Скапах си лапата :(

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Скапах си лапата :(

Мнениеот blizzard » Пет Юни 09, 2006 8:09 pm

Затегнах болтовете, които държат лапата за стержена по силно, защото чашките се разхлабваха и реших, че проблемът е от там,и единият превъртя:bawling:.Смятате ли, че е добра идея да се нареже нова, малко по-голяма резба на мястото на старата и дали ще държи здраво? Лапата е Truvativ Hussefelt
Аватар
blizzard
 
Мнения: 385
Рейтинг: 1835
Регистриран на: Чет Фев 23, 2006 12:42 pm

Мнениеот Nazgull » Пет Юни 09, 2006 8:18 pm

За да не се разхлабят чашките се завива болтът на пеперудата в стрежена, а не лапата
дойчен комунистен мит трабантен

Последната промяна е направена от Nazgull на 29 Апр 2007 12:39; мнението е било променяно общо 17928 пъти
Аватар
Nazgull
 
Мнения: 885
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 7:17 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Shady™ » Пет Юни 09, 2006 8:23 pm

[quote="Nazgull"]

За да не се разхлабят чашките се завива болтът на пеперудата в стрежена, а не лапата
[/quote]

:agree:
Specialized Riders Club !!! SEX™ = Super EXtreme TEAM
Аватар
Shady™
 
Мнения: 5229
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юли 14, 2004 7:22 pm
Местоположение: Shady Zone

Мнениеот blizzard » Пет Юни 09, 2006 8:31 pm

С болта на пеперудата регулираш чашките, а с болтовете на лапата стягаш цялата система, да не се разхлабва
Аватар
blizzard
 
Мнения: 385
Рейтинг: 1835
Регистриран на: Чет Фев 23, 2006 12:42 pm

Мнениеот Admin » Пет Юни 09, 2006 8:45 pm

Имаше подобна тема преди време, отговорът по-скоро е не, но ти нямаш какво да губиш, така че може да пробваш, но само като временно решение.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот bobeca » Пет Юни 09, 2006 9:13 pm

Това че ти се разхлабва и почва да прави луфт мове да е от една гумичка която се намира около вътрешноста на онова което държи горните лагери или от прекалено дълго отрязана траба на вилката
bobeca
 
Мнения: 804
Рейтинг: 1850
Регистриран на: Съб Апр 02, 2005 5:30 pm
Местоположение: София

Мнениеот Rotting » Пет Юни 09, 2006 9:18 pm

Действай смело! Ако болтовете са 6мм-ови, значи ще сложиш 8мм-ов болт. Разходи се по магазините за крепежни елементи и се постарай да намериш хубав закален болт със същата глава. Ако ли не, главата може малко да се пооформи на струг (по-добре главата на болта, от колкото леглото на лапата). Трябва ти метчик, върток и малко сръчност. Слагай мАсълце, но чак след като е захванал метчика, иначе, ако си мазнал в началото, може да ти превърти метчика, щото е мек алуминия...
7мм-ови болтове ще е трудно да намериш с нормална резба. И ако действително ще слагаш 8мм-ов болт, може да си помогнеш преди нарязването с бургия 6мм-ова да позагладиш резбата, или 6 и малко (ако има такива ;))

И въпреки чувството ти за естетика, те съветвам да не сменяш всичките 4/6 болта, че ще ти стане мноУ тежка лапата.
:agree:

ЕДИТ: АБЕ 'ОРА, ЧЕ ТОЙ МАЙ ПИТА ДАЛИ ДА СИ НАРЕЖЕ РЕЗБА, А НЕ КАК ДА СИ ОБИРА ЛУФТА - ОСРАЛ СЕ Е ВЕЧЕ :D.
;)
За обща култура: http://www.bikeschool.com/spokes/index.cgi
Rotting
 
Мнения: 544
Рейтинг: 1702
Регистриран на: Сря Юли 14, 2004 9:36 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот blizzard » Пет Юни 09, 2006 9:32 pm

Човече, вдъхна ми надежда!:bowdown:
Ще се пробвам, пък дано успея.А иначе нямам никакъв опит в тея работи, предпочитам да отида някъде да ми нарежат резбата, за да съм сигурен, че ще стане като хората.Само че не съм съвсем сигурен къде трябва да отида-при стругар/фрезист може би:dunno:
Аватар
blizzard
 
Мнения: 385
Рейтинг: 1835
Регистриран на: Чет Фев 23, 2006 12:42 pm

Мнениеот Ozzie » Пет Юни 09, 2006 10:48 pm

[quote][b]blizzard[/b]
...къде трябва да отида-при стругар/фрезист може би...[/quote]
Правилно мислиш.
[quote][b]Admin[/b]
...но само като временно решение.[/quote]

Тук не съм съгласен. Карах с лапа ZOOM като тази:
[img]http://e-shop.screambikes.tobulgaria.info/images/stem_Behemoth.jpg[/img]
Едната от резбите при захвата на кормилото беше пренарязана отново, като беше сложен по- широк болт. Никога не ми е създавал проблеми, а предполагам и при новия собственик е така.;) Затова смятам, че същото решение може да се използва успешно и при болтовете при стержена.
Метода който предлага [b]Rotting[/b] е най- удачния [b]blizzard[/b] да си запази (спаси) лапата и това да не е временно решение.:agree:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот bikerider » Пет Юни 09, 2006 11:33 pm

Смятам, че по-разумен вариант би бил по-дълъг 6мм болт и гайка. Може да е грозно, недодялано, гайката да наранява алуминия отвън, но със сигурност е по-безопасно за каращия.

[quote="Admin"]
но ти нямаш какво да губиш
[/quote]


С това категорично не съм съгласен.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Пет Юни 09, 2006 11:51 pm

[quote="Ozzie"]
Едната от резбите при захвата на кормилото беше пренарязана отново, като беше сложен по- широк болт. Никога не ми е създавал проблеми...
Затова смятам, че същото решение може да се използва успешно и при болтовете при стержена.
[/quote]


Хм, интересно - дали пък болтовете за кормилото не се различават по нещо от болтовете на стержена?
Или викаш все болтове кво значение има... :spin:

Можеш ли да гарантираш това, което твърдиш? Ама 100% и с гаранция? А дали стила на каране има значение? А дали тежестта на човека има значение? А дали точно зад болтовете на лапата не е най-малкото материал? А дали тежестта на човека не ляга точно там? Все интересни въпросчета и ми е чудно откъде вадиш такова самочувствие да твърдиш, че би било успешно решение без дори да попиташ за тегло и стил на каране?
Според моето скромно мнение кормилната сглобка носи най-смъртоносните рискове ако се прецака в движение и съм на мнение, че дори при наличие на теоретичен риск е редно човек да си пази кожата.
В тоя ред на мисли, мисля, че ако си истински загрижен за blizzard и проблема му, би било редно да препоръчаш нова лапа вместо да вадиш произволни изводи в стил "щом досега не се е случило, значи няма да се случи".

@blizzard: мисля, че ти стана ясно моето мнение - не, не е добра идея. Тъкмо ако си вземеш нова лапа, следващия път ще имаш едно наум и ще стягаш болтовете колкото трябва.

@Rotting: Ти си абсолютен страхливец.
Истински смелите хора си нарязват по 10мм резба, че и 12мм даже...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Admin » Съб Юни 10, 2006 7:26 am

[quote="bikerider"]

[quote="Admin"]
но ти нямаш какво да губиш
[/quote]


С това категорично не съм съгласен.
[/quote]


Ама аз имах предвид, че и да стане, и да не стане, следващата стъпка е смяна на лапата, т.е. струва си да опита това докато събере пари за нова лапа.

Наистина друг вариант е споменатия от теб. Брат ми по едновреме преди години караше и двата болта на лапата по тъкъв начин, даже с две гайки от всяка страна, така че работи, по освен че е грозно също не е безопасно, защото тий стърчащи гайки ако те нацелят някъде по тялото...

Накратко, аз не бих използвал никой от вариантите за дълготрайно решение на проблема.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот chiMol » Съб Юни 10, 2006 9:08 am

аз използвам лапа ззуууммм ФГ която получих от ГЕЦКО:beer: с развалени резби за захвата на стержена но за около 15мин 2 бургии 1 метчик и 2 нови болта лапата стана по добра от нова а и сига ще е трудно да превъртя болт8:D

ПС вече успешно я карам повече от 2м май:D
http://www.tiarakm.hit.bg
Don't leave your bike, live your life......
https://easycryptobot.com
Аватар
chiMol
 
Мнения: 1900
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 3:00 pm
Местоположение: Bulgaria/sofia/lozenez

Мнениеот bikerider » Съб Юни 10, 2006 9:55 am

[quote="Admin"]
защото тий стърчащи гайки ако те нацелят
[/quote]

Все пак стърчат настрани, а стержена - директно към гръдния кош :)

[quote="Admin"]
Накратко, аз не бих използвал никой от вариантите за дълготрайно решение на проблема.
[/quote]


Виж с това категорично съм съгласен :agree::)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот blizzard » Съб Юни 10, 2006 11:33 am

[quote="bikerider"]

Смятам, че по-разумен вариант би бил по-дълъг 6мм болт и гайка. Може да е грозно, недодялано, гайката да наранява алуминия отвън, но със сигурност е по-безопасно за каращия.


[/quote]


Предвид факта, че специално на тази лапа повърхността, където би трябвало да легне гайката е доста закривена и ще се опира само на единия си ръб, не смяташ ли, че така ще е още по-несигурно?
Иначе така както я гледам лапата, дори да се сложи малко по-голям болт, дебелината на стената няма да се намали значително, поне така си мисля. А относно стила ми на каране, не смятам,ч е съм голям аграр, тежа около 70 кила...
И още нещо-двата болта които хващат лапата за стержена различно натоварени ли са? Прецаканият е долният, кажете ако той е по-натоварен да обръщам лапата след процедурата.
Благодаря ви за помощта.:beer: Явно ще пробвам и ще се моля да не стават гафове.
Аватар
blizzard
 
Мнения: 385
Рейтинг: 1835
Регистриран на: Чет Фев 23, 2006 12:42 pm

Мнениеот Rotting » Съб Юни 10, 2006 1:32 pm

[quote="bikerider"]
@Rotting: Ти си абсолютен [color=red]страхливец[/color].
Истински смелите хора си нарязват по 10мм резба, че и 12мм даже...
[/quote]
Засрами се бе.

@blizzard, давай по схемата. До сега да я беше нарязал - за 10 минути и си готов. Метчикът е 2-3 лева, въртока 1-2. При нарязването на 8мм-ва резба се отнема не ЧАК толкова материал.
А ако поне малко се двуумиш - оди при Карача на колело да ти покаже някоя строшена лапа с подменен 8мм-ов болт.
А стане ли свясто - за едни временно решение, за други по системата секън хенд.
За обща култура: http://www.bikeschool.com/spokes/index.cgi
Rotting
 
Мнения: 544
Рейтинг: 1702
Регистриран на: Сря Юли 14, 2004 9:36 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Teodor40 » Съб Юни 10, 2006 2:24 pm

Горния е натоварен а долния само затяга.Действаи по схемата.И аз съм за.chiMol например е повечко от 70 кила и явно няма никакви проблеми ;)
А при твойта лапа наистина няма как да стане това с гайката.
Успех.
Клуб и вело училище http://gravity-bike.com/
Аватар
Teodor40
 
Мнения: 3019
Рейтинг: 1896
Регистриран на: Чет Авг 05, 2004 1:44 pm
Местоположение: Сен Тропе

Мнениеот bikerider » Съб Юни 10, 2006 5:10 pm

@blizzard: Искаш мнение, получи си го. Ако предварително си решил какво ще правиш, защо питаш изобщо?

Приятно и безаварийно каране.




@Rotting: Сам казваш че алуминия е мек. За мен Hussefelt е лапа на която не бих направил такова нещо никога. Ти си знаеш какви съвети даваш.

Само не разбрах в тая схема какво става с главата на 8мм болта, къде влиза, ма ти си знаеш...
Не разбрах, що трябва да се отслабва И болта като му се стругова главата, ма ти си знаеш...

@Teodor40: би ли ме просветлил защо няма да стане с гайката и по-точно кое няма да стане? Да легне хубаво или да стегне лапата? Не е зле да помислиш малко...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот blizzard » Съб Юни 10, 2006 5:26 pm

[quote="bikerider"]
@Teodor40: би ли ме просветлил защо няма да стане с гайката и по-точно кое няма да стане? Да легне хубаво или да стегне лапата? Не е зле да помислиш малко...
[/quote]


Гайката няма къде да легне хубаво,защото ако се завие така, ще се опира в лапата само с единия си ръб. Кажи ако смяташ, че дори така ще е по-добре от нарязването на нова резба.
Не че съм решил какво ще правя предварително, просто се надявам да си ги спестя тея 50 лв за нова лапа.
P.S. Мерси за пожеланията.
Аватар
blizzard
 
Мнения: 385
Рейтинг: 1835
Регистриран на: Чет Фев 23, 2006 12:42 pm

Мнениеот bikerider » Съб Юни 10, 2006 5:34 pm

Да, точно това казвам, че дори да опира с единия си ръб, пак ще си изпълни функцията, а именно лапата да стисне стержена хубаво.
Ако толкова те притеснява това, можеш да вземеш 6мм полукръгла гайка (например такава с пластмаса против развиване) и да я завиеш наопаки с облото към лапата.

Изобщо не твърдя, че лапата ще се строши моментално. Твърдя, че не може да се предвиди дали ще се строши или не и зависи от адски много неща, които просто ей така със един съвет "давай смело" не може да се предвидят. Казах и преди, че риска е по-скоро теоретичен, но алтернатива без риск за лапата има и аз я посочих. Смятам, че изпълненията с главата на болта са недопустими, особено ако е 8.8. Най-малкото, щото може да се прецака шестограна след време.

А ако решиш след време да си вземеш нова лапа, аз бих си взел Holzfeller, с нея е бая по-трудничко да стане такъв гаф... ако пък смазваш болтовете, изобщо нямаш шанс освен ако не пренатягаш с голямо рамо.

Edit: смятам също, че умотворения като Rotting-овите "покажи ми строшена лапа с 8мм болт" говорят за бедна фантазия за възможните последствия. Виждал съм пукнат алуминий и на по-невероятни места... както и да е.

Edit: ако държиш да не нараняваш лапата, можеш да си намериш дебела алуминиева шайба и времето пред шмиргела да го употребиш за да я направиш с профила на лапата.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Teodor40 » Съб Юни 10, 2006 7:34 pm

@bikerider, извинявай за въпроса ама каква е разликата м/у фабрична резба и тази която той ще си направи. И ако намали сечението на главата, поне по мое скромно мнение, няма да се отсляби болта защото неговата якост се определя от минималното сечение което е самото стебло.
Идеята да се завинти гайката наобратно ми се вижда тъпа защото пак ще опира в много малка повръхност и така няма да може да се затегне без да се изкриви самия болт.Тогава вече якостта му ще се намали драстично.Той е от закалена стомана и най-малката деформация ще породи микропукнатини. А по повод болта-6мм издържа а намалена глава на 8 не...защо ли не ми звъчи логично...
И за последно ще кажа, че ако [color=maroon]долният[/color] болт се скъса или нещо подобно при каране най-много курмилото да се извърти т.е. няма да се намушка на стержена.
Клуб и вело училище http://gravity-bike.com/
Аватар
Teodor40
 
Мнения: 3019
Рейтинг: 1896
Регистриран на: Чет Авг 05, 2004 1:44 pm
Местоположение: Сен Тропе

Мнениеот ene » Съб Юни 10, 2006 7:59 pm

каза ли нещо?:xx(:
DaRe To DrEaM
Аватар
ene
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1198
Регистриран на: Сря Май 11, 2005 9:31 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот blizzard » Съб Юни 10, 2006 8:09 pm

[quote="Teodor40"]


И за последно ще кажа, че ако [color=maroon]долният[/color] болт се скъса или нещо подобно при каране най-много курмилото да се извърти т.е. няма да се намушка на стержена.
[/quote]


...:xx(:и човка, така че не е много желателно това да се случва;)
Аватар
blizzard
 
Мнения: 385
Рейтинг: 1835
Регистриран на: Чет Фев 23, 2006 12:42 pm

Мнениеот Liohman » Съб Юни 10, 2006 9:24 pm

По същия начин ми се прецака холзфелер лапа, просто направих едно легло с дрелка и сложих стоманена гайка и готово. До сега, след блъскането което съм приложил, все още няма признаци на разхлабване или нещо подобно.
L.B.M.P.
Liohman
 
Мнения: 574
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Сеп 23, 2003 3:21 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Нед Юни 11, 2006 12:27 am

[quote="Teodor40"]
най-много курмилото да се извърти
[/quote]


:bigeyes::bawling::banghead:
момко, спри се Овреме...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Нед Юни 11, 2006 12:28 am

[quote="Liohman"]
едно легло с дрелка
[/quote]


:agree:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот melbata » Нед Юни 11, 2006 12:05 pm

аве, как може за една резбичка цела тема да пуснете, още малко ще има теми и за счупен маникюр :D
melbata
 
Мнения: 78
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Нед Юли 17, 2005 11:12 am
Местоположение: Bulgaria


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 38 госта