Мероприятия за намаляване теглото на велосипеда

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Мероприятия за намаляване теглото на велосипеда

Мнениеот nikitzo » Чет Мар 30, 2006 2:11 pm

Тежи ми колелото. Мисля да:
1. Сменя сегашните ми гуми р-р 2,35 с 2,1
2. Да сменя тоя кютюк DJ III с нещо по-леко.
3. Да намаля размера на диска на задната спирачка 185->160.:crazy:
4.......n - тук сте вие споделете опит, ако има такъв!

Благодаря за вниманието


опааа
Аватар
nikitzo
 
Мнения: 1602
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Мар 13, 2003 9:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот PtD » Чет Мар 30, 2006 2:19 pm

[quote="nikitzo"]

Тежи ми колелото. Мисля да:
3. Да намаля размера на диска на задната спирачка 185->160.:crazy:
[/quote]


Това няма да ти спести кой знае колко откъм тегло, но откъм спиране... :bigeyes:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот nikoto » Чет Мар 30, 2006 2:22 pm

Ами:

1.Махаш скоростите отпред и отзад...
2.Махаш сседалката :)
3.Леки капли...
4.Режеш от курмилото
5.Леки вътрешни гуми :thumbu:
Oко за око, паста за зъби!!!
Аватар
nikoto
 
Мнения: 94
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Вто Сеп 21, 2004 5:42 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Чет Мар 30, 2006 2:23 pm

4. По-леки педали (мислил ли си за автомати?)
5. Към т.1 - по-добре се ориентирай към леки вътрешни, запазвайки по-големия балон и здравината на външните
6. По-леки грипове на кормилото

оттук-нататък става по-скъпо...

6. По-леки кол/седалка и лапа/кормило
7. По-леки спици/капли/главини
8. По-лека група drivetrain
9. По-лека рамка
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот klmn » Чет Мар 30, 2006 2:24 pm

Това с гумите при мен имаше осезаем ефект,също и с вилката.Виж със седалката кво може да се направи и курбелите,ама там е дебела работата(освен ако не си вече с кухи)
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот C_Mo » Чет Мар 30, 2006 2:39 pm

Имай предвид, че най осезаемо се усеща тегло свалено от капли/гуми... вилката също е доста осезаема промяна.

Ако си с окачване може да помислиш за въздушен шок или титанова пружина, но това е в графата "скъпи".

абе Toyaga знае най-добре ;)
Аватар
C_Mo
 
Мнения: 1495
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:45 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот nikitzo » Чет Мар 30, 2006 3:12 pm

Малко пояснения:

Без задно окачване съм - демек твърдак - рамката е ~ 2100 gr.

Колелата са ми чисто нови (в понеделник ги взех) т.е. там не мога да пипам нищо освен гумите (вътрешните).... TOYAGA ..... Моля ...... Благодаря!

За педали с автомати не съм мислил да се разбира не мога да карам с такива.

Другото, което мога да направя е да сменя сегашната си буца алуминий (лапата) с нещо по-леко (ама нема да е толкова мъжкарско - шегувам се разбира се).
Мога да скъся кола за седалката поне с 5 см дали ще е от полза?
Седалката - и без това искам да я сменям, защото сега е некъф ку*ец Selle Bassano.

И вилката, ама както се казва това е друг въпрос и ще се разгледа в отзелен проект.

П.С. Монтажа ми е Shimano (голем сбиртък, но от Alivio нагоре)
П.С.2 Курберите са ми алуминиеви!
Аватар
nikitzo
 
Мнения: 1602
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Мар 13, 2003 9:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот RaveUnit » Чет Мар 30, 2006 11:38 pm

ти видя ли WrathChild продава една супер елегантна седалка и не я купувам само защото нямам пари ... титанчести релсенца 55лв !!! подарък направо
минаваш от DJ3 на EXR (примерно) и щрак половин кило надолу
виж при Каймата една такава кафеникава лапа, само да ти я покаже (щото няма да ти е продаде, сигура) и си търси такава - по-лека лапа не съм вдигал, дори мойто отвесче е по-тежко (нали го видя?), ама наистина сякаш е 2ойно по-лека от няква 'нормална'
ако предните плочи накои от тях са стомана (примерно малкия и средния) сменяй с алуминки, по 30-40лв са
ако имаш QR който завършва в Хр-Мо 'гайка' го смени с такъв дето завършва с алуминиева, нищо че тежестите са някви десетки грамове можеш да усетиш на ръка разликата
като се загледаш за нови задни зъбци разгледай и малко по-скъпите модели - имам едни мн.стари LX и ако знаеш направо са 'проядени' от олекотяващи дупки и 9ка са по-леки от SRAM 8ца, някакъв нисък модел може би 3 или 5
Човекът с косачката 37OH55V O773H \../{o.O}..l. Гот ми е сред тия идиопати в тая идиокрация
RaveUnit
 
Мнения: 798
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 8:28 pm

Мнениеот nikitzo » Пет Мар 31, 2006 8:42 am

Сетих се ако майнем едната пружина от вилката и я понапомпам колко грама ще спечеля?
Аватар
nikitzo
 
Мнения: 1602
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Мар 13, 2003 9:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Stuny » Пет Мар 31, 2006 9:13 am

ами не е лека пружинката
поне 100гр, че може и 200 да са
Stuny
 
Мнения: 1257
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Окт 23, 2002 8:49 am

Мнениеот nikitzo » Пет Мар 31, 2006 9:24 am

[quote="Stuny"]

ами не е лека пружинката
поне 100гр, че може и 200 да са
[/quote]


А трябва ли да се долива масло след като се махне пружината?
Аватар
nikitzo
 
Мнения: 1602
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Мар 13, 2003 9:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот El Camino » Пет Мар 31, 2006 9:30 am

[quote="nikitzo"]

Сетих се ако майнем едната пружина от вилката и я понапомпам колко грама ще спечеля?
[/quote]

Смятам че в случая това ще е доста половинчато решение - основното тегло на DJ3 вилките идва от масивните 32мм стоманени подпори и направо чудовищния стержен, тези по принцип могат да се сменят в комплект, но цената на новите части не го оправдава. По-добре направо нова по-лека вилка
Semper Fi, mothafucker!
El Camino
 
Мнения: 77
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Фев 09, 2006 7:58 am

Мнениеот GECKO » Пет Мар 31, 2006 9:44 am

При мен смяната на седалка (от Vapor тип диван към Selle Octavia), смяната на кормило и лапа от Zoom към Pazzaz лапа (която не се оказа най-лекия избор) и EA50 кормило ми свалиха малко над половин кило, смяната на гумите от Tioga към Conty Petrol ми смъкна близо кило, а отзад съм с по-дебела вътрешна. Колкото и странно да звучи разликата между Zoom-a отпред (така както аз си го бях направил) и Suntour-a е минимална - около 300 грама. Цялостния ъпгрейд тази зима, който включваше още смяната на "трансмисията" отпред от 3 плочи с дерейльор на 1 плоча и водач, и предна спирачка (от 475х180мм на Hone) ми свали велосипедчето от 19 на 16.5кг.

Сега обмислям още по-лека лапа, кол, и гуми Conty Flow и да слеза под 16, и до няколко месеца газов амортисьор и по-лека комбинация задна главина и дерейльор ;) и евентуално до началото на "състезателния сезон" да съм около или по-скоро под 15.5кг, което за велосипед на базата на Behemoth ще си е постижение :D

@nikitzo - ако искаш можеш да споделиш сегашната си конфигурация, и бюджета за олекотяването и да се измисли нещо, въпреки че в този си вид темата е доста обща и с дадените съвети може да е от полза на повече хора ;):thumbu:

P.S. DJ III с каква ос е? Ако ще пестиш от вилка може да прегледаш RS-овете Pike или Reba в зависимост от изискванията ти към здравина или към тегло. Все пак втората е два пъти по-лека от настоящата ти а ако карането ти не изисква еднокоронен трактор няма смисъл да взимаш такъв ;)
Аватар
GECKO
 
Мнения: 2688
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 03, 2005 1:22 am
Местоположение: GCB

Мнениеот Zozka » Пет Мар 31, 2006 10:11 am

Понеже забелязвам много хора да се оплакват от въртене и да пискат че умират от умора, един простичък съвет, който ще ви улесни много: помпайте си гумите, не мога да разбера как някои хора карат с изключително меки гуми (2 и по-малко атмосфери на пръв поглед). Печелите освен по-малкото триене, също и по-нервно и бързо реагиране на колелото към ваякакъв терен, по-малко се трошат каплите и т.н. и т.н.
Идат кат овци, бегат кат Офци
Аватар
Zozka
 
Мнения: 2167
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юни 02, 2003 2:46 pm
Местоположение: Cuba

Мнениеот nikitzo » Пет Мар 31, 2006 10:28 am

Малко уточнения:

Колела:
Предно - алексримс ДП 20 + ДТ Стайнлес 36 бр. + Формула ДЦ 61 + ротор 185 мм + кенда кинетикс 2,35 + тежка нътрешна (ще мине отзад)
Задно: - алексримс ДП 20 + ДТ Стайнлес 36 бр. + Шимано ХТ ИС + ротор 185 мм + ЦеСТ гума 2,35

Кормило - ФСА ФР280 (май беше)
Лапа - масивна Пазас
Курбели - труватив 5Д с 3 плочи - алуминий
Педали - ВП 566
Колче за седалката - алуминиево

Zozka - гумите винаги са ми напомпани добре!
Аватар
nikitzo
 
Мнения: 1602
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Мар 13, 2003 9:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Stuny » Пет Мар 31, 2006 10:48 am

[quote="nikitzo"]
А трябва ли да се долива масло след като се махне пружината?
[/quote]


въпрос на предпочитание
при мен маслото е толкова , колкото да покрива хидравлиакта , т.е се старая да имам възможно по-големи въздушни камери, но може би това не е най-добрия вариант :dunno:
Stuny
 
Мнения: 1257
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Окт 23, 2002 8:49 am

Мнениеот bikerider » Пет Мар 31, 2006 10:58 am

[quote="Zozka"]

Понеже забелязвам много хора да се оплакват от въртене и да пискат че умират от умора, един простичък съвет, който ще ви улесни много: помпайте си гумите, не мога да разбера как някои хора карат с изключително меки гуми (2 и по-малко атмосфери на пръв поглед). Печелите освен по-малкото триене, също и по-нервно и бързо реагиране на колелото към ваякакъв терен, по-малко се трошат каплите и т.н. и т.н.
[/quote]


:agree:
Аз поне в града карам на 2.5/2.2
в планината стигам до 2.0/1.8

и засега с digga-та нямам никакви оплаквания
но не можеш да отречеш че малко по-меки гуми горе добавят голям комфорт в комбинация с Шивъра :D
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Harka » Пет Мар 31, 2006 11:14 am

Малеее, а къде отиваме тея, дето има падат под 1...
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Пет Мар 31, 2006 11:22 am

ми миналата година с газалодитата ми се налагаше да слизам под една атмосфера, че гумите бяха твърдички като материя, пък и не си бях регулирал добре нивото на маслото.
сега мисля, че всичко е ок, щото възстанових читавия (за мен) баланс между вилката и гумата, та под 1.5 не съм падал, но лятото тепърва иде все пак... каквото сабя покаже това ще бъде :D

Edit: но да се върнем на темата - вътрешните гуми са ЗЛО !!! :lol:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Burn0u7 » Пет Мар 31, 2006 1:18 pm

Аз най-леката лапа, която съм вдигал е RICHEY или нещо от сорта. За XC лапа , дългичка и УЖАСНО лека. Ако оказва лапата толкова голямо влияние, сменяй я... МИсля, че се продава една такава лапа (даже същата) , но трябва да проверя че информацията е старичка.

успех
PEOPLE=SHITS!
Аватар
Burn0u7
 
Мнения: 222
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Авг 10, 2004 3:52 pm
Местоположение: In tha house

Мнениеот GECKO » Пет Мар 31, 2006 1:45 pm

[quote="nikitzo"]

Малко уточнения:
...
[/quote]


Ами въпреки, че и аз имам такава лапа, и че има доста добър и широк захват за кормилото аз бих я сменил с един Thomson, а и кормилото ти не е от най-леките аз съм доволен от теглото на моето ЕА50 но ProTaper или ЕА70 ме блазни повече като идея. Колчето ако смениш заедно с гореспоменатите неща няма да е зле Тruvativ-ските са прилично леки (ако си идеалист като някой хора ;) можеш да сбереш стотинки за Hardware Tomson), а за гуми... не знам как караш но ако предпочиташ сухо и твърдо (като мен) Conty Flow са по 600 грама всяка (иначе казано двете са колкото Kendata ти ;)). К'во остана, движението и вилката там си мисли ти какво ти трябва и какво желаеш защото там имаш и начин на работа а не само тегло/здравина :beer:
Аватар
GECKO
 
Мнения: 2688
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 03, 2005 1:22 am
Местоположение: GCB

Мнениеот MAN6 » Пет Мар 31, 2006 10:43 pm

за гумите- в града на 5, в планината на 3 ;)

а иначе- хващаш бормашината и където има повече мат'рял действаш ;) помага (изпитано) :)

а най-добре няква инжекция в прасеца и приключваме с темата :)
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот did » Съб Апр 01, 2006 10:55 am

[quote="MAN6"]


а иначе- хващаш бормашината и където има повече мат'рял действаш ;) помага (изпитано) :)
[/quote]


Ман6, тва е много каруцарско. Истински елегантото решение за олекотяване го е дал (както обикновено) Шелдън Браун. Прочети внимателно, щото много мъдрост има там:

[url]http://sheldonbrown.com/fastercard/index.html[/url]

[url=http://sheldonbrown.com/nanodrive/rivendell-sauron.jpg]тва[/url] също е добро решение.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот URNEST » Съб Апр 01, 2006 10:05 pm

Моите гуми Hight Roller 2,1 XC са супер леки,също много лека гума е Continental Explorer pro.
А колко трябва да е приблизително средното на едно планинско колело.Аз от моето съм много доволен-нищо не му липсва,а е 13,5кг.
Аватар
URNEST
 
Мнения: 1998
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 21, 2005 9:04 pm
Местоположение: София

Мнениеот MAN6 » Съб Апр 01, 2006 11:03 pm

[quote="did"]

[quote="MAN6"]


а иначе- хващаш бормашината и където има повече мат'рял действаш ;) помага (изпитано) :)
[/quote]


Ман6, тва е много каруцарско. Истински елегантото решение за олекотяване го е дал (както обикновено) Шелдън Браун. Прочети внимателно, щото много мъдрост има там:

[url]http://sheldonbrown.com/fastercard/index.html[/url]

[url=http://sheldonbrown.com/nanodrive/rivendell-sauron.jpg]тва[/url] също е добро решение.
[/quote]


абе кво си тръгнал да учиш старио майстор, че можело без чук, длето и плюнка !??! ;)
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот napster » Вто Апр 04, 2006 4:19 pm

Кво значи вътрешната гума да е тежка? Кои вътрешни гуми са тежки и кои леки???
Аватар
napster
 
Мнения: 455
Рейтинг: 1594
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 8:32 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот Harka » Вто Апр 04, 2006 5:31 pm

[quote="napster"]

Кво значи вътрешната гума да е тежка? Кои вътрешни гуми са тежки и кои леки???
[/quote]

Разликата в теглото между някои модели вътрешни гуми може да достигне повече от 400гр!!!
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Zozka » Вто Апр 04, 2006 5:48 pm

[quote="napster"]

Кво значи вътрешната гума да е тежка? Кои вътрешни гуми са тежки и кои леки???
[/quote]


Тежките вътрешни гуми са тежки, леките такива са хммм, чакай да помисля, "леки" евентуално :dunno::D
Идат кат овци, бегат кат Офци
Аватар
Zozka
 
Мнения: 2167
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юни 02, 2003 2:46 pm
Местоположение: Cuba

Мнениеот URNEST » Вто Апр 04, 2006 8:26 pm

та я кажете някоя лека вътрешна гума
Аватар
URNEST
 
Мнения: 1998
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 21, 2005 9:04 pm
Местоположение: София

Мнениеот vlassadar » Чет Апр 06, 2006 4:21 pm

Както доста от нас, имам и МТБ колело, и шосейка. От скромния си опит ще споделя теглото далеч не е най-важния елемент за да върви едно колело леко. карал съм щосейката натоварена с 20 кила багаж, тя отделно е 12, но на равно не съм падал под 25-30 км/ч а по лек наклон - до 50 (без да се напрягам особено). С МТБ под 20 кила след това от Младост до Хладилника - с миниони 2.5-ци и по равно - по-тежко вървеше от натоварената ми шосейка!!!
Същия този байк зимата с WetScream 2.5 само отпред, скоростта падна от 23-25 без напрежение до 15 средна (със зор)!!!!!
Извода ми е, че гумите (теглото им + грайфера + твърдостта на материала + налягането в тях) могат да "олекотят" колелото в пъти! Теглото на каплите, броя и теглото на спиците също са много важни.

След тях се нарежда геометрията на колелото или колко да си вдигнем седалката и накъде да я наклоним, или да остане водоравна?

Смазването на всички части (веригата е много важна), както и максималната инерция на всяко колело разбира се, прави живота песен

Похвали с крайния резултат и сподели от кое е имало смисъл и от кое - не.
Аватар
vlassadar
 
Мнения: 590
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 24, 2003 12:40 pm
Местоположение: София

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: pascoff и 28 госта