смазване

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

смазване

Мнениеот null » Сря Сеп 20, 2006 10:06 am

Преди да ме пратите да чета да кажа само, че прочетох и след това питам.
Преди два дена измих хууубаво колелото с маркуча на двора, подсуших го. Свалих веригата и я измих също така хубаво с нафта.
После след като я избърсах я монтирах и смазах с един спрей дето ми го продадоха във веломания (http://e-shop.screambikes.tobulgaria.info/product_info.php?cPath=69&products_id=783).
Хубавичко и навсякъде. След това избърсах докато почна блести.
Разглобих и смазах ролките на дерайльора с http://www.eshop-gorgona.com/catalog/product_info.php?cPath=31_110_139&products_id=338.
Мацнах повечко грес ( да има без да излиза).
Обаче сега се чува като въртя педалите. Шума идва откъм задните венци и дерайльора (не мога да преценя от къде точно).
Въпроса ми е - това нормално ли би трябвало да е при положение, че проблем в главината няма.
null
 
Мнения: 50
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Юни 12, 2006 4:08 pm
Местоположение: София

Мнениеот NovemberCharlie » Сря Сеп 20, 2006 10:17 am

Ами шумът може да е от лошо настроен дерайльор.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот null » Сря Сеп 20, 2006 10:23 am

Мисля, че не е.
Превключва гладко и не са променяни настройките му спрямо това, което беше преди смазването.
Също така да кажа, че това се случи не с един велосипед, а с два.
null
 
Мнения: 50
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Юни 12, 2006 4:08 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Сря Сеп 20, 2006 10:28 am

смени си смазката за верига
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот gnao » Сря Сеп 20, 2006 11:02 am

Използвам същия спрей и не съм имал такъв проблем.
bikerider, ако въпросната смазка е "нередовна"/неподходяща, може ли да поясниш как и защо ?
Мерррси.
Feed me a stray cat
Аватар
gnao
 
Мнения: 217
Рейтинг: 1323
Регистриран на: Сря Авг 10, 2005 8:54 pm
Местоположение: България

Мнениеот did » Сря Сеп 20, 2006 11:11 am

null, сигурен ли си, че си прекарал веригата през дераелюора точно откъдето трябва? Не ми отговаряй веднага, а първо иди и виж ВНИМАТЕЛНО дали освен до двете ролки, веригата не опира и някъде другаде.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот null » Сря Сеп 20, 2006 11:41 am

веднага отговарям :)
не съм идиот и имам (така поне смятам) поне малко опит с разглобяването на колелета и всякакви други машинки (ако колата може да се нарече така).
не съм инжинер - програмист съм, ама колело имам от 5 петгодишен (със скорости от 15 - т.е. от преди 20 години).
всичко си е на мястото.
звукът е като от това да няма смазка по веригата.
другото което според мен е това в ролките да не трябва да се използва грес (макар, че до сега само това съм слагал ако и да не е shimano).
до сега веригата съм смазвал с обикновено машинно масло (не карам зимата и в дъжд).
шумът се появи след като си купих спрея и го използвах.
реших, че като съм намерил сайт със хора дето карането ги кефи и само за това мислят, мога да ги послушам. отидох в магазина (веломания) и си поисках тефлонов спрей за верига.
вярно, че подходих лаишки по въпроса, ама се очаква там да знаят за какво иде реч.
тия дни ще пробвам да измия остатъците от тефлоновата смазка и пак с машинното масълце - пък да видим къде е проблема.
мерси за отговорите.
null
 
Мнения: 50
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Юни 12, 2006 4:08 pm
Местоположение: София

Мнениеот NovemberCharlie » Сря Сеп 20, 2006 12:32 pm

[quote="null"]

веднага отговарям :)
не съм идиот и имам (така поне смятам) поне малко опит с разглобяването на колелета и всякакви други машинки (ако колата може да се нарече така).
не съм инжинер - програмист съм, ама колело имам от 5 петгодишен (със скорости от 15 - т.е. от преди 20 години).
всичко си е на мястото.
звукът е като от това да няма смазка по веригата.
другото което според мен е това в ролките да не трябва да се използва грес (макар, че до сега само това съм слагал ако и да не е shimano).
до сега веригата съм смазвал с обикновено машинно масло (не карам зимата и в дъжд).
шумът се появи след като си купих спрея и го използвах.
реших, че като съм намерил сайт със хора дето карането ги кефи и само за това мислят, мога да ги послушам. отидох в магазина (веломания) и си поисках тефлонов спрей за верига.
вярно, че подходих лаишки по въпроса, ама се очаква там да знаят за какво иде реч.
тия дни ще пробвам да измия остатъците от тефлоновата смазка и пак с машинното масълце - пък да видим къде е проблема.
мерси за отговорите.
[/quote]
Процедура (по идея на bikerider):
1 Почистваш веригата с WD-40 или друг подобен спрей, като ползваш четки за зъби.
2 Избърсваш хубаво с парцал.
3 Нанасяш по малко (много малко)тефлонов спрей на Валволин във всяко звено на веригата.
4 Избърсваш веригата хубаво с парцал.
5 Караш известно време и пак забърсваш.


П.П. ВНИМАВАЙ ДА НЕ ОМАЗНИШ ШИНАТА, АКО СИ С V-БРЕЙК!!!
Ако пак колелото не ти звучи добре иди на ушен лекар.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот null » Сря Сеп 20, 2006 1:04 pm

Мерси.
Това за Валволина го прочетох и може би ще го изпробвам.
Колкото до миенето - няма нужда от обяснения.
Да оставим за сега веригата (тия дни ще сменя смазката и ще видим).
Кажете с какво смазвате ролките на дерайльора. Това май не си спомням някой засягал ли е като тема. В случая аз използвах грез. Ако някой ползва масло да обясни.

Иначе въпроса за смазките е нещо като религиозна война май. Ако слушам тъста си (машинен инжинер с 35 годишна практика като такъв) веригата не трябва да се смазва. Като му подарих стария си байк - той му проми веригата с бензин (обезмасли) и така си я остави. После няколко години го кара без да сменя скоростите както преди си е карал украйната. И зимата и лятото. Веригата не блестеше, но и не скърцаше. Имаше си ръжда както се полага, но самото движение я премахваше от там където пречи.
null
 
Мнения: 50
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Юни 12, 2006 4:08 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Сря Сеп 20, 2006 1:12 pm

Добре де, аз нищо не разбрах от проблема ти. Разбрах, че чуваш нещо отнякъде и толкова.
Дай малко подробности, какъв ти е дерайльора, какъв шум чуваш, опиши го точно, тук сме хора все пак, не магьосници (поне аз не съм).

По същество - ролките на дерайльора се налага много рядко да се смазват - аз ги смазвам със средно гъста грес. Има хора, които ги смазват с машинно масло или рядка смазка, зависи от предпочитанията.

Второ, виж наистина как си прекарал веригата, на cage-a на дерайльора има една напречна ламаринка, ако веригата не минава от правилната страна, нищо чудно да стърже.

Трето, провери си b-tension болта, ако си го отхлабил без да искаш, може горното колелце да закача задните венци и от това да стърже.

Това са ми предположенията, ако искаш по-детайлни предложения, дай повече информация.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот NovemberCharlie » Сря Сеп 20, 2006 1:22 pm

[quote="null"]

Мерси.
Това за Валволина го прочетох и може би ще го изпробвам.
Колкото до миенето - няма нужда от обяснения.
Да оставим за сега веригата (тия дни ще сменя смазката и ще видим).
Кажете с какво смазвате ролките на дерайльора. Това май не си спомням някой засягал ли е като тема. В случая аз използвах грез. Ако някой ползва масло да обясни.

Иначе въпроса за смазките е нещо като религиозна война май. Ако слушам тъста си (машинен инжинер с 35 годишна практика като такъв) веригата не трябва да се смазва. Като му подарих стария си байк - той му проми веригата с бензин (обезмасли) и така си я остави. После няколко години го кара без да сменя скоростите както преди си е карал украйната. И зимата и лятото. Веригата не блестеше, но и не скърцаше. Имаше си ръжда както се полага, но самото движение я премахваше от там където пречи.
[/quote]
Амииии, зависи от начина на производство на веригата. Все пак е хубаво там къдено има триене да има и смазване. Проблемът при веригите на колелетата е, че са подложени на силно замърсяване с абразивни частици, които за съжаление полепват по звената и на практика могат да увеличат износването. За това - често почиствене и смазване си требе!
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот null » Сря Сеп 20, 2006 2:01 pm

Дерайльора е Shimano Deore нещо си. Черен :)
Преди малко разглеждах сайта на Parktool и там забелязах, че пише ролките да се смазват с леко масло ([url]http://www.parktool.com/products/detail.asp?cat=8&item=CL-1[/url]).
Та май това ми е бил проблема - греста.
Ще я почистя и заменя с "леко" масълце пък да видим тогава.
null
 
Мнения: 50
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Юни 12, 2006 4:08 pm
Местоположение: София

Мнениеот klmn » Сря Сеп 20, 2006 6:08 pm

Моя LX(модел отпреди 100г)не съм го смазвал с нищо 3-4 год,откакто го взех 2-ра ръка..преди това не знам как е ползван,смазван и т.н.,но Никакви ядове не ми прави..:beer:
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот did » Сря Сеп 20, 2006 6:30 pm

[quote="null"]

Преди малко разглеждах сайта на Parktool и там забелязах, че пише ролките да се смазват с леко масло [/quote]

Това, което гледаш, в никакъв случай не е "леко масло".

Греста в ролките на дераельора не ти създава проблеми, не се занимавай да я чистиш. Смажи си веригата с нещо подходящо, ама тоя път без преди това да я плакнеш с нафта.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот null » Чет Сеп 21, 2006 7:55 am

[quote="did"]
Това, което гледаш, в никакъв случай не е "леко масло".[/quote]

Без да споря - там пише [b]light lubricant[/b].
[url]http://www.parktool.com/repair/readhowto.asp?id=76[/url]
null
 
Мнения: 50
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Юни 12, 2006 4:08 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Чет Сеп 21, 2006 9:28 am

без да споря - откъде реши, че lubricant значи масло?
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот null » Чет Сеп 21, 2006 10:18 am

[quote="bikerider"]

без да споря - откъде реши, че lubricant значи масло?
[/quote]

Линка сочи към тубичката с маслото.
(не твърдя че lubricant се превежда масло)
null
 
Мнения: 50
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Юни 12, 2006 4:08 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Чет Сеп 21, 2006 10:28 am

[quote="null"]
Линка сочи към тубичката с маслото.
(не твърдя че lubricant се превежда масло)
[/quote]


Но твърдиш, че в тубичката има масло ;)

Успех с веригата.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron