Драскотини по тръбите на вилката

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Драскотини по тръбите на вилката

Мнениеот nk » Пон Юли 26, 2004 7:56 pm

За съжаление при мен са факт: къде от падания, къде от транспортиране... :(
Каква опасност крият, мога ли да направя нещо по въпроса с вече появилите се драскотини и как да се предпазя от бъдещи такива?

Вилката ми е Rock Shox Judy SL, доколкото знам тръбите са от хромирана стомана. А, да, някои знае ли дали алуминиевата горна капачка за дясната тръба от psylo става на такова джуди? Оригиналната на джуди-то е пластмасова...
nk
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Фев 08, 2004 5:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот dimodi » Пон Юли 26, 2004 10:54 pm

Драскотините по тръбите на вилката могат да ти разкъсат семерингите, в резултат на което във вилката ще ти влиза повече мръсотия.

За да предотвратиш максимално тази опасност, можеш да си купиш най-фината шкурка ("шкурка 2000") и да постържеш леко на местата, където са се появили неравности, т.е. ръбовете на драскотините.

По принцип покритието на тези тръби се прави с електролиза, което е много евтина операция, само че доколкото са ми обяснявали, вече никой не се занимава с това. Преди е имало някакъв човек в СФ, при който срещу някакви левчета се нанасяло покритието наново, само дето стерженът и короната се боядисват, защото тръбите не могат се отделят.

Толкова знам, дано да е от полза :)
Аватар
dimodi
 
Мнения: 156
Рейтинг: 1267
Регистриран на: Пон Юни 14, 2004 6:04 pm
Местоположение: София - Младост

Мнениеот axelmax » Вто Юли 27, 2004 10:27 am

Е добре ми ако се махне и само бутущите и аркат се боядосат ,което е напулно достатачно ,защото те се драскат а не подпорите и короните които ,онокночено не се боядисват
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот nk » Вто Юли 27, 2004 5:53 pm

[quote="dimodi"]

Драскотините по тръбите на вилката могат да ти разкъсат семерингите, в резултат на което във вилката ще ти влиза повече мръсотия.

За да предотвратиш максимално тази опасност, можеш да си купиш най-фината шкурка ("шкурка 2000") и да постържеш леко на местата, където са се появили неравности, т.е. ръбовете на драскотините.
[/quote]


Добре де, драскотините са съвсем фини - усещат се само с нокът. Ще ги мина с фина шкурка, ама за в бъдеще? Хубаво ги правеха едно време с маншони вилките... Няма ли нещо подобно на предпазителите на USD вилките, и що е то Lizard Skins Fork Boots ?

:)
nk
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Фев 08, 2004 5:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот heep » Вто Юли 27, 2004 6:27 pm

Непременно сложи форкоил и тогава търкаи
:beer:
Аватар
heep
 
Мнения: 523
Рейтинг: 1632
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 1:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот dimodi » Вто Юли 27, 2004 8:18 pm

[quote]Добре де, драскотините са съвсем фини - усещат се само с нокът.[/quote]
Aз мислех, че за по-големи поражения става въпрос... Ако твоите драскотини са толкова малки, не знам дали има смисъл да ги търкаш с шкурка, може би съвсем малко... :?:
Аватар
dimodi
 
Мнения: 156
Рейтинг: 1267
Регистриран на: Пон Юни 14, 2004 6:04 pm
Местоположение: София - Младост

Мнениеот bikerider » Сря Юли 28, 2004 3:13 pm

[quote="dimodi"]

[quote]Добре де, драскотините са съвсем фини - усещат се само с нокът.[/quote]
Aз мислех, че за по-големи поражения става въпрос... Ако твоите драскотини са толкова малки, не знам дали има смисъл да ги търкаш с шкурка, може би съвсем малко... :?:
[/quote]


аз лично мисля, че с шкурка ще нанесе повече щети отколкото да оправи тези. най-малкото ще смъкне още повече хромовото покритие...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот axelmax » Сря Юли 28, 2004 11:01 pm

@BIKERIDER - АМИ САМО ДА СЕ ЗАГЛАДАТ САС НЕКОЯ СУПЕР ФИННА ВОДНА ШКУРКИЦА ,НАПРИМЕР Р1000-1200 МИСЛЯ ЦХЕ НЕМА ДА СЕ НАРУШИ ПОКРИТИЕТО ,ТОЛКОЖА МНОГО ,ИНАЧЕ ДА ДЕРЕ Е МНОГО КОФТИ

R E L A X:rofl:
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот Windstream » Сря Юли 28, 2004 11:27 pm

@nk
В случая bikerider e прав: при такива малки драскотини НЕ бива да се използва шкурка или какъвто и да било друг абразивен материал - твърде вероятно е хромовото покритие на подпорите да не е пробито, което обаче със сигурност ще стане ако почнеш да си играеш с изглаждания. По-добре си ги остави така...
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот TheUndertaker » Чет Юли 29, 2004 9:56 am

[quote="nk"]

За съжаление при мен са факт: къде от падания, къде от транспортиране... :(
Каква опасност крият, мога ли да направя нещо по въпроса с вече появилите се драскотини и как да се предпазя от бъдещи такива?

Вилката ми е Rock Shox Judy SL, доколкото знам тръбите са от хромирана стомана. А, да, някои знае ли дали алуминиевата горна капачка за дясната тръба от psylo става на такова джуди? Оригиналната на джуди-то е пластмасова...

[/quote]

Aie tva e doide glarus4eto u Maina town i odra trubite , q vzemete da si seete i pri vas kamuni be az tuka si gi otlgejdam po vidove daje ...!
Аватар
TheUndertaker
 
Мнения: 1253
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 10:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот bikerider » Чет Юли 29, 2004 1:48 pm

[quote="axelmax"]

@BIKERIDER - АМИ САМО ДА СЕ ЗАГЛАДАТ САС НЕКОЯ СУПЕР ФИННА ВОДНА ШКУРКИЦА ,НАПРИМЕР Р1000-1200 МИСЛЯ ЦХЕ НЕМА ДА СЕ НАРУШИ ПОКРИТИЕТО ,ТОЛКОЖА МНОГО ,ИНАЧЕ ДА ДЕРЕ Е МНОГО КОФТИ

R E L A X:rofl:
[/quote]


axelmax: ти правил ли си го това, че си толкова убеден.

ето какво мисля: ако въпроса е да се изгладят стърчащите части от драскотините, аз лично бих използвал остър _стоманен_ нож, вместо абразив. с абразив НЕ МОЖЕШ да остържеш САМО драскотините, ще нанесеш неминуемо поражения около тях, т.е. допълнителни драскотини. ако ще се бориш с драскотините чрез нови такива, евала...

иначе ако няма стърчащи ръбове изобщо няма смисъл от каквато и да е намеса с абразивен материал, както Windstream каза. ако е нащърбено само покритието, то само ще се шлифова от втулките (ако е достатъчно надолу да влиза в подпорите). ако е по-нагоре, вече ама наистина изобщо няма смисъл от намеса.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот axelmax » Чет Юли 29, 2004 4:23 pm

mi na podpori ot stomana i na alu podpori sam go pravil pokritiqta ne se narushiha dori na alu podparata ,no draskotinite beha s malki rabcheta ,i zatova s shkurka ,ama mnogo sitna i poslq sa vodai maslo itaka se zagladi perfertno ,no ako go naprava tova s noj na alu podpora ima shans da zadera v aluminiq ,zatova ne sam polzval noj,pone az taka mislq
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот Windstream » Пет Юли 30, 2004 6:36 am

@axelmax
Ти си го правил, но на вилки от нисък клас т.е. с пластмасови втулки - при тях ръбчетата на драскотините наистина няма как да се загладят сами при работа на вилката, а дори и да прецакаш покритието на подпорите втулките не ти ги износват. С металните втулки обаче всичко е точно наобратно, а Judy SL все пак си е точно с метални втулки. А това за ножа - ми внимаваш повече и не натискаш ножа, а съвсем леко го влачиш.
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот nk » Пет Юли 30, 2004 8:00 am

[quote="bikerider"]


ето какво мисля: ако въпроса е да се изгладят стърчащите части от драскотините, аз лично бих използвал остър _стоманен_ нож, вместо абразив. с абразив НЕ МОЖЕШ да остържеш САМО драскотините, ще нанесеш неминуемо поражения около тях, т.е. допълнителни драскотини. ако ще се бориш с драскотините чрез нови такива, евала...

[/quote]


Ам, ако се прегъне на 2 парчето шкурка, с образуваният ръб дали няма да се получи нещо като "фино абразивен нож" ? :)
nk
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Фев 08, 2004 5:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот axelmax » Пет Юли 30, 2004 8:56 am

@winstream -прав си ,така но аз нежидех никаде да пише за жилки сас какви втулки става вапрос и за това не уточних;)

@nk-ми според мен няма да се получи абразивен нож ,таикато ,основата на шкурката е много мкека :tongue:
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот bikerider » Пет Юли 30, 2004 9:42 am

[quote="axelmax"]

mi na podpori ot stomana i na alu podpori sam go pravil pokritiqta ne se narushiha dori na alu podparata ,no draskotinite beha s malki rabcheta ,i zatova s shkurka ,ama mnogo sitna i poslq sa vodai maslo itaka se zagladi perfertno ,no ako go naprava tova s noj na alu podpora ima shans da zadera v aluminiq ,zatova ne sam polzval noj,pone az taka mislq
[/quote]


@axelmax:
ножа има опасност да задере, ако е под голям ъгъл спрямо повърхността.
тоест трябва да е почти успореден и малко да натиснеш, за да не бяга.
за шкурката - ако алуминиевите тръби са анодизирани, така махаш анодизацията на по-голяма площ отколкото ти трябва (само при ръбчетата).

@nk: на теория така ще се получи, но шкурката няма остър ръб, който да мине - има все едно хиляди малки ръбчета които се движат едновременно (не ти обяснявам какво е шкурка :D). мисълта ми е, че не можеш да се концентрираш _само_ върху ръбовете, докато с нож можеш, защото имаш пълен контрол над това кое стържеш и кое не.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот axelmax » Пет Юли 30, 2004 11:32 am

@баикаре-да ама поклритието ми се вийда доста здраво и нема да се изтрие много барзо все пак сам сас пламасови втулки ,ако не махна драскотините сте ми надрскат пласмасожите втулките ще пробам и така за вида дали е по-добре ако се налойи
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот bikerider » Пет Юли 30, 2004 11:48 am

за теб все още съм bikerider, ако обичаш... :nono::8D:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Windstream » Пет Юли 30, 2004 8:40 pm

[quote="axelmax"]

i kakva e razlikata
[/quote]

В елементарното уважение :}):
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот Windstream » Пет Юли 30, 2004 8:47 pm

[quote="axelmax"]

@winstream -прав си ,така но аз нежидех никаде да пише за жилки сас какви втулки става вапрос и за това не уточних;)
[/quote]

Пише си - Judy SL :P
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот bikerider » Пон Авг 02, 2004 2:37 pm

[quote="axelmax"]

какво ,пак не разбирам ,много ми е странно ,това ,което искате да ми кажете

а и winstream -недеи да отговаряш вместо него ,защото това е още по голямо неуважение .не говора самоза този случеи ,ако питаш мене ,ама и без да ме питаш аз си казвам а и ще го прочетеш
:}):


но незнам кои сам засегнал ,и повече не ми се пише по тая безмисляна тема

:liplick:


[/quote]


@Windstream: мерси за усилията :D, аз просто не видях смисъл да отговарям. да знаеш, че като те видя на живо... :beer::beer::beer::beer::D:8D:

@axelmax: щом толкова държиш да ти отговоря - да, става дума за елементарно възпитание, по-скоро липсата му от твоя страна. ако и сега не можеш да разбереш за какво иде реч, значи наистина е нямало смисъл да пиша...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот MOD » Пон Авг 02, 2004 5:41 pm

[quote="bikerider"]

[quote="axelmax"]

какво ,пак не разбирам ,много ми е странно ,това ,което искате да ми кажете

а и winstream -недеи да отговаряш вместо него ,защото това е още по голямо неуважение .не говора самоза този случеи ,ако питаш мене ,ама и без да ме питаш аз си казвам а и ще го прочетеш
:}):


но незнам кои сам засегнал ,и повече не ми се пише по тая безмисляна тема

:liplick:


[/quote]


@Windstream: мерси за усилията :D, аз просто не видях смисъл да отговарям. да знаеш, че като те видя на живо... :beer::beer::beer::beer::D:8D:

@axelmax: щом толкова държиш да ти отговоря - да, става дума за елементарно възпитание, по-скоро липсата му от твоя страна. [b][color=red]ако и сега не можеш да разбереш за какво иде реч, значи наистина е нямало смисъл да пиша...[/color][/b]


[/quote]


:dunno::nuts::nuts::nuts:
--------------------------------------------------------------------

MOD = Master Of Disaster :D:D:D
"Никога не спори с тъпак, хората може да не забележат разликата."
MOD
 
Мнения: 2011
Рейтинг: 1715
Регистриран на: Сря Авг 27, 2003 2:58 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Windstream » Пон Авг 02, 2004 6:01 pm

[quote="axelmax"]

абе незнам различни покололения определено това ще да е
[/quote]

Ми какво да ти кажа, пак бъркаш - по една случайност bikerider ме е изпреварил с има-няма 10 години :P
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот bikerider » Пон Авг 02, 2004 6:42 pm

[quote="axelmax"]

малко ще се наруша думите си ама да си кажа

значи ако ти кажа баикаре вместо баикарраидер ,исказвам неуважение към тебе

абе незнам различни покололения определено това ще да е

несмятам че съм засегнал някого
[/quote]


абе кой ти говори за неуважение... ох, що ли ми трябваше...
айде карай, че пак направихме от мухата слон...

@MOD: абсолютно си прав... ама пуста заядливост :nuts::nuts::nuts:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот axelmax » Пон Авг 02, 2004 10:48 pm

emi govoritelqti ;)windstream i to za elementarno uvajenie

dai da si istriem postovete pak znaesh na :beer:vsichko se izglajda
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот Windstream » Вто Авг 03, 2004 1:18 am

@axelmax
Абе аз чак сега видях че наричаш Марто "баикарраидер", което на английски би се написало bike[color=red]r[/color]rider. И като се има предвид че bikerider може да се преведе като "ездач на байк" сети се сам как би се превело "bikerrider" :rofl::roll2::roll2::roll2:

@bikerider
Бързо да вземаш на приятелката си някакъв байк (да стане и тя "biker" де ;)), че иначе току виж ти излязло някакво име :P:D:D:D
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот MOD » Вто Авг 03, 2004 1:49 am

[quote="Windstream"]

@axelmax
Абе аз чак сега видях че наричаш Марто "баикарраидер", което на английски би се написало bike[color=red]r[/color]rider. И като се има предвид че bikerider може да се преведе като "ездач на байк" сети се сам как би се превело "bikerrider" :rofl::roll2::roll2::roll2:

@bikerider
Бързо да вземаш на приятелката си някакъв байк (да стане и тя "biker" де ;)), че иначе току виж ти излязло някакво име :P:D:D:D
[/quote]


Страхотно попадение :D:D:D
Още един кандидат за пост на годината :beer::beer::beer::D:D:D
--------------------------------------------------------------------

MOD = Master Of Disaster :D:D:D
"Никога не спори с тъпак, хората може да не забележат разликата."
MOD
 
Мнения: 2011
Рейтинг: 1715
Регистриран на: Сря Авг 27, 2003 2:58 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Вто Авг 03, 2004 8:58 am

@Windstream, MOD: axelmax rulzzzzzzz :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::nuts::nuts::roll2::rofl::rofl:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот axelmax » Вто Авг 03, 2004 10:17 am

axelmax ®
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот Bobo » Съб Авг 07, 2004 1:19 pm

Draskotinite sa goliam problem taka e...az sam velomehanik ot Shumen...no sam rabotil i kato avto montior,
ne gi shkurete zashtoto trudno shte se sprawite sas lakovoto pokritie posle, a i shte zapo4nat korozii,
nai dobre e sled izdraskvane da se pastira sas pasta koiato tovai i prednzna4enieto....moje da se nameri v vseki mgazin za boi ili dobar avtoserviz
:nono:
Bobo
 
Мнения: 35
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Авг 07, 2004 1:03 pm
Местоположение: Bulgaria

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта