Матовата боя на RAM HT2.

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Матовата боя на RAM HT2.

Мнениеот bojidar » Вто Юли 11, 2006 11:10 am

Как се потдържа матовата боя на рамовете, в частност (черен графит), много лесно се потдава на ожулване и одраскване и много лесно лепне прах по рамката, като хвърчат камачета, изхвърлени от предното колело стават огромно и дълбоки деруги, които ацки много загрозяват рамка на един месец (чисто нова), зада ги избегана трявали да слагам някакъв гард, например на "SKS MUD MAX 8", трябва ли да се импренира рамката с някаква паста или спрея против надраскване, зимата влияе ли върху алумина, под боята, където е свалена от ожулванияи солта по пътищата багодаря за всички мнения предварително.
bojidar
 
Мнения: 266
Рейтинг: 988
Регистриран на: Пон Сеп 12, 2005 2:21 pm

Мнениеот Shady™ » Вто Юли 11, 2006 11:27 am

Абе въобще - ебало си е майката...
Specialized Riders Club !!! SEX™ = Super EXtreme TEAM
Аватар
Shady™
 
Мнения: 5229
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юли 14, 2004 7:22 pm
Местоположение: Shady Zone

Мнениеот bikerider » Вто Юли 11, 2006 11:39 am

@bojidar: ЧЗВ
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот TOYAGA » Вто Юли 11, 2006 11:41 am

[quote="bojidar"]

... потдържа... потдава... ацки... спрея... алумина...[/quote]


Ааааааааааааааа... така АЦКИ отдавна не се бях смял... :lol2::lol2::lol2: Поработи по правописа си, щото е УЖАСЕН. :)

По същество. При употреба рамките се драскат. Точка. И 50 калника да им сложиш, пак ще се драскат... Карането по насипани с луга и други неизвестни вещества зимни пътища ускорява корозията на алуминия в откритите от драскотини и язви участъци.

Поправката на въпросните участъци става най-бързо, лесно и евтино с лак за нокти. Няма начин някой да не е измислил и матов с графитен цвят - просто фащаш една женска и я пускаш по магазините да търси...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот airborneone » Вто Юли 11, 2006 12:00 pm

Ако не с лак за нокти, има малки боички (Бонжур пр.) които са за стендови модели. Както лака за нокти и те са на азетонова основа.Има голямо разнообразие а и са по-трайни.
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3689
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Мнениеот bojidar » Вто Юли 11, 2006 1:02 pm

Можели да обясните нещо повече за боичките, които споменавате, алуминия как по-точно корозира, сплавта 6061 от какво по-точно се състои, защото знам, че 7075, е смес от алуминий и цинк, а цинка се разтваря в солна киселина и сплавта се разгражда.
bojidar
 
Мнения: 266
Рейтинг: 988
Регистриран на: Пон Сеп 12, 2005 2:21 pm

Мнениеот airborneone » Вто Юли 11, 2006 1:26 pm

за корозията не мога да кажа нищо, но боичйите, за които говориме са сходни като състав с авто боите.
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3689
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Мнениеот boriss13 » Вто Юли 11, 2006 3:07 pm

http://aircraftmaterialsuk.com/data/aluminium/6061.html
иначе не корозира, а и аз имам същия проблем с боята :banghead:
Най-дългите пътешествия най-често започват с думите: "Зная по-кратък път!!!"Изображение
Аватар
boriss13
 
Мнения: 2884
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 12:08 pm
Местоположение: София

Мнениеот Rogue » Вто Юли 11, 2006 4:20 pm

Със същата рамка като цвят съм и аз и си прав - доста се драска. Но да не ти пука толкова, освен ако не искаш да ходиш и да печелиш престижната награда най-лъскава рамка.

Със сигурност може да се сложи защитен слой лак върху боята, ако го направиш може да загубиш "графитения ефект" но пък няма да се дере толкова.

Иначе алуминия също се окислява (аluminum plague май се казваше, обърни внимание на колите с по-стари алуминиеви джанти как са потъмняли и самия метал сякаш е на шупли), но това става бавно с времето и под въздействието на сериозни метео и физични фактори.

Успех с рамката, ако си намерил решение сподели и прати снимка.
The impossible is often the untried...
Rogue
 
Мнения: 113
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юни 17, 2003 12:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот novice » Вто Юли 11, 2006 4:37 pm

Eми решението наистина е 1 защитен слой от безцветен лак върху боята на рамката.Вярно, че матовия ефект отива на кино, но за това пък боята отдолу остава запазена за доста по-дълго време.:beer:;)Има 2 варианта за нанасяне на такъв лак:1 - отиваш в магазина и си купуваш такъв, като може да я изпърскаш после с пистолет или да я омажеш с четка(което не е много добро решение, поради това че ще останат следи от четката вероятно) или 2 - отиваш във фирма Пласто(намира се под моста за кв.Дианабад, където метрото сега ще излази на повърхността - за точен адрес виж темата на unbekannt в ЧВЗ за прахово боядисване) и си я боядисваш прахово с безцветен лак.Това естествено е по-добрият и траен вариант и би излязло около 15-ина лв.Аз самият го тествах на тази рамка http://picvalley.net/show.php?2006/07/1 ... 788965.jpg и както се вижда резултатът е добър.

ПС:Друг е въпросът, дали ако логото на РАМ с червена боя е правено с мокро боядисване, дали няма да се обели при печенето на праховата боя...
А ако не искаш гланцова рамка, не мога са ти помогна.
Изображение
Аватар
novice
 
Мнения: 1021
Рейтинг: 1960
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 9:54 pm
Местоположение: Bulgaria, SF

Мнениеот airborneone » Вто Юли 11, 2006 6:13 pm

Още един вариянт е да отидеш на професионален бояджия.Той ще махне старата боя, слага грунд(primer-защитен слоя "боя") след това я пръска в какъвто цвят искаш и след това дори ако е мат слага защитен слой лак за матови цветове.
(действията които описах са в ред в който аз съм ги превил и знам, че така са ги правели и професионалисти):beer:
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3689
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Мнениеот novice » Вто Юли 11, 2006 9:56 pm

Ами той дори и във фирмата,която му препоръчах, да отиде, хората там също са професионалисти и си разбират от работата.Т.е. ще могат да му я боядисат в какъвто цвят иска(може да си избере от мострите)и то не "мокро", а прахово - сиреч и ще изпекат боята после.А за свалянето на боята...и той може да си го направи с Терминатор, пък ако не му се занимава и аз мога да помогна, предвид това, че вече имам опит.:D
Изображение
Аватар
novice
 
Мнения: 1021
Рейтинг: 1960
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 9:54 pm
Местоположение: Bulgaria, SF

Мнениеот bojidar » Вто Юли 11, 2006 10:22 pm

Благодаря на всички ви за мненията, вариантите за сваляне на оригиналното покритие ми ги е предлагал професионален бояджия, още когато се взех рамката, но реших, че ще я покарам година-две, като се поучука и поудраска, тогава ще предприемам такива действия, но все пак реших да не развалям оригиналната боя без нищо, ако има още различни предложения, пишете.
bojidar
 
Мнения: 266
Рейтинг: 988
Регистриран на: Пон Сеп 12, 2005 2:21 pm

Мнениеот URNEST » Сря Юли 12, 2006 7:52 pm

След всичко изписано стигам до извода, че РАМ са оправили боята спрямо партидата от 05 да не се люшти, но сега новата боя се драска ,за разлика от досегашната.Ех кога ли ще има пълно съвършенство?!:dunno:
Аватар
URNEST
 
Мнения: 1998
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 21, 2005 9:04 pm
Местоположение: София

Мнениеот TOYAGA » Сря Юли 12, 2006 9:16 pm

[quote]... вариянт... поучука... поудраска... люшти... [/quote]


Oбразование ли? Наааа, образование... :finger:
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот octane » Сря Юли 12, 2006 9:52 pm

Алуминият не корозира!
Той е химически силно активен и във въздушна или водна среда прави съединение с кислорода (Алуминиевтриоксид ако не се лъжа). Това съединение е стабилно и напрактика представлява тъник слой върху алуминия, който го предпазва.
Затова не се вманячавайте да си предпазвате алуминиевите рамки от корозия.
От естетическа гледна точка можете да използвате някои от горепосочените методи или да си лепнете една лепенка върху драскотините. Но все пак мисля, че хората си купуват скъпи машини за да ги карат лудо и агресивно, а не да си ги гледат в рамка.
Аватар
octane
 
Мнения: 110
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пет Дек 16, 2005 12:53 pm
Местоположение: София, България

Мнениеот hlebarka » Сря Юли 12, 2006 10:14 pm

[quote="octane"]

Алуминият не корозира![/quote]



"Алуминият не ръждясва" е правилно да се каже.При разни влияния на средата и времето се променя, направо се разпада, т.е. корозира.


[quote="octane"]

все пак мисля, че хората си купуват скъпи машини за да ги карат лудо и агресивно, а не да си ги гледат в рамка.
[/quote]


"бясно карай ..и поръчвай.." :nuts:
stvarnost nam je crno-bela, a budućnost siva
Аватар
hlebarka
 
Мнения: 1970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Фев 09, 2004 8:14 pm

Мнениеот TOYAGA » Сря Юли 12, 2006 10:47 pm

[quote="octane"]

Алуминият не корозира!
[/quote]


Ама вЕрно ли? При какво pH? А при наличие на халидни йони? А с присъствие на мед? Знаеш ли какъв е съставът на лугата?
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот MAN6 » Сря Юли 12, 2006 10:51 pm

[quote="hlebarka"]

"бясно карай ..и поръчвай.." :nuts:



[/quote]


:rofl: :agree:
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот octane » Нед Юли 16, 2006 9:18 pm

Металите корозират. В частен случай желязото ръждясва. Ръждата е доста сложно химично съединение и има няколко вида ръжди. Но все пак е частен случай на корозия. А колкото до алуминият, вече ви казах, че кородират микрометри от повърхността му и този слой го предпазва от по-нататъчна корозия.
Аватар
octane
 
Мнения: 110
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пет Дек 16, 2005 12:53 pm
Местоположение: София, България

Мнениеот TOYAGA » Нед Юли 16, 2006 9:34 pm

[quote="octane"]

А колкото до алуминият, вече ви казах, че кородират микрометри от повърхността му и този слой го предпазва от по-нататъчна корозия.
[/quote]


Това е вярно, но за съжаление не е цялата истина. Премини на следващия вагон книги...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот hlebarka » Нед Юли 16, 2006 9:38 pm

[quote="octane"]

Металите корозират. В частен случай желязото ръждясва. Ръждата е доста сложно химично съединение и има няколко вида ръжди. Но все пак е частен случай на корозия. А колкото до алуминият, вече ви казах, че кородират микрометри от повърхността му и този слой го предпазва от по-нататъчна корозия.
[/quote]


Че алуминият, какво е? , нали и той е метал :paperba:. Въпросният слой го предпазва от влиянието на въздуха, но не и от други вредители, които се срещат по пътищата. При тяхното действие, след определено време, части от алуминий се разпадат при допир :slug:
stvarnost nam je crno-bela, a budućnost siva
Аватар
hlebarka
 
Мнения: 1970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Фев 09, 2004 8:14 pm

Мнениеот did » Нед Юли 16, 2006 9:46 pm

[quote="hlebarka"]

Въпросният слой го предпазва от влиянието на въздуха, но не и от други вредители, които се срещат по пътищата. При тяхното действие, след определено време, части от алуминий се разпадат при допир :slug:[/quote]

Явно octane държи сам да се убеди в това.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bikerider » Пон Юли 17, 2006 10:24 am

колегата octane издиша и явно НЕ кара през зимата...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот hlebarka » Пон Юли 17, 2006 6:38 pm

Пък и при темповете на ъпгрейд и трошене на части какво значение имат корозията или износването :lol:
stvarnost nam je crno-bela, a budućnost siva
Аватар
hlebarka
 
Мнения: 1970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Фев 09, 2004 8:14 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта