болки в колената

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

болки в колената

Мнениеот video » Пон Апр 24, 2006 2:51 pm

добър ден на всички :)

надявам се да съм уцелил раздела за да задам въпроса си.
проблема е следния - по принцип карам със ниска седалка, но вдин ден карах бая дълго време с вдигната седалка и после ме боляха колената и сега всеки път като карам ме болят колената след това (карам с ниска седалка пак). карах със някакви такива ластични наколенки и горе долу по леко беше. въпроса ми е има ли някои който да може да ми даде някакъв съвет.
аз самият съм доста висок 2метра. рамката ми е голяма и дълга.

не знам дали много разбрано написах поста обаче ще се радвам ако някои може да помогне.

мерси предварително
video
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Апр 24, 2006 2:44 pm

Мнениеот klmn » Пон Апр 24, 2006 3:09 pm

Ми,сам си си отговорил-проблема е в ниската седалка.Вдигни я така че кракът ти да е прав,когато си стъпил с пета на педала,грубо казано-има статия за това,поразгледай сайта.
Имах същия проблем и ми мина като вдигнах седлото.:popcorn:
Ако не помага-чичо доктор..:)
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот GOA » Пон Апр 24, 2006 3:27 pm

[quote="video"]

добър ден на всички :)

надявам се да съм уцелил раздела за да задам въпроса си.
проблема е следния - по принцип карам със ниска седалка, но вдин ден карах бая дълго време с вдигната седалка и после ме боляха колената и сега всеки път като карам ме болят колената след това (карам с ниска седалка пак). карах със някакви такива ластични наколенки и горе долу по леко беше. въпроса ми е има ли някои който да може да ми даде някакъв съвет.
аз самият съм доста висок 2метра. рамката ми е голяма и дълга.

не знам дали много разбрано написах поста обаче ще се радвам ако някои може да помогне.

мерси предварително
[/quote]
Доста е писано, може би и четено, по тази БОЛНА тема.
Не зная колко разбрано си го написал, но някои резултати изглеждат странно.
Съветите: посещаваш някой ортопед с цел преглед. Ако диагнозата е chondromalatia patellae следващите два месеца, докато гълташ предписаните хранителни добавки, е желателно да не караш колело.
Недей да въртиш с ниска седалка. Но не и с прекалено висока, по-изморително е. Крака да е леко сгънат в коляното когато е в най-долно положение и е максимално опънат.
НЕ си стягай коленете с ластици докато караш или ходиш. Докато се възстановяваш не се застоявай много, повече дижение с минимално натоварване облекчава болката. (например сядаш на колелото и няколко минути въртиш назад :) )
Ако често се напъваш по баири - пролет и есен профилактично гълташ глюкозамин сулфат и хондроитин сулфат (в листовката на съответния продукт обикновено пише препоръчителната дневна доза, предозирането не е фатално).
Потърси рецепти и хранителни схеми за гимнастици, леко/тежкоатлети, културисти и т.н. Не е нужно да ги прилагаш, най-малкото ще добиеш представа как чрез "химиите" хората стават машини. Предполагам, че всеки може сам да си даде сметка до колко иска да машиняса.
Downhill by car.
Лопа ти прожината на амортесиора.

|-|
Аватар
GOA
 
Мнения: 732
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Окт 24, 2003 11:56 am

Мнениеот F1-MAN » Пон Апр 24, 2006 3:55 pm

Провери само за всеки случай осите на педалите, ако са криви ще имаш проблеми с коленете.:)
Аватар
F1-MAN
 
Мнения: 1466
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 11:09 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот video » Пон Апр 24, 2006 4:08 pm

мерси за отговорите

не разбрах някои неща обаче
защо да не си слагам ластични наколенки като карам(медицински са)

искам да кажа че на мен проблема ми е като ми е висока седалката е на като ми е ниска

и последно как да видя дали са криви осите (не съм разбирач)
video
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Апр 24, 2006 2:44 pm

Мнениеот mih » Пон Апр 24, 2006 4:09 pm

[quote="F1-MAN"]

Провери само за всеки случай осите на педалите, ако са криви ще имаш проблеми с коленете.:)
[/quote]

то това май е по-добре друг да го провери, щото ако осите (или пък курбелът) се кривят полека, това обикновено не се усеща от собственика на колелото :angel2:
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот GOA » Пон Апр 24, 2006 4:22 pm

[quote="video"]

не разбрах някои неща обаче
защо да не си слагам ластични наколенки като карам(медицински са)
[/quote]

:boggled:
Най-вероятно болежките са заради износен хрущял. Като стегнеш ставата силата на триене става по-голяма и се изяжда още по-бързо. Ако вече е започнало яденето боли повече. Има леки смущения в оросяването на мускула.
Единственото предимство на наколенката, което забелязах е, че помага за разгъването на крака и маааалко намалява напъните. Обаче е доста незначително.

Първо ходи да те прегледат, после може и да получиш някой смислен в твоя случай съвет. Чичкото доктор ще ти каже туй-онуй. Ако е спортен чичкото доктор ще ти каже повечко.



Аха! И с храната да поемаш повечко въглехидрати за малко по-бърз repair на хрущялите. (Дори да няма болежки е желателно при по-често натоварване)
Downhill by car.
Лопа ти прожината на амортесиора.

|-|
Аватар
GOA
 
Мнения: 732
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Окт 24, 2003 11:56 am

Мнениеот azzzyo » Пон Апр 24, 2006 6:23 pm

ако нищо ви непомогне ще ви дам номера на доктор Ливаин:bouncy::bouncy::bouncy::bouncy::bouncy::bouncy:
Skype : vaseto89
Аватар
azzzyo
 
Мнения: 343
Рейтинг: 1166
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 8:39 pm
Местоположение: Zlatitza Rulezz

Мнениеот Admin » Пон Апр 24, 2006 7:42 pm

Може и да звуча банално, но погледни темите в ЧЗВ, посветени на здравословните проблеми, свързани с колоезденето. За съжаление поне половината от тях са свързани с колянната става, за радост в темите има още много полезни съвети. Разбира се, те не могат заменят посещението при чичко доктор :)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот bikezilla » Пон Апр 24, 2006 10:26 pm

Вредата от ластичните наколенки се явява в това че всъщност отслабват ставата - създават изкуствена стегнатост около нея, респективно мускулатурата отговорна за естествената стегнатост се отпуска. Също така намаляват притока на кръв.

Доста често болките в колената при колоездачи се асоциират с хондромалация(износване на хрущяла) на капачката (chondromalacia patela, или както там се пише), но това далеч не е единствения проблем с колянните стави и мускулите около тях. Има още стотици болежки/увреждания. За да разбереш какво точно ти има - най-добре се обърни към доктор (ортопед-травматолог).

Във форума има няколко теми по въпроса (ползвай търсене, или "чзв"), интернет пространството също е доста богато на информация (както англо- така и руско-езичната част).
Аватар
bikezilla
 
Мнения: 806
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Май 01, 2003 12:55 am

Мнениеот video » Вто Апр 25, 2006 9:24 am

благодаря много за отговорите!

най-вероятно на доктор ще се ходи
video
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Апр 24, 2006 2:44 pm

Мнениеот pe60t0 » Вто Апр 25, 2006 12:23 pm

klmn - Ако щат! - Крещя аз сред красивата природа, която ме заобикаля. - Хич не ми пука!
basi dobroto !!! evala pi4 :)
Make the sport fun not the fun a sport...
Аватар
pe60t0
 
Мнения: 1503
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Сря Май 25, 2005 8:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот cholla » Вто Апр 25, 2006 11:23 pm

здр! И само да допълня - като отидеш на доктор умишлено не споменавай, че караш колело и т.н повечето поставят диагнозата от самото начало.И главното не се претоварвай по изкачванията!!!
cholla
 
Мнения: 391
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 7:08 pm

Мнениеот klmn » Сря Апр 26, 2006 12:16 am

[quote="pe60t0"]

klmn - Ако щат! - Крещя аз сред красивата природа, която ме заобикаля. - Хич не ми пука!
basi dobroto !!! evala pi4 :)
[/quote]
Мерси,мисълта не е баш моя(признавам си без бой :D),но както съм изтрещял си го харесах като подпис..:beer:
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 43 госта