Натягане на спици

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Натягане на спици

Мнениеот ektelion » Пон Сеп 18, 2006 10:27 am

Здравейте,
аз бая попрочетох в ЧЗВ, но не намерих подробно описание на това което ме интересува. А именно - кои са "подробните" правила които се следват при натягане на спици. Това което намерих е приблизително описание на идеята на притягането на спици, но там само се споменаваше за т.нар. "малки подробности който вгорчават живота". Смятам, че няма да е зле да ги има описани някъде, защото ето аз не ги знам, пък не ща да си вгорчавам живота ;-)...
Иначе описанието на моята случка е, че оня ден ми стягаха спиците (на двете гуми), а вече са разхлабени на задната (след 2 часа каране в града). И след това изпълнение смятам , че е по-добре да си ги стягам сам...

Та моите притеснения са две:
1) Доколко без стенд може да се направи качествено притягане, без да си изкривя каплата? (ако може някакви практически съвети в тази област ще съм ви много благодарен - примерно ако може да се ползват колодките за ориентир)

2) Кой са правилата който трябва да се спазват при притягане на спиците? Искам да уточня че нямам никакви проблеми като кривини на каплата и т.н. Но спиците ми определено пукат и са разхлабени.
ektelion
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 2:16 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот ektelion » Пон Сеп 18, 2006 11:36 am

Хайде бре хора, напишете нещо :-)...Довечера съм запланувал процеса да започне - дайте малко помощ :-)...
ektelion
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 2:16 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Пон Сеп 18, 2006 12:59 pm

Ами трудно е да се отговори с няколко реда, при положение че по тези въпроси обикновено се пишат стати и и цели книги дори...
Да не говорим, че си трябва и мноого практика, за да усвоиш повече тънкости и т.н.
Без стенд не знам как ще стане - аз без стенд съм изправял само някакви големи кривини и то не особено прецизно.
Иначе, ако колелото ти е центрирано и в същото време е без кривини наляво-надясно и нагоре-надолу, т.е. ако само са ти хлабави спиците, трябва да навиеш всички нипли еднакво, например с по един оборот.
Ако искаш да изправиш някое криво място на каплата, тогава е по-различно - зависи от това колко е голяма кривината, колко спици "обхваща" и т.н., но е добре да се прави със стенд.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Пон Сеп 18, 2006 2:07 pm

@ektelion: за груб стенд може да ти послужи каквато и да е повърхност закрепена за рамката/вилката, която можеш да местиш към и надалеч от каплата, например шипка за простор с парче от кофичка кисело мляко :D:D
Важното е да е закрепена за рамката или вилката, защото спирачките не можеш да ги ползваш за целта - местят се спрямо рамката и винаги може без да забележиш да се преместят и да ти развалят преценката.

Оттам нататък всичко е до опит и по-прецизни инструменти. Аз например никога не мога да си центровам каплата идеално, щото нямам хубав стенд, нямам и особен опит (само при инциденти се налага да центровам) затова ходя на центровчик. Мисля, че нужните усилия за да се научи човек да центрова не си заслужават резултата. Плетенето е елементарно, грубото центроване също, но за най-финото центроване си трябва специалист, който го е правил доста пъти.

Третото нещо, заради което не си заслужава човек сам да се занимава е инструмента за центроване - хубавите такива са доста скъпи. Евтините инструменти рано или късно ти заоблят ниплите и после следва зор.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот MAN6 » Пон Сеп 18, 2006 6:08 pm

според мен пък всичко е до нерви и до малко повече мисъл и внимание... не е толкова сложно.

а иначе- и с хубав инструмент ниплите се закръглят, ако са "оригинални" :)

за стенда- не е задължително. както и bikerider каза- могат да се правят какви ли не приспособления, макар че си е доста по-готино да работиш на хубав стенд, разбира се :)
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот ektelion » Вто Сеп 19, 2006 3:52 pm

Здравейте,
Благодаря за отговорите ;-)...Току що си купих ключе, и отивам да го пробвам. Каплата ми е центрована прилично. Лично аз не виждам каквито и да е кривини по нея (макар същото да не важи за балона на гумата). Ще натегна спиците с половин оборот, като за начало, да видим какво ще стане :-)...
А иначе - ако има книги или статий из нета който са полезни - оставете по един линк ;-)..
ektelion
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 2:16 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот MAN6 » Вто Сеп 19, 2006 5:09 pm

има гугъл...
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот Admin » Вто Сеп 19, 2006 5:39 pm

И този Гугъл рече...
http://www.sheldonbrown.com/wheelbuild.html
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта