Garmin ForeTrex 101 - ама това истински GPS ли е?

За теми, които не са свързани с планинското колоездене. Използвайте го за всичко извън любимия ни спорт (други хобита, развлечения, прояви, интереси, проблеми и т.н.), за които искате да споделите/побъбрите/поспорите с останалите членове на форума.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 700 / 700 / 5

Garmin ForeTrex 101 - ама това истински GPS ли е?

Мнениеот Tuono » Пет Ное 04, 2005 9:02 am

Кратък обзор на Garmin ForeTrex 101.
Пример за използване на хартиена туристическа карта и GPS.
Планиране на маршрути.
Вероятно този уред може да бъде полезен и за тези, които карат планински велосипеди.

http://ftp.domainbg.com/tuono/ForeTrex_101.htm

Като цяло сайта е посветен на GPS технологията за любители.

http://ftp.domainbg.com/tuono/
"...откъде идваш ... и накъде отиваш..."
=== http://ftp.domainbg.com/tuono/ ===
Аватар
Tuono
 
Мнения: 19
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Ное 04, 2005 8:59 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот 21 » Пет Ное 04, 2005 10:16 am

На България все още няма разработени добри карти,тоеест не са никак детайлни.
21
 
Мнения: 175
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Пет Май 13, 2005 7:21 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот halcor » Пет Ное 04, 2005 1:49 pm

10хикс, много интересен сайт, попадна ми в буукмаркс-а :)
Аватар
halcor
 
Мнения: 1241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 24, 2002 12:54 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот PtD » Пет Ное 04, 2005 5:23 pm

[quote="21"]

На България все още няма разработени добри карти,тоеест не са никак детайлни.
[/quote]


Верно ли бе? А случайно да си ходил на http://topomaps.info ?
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот 21 » Пет Ное 04, 2005 8:15 pm

Вече съм ходил,верно бе...:bigeyes:
21
 
Мнения: 175
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Пет Май 13, 2005 7:21 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот PtD » Съб Ное 05, 2005 12:05 am

[quote="21"]

Вече съм ходил,верно бе...:bigeyes:
[/quote]


И кое по-точно не им е детайлно? Че няма всяка пътечка в Лозен планина?

Има и грешки, но за толкова пари - толкоз.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот 21 » Съб Ное 05, 2005 9:19 am

Аз също съм пробвал gps,но в горите доста често губи обхват:xx(:
21
 
Мнения: 175
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Пет Май 13, 2005 7:21 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот PtD » Съб Ное 05, 2005 5:27 pm

[quote="21"]

Аз също съм пробвал gps,но в горите доста често губи обхват:xx(:
[/quote]


Мда, така е. Но мисля, че с подходяща външна антена ще се разреши този проблем :beer:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот Tuono » Пон Ное 07, 2005 11:55 am

Картите на Топомапс засега са най-добрите безплатни карти, по-добри дори от много платени продукти.
Продава се карта, за която сте чули вероятно. Прави я Събин http://offroad-bulgaria.com/ форума.
Не съм сигурен за точната цифра, но има хиляди километри черни пътища и пътеки в България, по които той е минал с заснел с мотор и ГПС.
Като казах, че има достатъчно добри карти имах предвид, че за калибриране на растерна карта няма нужда да се ходи на място и да се записват точки. От картата на Топомапс винаги могат да се извадят поне 5 елемента, които да използваме.

Ако тези от вас, които имат ГПС-и се включат с данни от вашите преходи картата на Топомапс ще стане още по-добра.
"...откъде идваш ... и накъде отиваш..."
=== http://ftp.domainbg.com/tuono/ ===
Аватар
Tuono
 
Мнения: 19
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Ное 04, 2005 8:59 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Пон Ное 07, 2005 2:37 pm

[quote]Ако тези от вас, които имат ГПС-и се включат с данни от вашите преходи картата на Топомапс ще стане още по-добра.[/quote]


Добрутро! :) Кво праим са - откриваме топлата вода или продаваме мъниста на туземното население? :)
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Tuono » Вто Ное 08, 2005 8:55 am

TOYAGA, опитай пак да напишеш това, което искаш да кажеш, че не те разбрах.
"...откъде идваш ... и накъде отиваш..."
=== http://ftp.domainbg.com/tuono/ ===
Аватар
Tuono
 
Мнения: 19
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Ное 04, 2005 8:59 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Вто Ное 08, 2005 9:26 am

Tuono, малоумен ли си?
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Вто Ное 08, 2005 1:28 pm

[quote="TOYAGA"]

Tuono, малоумен ли си?
[/quote]


май само се прави... :usclap:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Spawn » Вто Ное 08, 2005 5:54 pm

[quote="TOYAGA"]


Добрутро! :) Кво праим са - откриваме топлата вода или продаваме мъниста на туземното население? :)
[/quote]


[quote="TOYAGA"]


Tuono, малоумен ли си?
[/quote]


Еее, все ще се намери един който да се направи на умен. Толкова неможа да кажеш "Да, правим вече такива неща" а трябва да се изказваш в стил 14 годишен сополивко. Да виждам че си на 36 (според профила ти)ама май нещо съвсем си се объркал за възраста си.

Предлагам ти да погледниш правилата на форума които мисля не си ги чел.
[url]http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t=1182[/url]
Също ще си позволя да погледнеш направо точка [b]1[/b] с цел да те улесня тъй като виждам че имаш затруднения с четенето на по- дълги текстове.
Spawn
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Авг 11, 2003 2:44 pm

Мнениеот PtD » Вто Ное 08, 2005 6:00 pm

:nono: Не закачайте Tuono!

btw, картите, за чието подобрение говори той, са безплатни, така че не опираме до продаване на мъниста на ТуЗемното население ;)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот bikerider » Вто Ное 08, 2005 6:18 pm

[quote="PtD"]

:nono: Не закачайте Tuono!

btw, картите, за чието подобрение говори той, са безплатни, така че не опираме до продаване на мъниста на ТуЗемното население ;)
[/quote]


[quote="Tuono"]
[b]Продава[/b] се карта, за която сте чули вероятно. Прави я Събин http://offroad-bulgaria.com/ форума.
Не съм сигурен за точната цифра, но има хиляди километри черни пътища и пътеки в България, по които той е минал с заснел с мотор и ГПС.
[b]Като казах, че има достатъчно добри карти имах предвид, че за калибриране на растерна карта няма нужда да се ходи на място и да се записват точки. [u]От картата на Топомапс винаги могат да се извадят поне 5 елемента, които да използваме.[/u][/b]
[/quote]


Топомапс наистина са безплатни - като отворения код. Виж продуктите на база отворен код са друго нещо, нали :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Вто Ное 08, 2005 6:20 pm

@Spawn:
Не виждам какво общо имат правилата на форума с един личен въпрос.

За човек с такива претенции като твоите нещо силно си се объркал кое е обида и кое не е.

Бих си позволил да се посъветвам да обърнеш внимание на некои нюанси - нещо с общуването ли си зле или?

Edit: моля, горното да се счита за въпрос!
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Spawn » Вто Ное 08, 2005 7:42 pm

[quote="bikerider"]

@Spawn:
Не виждам какво общо имат правилата на форума с един личен въпрос.[/quote]


Мисля не е нужно някой да ти каже "Ах ти грозен, дебелогъз, лай#$@ простак" за да го приемеш за обида ?!?

[quote][i]За човек с такива претенции като твоите нещо силно си се объркал кое е обида и кое не е.[/quote]


Не са големи претенциите на човек който иска да се спазват правилата на форума. А аз уж съм от село ...

[quote][i]Бих си позволил да се посъветвам да обърнеш внимание на некои нюанси - нещо с общуването ли си зле или?[/quote]


Прочети пак какво си написал, после още веднъж и като го подредиш малко по- добре пак постни.
Явно имам проблеми с общуването с всеки който се изказва неподготвен по отношение на друг член на форума.

П.П.
Стана тотален офтопик.
Spawn
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Авг 11, 2003 2:44 pm

Мнениеот TOYAGA » Вто Ное 08, 2005 8:05 pm

@ bikerider

:D:beer::D

@ PtD

Не го закачам злонамерено. Просто се опитвам да не му казвам обидно директно, че тук не ядем доматите с колците и отлично знаем как, защо и защо така функционират сайтове от типа на Топомапс. Поради някаква причина той се прави на малоумен и предизвиква логичен въпрос в тази насока... Отговор няма, но за сметка на това на сцената излиза Spawn и мощно се изпуска в гащите си... Кво предлагаш да направя в тази ситуация? :dunno:

@ Spawn

Личен проблем с мен имаш ли? Ако нямаш - млъквай!
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Spawn » Вто Ное 08, 2005 8:27 pm

[quote="TOYAGA"]

... но за сметка на това на сцената излиза Spawn и мощно се изпуска в гащите си... Кво предлагаш да направя в тази ситуация? :dunno:
[/quote]


Мога да ти предложа няколко варианта за гащите, като те гледам вярвам че всичките ще ти се харесат ...

[quote]Личен проблем с мен имаш ли? Ако нямаш - млъквай!
[/quote]

Не ми казвай какво да правя. Някак си не си ти човека. Бягай чети правилата, това как ти харесва ?

Вместо да се правиш на умен* можеше да напишеш някаква градивна критика щом толкова те тормози въпроса за сайтове като Топомапс или нищо да не пишеш, аз пък може да не знам защо и как фукционират.


*умен - човек ядящт доматите заедно с тоягите/колците (както го казват у наше село)
Spawn
 
Мнения: 49
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Авг 11, 2003 2:44 pm

Мнениеот TOYAGA » Вто Ное 08, 2005 8:52 pm

... ignorance is strenght...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Вто Ное 08, 2005 9:06 pm

...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Admin » Вто Ное 08, 2005 10:11 pm

Хора, престанете, моля ви! Трябва ли да изтиря половината тема, при положение че можеше просто да стане полезна дискусия?

А GPS технологиите досега не са били обсъждани подробно тук, така че наистина може да има цял куп хора, за които информацията на Tuono или някой друг да е полезна. Пак прочетох цялата тема и на нито едно място не видях той да се е правил на малоумен - единствено е обяснил 2-3 неща за хора, на които не са им ясни. Ако това е малоумие...
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот TOYAGA » Вто Ное 08, 2005 10:51 pm

[quote]GPS технологиите досега не са били обсъждани подробно тук, така че наистина може да има цял куп хора, за които информацията на Tuono или някой друг да е полезна. Пак прочетох цялата тема и на нито едно място не видях той да се е правил на малоумен - единствено е обяснил 2-3 неща за хора, на които не са им ясни. Ако това е малоумие...[/quote]


Хм, явно отново неразбралите са повече от разбралите...

Любо, как би ти прозвучал някой, който има очи да се изтъпани и да изпраска сериозен пост със следното съдържание - [b][i]"Ако тези от вас, които имат заден дерайльор и използват командите вдясно на кормилото за неговото управление, ще получат значително облекчение при изкачване на баир и ще постигнат значително по-висока скорост при спускане по наклон."[/i][/b]? Точно така звучи постът на Tuono дори за човек, повърхностно запознат с аматьорските GPS-прибори и методите за работа с тях. Затова го и попитах дали тепърва открива топлата вода или просто се изживява като цивилизован сред аборигени... Той продължи да оригиналничи, правейки се на ударен и в крайна сметка получи един напълно резонен въпрос...

Всичко е безкрайно просто и логично. Не ми е съвсем ясна само изявата на лицето с пълните гащи, но искерно се надявам страданието му да се поддава на лечение...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот PtD » Вто Ное 08, 2005 11:15 pm

@TOYAGA

Що бе, аз смятам че съм поне повърхностно запознат, обаче намерих много полезни неща на страницата на Tuono. Да не говорим колко дори и повърхностно незапознати има - нека приемем, че темата ще разшири кръгозора на знанието им.

@all
Има ли информация кои хартиени карти на България (както цяла, така и планини и т.н.) са пригодени за ползване с GPS? Засега знам за Рила/Боровец.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот TOYAGA » Вто Ное 08, 2005 11:51 pm

@ PtD

Всеки има право на мнение. Моето мнение за портативните GPS-прибори (след първоначалната ми еуфория, довела до покупка на една вече остаряла от днешна гледна точка Vista, събираща прах) е доста скептично - особено в комбинация с "безплатни обществени" инициативи на почина "дайте да дадем", без които никак неевтиният прибор е (каква изненада!) леко безполезен. Така че месии като Tuono са ми четен вестник...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот PtD » Сря Ное 09, 2005 2:50 am

[quote="TOYAGA"]

Моето мнение за портативните GPS-прибори (след първоначалната ми еуфория, довела до покупка на една вече остаряла от днешна гледна точка Vista, събираща прах) е доста скептично - особено в комбинация с "безплатни обществени" инициативи на почина "дайте да дадем", без които никак неевтиният прибор е (каква изненада!) леко безполезен.
[/quote]


Интересно, защото topomaps засега ми вършат чудесна работа, а може би за определени райони са по-добри от комерсиалните еквиваленти (което често се случва с продукти правени от ентусиасти и влезли в достатъчно широка употреба, за да има непрекъсната обратна връзка). Разбира се, не са идеални, но са доста сносни!

[quote]
Така че месии като Tuono са ми четен вестник...
[/quote]


Tuono е типичен ентусиаст (особено имайки предвид, че от страницата му може да се предположи, че е професионален *потребител* на GPS-устройства), точно както и аз съм ентусиаст в друга област. Едва ли идва тука да зариби mtb обществото да си купи определен GPS или картографски продукт - просто споделя информацията и знанията, които има, с надеждата, че могат да бъдат полезни и на някой друг. В случая бяха полезни на мен (и сигурно не само).

@TOYAGA & bikerider
Предлагам ако имате мнение за "безплатно произведено от ентусиасти vs платено произведено от служители" да отворите друга тема, защото е off-topic за тази ;)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот velco » Сря Ное 09, 2005 9:11 am

[quote="PtD"]
@TOYAGA & bikerider
Предлагам ако имате мнение за "безплатно произведено от ентусиасти vs платено произведено от служители" да отворите друга тема, защото е off-topic за тази ;)
[/quote]

:wavey:
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Сря Ное 09, 2005 9:31 am

@ PtD & all

[quote]Интересно, защото topomaps засега ми вършат чудесна работа, а може би за определени райони са по-добри от комерсиалните еквиваленти (което често се случва с продукти правени от ентусиасти и влезли в достатъчно широка употреба, за да има непрекъсната обратна връзка). Разбира се, не са идеални, но са доста сносни![/quote]


Да, тези сайтове вършат минимум сносна работа - това е тяхното предназначение. Това е естествено и не съм го отричал, защото ако не я вършеха, нямаше да съществуват, респ. щяха да бъдат закрити. И да, аз лично съм въвеждал данни (не в topomaps, но в два други сайта), с което съм обогатявал/допълвал/прецизирал базата данни.

Само че PtD, знаеш ли какво се случи в един сюблимен момент? Случи се това (очевидно след попълването на базата данни до определено, желано ниво на прецизност), че изведнъж свободните за даряване и черпене на информация сайтове (първо единият, а после и другият) започнаха да предлагат ПЛАТЕНИ маршрути, генерирани на базата на дарените точки, оставайки отворени за нови дарения, които да направят по-прецизни (респ. по-скъпи) генерираните маршрути. ДАЛАВЕРКА! А аз и другите като мен регистрирани до този сюблимен момент в тези сайтове наливачи на инфо найш ли кво получихме? Правото на 12 БЕЗПЛАТНИ маршрута годишно - при това не от тези с най-висока точност и разни прикачени към тях екстри (адреси и др. подобни, за които се цица реклама)... Не съм ползвал нито един от тях. Ей така, от принципни съображения.

И друго, не по-малко важно. Нивото на широкодостъпната портативна GPS-техника в момента е такова, че продажбите й няма да вървят, ако ги няма "свободните сайтове" с данни. Един общодостъпен масив с информация, предоставена за свободно ползване на всички притежатели на GPS-техника може да изглежда като "win-win" схема, но на практика ситуацията е [size=167][b]WIN[/b][/size] за производителя на техниката, [b]WIN[/b] за собственика на сайта (който както вече споменах не е Майка Тереза) и [size=67][b]WIN[/b][/size] за мунчо-потребителя...

Така стоят нещата от моя гледна точка. Мисля, че тази гледна точка разкрива друга страна на въпроса и поради това е също толкова полезна, колкото елейните слова на Tuono.

Що се отнася за ролята на странстващи месии-пропагандатори като него в цялата тази история, всеки има право да си преценява сам - може да е просто ентусиаст, но може и да не е. Попитах го какъв е, той се направи на разсеян... Правете си изводите.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот SPA » Сря Ное 09, 2005 10:28 am

[quote="TOYAGA"]

Да, тези сайтове вършат минимум сносна работа - това е тяхното предназначение... Правете си изводите.

[/quote]

Още една много полезна информация. Ама защо не го написа така още в началото и да ги нямаше тези алабаланицатурскапаница. :idea:
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Следваща

Назад към Други

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 103 госта