Родопско каране в края на октомври

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Родопско каране в края на октомври

Мнениеот BikeArea » Сря Окт 11, 2006 6:41 pm

Предлагам едно еднодневно каране в Родопите. А именно:

Началото на прехода е град Велинград, от където преодолявайки не малка денивелация стигаме до местността Бялата вода, оттам продължаваме по сравнително равен път, който ако не ме лъже паметта трябва да се движи по самото било... (минавал съм по част от пътя пеша, но преди доста време). Стигаме до голяма поляна, където до колкото си спомням пътя свършва, както и моите познания за маршрута. Оттам се доверяваме на www.bikearea.org и смело продължаваме към Милеви скали – едно много живописно място. След което започва спускането, в чийто край е и ЖП гара Долене.

В подробности маршрута представлява следното: сборен пункт е централната ЖП гара в града – първата, на която спира влака. Намира се в кв. Лъджене (държа да отбележа, понеже гарите в града са две). Насочваме се към кв. Каменица, от където тръгваме нагоре по асфалтов път, изкачването продължава до м. Начовото, което е някъде на около 10 км, след което има малко спускане до м. Бялата вода, където е и краят на асвалта. Ако има много изморени утехата за тях е Велинград - Юндола - Бяла вода - с.Драгиново - гара Костандово ( http://www.bikearea.org/mm_01.html ) като разбира се мине само участъка Бяла вода - с. Драгиново ,от където на около 3 км е Велинград. Но ние продължаваме по маршрута м.Бяла вода - вр.Милеви скали
( http://www.bikearea.org/mm_04.html ). След достигане на крайната му точка започва нашето спускане - вр.Милеви скали - гара Долене ( http://www.bikearea.org/mm_06.html ).

Скучното за някои, за други изморително изкачванане в началото може да се премине с превоз, макар да не е нещо кой знае какво. За лесно няма да е лесно, но смятам, че всеки ще се справи.
От м. Бялата вода натам не мога да дам подробна информация за маршрута, но пак казвам: в www.bikearea.org е описан и с негова помощ и елементарни способности за ориентиране бихме се оправили.
ЖП гара Долене е края и на велопохода, откъдето всеки потегля в соята посока. В случай, че влака не е приемлив транспорт за вас до самата гара има черен път, по който може да мине кола, но моя съвет е да напрегнете сили и да повъртите още малко до асвалтовия път Велинград – Пазарджик.
Добре е всички да погледнат в www.bdz.bg за разписанието, понеже цялата група ще трябва да се съобрази, за да стигнем навреме за влака и съответно, който смята да го ползва да се метне в него. Километрите на прехода не са чак толкова много, така че спокойно можем да тръгнем след пристигане на влака в 10:59 (които има и товарен вагон) и обратния транспорт може да е 19:01 на Долене (също има товарен вагон). Удобното за хората с коли е, че могат да оставят колите си на Долене, да се метнат на влака за Велинград и вечерта да си вземат колата като слезнем на Долене (само предложение :) ).

Не бих посмял да фиксирам точна дата за прехода, понеже времето вече е неустойчиво, а не ми се иска да караме в дъжд... Като наближат 28-29 октомври и чуем прогнозите на синоптиците можем да изберем по-добрия от двата дни. Предния weekend също не е лош вариант, но не го допускам, понеже мероприятието губи хората решили да упражнят правото си на глас.

Насърчавам велосипедисти от цялата страна да се включат. Маршрута не е много популярен, но считам, че въобще не е за пренебрегване. Може би е излишно да го споменавам, но хора, които не са уверени в колелото си или самите себе си да си помислят дали похода няма да бъде мъчително изживяване за тях вместо весело преживяване.
Your bike, your way !
Аватар
BikeArea
 
Мнения: 291
Рейтинг: 1507
Регистриран на: Пет Юли 14, 2006 3:10 pm
Местоположение: Велинград / Пловдив / Студентски град

Мнениеот lacho_m » Чет Окт 12, 2006 9:39 am

[quote="BikeArea"]

...Маршрута не е много популярен...[/quote]
всъщност, популярен е... А ти какво общо имаш bikearea (визирам nick-а ти)?
Да бе мирно седяло, нищо не би видяло!
Аватар
lacho_m
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:52 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот тучо чучо » Чет Окт 12, 2006 2:53 pm

[quote="lacho_m"]

[quote="BikeArea"]

...Маршрута не е много популярен...[/quote]
всъщност, популярен е... А ти какво общо имаш bikearea (визирам nick-а ти)?
[/quote]

Ахъм, популярен е, но не препоръчвам да се прави от неподготвени колоездери, особено частта със спускането!:agree::)
Аватар
тучо чучо
 
Мнения: 1403
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:32 am
Местоположение: София

Мнениеот CECO » Чет Окт 12, 2006 3:36 pm

На 21.10.2006 правим едно състезание за малчоганите на гребната база до трибуните заповядай там и може да решим нещо ние се каним да правим едно каране из Родопите на 28-29.10.
Айде бати Емо вземи участие и ти какви места има за каране там:beer:
Аватар
CECO
 
Мнения: 327
Рейтинг: 1962
Регистриран на: Вто Дек 20, 2005 10:48 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот BikeArea » Чет Окт 12, 2006 5:08 pm

[quote] А ти какво общо имаш bikearea (визирам nick-а ти)?
[/quote]

Не много за съжаление... :V:

CECO
има вероятност по това време да не съм в Пловдив :banghead:, но да се надяваме, че ще съм си тук. А ако не съм можем да кореспондираме и по ПМ-а в краен случай. :8D:
Your bike, your way !
Аватар
BikeArea
 
Мнения: 291
Рейтинг: 1507
Регистриран на: Пет Юли 14, 2006 3:10 pm
Местоположение: Велинград / Пловдив / Студентски град

Мнениеот БайКария » Пет Окт 13, 2006 1:57 pm

Момчета , препоръчвам ви каране до Бялата вода и оттам спускане до Драгиново - там се кара по пътека и не е толкова технично,колкото спускането от Милеви скали. От Драгиново можете да продължите към гара Долене - има чудесен черен път, който започва в източната част на селото (следи стълбовете на електропровод), изкачва се до една седловина и оттам се спуска до гарата.
Приятно каране :peace:
Аватар
БайКария
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1955
Регистриран на: Пет Мар 18, 2005 10:35 pm

Мнениеот BikeArea » Сря Окт 18, 2006 5:28 pm

БайКария около Велинград места за каране, колкото си искаш... :) предполагам, че знаеш де. Благодаря за инфото за с. Драгиново - г. Долене, но аз все още си оставам на предложението откъм Милеви скали. А пък и не вярвам да е чак толкова трудно. Успях да спусна трасето на републиканското по DH - х. Здравец - Храбрино, да се похваля и аз... :) Е, вярно, че бях много бавен и носих на 2-3 места, но... все пак се спуснах успешно! Та в този ред на мисли може и да се справя с това от Милеви скали. То тъй като гледам само аз съм навит за това каране ама... току виж изскочи някой в последния момент :bouncy:
Your bike, your way !
Аватар
BikeArea
 
Мнения: 291
Рейтинг: 1507
Регистриран на: Пет Юли 14, 2006 3:10 pm
Местоположение: Велинград / Пловдив / Студентски град

Мнениеот SPA » Сря Окт 18, 2006 6:12 pm

[quote="BikeArea"]

... Успях да спусна трасето на републиканското по DH - х. Здравец - Храбрино, да се похваля и аз... :) Е, вярно, че бях много бавен и носих на 2-3 места, но... все пак се спуснах успешно! Та в този ред на мисли може и да се справя с това от Милеви скали. То тъй като гледам само аз съм навит за това каране ама... току виж изскочи някой в последния момент :bouncy:
[/quote]

Недей сравнявай едно добре подготвено и много добре почистено трасе с дива пътечка. Никофа не може да знаеш от къде, какво ще ти изкочи. Къде има дупка, къде скок, къде пропадане и т.н. Затова те съветвам да не рачиташ много много на това какво си правил, а на това какви умения имаш за даден терен.
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот БайКария » Сря Окт 18, 2006 8:17 pm

Разбира се, че избора си е твой :beer:. Все пак щом си решил към Милеви скали имай предвид, че на места там пътека няма и се кара по стръмен склон пълен с доста изненади. Може би ще ти се наложи да буташ надолу на някои места. Самата пътека започва на острия завой непостредствено преди върха т.е. ако се качиш до паметника (гледката оттам е прекрасна !), ще трябва да се върнеш около 500м. назад и да завиеш надясно. Следва горист участък, където пътеката на места се губи, но има маркировка. Следващият ключов момент е стръмния участък след маркировъчния пилон - там дръж на ЗЮЗ. Целта ти е да стигнеш до оградената поляна долу в ниското.

Все пак ти предлагам да обмислиш и варианта Бяла вода - Драгиново. денивелацията там е почти същата, но не е толкова стръмно и се кара по пътека през цялото време. Не липсват и страхотни гледки.

Успех!:peace:
Аватар
БайКария
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1955
Регистриран на: Пет Мар 18, 2005 10:35 pm

Мнениеот pascoff » Чет Окт 19, 2006 9:40 am

[quote="BikeArea"]

БайКария около Велинград места за каране, колкото си искаш... :) предполагам, че знаеш де. Благодаря за инфото за с. Драгиново - г. Долене, но аз все още си оставам на предложението откъм Милеви скали. А пък и не вярвам да е чак толкова трудно. Успях да спусна трасето на републиканското по DH - х. Здравец - Храбрино, да се похваля и аз... :) Е, вярно, че бях много бавен и носих на 2-3 места, но... все пак се спуснах успешно! Та в този ред на мисли може и да се справя с това от Милеви скали. То тъй като гледам само аз съм навит за това каране ама... току виж изскочи някой в последния момент :bouncy:
[/quote]


Само да ти спомена една случка на Милеви скали миналата година -> загубихме се на тази пътечка в горната и част, където е гористо и докато си намерим правилния път се стъмни и сме е спускали по тъмно ... прибрахме се към 11 - 12 вечерта във велинград ... а всички които бяхме караме отдавна, имаме опит особено по технични участъци но както виждаш се случват неща, които колкото и да си подготвен не можеш да предвидиш :)
Моя съвет: не тръгвай сам! и тръгни рано :)
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron