Освен желанието: Как да караме нагоре

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Освен желанието: Как да караме нагоре

Мнениеот Admin » Пет Авг 04, 2006 7:42 pm

Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот TOYAGA » Пет Авг 04, 2006 8:59 pm

Ми не... С много неща НЕ съм съгласен. Не мога да ги изброя - по-добре е да го напиша наново...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот GECKO » Пет Авг 04, 2006 9:43 pm

Това с местенето по седалката ми се струва болезнено :bawling:
Аватар
GECKO
 
Мнения: 2688
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 03, 2005 1:22 am
Местоположение: GCB

Мнениеот TOYAGA » Пет Авг 04, 2006 10:47 pm

Напротив, тва е точно така. С предимство са тези, чиито задници понасят дълги седла...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот screamBoy » Пет Авг 04, 2006 11:24 pm

в цялата статия има само 1 определено грешно нещо - за многото кратки почивки, това не се прави в никакъв случай включващ по-дълго от час-два каране, защото убива издържливостта. Правят се малко и дълги почивки :) Примерно от 6 до 10 към 1 е добро отношение каране/бутане към почивка, карането трябва да е над час за нефелните и над 2 часа за читавите :))

'Пийте големи количества вода' може би може да се превежда така - пийте вода в количества струващи ви се големи за същия период но с ежедневно натоварване.

Другото си е абсолютно точно, все пак бих прибавил обобщаващо заключение че при катеренето, както и при спускането, най-важно е това което не правиш. Един от аспектите на това е, че е по-ефикасно вниманието да се насочи към неща които обикновено се правят, но не трябва - примерно клатенето на колелото, набирането на ту лява ту дясна ръка, недостатъчно олекотяване на задния крак, клатенето на торса настрани, вдървяването на които и да са мускули - особено по гърба и раменете - вдървяване не трябва да се получава никъде, абсолютното насилие да се спазва ритъм на дишането синхронен с някакъв друг телесен ритъм - на оборотите, на сърцето и т.н..
А статията си е перфе като за въвеждане.
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот Admin » Пет Авг 04, 2006 11:53 pm

[quote="TOYAGA"]

Ми не... С много неща НЕ съм съгласен. Не мога да ги изброя - по-добре е да го напиша наново...
[/quote]


Очаквах и подобни мнения, тъй като това е материя, в която теорията и обясненията не са най-силната ми част.:) Общо взето съм се опитал да напиша нещата, които ми помагат когато катеря, особено навремето, когато бях упорит в това и рядко слизах от колелото нагоре. Което не значи, че всичко съм правил както трябва, де.;) Предполагам че тези, които обръщат по-сериозно внимание на тази част от карането и са по-напред с този материал, си имат и по-добри техники, но явно аз не ги знам/владея.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот TOYAGA » Съб Авг 05, 2006 12:02 am

Тъй като МТБ-БГ се ориентира все по-нанадолу, подобни подробности от пейзажа стават все по-незначителни... :)

Евентуални пропуски в наставленията за това как се прави дроБ или Жъмп например биха имали значително по-трагични последствия. Там трЕбе да се наблЕга... :)
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Admin » Съб Авг 05, 2006 12:07 am

Е, не съм казвал подобно нещо, а и не знам защо смяташ, че МТБ-БГ се ориентира по-нанадолу. :) Просто моят личен опит с катеренето е такъв. Сигурен съм че има грешки, но в момента не мога да ги осъзная, може би защото не са ми и пречели. Пък може и да са ми пречели, ама да не знам :dunno:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот JK » Съб Авг 05, 2006 12:24 am

[quote="TOYAGA"]

Тъй като МТБ-БГ се ориентира все по-нанадолу, подобни подробности от пейзажа стават все по-незначителни... :)
[/quote]


надявам се че това го казваш не много на сериозно :)
нека тези които ги кефи да "дропят" си говорят за дропове ;) това причина ли е на по-непопулярните (но не по-малко сериозни за други) неща да не се обръща внимание
е все пак и ние сме хора :beer:
"Той трябва да отива непрекъснато все по-далече, там е единствената му страна"
Аватар
JK
 
Мнения: 184
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Пон Апр 25, 2005 7:28 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Smurf4o » Съб Авг 05, 2006 11:23 pm

Евалата,аз то прочетох и ... ще кажа едно голямо браво,че си се постарал да ни обясниш някои неща. Евалата. Имаше и други от тая "поредица" и много ми харесват. Продължавай все така.... :beer::beer:
Skype: Neiko7
Аватар
Smurf4o
 
Мнения: 129
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Май 14, 2005 10:15 am
Местоположение: Bulgaria,Sofia

Мнениеот bikerider » Нед Авг 06, 2006 8:53 am

За мен като притежател на едно от онези >20кг колела И катерещ нагоре решението е едно - височината на седалката. Избрал съм си колело с подходящ ъгъл на седалковата тръба, така че при вдигната седалка се увеличава и разстоянието седалка-кормило. Вдигнатата седалка ме пренася напред, така предното колело не губи сцепление и задното не превърта (защото не ставам).

Никога не съм изпитвал желание да се местя по седалката, защото от това лесно се уморяват мускулите на кръста - предпочитам да се сгъвам в кръста колкото го налага височината на седалката.

А и още нещо - трудно ми е да опиша колко ми помага един голям и тежък, но работещ преден амортисьор. Невероятно много усилия ми спестява при катерене на изровени пътеки или пътеки с много камъни. Казвам това, щото го има и този момент.

Още нещо за водата - както е написано в статията "много вода" е силно относително. Прекалено много вода по време на физическо усилие може да претовари сърцето.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот skiman » Нед Авг 06, 2006 10:56 am

[quote="bikerider"]



Още нещо за водата - както е написано в статията "много вода" е силно относително. Прекалено много вода по време на физическо усилие може да претовари сърцето.
[/quote]

Мда, ако изпиеш 10-12 литра за 1 час може и да се получи:angel2:
При голямо натоварване в горещо време се губят към 2-3 литра течности через потене, дишане и т.н. Задължително е да се поема поне това количество течност за това време! Понеже се губят и много минерали с потта е желаелно това да става под формата на изотонична напитка, но това е тема за друг разговор. :beer:
Човек не спира да си играе защото остарява, а остарява защото е спрял да си играе.
Аватар
skiman
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Дек 31, 2004 9:12 am
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Нед Авг 06, 2006 11:13 am

[quote="skiman"]
Задължително е да се поема поне това количество течност за това време! Понеже се губят и много минерали с потта е желаелно това да става под формата на изотонична напитка, но това е тема за друг разговор. :beer:
[/quote]


Че кой отрича това? :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikezilla » Нед Авг 06, 2006 12:01 pm

Като става въпрос за катерене, редно е да се спомене и значението на облеклото. Особено редицата предимства на карането с клин (лекота на движение, проветривост - съответно охлаждане).

А за големите количества вода - естествено, но на малки и чести порции, а не джабуууууууур на някоя студ'на шушма;)
Аватар
bikezilla
 
Мнения: 806
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Май 01, 2003 12:55 am

Мнениеот TOYAGA » Нед Авг 06, 2006 12:12 pm

[quote="skiman"]

... Понеже се губят и много минерали с потта е желаелно това да става под формата на изотонична напитка...[/quote]


А какво общо имат минералите с изотоничността?

@ bikerider

Тоя подпис ми напомня старата реклама на Omega "Also available on Moon"...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот gon-goal » Нед Авг 06, 2006 12:57 pm

Само за добавя, че заключването на вилката в натиснато положение изравнява хоризонтала на колелото, поправя измесетения от наклона център на тежеста и ....... помага при въртенето. Ама тва всички си го знаете. Може би за това Admin не го е написал в статията.
Иначе чудесна статия.:)
gon-goal
 
Мнения: 34
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Нед Фев 05, 2006 8:25 pm

Мнениеот skiman » Нед Авг 06, 2006 2:13 pm

[quote="bikerider"]

Че кой отрича това? :)
[/quote]

:dunno:Ми никой:thumb:
@TOYAGA
А какво общо имат минералите с изотоничността?
Принципно нищо, но едва ли си носиш бучка сол да си ближеш докато въртиш:D
Човек не спира да си играе защото остарява, а остарява защото е спрял да си играе.
Аватар
skiman
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Дек 31, 2004 9:12 am
Местоположение: София

Мнениеот did » Нед Авг 06, 2006 3:15 pm

Браво!

:offtopic:
Имам едно питане към автора:

Предвижда ли се статия "Освен желанието: Как да бутаме и носим нагоре и надолу?". По мои наблюдения много хора не владеят тези толкова основни за планинското колоездене умения.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Admin » Нед Авг 06, 2006 3:25 pm

@did
:D Лошо няма, само че аз изобщо не знам дали бутам и нося правилно, така че не се наемам да напиша съответна статия за тези умения. А че са важни, съм напълно съгласен :beer:

@all
За водата наистина не съм го формулирал съвета добре, ще го преформулирам. Смисълът е този, който казахте и вие - не да се налива човек до безкрай, а да пие често по 2-3 глътки, като общото количество да е достатъчно да компенсира изгубеното чрез пот, дишане и т.н. :thumb:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот TOYAGA » Нед Авг 06, 2006 5:12 pm

[quote="skiman"]

тинтири-минтири:D
[/quote]


Въобще имаш ли представа КОЕ определя една течност като изотонична?
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот did » Нед Авг 06, 2006 5:22 pm

[quote="TOYAGA"]

[quote="skiman"]

тинтири-минтири:D
[/quote]


Въобще имаш ли представа КОЕ определя една течност като изотонична?
[/quote]

Може ли аз да пробвам?

Определя я като такава осмотичното налягане, което след усвояване трябва да се оказва равно на това в течността в клетките?
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот TOYAGA » Нед Авг 06, 2006 5:31 pm

И са кво? Спукано гърне... :irked:
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот did » Нед Авг 06, 2006 5:39 pm

[quote="TOYAGA"]

И са кво? Спукано гърне... :irked:
[/quote]

лиших те от възможността да се позаяждаш още малко ли? съжалявам, ако е така!

ама като съм почнал...

Една напитка може да е изотонична без въобще да съдържа натриев хлорид, даже и без да съдържа в чист вид минерални соли. Достатъчно е такива да се отделят в процеса на усвояване на веществата от бъркоча.

Като се има предвид, че почти всичко, което кльопаме, в крайна сметка се разгражда с отделяне на подобни прости вещества... Даже билков чай без захар ако се направи с достатъчно билки и лимонов сок и малко мед, пак може да се докара да е изотоничен, ама иска смятане.

Повечето изотонични напитки за спортуване са концентрати точно от този вид, а не 0.9% NaCl.

Бирата е друг интересен пример. Пацо ще потвърди!
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот skiman » Нед Авг 06, 2006 5:45 pm

[quote="TOYAGA"]

[quote="skiman"]

тинтири-минтири:D
[/quote]


Въобще имаш ли представа КОЕ определя една течност като изотонична?


[/quote]

Със сигурност по-добре от теб:D
Човек не спира да си играе защото остарява, а остарява защото е спрял да си играе.
Аватар
skiman
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Дек 31, 2004 9:12 am
Местоположение: София

Мнениеот skiman » Нед Авг 06, 2006 5:46 pm

[quote="did"]

[quote="TOYAGA"]

[quote="skiman"]

тинтири-минтири:D
[/quote]


Въобще имаш ли представа КОЕ определя една течност като изотонична?
[/quote]

Може ли аз да пробвам?

Определя я като такава осмотичното налягане, което след усвояване трябва да се оказва равно на това в течността в клетките?
[/quote]

Подсказвач:drunk:
Човек не спира да си играе защото остарява, а остарява защото е спрял да си играе.
Аватар
skiman
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Дек 31, 2004 9:12 am
Местоположение: София

Мнениеот TOYAGA » Нед Авг 06, 2006 6:40 pm

[quote="did"]


лиших те от възможността да се позаяждаш още малко ли? съжалявам, ако е така!
[/quote]


Не, даде възможност на още един дърдорещ глупости да мине метър... И да наглее.

[quote]Със сигурност по-добре от теб:D[/quote]


Е какво? По-добре ли се чувстваш?
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Нед Авг 06, 2006 9:21 pm

[quote="TOYAGA"]
Тоя подпис ми напомня старата реклама на Omega "Also available on Moon"...
[/quote]


:D
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот skiman » Нед Авг 06, 2006 9:23 pm

[quote="TOYAGA"]
[
Е какво? По-добре ли се чувстваш?
[/quote]

Не е било това целтта! Имаше един лаф тука-Не обобщавай! Възползвай се от него!:beer:
Човек не спира да си играе защото остарява, а остарява защото е спрял да си играе.
Аватар
skiman
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Дек 31, 2004 9:12 am
Местоположение: София

Мнениеот TOYAGA » Нед Авг 06, 2006 11:03 pm

Fick dich ins Knie! :D
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот skiman » Пон Авг 07, 2006 9:01 am

[quote="TOYAGA"]

Fick dich ins Knie! :D
[/quote]

Мерси подобно:beer:
Човек не спира да си играе защото остарява, а остарява защото е спрял да си играе.
Аватар
skiman
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Дек 31, 2004 9:12 am
Местоположение: София

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 28 госта