накладки за hayes

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

накладки за hayes

Мнениеот kardan » Пет Фев 03, 2006 8:17 pm

искам да попитам,дали има някаква разлика между 2 та типа накладки за hayes(hfx9),освен тази 4е тея по скупите се износват по бавно?искам да питам дали има някаква разлика в спирането между двата типа накладки?
(hayes sintered metalli i hayes semi-metalli)?
kardan
 
Мнения: 77
Рейтинг: 1222
Регистриран на: Пон Мар 07, 2005 3:15 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Bi-King » Пет Фев 03, 2006 8:40 pm

ми разлика има. То си личи и в цената,де.
Изобщо синтерованите са по-добри,не само тези.Разликата е принципна SINTERED/SEMI-METALLIC, първите са по-добре на мокро/кално/снежно,една от причините за това е че са хигроскопични.
Друга разлика е,че 1 са по-здрави по принцип,също държат на по-високи температури.
Друга разлика е,че провеждат топлина много повече от полуметалните,оттам по-добро охлаждане на ротора и повече жега в спирачната система.
сигурно има и други... ама да изчакаме да се изкажат авторитетите
+ да ме оплюят,разбира се ;)
Малко едит:забравих да кажа лично мнение малко:
карал съм и двата вида(съответно по 29 и 39 лв.,ако не се лъжа),но има едни полуметални,казват им "ментетата" от по 16-18лв. На няколко фирми са,сега карам с тези на "барадин" и хич не са лоши,мисля че са еквивалентни на 29-ките,пак са полуметални.Дали са съвсем същите :dunno:,нямат пружинки към тях но са с 10-12лв по-евтини.
Аватар
Bi-King
 
Мнения: 352
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Май 07, 2005 1:50 pm
Местоположение: Azerbaijan

Мнениеот Admin » Пет Фев 03, 2006 9:17 pm

Би трябвало да има някаква разлика (което дори не значи задължително едните да спират по-лошо, просто по-различно), но се съмнявам да я усетиш на практика.
Тъй като нещо не намерих с търсачката да е писано по въпроса (макар че съм сигурен, че е), ще обясня накратко за видовете накладки, колкото да го има:
Има "метални"(sintered metallic), полуметални (semi-metallic) и органични (resin) накладки.
Металните като цяло са по-износоустойчиви, спират по-добре "на мокро", загряват по-малко (разбирай, че дискът загрява по-малко, но спирачният апарат повече), по-шумни са, износват диска повече и в повечето случаи са по-скъпи.
Органичните са по-тихи, спират по-лошо "на мокро", дискът загрява повече (но спирачният апарат по-малко), износват се по-бързо, по-евтини са.
Полуметалните накладки са нещо средно като качества, и откъм предимство, и откъм недостатъци.
Да се има предвид също, че горните редове са само обобщение. Технологиите при правенето на накладки за дискови спирачки при велосипедите са много напред, така че сигурно не е невъзможно да се направят такива, които почти да нямат недостатъци (особено при нормална, не много натоварваща употреба), независимо от кой вид са.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Admin » Пет Фев 03, 2006 9:21 pm

[quote="Bi-King"]

+ да ме оплюят,разбира се ;)[/quote]


Едва ли някой ще те оплюе, когато си написал нещо вярно...
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот RaveUnit » Съб Фев 04, 2006 12:15 pm

питане почти по темата - някой пробвал ли е накладките от Веломания за хейс/авид ? двойно по-евтини са но дали не се отлепва феродото и др. такива ??
Човекът с косачката 37OH55V O773H \../{o.O}..l. Гот ми е сред тия идиопати в тая идиокрация
RaveUnit
 
Мнения: 798
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 8:28 pm

Мнениеот Jacket » Съб Фев 04, 2006 12:21 pm

Еми аз в момента карам с тях на 525-цата. Същата "марка" са като тези за хейс/авид и засега съм много доволен от спирането, за отлепяне не знам... надявам се да няма такива работи.
Аватар
Jacket
 
Мнения: 1409
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 06, 2003 8:44 pm

Мнениеот Bi-King » Съб Фев 04, 2006 7:40 pm

ми аз точно за тия от веломания говорех в предишния пост, според мен е ИЗКЛЮЧЕНО при каране да ти се разлепи това феродо.То не е лепено,лято е.Добри са.
Аватар
Bi-King
 
Мнения: 352
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Май 07, 2005 1:50 pm
Местоположение: Azerbaijan

Мнениеот bikerider » Съб Фев 04, 2006 7:44 pm

[quote="Bi-King"]
То не е лепено,лято е.Добри са.
[/quote]


Бонд. :bowdown::bowdown::bowdown:
Джеймс Бонд. :emlaugh::rofl:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Bi-King » Съб Фев 04, 2006 8:29 pm

loctite!
Аватар
Bi-King
 
Мнения: 352
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Май 07, 2005 1:50 pm
Местоположение: Azerbaijan

Мнениеот LiFo » Пон Фев 06, 2006 9:17 am

[quote="Admin"]


Металните като цяло са по-износоустойчиви, спират по-добре "на мокро", загряват по-малко (разбирай, че дискът загрява по-малко, но спирачният апарат повече), по-шумни са, [b]износват диска повече[/b] и в повечето случаи са по-скъпи.
[/quote]


Admin, това, че металните накладки износват повече спирачния диск, мисля, че не е точно така.От личен опит го казвам.Преди година и половина (или май 2) си сложих HFX-Mag предна, която си идва по принцип със синтеровани.Досега не съм видял да ми се е износил ротора, сменям само накладки.Той се износва разбира се, но не така както, когато си сложих 1 година по-късно HFX-9 като задна с полуметални накладки.При първото сменяне на задните накладки установих, че самият спирачен ротор е изтънял чувствително и затова направо си купих метални и за задната спирачка.От тогава не съм имал проблеми.
За загряването си напълно прав.:beer:
Law:
There is no law without an exception!
Exception: Murphy's law
Аватар
LiFo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 11:13 pm
Местоположение: Soon on Mars

Мнениеот Admin » Пон Фев 06, 2006 10:05 am

Аз затова сложих последния абзац в поста си ;) Преди време бях чел в една статия, може би шеговито, че една от най-строго пазените тайни на всеки производител на накладки/спирачки е материалът, от който се правят. Може и да не е точно така, но съм сигурен, че всеки се опитва да подобри максимално тези си продукти, при което характеристиките им могат да се отклонят от горните обобщения. Особено пък при полуметалните накладки предполагам, че съставът е доста различен при отделните марки.
Освен това, да не забравяме и материала на диска. Има такива, които са изрично само за органични накладки (макар че това може да не е свързано с износването на диска, а с характеристиките на стоманата, така че да работи по-добре с органичните), има такива, които са и за двата вида, може би има и такива, които са само за метални (тук вече не знам).
Изобщо...шарения голяма! :D
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот LiFo » Пон Фев 06, 2006 11:01 am

@Admin
Съгласен съм с теб :thumbu:, наистина шаренията е голяма.Но понеже видях, че kardan пита ТОЧНО за накладките на Hayes, затова изразих мнение по въпроса.
Иначе не искам да говоря общо за накладките и дисковете на други производители.Чел съм доста материал по темата(най-вече за Шиманските), но нямам лични наблюдения и опит с тях и не искам да обърквам човека...
Law:
There is no law without an exception!
Exception: Murphy's law
Аватар
LiFo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 11:13 pm
Местоположение: Soon on Mars

Мнениеот тучо чучо » Вто Фев 07, 2006 11:53 am

[quote="RaveUnit"]

питане почти по темата - някой пробвал ли е накладките от Веломания за хейс/авид ? двойно по-евтини са но дали не се отлепва феродото и др. такива ??
[/quote]

От известно време карам с такива накладки, но съм крайно недоволен от спирането. Ще покарам докато започне по-активния сезон и ще си купя оригинални АВИД накладки.
Аватар
тучо чучо
 
Мнения: 1403
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:32 am
Местоположение: София

Мнениеот nikitzo » Вто Фев 07, 2006 12:03 pm

@тучо чучо - защо така??? Дай подробности (каква ти е спирачката напр), че и аз се бях засилил да си купувам такива.
Аватар
nikitzo
 
Мнения: 1602
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Мар 13, 2003 9:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот octane » Пон Мар 13, 2006 12:24 am

[color=beige][size=67]Kolkoto do razlikata mejdu metalkeramikata i keramikata na Hayes - pishe q s saita na hayes. Spored saita na hayes, Metalkeramikata kato cqlo spira po-dobre, no se izhabqwa po-burzo i na mokro spira po-slabo, otkolkoto na suho. Keramikata e po iznosoustoichiwa i ima postoqnen koeficient na triene i na suho i na mokro.

Az lichno si kupih (predi nqkolko dena) Keramichni nakladki, zashtoto sa po-ustoichiwi, a i hayes-ut mi originalno idwa s takiwa.[/size][/color]
Аватар
octane
 
Мнения: 110
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пет Дек 16, 2005 12:53 pm
Местоположение: София, България

Мнениеот octane » Пон Мар 13, 2006 12:26 am

[color=beige][size=67]Ne slushaite kakwo wi gowori admina.
Widowete nakladki sa 3:
Organichni
Keramichni
Metalkeramichni

Organichnite sa za bokluka - te se palqt nai-lesno
ot Metalkeramikata sum mnogo dowolen. Naistina skurcat ot wreme na wreme, no za smetka na towa spirat perfektno. Wida koito sum polzwal e Cu SO2, no suotnoshenieto mejdu Cu i SO2 ne go znam tochno
Keramichnite sushto sa dosta dobri, no otskoro karam s takiwa i za sega nqmam golqm opit s tqh.

Kolkoto do razlikata mejdu metalkeramikata i keramikata na Hayes - pishe q s saita na hayes. Spored saita na hayes, Metalkeramikata kato cqlo spira po-dobre, no se izhabqwa po-burzo i na mokro spira po-slabo, otkolkoto na suho. Keramikata e po iznosoustoichiwa i ima postoqnen koeficient na triene i na suho i na mokro.

Az lichno si kupih (predi nqkolko dena) Keramichni nakladki, zashtoto sa po-ustoichiwi, a i hayes-ut mi originalno idwa s takiwa.[/size][/color]
Аватар
octane
 
Мнения: 110
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Пет Дек 16, 2005 12:53 pm
Местоположение: София, България

Мнениеот Admin » Пон Мар 13, 2006 12:36 am

@octane
Аз навсякъде досега съм срещал видовете: resin , semi-metallic и sintered-metallic. Не казвам, че няма керамични елементи в смеските, но не съм виждал някой да ги нарича ceramic.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот kotka12 » Пон Мар 13, 2006 10:19 am

@Admin
много ясно, че си прав за видовете накладки за масова продажба
@all
По въпроса за Веломанските накладки за Хейс - според мен поведението им се различва доста от оригиналните полуметални на Хейс - особено на мокро са трагедия.
Имам чувство, че са по-скоро органични, отколкото полуметални.
Не се съмнявам, че tailor е излъгал за съдържанието им - просто явно се различават доста по състав от оригиналните.
На сухо спират доста добре, но на мокро, докато не подсуши диска просто не спират.
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот Jacket » Пон Мар 13, 2006 10:50 am

Интересно защо при Шимано същите тези накладки спират еднакво и на сухо и на мокро, а са от същия материал като тези за Hayes. С оригиналните далеч не е така... на сухо спират горе-долу еднакво, но на мокро са просто трагедия...
Това може само да радва притежателите на brm525, понеже си имаме добри накладки на доста добра цена :)
Аватар
Jacket
 
Мнения: 1409
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 06, 2003 8:44 pm

Мнениеот kotka12 » Пон Мар 13, 2006 3:54 pm

извинявай, обаче наистина не разбрах
оригиналните на Шимано не спират добре на мокро
или обратно????
според рекламата на Хейс семи-металик феродото им е разработка специално за Харлей Дейвидсън
и оригиналното наистина се държи много добре /на задната спирачка съм с такова/
:beer:
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот Jacket » Пон Мар 13, 2006 3:56 pm

Точно оригиналните шимански спираха много зле на мокро. Те доколкото знам са само органични (resin).
С тези неоригиналните спирането е почти еднакво и на сухо и на мокро.
Аватар
Jacket
 
Мнения: 1409
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 06, 2003 8:44 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 50 госта