Загрявате ли преди каране и ако да как?

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Загрявате ли преди каране и ако да как?

Мнениеот EmZo » Вто Мар 28, 2006 8:57 pm

Ами в последно време ми прави впечатление, че като се надъхам в началото когато излизам да карам, и по време на някое изкачване по пътя към определена пътека настъпвам здраво педалите, вместо да си намеря палвно подходящо темпо, понеже нямам търпеж да стигна до пътеката. Забелязал съм го и се опитвам да го контролирам но често не успявам. Забелязвам че в началото много бързо издъхвам но след определено каране и определен брой почивки после ми е по-леко.
Факт е че преди когато още не бях студент и карах във Врачанския Балкан и околностите с маршрути от сорта на 70 - 80 км не съм имал проблеми със задъхване и по-сериозна немощ и преди и след каране. Бях стигнал до моментав който на маршрут с Бехемот-а от порядъка на 100км се чувствам съввсем добре и дори освежен.

Сегашното ми състояние (чувстване на "немощ" и задъхване) може би се дължи на по различния релеф и места за каране в град Велико Търново. Тук местата са доста по-различни. има много резки изкачвания с гоялм наклон, и по малка дължина. Каранията са многократно по-кратки с доста по големи амплитуди във височината. Преди когато знаех че пред мен стоят 80км и цял ден каране карах по спокойно и по-бавно. Сега като знам, че има само няколко кратки пътеки и те са сравнително наблизо но трябва да изкача голям баир, и карам по-напрегнато и агресивно нагоре. Може да се дължи и на изгубване на форма, понеже тук не съм намерил маршрути за каране на AM които да предлагат цял ден разнообразно каране. Но факт е че не се чувствам както преди.

Предполагам че ако почна някакви загрявки преди каране ще ми е по лесно. Често се случва ставам от сън бързо хапване и директно на баира яко напъване, което знам че е погрешно.

Та вие загрявате ли, ако да в кои случаи и как?!

ЕДИТ:
Допълнения
Изображение
Аватар
EmZo
 
Мнения: 2650
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 11:59 pm
Местоположение: Враца

Мнениеот Rancid » Вто Мар 28, 2006 9:18 pm

@EmZo
Не загравям(моя грешка),но съм забелязал,че ако успея да намеря ритъм в дишането,почти не се уморявам.
Edit:Незнам като се върнеш в родния град,как ще издържам на темпото ти докато караме:D.
Изображение
Аватар
Rancid
 
Мнения: 1303
Рейтинг: 1710
Регистриран на: Чет Сеп 01, 2005 10:35 pm

Мнениеот zero knowledge » Вто Мар 28, 2006 9:32 pm

Загрявката е хубаво да се комбинира и с разтягане.
19.6.16.6
Аватар
zero knowledge
 
Мнения: 721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 29, 2002 10:40 pm
Местоположение: 02139

Мнениеот kagami » Вто Мар 28, 2006 10:04 pm

Загрявката и разтягането са супер важни, естествено! Питайте Master Yoda :agree:
Важно е да вършиш това, което смяташ за правилно.
Аватар
kagami
 
Мнения: 1159
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Апр 19, 2004 9:59 am
Местоположение: planet Earth

Мнениеот C_Mo » Вто Мар 28, 2006 11:57 pm

да.
старая се да е качествено...
Аватар
C_Mo
 
Мнения: 1495
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:45 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот naka76 » Сря Мар 29, 2006 6:10 am

Пловдив е на 10-20 км от раличните места в Родопите. Като тргвам тези километри винаги ги минавам с бавно темпо 17-22 км/ч. Знам че мога по-бързо,но никога не съм го имал това желание. Само се отпускам и стигам по някакъв начин до планината. От там започва вече карането. Друг начин е да направиш няколко обиколки на квартала,коилкото и неприятно да е. Така щеш не щеш ще тръгнеш загрял. Ако пък не ти се правят обиколки вкючи няколко предавки по-ниски за да въртиш повече. Така ще контролираш загряването и като стигнеш местата за КАРАНЕ ще си загрял и свеж.
Аватар
naka76
 
Мнения: 871
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 21, 2003 7:04 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот mih » Сря Мар 29, 2006 6:47 am

@EmZo
(също както някой виден астролог ще ти споделя, че) според мен проблемът ти е повече психически - кратките наглед изкачвания те примамват да натискаш необуздано педалите, без предварително да си загрял и да си влязъл в ритъм с дишането. Моят съвет е при нагорнище да не гледаш толкова към края на нагорнището, колкото да медитираш и да слушкаш музика докато си връткаш ;):thumbu:
Абе, ей, щом нямаш оплаквания от сорта на прецакани стави и други подобни, хич и не се оплаквай, ами карай по-редовно и сичко ше се нареди!

Иначе загрявката е хубава работа, ама де да се правеше от повече хора... По състезанията, на които съм участвал, загрявките бяха толкова редки гледки (дори сред професионалистите), че заслужаваха да се снимат. А при несъстезателно каране почти не си спомням някой от другарите някога да е загрявал...
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот baribal » Сря Мар 29, 2006 11:36 am

100 грама ракия или уйски и съм перфектно "загрял"... А и след още 100 грама съм направо безсмъртен, даже си споням как един приятел така "загря", че после му михме лицето с минерална вода
/беше цялото в кръв/. Ма той и без да "загрява" пак дарява кръв, така че се тая.
let's go where eagles dare...
Аватар
baribal
 
Мнения: 382
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Окт 15, 2004 5:54 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikezilla » Сря Мар 29, 2006 1:16 pm

[quote="mih"]


...щом нямаш оплаквания от сорта на прецакани стави и други подобни...
[/quote]


...засега;)

Емцо, упражнявай си волята и загрявай, също карай нагоре с повече акъл и по-малко хъс, че... виждаш какво става:unhappy:.
Аватар
bikezilla
 
Мнения: 806
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Май 01, 2003 12:55 am

Мнениеот spirit » Сря Мар 29, 2006 1:45 pm

Аз преди да карам ритам с приятели 30-60 мин.
и после нямам никакви проблеми
Jedem das Seine .
Аватар
spirit
 
Мнения: 681
Рейтинг: 1701
Регистриран на: Нед Юли 10, 2005 12:56 pm
Местоположение: София

Мнениеот MaRtiAg0 » Сря Мар 29, 2006 10:08 pm

По принцип се движа през целия ден активно.ако имам физическо най-често бягам по 2-4 км.След училище минавам през вкъщи загрявам стомаха с 100мл парцуцка и излизам да карам.Малииии как са върти не е истина!!!Доброто хранене и добрата загрявка правят карането каране.Едни 6-7км докато влезеш в режим и пулса влезе в норма са от голяма полза преди тренировка(каране).
MaRtiAg0
 
Мнения: 118
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 6:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот dulbokia » Чет Мар 30, 2006 12:36 am

Горе долу загрявка... 3 преки нагорнище и още толкова надолнище докато стигна до ride spot-a :)
На около 90-95% от нагорнището съвсем леко и рядко се задъхвам, защото най-често го взимам на бързи обороти...
Колкото повече карам... толкова повече ми се кара.
Изображение
Аватар
dulbokia
 
Мнения: 311
Рейтинг: 1680
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 10:23 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот PtD » Чет Мар 30, 2006 2:02 am

Абе не че нещо, ама доста от вас май бъркат умереното начало на физическото натоварване с разгрявката. :dunno:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта