.
Аватар
Grash
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 16, 2007 9:49 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот evilzet » Пет Юни 15, 2007 9:07 am

Нали са ти го дали и в километри приблизително, защо се хващаш за часовете.
Освен ако не правиш по 12000 на месец ;)
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот lanzz » Пет Юни 15, 2007 9:35 am

аз имам vdo c3 от около две години, още не съм му сменял батериите. нямам представа как ги мерят тези 600 часа, но определено не става дума за смяна на батерии на всеки 25 дни :)
Аватар
lanzz
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 07, 2006 10:16 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Юни 15, 2007 11:10 am

Battery life: r 600 hours of use = Живот на батерията: 600 часа колоездене (или буквално преведено - използване)
:beer:
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Мнениеот X3MIST » Пет Юни 15, 2007 1:11 pm

12 000 км на месец е физически невъзможно да измина. Щом lanzz казва, че неговия работи вече 2 години значи няма проблем.

Grash първото, което гледах беше Sigma Sport. Няколко неща ме накараха да се откажа от тях. Като начало на дизайн не ми допаднаха, но това да речем мога да пренебрегна. По-важен проблем е този с възможностите им. Един приятел има един евтин модел на въпросната фирма и настройката на обиколката на гумата става с предварително зададени варианти. Тоест не можеш сам да напишеш колко мм е реално. В сайта им виждам само Top Line Wireless, Top Line и Top Line Accessories. Тези хора или се мислят за велики или изобщо не им пука какво продават. Дали са всичко на всичко 4 модела с кабелна връзка с датчика. В кой да е български интернет вело магазин се продават поне 2 пъти повече модели. Вярно, че новите модели са по-добри, но пак не ми вдъхват доверие.

VDO смятам е доста сериозна фирма. Вероятно заради това клоня повече към VDO C2. Дочух, че километражите в някои модели на AUDI са тяхно дело, а компания като AUDI няма да слага боклуци в автомобилите си.

За момента нямам финансовата възможност да си купя какъвто и да е велокомпютър и затова реших да чуя (прочета) и вашите мнения по въпроса.
"Има само две безкрайни неща, Вселената и човешката глупост. За първото не съм съвсем сигурен." - Айнщайн
Аватар
X3MIST
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Съб Май 12, 2007 9:49 am
Местоположение: Варна, България

Мнениеот tanya » Пет Юни 15, 2007 1:41 pm

Аз съм с Cateye Tomo XC вече почти 4 години и му смених батерията преди около месец. Само че неговата беше CR 1620. Не знам за батерията на този модел, който си посочил - пулсомерът ми е с CR 2032 и изкара около година преди смяната. Виж и кой е по-добре херметизиран от двата. Моят Cateye е видял доста дъжд и сняг, но не е спирал да работи.
Аватар
tanya
 
Мнения: 625
Рейтинг: 1913
Регистриран на: Сря Май 26, 2004 1:18 pm
Местоположение: Търговище

Мнениеот pe60t0 » Пет Юни 15, 2007 3:39 pm

X3MIST Мойта Sigma позволява ръчно настройване на обиколката на колелото
Make the sport fun not the fun a sport...
Аватар
pe60t0
 
Мнения: 1503
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Сря Май 25, 2005 8:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Grash » Пет Юни 15, 2007 3:50 pm

На Sgima Sport абсолютно всички модели могат да се настроят за големината на гумата с точност до милиметър. Няма значение и VDO са много добри, за това спор няма, така че каквото и да вземеш няма да съжаляваш ;)
Аватар
Grash
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 16, 2007 9:49 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот X3MIST » Съб Юни 16, 2007 5:49 pm

Освен споменатото за Sigma Sport просто нещо ме кара да не им се доверявам. Нищо определено.
Grash един приятел има един SigmaSport по-стар модел (отпреди поне 5 години), който мери моментна скорост, частичен и общ изминат път и има часовник. При него настройката става по таблица според гумата (диаметър и дебелина) като се въвежда съответната цифра от таблицата. Оказва се май, че това е обиколката с точност до сантиметър. Новите предполагам вече не ги правят така.
На дизайн все още не мога да си харесам VDO или Cateye, но гаранцията на VDO ме кара да клоня повече към него. Ако скоро имам средствата вероятно ще купя VDO и естествено ще се похваля :)

Благодаря на отзовалите се за мненията и информацията, която споделиха до сега.

П.П.
До сега не съм съжалявал и за моя Top Speed немски измислен велокомпютър за 14 лева и съм сигурен, че няма да съжалявам ни най-малко ако си взема марков :clock:
"Има само две безкрайни неща, Вселената и човешката глупост. За първото не съм съвсем сигурен." - Айнщайн
Аватар
X3MIST
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Съб Май 12, 2007 9:49 am
Местоположение: Варна, България

Мнениеот kapitango » Съб Юни 16, 2007 6:25 pm

VDO са доста сериозен производител на измервателни автомобилни уреди и ги произвеждат вече близо век. Не се чуди а взимай него. Първият ми VW беше произвен 1952 год. и уредите му марка VDO си работеха повече от перфектно. Сегашният ми VW е произвен 1969 год. и всичките му 8 уреди по таблото са марка VDO и като изключим часовника, който избързва с 1 мин. на седмица всичко друго работи перфектно.
КОГАТО "СИЛАТА НА ЛЮБОВТА" ПОБЕДИ "ЛЮБОВТА КЪМ СИЛАТА", СВЕТЪТ ЩЕ ОПОЗНАЕ МИРА!
Аватар
kapitango
 
Мнения: 231
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 8:31 pm
Местоположение: BG- Плевен

Мнениеот X3MIST » Нед Юни 17, 2007 12:51 pm

kapitango стабилни доводи даваш за VDO. Май вече се убедих достатъчно, за да взема VDO C2 като се докопам до 40 лева :) .
"Има само две безкрайни неща, Вселената и човешката глупост. За първото не съм съвсем сигурен." - Айнщайн
Аватар
X3MIST
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Съб Май 12, 2007 9:49 am
Местоположение: Варна, България

Мнениеот evilzet » Пон Юни 18, 2007 1:46 pm

1)Само че си вземи VDO с аналогови стрелки, за да си сигурен в изпитаното от Капитанго качество
2) 1 сантиметър знаеш ли колко е - 0.5% от обиколката, това не ти ли е достатъчно.
3) Проблем ли е за теб да си измериш сам обиколката на гумата, като не вярваш на таблиците?
evilzet
 
Мнения: 1484
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот tanya » Пон Юни 18, 2007 2:41 pm

Най-добре е, ако има възможност в настройките на велокомпютъра да си въведеш в сантиметри колко е обиколката на гумата. Най-добре не вярвай на никакви таблици, а си я измери сам. Две различни гуми, на които обаче всички параметри бяха еднакви, като ги измерихме имаха разлика от 4см в обиколката си. Аз отначало все си настройвах километража като сменях гуми, ама сле това ми омръзна и реших, че разлика от +- 2км на 100 не ме бърка много.
Аватар
tanya
 
Мнения: 625
Рейтинг: 1913
Регистриран на: Сря Май 26, 2004 1:18 pm
Местоположение: Търговище

Мнениеот lanzz » Вто Юни 19, 2007 1:48 pm

велокомпютър с "аналогови стрелки"? къде се продава подобно нещо?

vdo велокомпютрите надали могат да се похвалят чак с такова качество като автомобилните уреди. сигурен съм, че пълен комплект автомобилни уреди струва доста над цената на велокомпютър. от друга страна велокомпютрите им предлагат доста пълен набор функции, и аз от моя нямам оплаквания, единствния "бъг" който съм открил е, че не засича правилно максималната скорост - случвало ми се е да карам с 41км/ч (според vdo), и като спра да ми пише, че максималната ми скорост е била 38км/ч (пак според vdo), но това са бели кахъри.

обиколката на гумите реално се променя и според налягането им, но не съм чувал някой да си настройва компютъра след всяко помпане. наистина не е болка за умиране 0.5-1% неточност, че даже и повече - мисля, че и на автомобилните уреди толеранса е по-голям от това.
Аватар
lanzz
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 07, 2006 10:16 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот X3MIST » Сря Юни 20, 2007 10:20 am

Аз таблиците не ги гледам. Меря си сам обиколката. Въпроса е, че точността от 1 сантиметър не е особено добра. Не че има чак такова значение де. Другото важно е надеждността. Затова залагам на по-сериозни марки.
Като пример за точността ще дам най-дългата си разходка с велосипед. С един приятел ходихме от Варна до Каварна и обратно. Приблизително 120 км път. Разликата в показанията след този преход беше от порядъка на 10-12 км като сме стартирали меренето едновременно на двете машини. Моята се настройваше в мм, а приятеля ми по таблица.
Ясно е че това не е състезание по часовник и не са нужни високи точности. Не е нужно за разходка да меря 100 км с точност до 10 метра.
"Има само две безкрайни неща, Вселената и човешката глупост. За първото не съм съвсем сигурен." - Айнщайн
Аватар
X3MIST
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Съб Май 12, 2007 9:49 am
Местоположение: Варна, България

Мнениеот lanzz » Сря Юни 20, 2007 12:04 pm

по-вероятно ми се вижда да не е избрана правилната стойност по таблицата. за 10% грешка трябва при 2100мм обиколка да избереш 1890 или 2310 - гигантска разлика, която трудно може да стане случайно. няма начин в таблицата да няма средна стойност за обиколка между тези две.
Аватар
lanzz
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 07, 2006 10:16 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Сря Юни 20, 2007 12:33 pm

Таблиците лъжат при някои конкретни гуми много. Трябва мерене!
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот kotka12 » Сря Юни 20, 2007 12:49 pm

а вие как мерите обиколката??
според един велокомп
който май ще слагам на Йори
съветват да се измери точното разстояние от центъра на оста
до земята
и да се умножи по 6.28 /2пи/
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот did » Сря Юни 20, 2007 12:52 pm

kotka12 написа:а вие как мерите обиколката??
според един велокомп
който май ще слагам на Йори
съветват да се измери точното разстояние от центъра на оста
до земята
и да се умножи по 6.28 /2пи/


тц.

ОТИВАЙ В ЧЗВ!!!
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bdz43r » Сря Юни 20, 2007 2:44 pm

kotka12 написа:а вие как мерите обиколката??
според един велокомп
който май ще слагам на Йори
съветват да се измери точното разстояние от центъра на оста
до земята
и да се умножи по 6.28 /2пи/
Аз точно така направих преди време. После измерих самата обиколка и се получи същия резултат и мери съвсем вярно (засичал съм го).
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот did » Сря Юни 20, 2007 3:18 pm

bdz43r написа:
kotka12 написа:а вие как мерите обиколката??
според един велокомп
който май ще слагам на Йори
съветват да се измери точното разстояние от центъра на оста
до земята
и да се умножи по 6.28 /2пи/
Аз точно така направих преди време. После измерих самата обиколка и се получи същия резултат и мери съвсем вярно (засичал съм го).

Е па бива и да не е вярно. Числото Pi е известно от доста време. Просто е много по-неточно и дори също толкова трудоемко, колкото и простия метод с търкалянето, който пък (сигурно има защо) е описан в книжките на повечето от добрите велокомпютърчета.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Spr » Сря Юни 20, 2007 3:34 pm

A някой вижда ли смисъл в това да платиш 20лв отгоре, за да е безжичен?
Spr
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Фев 01, 2007 10:04 pm

Мнениеот did » Сря Юни 20, 2007 3:50 pm

Spr написа:A някой вижда ли смисъл в това да платиш 20лв отгоре, за да е безжичен?


20-те лева отгоре за един са много, за друг - нищо. Другото е въпрос на предпочитания донякъде.

Като няма жица... просто няма жица и изглежда по-добре. Някои хора просто не харесват да им се мотаят жици по вилката и броните. Освен това, обикновено кабелът е най-слабото място на велокомпютърчетата с кабел. Достатъчно е да го закачиш леко някъде докато караш или ремонтираш нещо и може да се скъса. После следват ядове, много ядове. Кофти е и като решиш да си разглобяваш вилката - всеки път трябва да махаш и слагаш датчика. Ако пък вилката е някаква дългоходова, кабелът се гъне доста неприятно колкото и да го крепиш...

От друга гледна точка, кабелът премахва необходимостта да имаш 2 батерии, няма смущения и показания от 260 км/ч или липса на показания, щото батерията на предавателя малко била поотслабнала (което често се случва при по-евтините безжични), ...

Общо взето, при високия клас компютърчета, безжичната връзка не създава проблеми - там по-скоро проблем са кабелите. При по-евтинките, обаче, радиовръзката между датчика и компютърчето не винаги е перфектна и може да създаде доста ядове, та ако няма да е много рошава безжичната гарга, аз бих предпочел да е вързана.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот lanzz » Сря Юни 20, 2007 5:46 pm

относно кабелите като слабо място: при vdo, поне във веломания, кабела с датчика и базата се водят консуматив - не се покриват от гаранцията, и мисля, че струваха 10ина лв. трябва да се има предвид обаче, че се случва да го нямат в наличност; също така базата за C1/C2 не е съвместима с базата за C3, макар че изглеждат идентични - начина за заключване е същия, но закачалката на C3 е по дебела и не може да се закрепи на другата база. когато ми се наложи да си сменя базата във веломания не знаеха, че има разлика в базите и ми предложиха неправилния комплект.

относно гъненето на кабелите пък, аз моя съм го увил около кожуха на жилото на предната спирачка, който върви точно от където до където трябва, и е много по-здрав от кабела на компютъра. кабела никъде не виси свободно и има само 4-5см между жилото и кормилото където нищо не го пази.
Аватар
lanzz
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 07, 2006 10:16 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Чет Юни 21, 2007 2:31 pm

За мен основното слабо място на безжичните е, че невинаги постигат връзка при вилки с повече от 150мм ход, особено пък с такива, дето отиват към 180-200мм. Не казвам, че винаги го има този проблем, но аз съм бил свидетел, така че имай едно наум, ако си с такава вилка и направи предварителна проверка, за да не си го блъскаш после в главата и да купуваш стойка с кабел (както брат ми).
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот X3MIST » Пон Юни 25, 2007 6:49 pm

Това за обхвата на безжичните наистина е важно да се гледа. Пулсомера ТСМ, който си взех има 75 см обхват и ако го отдалеча малко повече нищо не хваща. Естествено не мога да си разтегна ръката, но при вилките проблема е съвсем реален.

По моя въпрос вече няма нужда от повече коментари. Днес си купих VDO C2 и смятам, че ще върши добре работата си. Имам някои забележки по монтажа, но типично по български стана направи си сам и си е ОК :) . Забележката е най вече за скобата за монтаж на кормилото. Прилича на скоба за стягане на маркуч с болтче. Това добре, но след стяхането излишната част стърчеше прекалено много, за да може да остане така и последва рязане. Другия проблем беше сцеплението на скобата с кормилото. Просто недостатъчно. Като опитах да стегна повече без малко да прецакам жлеба на болтчето с отвертката. Решението бе просто. Парче тънка гума и всичко стои стабилно (гумата е от стария менте немски скоростомер за 15 лева; интересно защо нямаше в този).
Гаранцията на производителя е 5 години. Николай от НИКО Байкс явно купува от Веломания, защото етикета бе техен. На него пишеше 2 години гаранция. Накаря никаква гаранция няма на хартия. Николай каза ако нещо му има да му го занеса и той ще се оправя. То ако работи поне месец, едва ли ще му стане нещо скоро. Затова го взех без да му мисля много.
"Има само две безкрайни неща, Вселената и човешката глупост. За първото не съм съвсем сигурен." - Айнщайн
Аватар
X3MIST
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Съб Май 12, 2007 9:49 am
Местоположение: Варна, България


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта