Първият български пълнометражен MTB филм! :D

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Първият български пълнометражен MTB филм! :D

Мнениеот Logic » Пон Апр 26, 2004 8:53 pm

Ето, че след много усилия най-накрая в българското интернет пространство се появи финалната версия на едно дългоочаквано филмче за любителите на ектремни спортове и по-точно екстремното каране на байк :twisted: Филмът не е тясно специализиран - има от всичко - urban assault, trial, downhill, drops, секция с пребивания (must-see!) и други такива :D Заслужава си да отделите 20 минутки от времето си, за да го изгледате, има за какво, наистина! А и ще се посмеете, има доста смешни моменти :) Част от филма е даван по БТВ в най-смешните животни и хора на планетата, сетете се за какви простотии иде реч :) Очаквайте още много скоро, пичовете много за задобрели и втората част ще е размазваща. А дотогава, гледайте първата :wink:


Изображение

LINK @ FREE.EVRO.NET
http://rack7.free.evro.net/Oday/Movies/MTB/Pro's%20First%20Steps%20(BG%20MTB).mpg

LINK @ DATA.BG
http://download.data.bg/mtb/Movies/Pro's%20First%20Steps%20(BG%20MTB).mpg

LINK @ FTL
http://free.techno-link.com/screamBoy/Bike/Pros%20First%20Steps%20(BG%20MTB).mpg

Форумът малко прецаква линковете, но се надявам, че ще се оправите!

Enjoy! Изображение

A big shout goes to KRAZzy for making this great movie!

Visit SCREAMBIKES' website @ http://screambikes.tobulgaria.info/
Над 30GB професионални пълнометражни филми за маунтин байк 4FREE!

Изображение
Logic
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Апр 26, 2004 8:33 pm

Мнениеот koko » Пон Апр 26, 2004 8:59 pm

Ne sam gledal o6te filma ama BRAO;)
koko
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пет Май 09, 2003 7:22 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Yasen » Пон Апр 26, 2004 9:44 pm

@Logic
Да не вземе някой ден да ми се обади адвоката ти и да събира неизплатени дългове за реклама?
Филмчето е много готино направено, браво за обработката. Но имам някои забележки, най вече две ме мъчат: 1. Не видях да има trial и 2. Нали все пак е предназначено за българи, защо всички надписи текат на английски?

бтв. теб има ли те там?
Yasen
 
Мнения: 170
Рейтинг: 1235
Регистриран на: Сря Юни 04, 2003 10:10 pm
Местоположение: София

Мнениеот screamBoy » Пон Апр 26, 2004 9:53 pm

ве така и не разбрах кой е тоз със синята тениска :)))))))))))))))))))))
и ако The^Undertaker не спи пролетен сън ще има яко надпревара :D
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот Logic » Пон Апр 26, 2004 9:54 pm

Да, наистина trial общо взето няма, имах предвид малкото трикчета, които има тук таме. Наблегнахме на по-екстремното все пак. Относно надписите на английски - ами да, за България е, но не само в България го гледат :D Трябва всички горе-долу да разбират, все пак мисля, че не сме попрекалили - няма английски субтитри хехех [:p]

П.С.
Да, има ме, за жалост най-големите ми постижения и счупвания на гъзове и други не са заснети с камера, а и аз малко късно се присъединих към пичовете, които виждаш по-често във филма. Филмчето завършва с мое пребиване, само това ще ти кажа :}):
Logic
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Апр 26, 2004 8:33 pm

Мнениеот TheUndertaker » Пон Апр 26, 2004 10:27 pm

[quote="screamBoy"]

ве така и не разбрах кой е тоз със синята тениска :)))))))))))))))))))))
и ако The^Undertaker не спи пролетен сън ще има яко надпревара :D
[/quote]


Sus sigurnost ne spq zasega skoro 6te se ubedite v tova,no Da si imame Uvajenieto Toz film i4 ne e Purviq .
Vtoro film4eto da kaje6 4e ima visk4i elementi a nema nujda :) .
Vtoro 80-do 90% ot tezi koito akrat SA BEZ KASKI KOITO E >>.......
Treto EBASI FILMA 70 % e DROPENE NA RAVNO , Abe pi4ove vii koleata ne si li 6tadite i sebe si dori ?!MTB e vklu4va mngoo dropene na ravno mai mai :))))!
Of stiga sum pisal da osatvq komentara i na drugite strani , ina4e bravos za iniciativata da se nadqvame NExt da e po dobre ot kara6ta gledna to4ka , bravos na Krazzy za montaja :)!


P.S. U4ite malkite na lo6o :(!
Аватар
TheUndertaker
 
Мнения: 1253
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 10:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот Sherman » Пон Апр 26, 2004 10:39 pm

PFFFFF
ne znam prosto kakvo da kaja... Imam dve novini- edna dobra i edna lo6a kakto se dose6tate....
Dobrata: evala 4e ste tragnali da pravite ne6to....
Lo6ata: abe momci, mislite li 4e to4no po tozi na4it trebe da se kara...drop na ravno, nikfa tehnika...ma4kay koleloto dokato izdahne......
I ne6to zverski frapira6to.... Imam 4uvstvoto 4e v 18:28 min e malak radko a ne "Rado Kluldjiev". Hubavo e da opravite si4ko ama zapo4nete s tova...
Ученското си е ученско...и в кенефа да го затвориш гладен и жаден нема да остене
Sherman
 
Мнения: 361
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Дек 21, 2003 7:51 pm
Местоположение: South Sandwich Islands

Мнениеот Logic » Пон Апр 26, 2004 10:41 pm

1. Бих казал че е първото, което е поне малко направено като филм с някаква последователност и разнообразие. Надявам се да вдигне летвата за в бъдеще и да не се появяват филмчета по 5 минути, а поне по половин час!
2. Под "има от всичко" се разбира, че е разнообразно, не че включва всичко, което е правено с байк на земята!
3. Какво, като повечето дропове са на равно? Това не било MTB. Хах. Аз във вашия филм май дропове не видях така или иначе [:p] Покажете как се прави, да се научим и ние :8D:
Logic
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Апр 26, 2004 8:33 pm

Мнениеот zero knowledge » Пон Апр 26, 2004 10:48 pm

[quote="Logic"]

... Аз във вашия филм май дропове не видях така или иначе ...
[/quote]

имаше, ама ги прегазих
19.6.16.6
Аватар
zero knowledge
 
Мнения: 721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 29, 2002 10:40 pm
Местоположение: 02139

Мнениеот Sherman » Пон Апр 26, 2004 10:48 pm

Logic: plovdivskiq film 4e e leko tragi4en e taka ama tehniq e baq po-leko ot va6iq..... ti tova drop li go nari4a6 beeee....WOW ma vie ve4e ska4ate ot 50 santima bez popivka.... abe neka da e ot 50 cm ama s popivka be.... az 4asti vtora raka ot obelq nikoga nema da zema
Ученското си е ученско...и в кенефа да го затвориш гладен и жаден нема да остене
Sherman
 
Мнения: 361
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Дек 21, 2003 7:51 pm
Местоположение: South Sandwich Islands

Мнениеот TheUndertaker » Пон Апр 26, 2004 11:00 pm

[quote="Logic"]

1. Бих казал че е първото, което е поне малко направено като филм с някаква последователност и разнообразие. Надявам се да вдигне летвата за в бъдеще и да не се появяват филмчета по 5 минути, а поне по половин час!
2. Под "има от всичко" се разбира, че е разнообразно, не че включва всичко, което е правено с байк на земята!
3. Какво, като повечето дропове са на равно? Това не било MTB. Хах. Аз във вашия филм май дропове не видях така или иначе [:p] Покажете как се прави, да се научим и ние :8D:

[/quote]


1.Mi qvno tolkova si i gledal !
2. vij malko po angore :)
3.A ni6to be na men ne mi pre4i az na ravno ve4e sprqhd a ska4am 4e nemoga ne6to , prosto e vredno za kolelata i za tebe :)!
Dropove ima samo4e kolegata po dolu kaza kvo sa praat :)!

Ako 6a sa obijdame na film4eta :) , celta na TEPE opredeleno ne e da POKAJE KAKVO VSEKI OT NAS MOJE , a e v suvsem druga nasoka ,no ne mis e obesnqva!
Аватар
TheUndertaker
 
Мнения: 1253
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 10:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот Admin » Вто Апр 27, 2004 9:12 am

Браво пичове, изкефих се! :D
Ама за каските някой спомена и е прав - аре за следващия филм си сложете повечко броя, че ще се подлъже някой по вас и ще си строши главата (пък и вие да не го направите ;)).
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Metal_Psycho » Вто Апр 27, 2004 2:01 pm

A nema da komentiram po tazi tema:D
.....oooo f*** it,6te kaja ne6to vse pak:
Zna4i samia montaj e ok,daje e dobur,kakto i montaja na TEPE su6to e ok i dobur,li4i si truda det se vika
No,tezi dropove na ravno ot koito se sustoi da ne kaja celi ami ogromna 4ast ot cialoto vreme na film4eto mi vtrusna ot tiah.Samata ideia zad drop to flat ne e ne6to po razli4no ot tova da preleti6 prez puteka s kamuni koito sa s viso4ina ot 5-15 sm s skorost 60-70km,nakraia koleloto polu4ava edna i su6ta doza natovarvane,lo6oto v slu4aia s dropovete e 4e sa prekaleno mnogo i na edno i su6to miasto eto tova kuca.
Za TEPE moga da kaja,4e tam ZK e nakaral mestata po koito karat da izglejdat lesni,a ne e taka;):D.Tam si e baia tehni4no i ima dropove,no kakto samo ZK kaza,ne gi e ska4al,a samo se e spuskal po tiah:8D:

No nakraia iskam da kaja,4e i dvete fil4eta sa dobri za6toto ozna4avat,4e BG freeride-a ne spi[:p]:8D:taka,4e vmesto da se karate rabotete zaedno i napravete edno naistina goliamo fil4e s naistina smisleno sudurjanie(az su6to 6te pomagam s kakvoto moga,glavno da karam de;):8D:)

Aide i bravo i na Sofiiskoto i na Plovdivskoto fil4e:8D:
Аватар
Metal_Psycho
 
Мнения: 3360
Рейтинг: 1993
Регистриран на: Пон Окт 06, 2003 10:50 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот axelmax » Вто Апр 27, 2004 2:41 pm

na mene mi haresa no ako se vdigme nivoto i slojnosta na ispalneniqta i kachesvoto na video materiala ste e nai dobre ,stoto ako vida nekoi ot tezi pichove ste mi e trudno da go p0ozdrava ili opluq /tova nema da stane razbira se /
no vapreki tova uvajavam i ocenqvam vashiq trud
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот KRAZzy » Вто Апр 27, 2004 3:38 pm

Dojde vreme i az da se izkaza:D
Dobre de, filma naistina si e amatjorski - nali to4no za tova govori i zaglavieto "Pro's First Steps" bul: "Първите Стъпки на Професионалистите", a i tova sum dobavil vuv infoto na screambikes:^:
Specialno sum podbiral kadri, "sus iztekal srok na godnost", t.e. umi6leno ne sum dobavil teku6ti takiva!
I trqbva da vi kaza, 4e napravata na edin dobur film iziskva naistina mnogo material i dvojno pove4e usiliq, vreme i t.n.

6to se otnasq do sledvastiq film, toj naistina 6te sudurza samo profesionalni izqvi;) i ka4estvoto 6te bude zna4itelno po-dobro! No imam i o6te po-ma6tabno predlozenie: da napravq film, t.e. da napravim film, kjto 6te se zapomni i gleda i ot hora v 4uzbina. V tozi smisul 6te imam nuzda i ot vasta pomo6t - vseki kadur sudurza6t profesionalna ili poluprofesionalna iaqva e dobre do6ul:)
Kakvo 6te kazete:?:
Аватар
KRAZzy
 
Мнения: 313
Рейтинг: 1304
Регистриран на: Вто Апр 27, 2004 3:13 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот ThEUfO » Вто Апр 27, 2004 5:28 pm

Абе филма мяса, ама няма кой знае какво освен трошене на колела ;)
(полвината филм е с онази просотия в снега). По десетобалната - 2+
Древна мъдрост: "s****** ** **** po default"
ThEUfO
 
Мнения: 374
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Апр 27, 2004 5:20 pm
Местоположение: Madagascar

Мнениеот eXtreMen » Вто Апр 27, 2004 10:41 pm

ihaa, regnah se i v toq forum :) ...
PS: i tuka nqma nishto da pisha :D hha
"Онова, което порицаеш, на свой ред ще порицае теб и един ден ти ще се превърнеш в онова, което си осъдил."
Аватар
eXtreMen
 
Мнения: 29
Рейтинг: 1202
Регистриран на: Вто Апр 27, 2004 10:37 pm
Местоположение: Varna-Bulgaria

Мнениеот MAN6 » Вто Апр 27, 2004 11:29 pm

[quote="KRAZzy"]

Dojde vreme i az da se izkaza:D
Dobre de, filma naistina si e amatjorski - nali to4no za tova govori i zaglavieto "Pro's First Steps" bul: "Първите Стъпки на Професионалистите", a i tova sum dobavil vuv infoto na screambikes:^:
Specialno sum podbiral kadri, "sus iztekal srok na godnost", t.e. umi6leno ne sum dobavil teku6ti takiva!
I trqbva da vi kaza, 4e napravata na edin dobur film iziskva naistina mnogo material i dvojno pove4e usiliq, vreme i t.n.

6to se otnasq do sledvastiq film, toj naistina 6te sudurza samo profesionalni izqvi;) i ka4estvoto 6te bude zna4itelno po-dobro! No imam i o6te po-ma6tabno predlozenie: da napravq film, t.e. da napravim film, kjto 6te se zapomni i gleda i ot hora v 4uzbina. V tozi smisul 6te imam nuzda i ot vasta pomo6t - vseki kadur sudurza6t profesionalna ili poluprofesionalna iaqva e dobre do6ul:)
Kakvo 6te kazete:?:
[/quote]


[size=200]PROFESIONALNI IZQWI[/size]
aaaahahahahahahha
SHEIGSH

Po-dobre nosete MASKI, a ne KASKI ;)
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот screamBoy » Сря Апр 28, 2004 6:22 am

тии, кво, имаш нещо на въпреки за професионалното лигавене май >:)
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот KRAZzy » Сря Апр 28, 2004 12:59 pm

To se e vidqlo - tuka e po-zle ot parlament :V:

Spasqvajte se po edini4no
Аватар
KRAZzy
 
Мнения: 313
Рейтинг: 1304
Регистриран на: Вто Апр 27, 2004 3:13 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот PtD » Чет Апр 29, 2004 2:27 pm

[quote="TheUndertaker"]

Treto EBASI FILMA 70 % e DROPENE NA RAVNO , Abe pi4ove vii koleata ne si li 6tadite i sebe si dori ?!MTB e vklu4va mngoo dropene na ravno mai mai :))))!
[/quote]


Дропенето на равно с wheelie си е класическа техника, не виждам какво навиквате момчетата, при това го правят доста добре. Дали е MTB или не, няма никакво значение, понеже си е жив urban assault.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот MOD » Чет Апр 29, 2004 2:31 pm

Добре е ...
Има готини моменти ... точно това е пътя .. колкото повече любителски филмчета, толкова по-добре ...
Иначе монтажа е много добър ...
--------------------------------------------------------------------

MOD = Master Of Disaster :D:D:D
"Никога не спори с тъпак, хората може да не забележат разликата."
MOD
 
Мнения: 2011
Рейтинг: 1715
Регистриран на: Сря Авг 27, 2003 2:58 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот M1010X » Чет Апр 29, 2004 4:52 pm

1. @metal_psyho
според мен нещо си посбъркал, дроп на равно от 15 см с 60-70 км/ч не би трябвало да го усетиш, че е такъв, разбирай, въобще няма да можеш да дропнеш, както се прави. ти просто ще го изядеш, особено ако си с колело като твоето...
2. @не знам си кой
наистина дроп с wheelie е класика, обаче и ти не би трябвало да отричаш, че по-голямата част от дроповете им са доста куци... всъщност, те падат по-възможно най-кофти начина - с камшичен удар накрая. на две колела няма да ги боли толкова, вилката също. пък и са малко тези от тях, които дропват наистина с wheelie - повечето пъти хопват преди пад-а и се изтряскват долу като чувал с картофи (както имат навика между другото и т.нар. DH-ери от софия да правят - пример: стълбите на НДК. добре, че са колелата... иначе просто не знам какви звуци биха се чували). ако не бяха заглушили шумовете от карането с музика, бих могъл и със звуците да се аргументирам.

карат. може и да нямат техника, но желание имат. определено. не зная дали съм по-добър, може и да не съм, както и не зная колко са надобрели оттогава... е, може да се научат все пак да дърпат оли (bunnyhop), щото само с нормален хоп FR не се кара, погледнете някой външен филм... че те с бахти задниците (на колелата) дърпат такива олита, каквито аз с hardtail-а трудно успявам. така че, аз лично чакам следващия филм да видим за какво става дума...
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот MAN6 » Чет Апр 29, 2004 5:24 pm

bla bla bla
tra-la-la

.............

пиЩете на кирилица :o)
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот PtD » Пет Апр 30, 2004 12:04 am

[quote="M1010X"]

2. @не знам си кой
наистина дроп с wheelie е класика, обаче и ти не би трябвало да отричаш, че по-голямата част от дроповете им са доста куци... всъщност, те падат по-възможно най-кофти начина - с камшичен удар накрая. на две колела няма да ги боли толкова, вилката също.
[/quote]


Оле-мале, така е като се прекали с XFR филмчетата. Вместо да философстваш за камшичния удар, вземи да дропнеш от 2+ метра на две колела едновременно, а пък после (след посещение при зъболекар, травматолог и физиотерапия) пусни постинг за правилния начин за дропене.

Само един елементарен въпрос: ти, като скачаш без колело, на ръце и крака ли предпочиташ да се приземиш, или само на крака?

Ако още се колебаеш, намери си едно клипче, със звучното име kyris.wmv и внимателно наблюдавай как се прави drop-to-flat от около 5 метра височина с твърдо колело. Като видиш как неправилно го изпълняват, вземи им пиши един мейл за вредата от камшичния удар и им посочи верния път.

Много ясно, че ако имаш попивка можеш да си позволиш да се приземиш и на двете гуми едновременно, само че в този случай нямаш такава сила на съприкосновението със земята, защото не се ускоряваш закъснително до 0 км/ч, защото продължаваш да се движиш надолу, със скорост, чиято вертикална компонента е > 0, т.е. разликата в началната и крайна скорост на дропа върху равно е по-голяма от тази при попивката, т.е. и ударът е по-силен.

Затова и няма да видите батко си Joshua Bender да скача от 10 метра върху равно, щото луд, луд, ама не е самоубиец ;)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот M1010X » Пет Апр 30, 2004 10:02 am

о, колко си хитър! това за дроп на 2 колела е метафора, ако не можеш да схванеш. изглежда ти също не дропваш често (може би никога) на равно, иначе щеше да знаеш, че реално има [b]3[/b] начина да се приземиш:
1. както трябва. на задна, БЕЗ спирачка, като идеята е да разложиш вектора на скоростта на две компоненти, едната напред, другата назад, съответно поета от ръцете и краката;
2. на две колела. кофти. боли, определено. но за колелото няма да боли толкова, колкото 3, а то е
3. в никакво положение (т.е. между идеалния и на две колела). тогава е най-shit. защото тогава ти с тялото не успяваш да поемеш удара, а даже правиш по-голяма засилка в посока напред и надолу, съответно тряскаш много брутално вилката, за което съм и писал.

и още нещо. не ми говори за бендър, защото той скача и почти на равно и то от над 3-4-5 метра. защото за мен от такава височина попивка с наклон от около 15-20 градуса не е много попивка... да не говорим ако скачаш по-отвисоко. а пада на 2 колела. защо? защото ако падне с тази скорост, която набира при падането надолу, само на задна, няма да успее да избалансира и или ще направи камшичен удар, или ще се хвърли назад. и двете са кофти, много по, отколкото ако падне на 2... помисли над това и го погледай малко как скача в disorder-ите.

казах нещо и за звуците. ако ги имаше, щеше да чуеш гаден дроп на равно. поне им виж вилките как свиват (говоря за бг филма), ако не успяваш да забележиш другите разлики между няколкото хубави дропа и масовите...
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот PtD » Пет Апр 30, 2004 12:27 pm

[quote="M1010X"]


1. както трябва. на задна, БЕЗ спирачка, като идеята е да разложиш вектора на скоростта на две компоненти, едната напред, другата назад, съответно поета от ръцете и краката;
[/quote]


Хоризонталната скорост не е никакъв проблем, защото не се засилваш с кой знае каква скорост хоризонтално. Вертикалната е, защото по нейния вектор ти действа гравитацията. Много ми е интересно как ще накараш хоризонталната скорост да ти компенсира вертикалната... Затова за мен си остава варианта поемане гума -> крака -> (вилка, ако си с амортисьор) -> ръце. При всички случаи главното са краката.

P.S. Ако си по-наясно с механиката, ще видиш че "да разложиш вектора на скоростта на две компоненти, едната напред, другата назад" е безмислено, т.к. базиса се състои от ортогонални вектори, каквито "напред"/"назад" не са един спрямо друг.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот Black » Пет Апр 30, 2004 1:06 pm

taka dase fliy4a i az za monta6a 10x no za si4ko ostanalo palen proval se pak i imeto na filma si go kazva de no moe6e da izre6ete tva s snega ebati tapata istoria e tva det be6e v iy6nia park be6e gotino samo to
BMW,колела,и некви руси каки с големи цици
Аватар
Black
 
Мнения: 868
Рейтинг: 1697
Регистриран на: Вто Яну 06, 2004 1:42 pm
Местоположение: Bulgaria,София,Лозенец

Мнениеот M1010X » Нед Май 02, 2004 4:20 pm

@ptd

абе, пич, ти въобще обмисляш ли нещото, което четеш? или си знаеш едно и си го повтаряш ей така, за да кажеш нещо? идеята на попивката е да поеме колкото се може по-голяма част от удара => в идеалния случай тя ще има същия ъгъл, който има и траекторията на твоето падане, като ще започне да се хоризонтира чак след като си се призимил. би ли ми обяснил в такъв случай как можеш да наречеш наклон с ъгъл (спямо хоризонталата, естествено) 15-20-25 градуса попивка? да, ако се движиш с 800 може и да е... погледни как изглежда един дърт и после посравни от каква височина и съответно каква хоризонтална скорост падаш върху него (защото въпбще не е казано, че двата вектора трябва да са ортогонални) с дроповете на бендър. той на практика пада на равно...
колкото до нормалните дропове без попивка: когато се приземиш както трябва на задна гума, не ми казвай, че силата на удара (ако приемем, че падаш отвесно надолу за по-голяма ЯСНОТА) не се разпределя в две посоки - напред и назад. е, ако успееш да го направиш както трябва де. и тези два вектора далеч (ама наистина далеч) не са перпендикулярни един на друг. ти започваш с тяло да се изместваш назад (нали?), а пускаш колелото напред. ето ти го разделянето на вектора на скоростта (т.е. на силата на удара) в две посоки. може и да не съм се изразил правилно миналия път, но този смятам, че е достатъчно ясно. та, ти приклякаш и пускаш бика напред, ама той не може да приклекне. затова ти отпускаш и ръцете постепенно, за да могат и те да поемат нещо. айде пробвай само да клекнеш, а си вдърви ръцете... ще паднеш като пън. и то назад... а камшичният удар се получава ако не си изправил достатъчно колелото (т.е. масата на предницата не успява напълно (или достатъчно) да се проектира в една точка (или в нейната околност), а е някъде доста напред). тогава просто ти не успяваш да изкомпенсираш тази маса с масата на твоето тяло (назад), поради което в момента на удара със земята предницата те увлича напред и ти тряскаш ЯКО. ето това е. изгледай пак филма, изгледай това, което си ми препоръчал, сравни дропове на момчетата от бг филма с тези на протата и си направи съответните изводи. и не ми казвай после, че не виждаш разлика... казах ти и преди, само погледни как се сгъват вилките и после говори за нетряскане...
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот PtD » Нед Май 02, 2004 7:03 pm

[quote="M1010X"]


абе, пич, ти въобще обмисляш ли нещото, което четеш?
[/quote]


4sure
[quote]
би ли ми обяснил в такъв случай как можеш да наречеш наклон с ъгъл (спямо хоризонталата, естествено) 15-20-25 градуса попивка?
[/quote]


Всяко нещо, което ти позволява да продължиш движението надолу (т.е. всяка повърхнина, образуваща с вертикала ъгъл > 90' (в посоката в която се приземяваш)) е попивка! Друг въпрос е колко ефективна ще е тя. Много ясно, че 15-20' няма да смекчат така добре като 30-40, но все пак е НЕЩО!

[quote]
(защото въпбще не е казано, че двата вектора трябва да са ортогонални)
[/quote]


Напротив, за да разложиш вектор на компоненти, тези компоненти трябва да са ортогонални една на друга. И виж по-долу.

[quote]
колкото до нормалните дропове без попивка: когато се приземиш както трябва на задна гума, не ми казвай, че силата на удара (ако приемем, че падаш отвесно надолу за по-голяма ЯСНОТА) не се разпределя в две посоки - напред и назад. е, ако успееш да го направиш както трябва де. и тези два вектора далеч (ама наистина далеч) не са перпендикулярни един на друг. ти започваш с тяло да се изместваш назад (нали?), а пускаш колелото напред. ето ти го разделянето на вектора на скоростта (т.е. на силата на удара) в две посоки.
[/quote]


Аз и преди така си мислех, но сега вече съм убеден - ти не говориш за скорост, а за сили, което е съвсем различна бира. Ето за какво говоря. Нека за простота пренебрегнем хоризонталната компонента на скоростта (примерно мнооооого мъничък педал кик от 2 м височина). При това положение в момента на контакт със земята имаш хоризонтална скорост 0 и вертикална <> 0, която ти е проблема. Няма скорост напред/скорост назад, имаш една единствена скорост, и тя е НАДОЛУ. При удара в земята първо се смачква гумата, след това започваш да прилагаш СИЛА в две противоположни посоки - с тялото назад, с ръцете напред, плавно снижавайки центъра на тежестта на системата велосипедист-колело, което в същност ти е и попиването - че скоростта НАДОЛУ се намалява ПЛАВНО, следователно ускорението е по-малко, и силата от удара също, защото сила = маса * ускорение.

В целия този процес основното са КРАКАТА, ръцете само помагат да запазиш центъра на тежестта на системата върху задната ос, т.е. върху мястото на контакт. (Предполагам, че това наричаш "да се приземиш с ръце и крака"?)

Та значи, ако говориш за СИЛИ - ДА, определено има напред и назад.

Трябва да признаеш обаче, че wheelie drop-ът е по-труден за баланс отколкото, да кажем, pedal-kick, и то точно заради хоризонталната компонента, с която се изстрелваш от височината.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Следваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта