Как да се предпазим от кражба на велосипед

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот X_NRG » Пет Окт 26, 2012 10:59 am

Ако имате свободни 25 минути изгледайте: http://www.pinkbike.com/news/Gone-in-60 ... -2012.html
Warning! I listen to metal!
This is my bike. There are many like it, but this one is mine. My bike is my best friend. It is my life. I must master it as I master my life...
Какво продавам.
Аватар
X_NRG
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 6:43 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот barcode_hc » Съб Окт 27, 2012 11:09 am

Интересно какво ще кажат сега привържениците на Криптонит-а и "сигурността от 10-15 минути"? :eyebrow: Или пък може би такива клещи никой няма в България? :thumb:

Също интересно е какво става и по улиците в Англия, явно не "само в България го има еди-какво-си".
Аватар
barcode_hc
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1202
Регистриран на: Нед Апр 25, 2010 1:18 pm
Местоположение: София

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот PtD » Съб Окт 27, 2012 11:46 am

barcode_hc написа:Също интересно е какво става и по улиците в Англия, явно не "само в България го има еди-какво-си".

E, то това си е типично българска черта - да се самоунижаваме и да величаем чуждоземното. Иначе както тука си имаме една паразитна прослойка, така и в Англия си имат. Разликата е, че у нас, при добро желание, много бързо може да се въведе ред, защото сме малка държавица и всичко си се знае. Засега доброто желание липсва.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот Stefan_trekkie » Съб Окт 27, 2012 11:55 am

Интересно видео..

Това, което се опитаха да направят тук журналистите го прави там полицията. Залагат и капани. Споменаха, че единия е отнесъл 6 месеца затвор за опита за кражба на велосипед, а тук мафията си има полиция.
Помните ли наскоро журналистите, с гпс-а, полицията направо им казаха, че не им се занимава с това - не им дреме.
Аватар
Stefan_trekkie
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1257
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 7:16 pm
Местоположение: София

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот stilo » Съб Окт 27, 2012 6:08 pm

stilo написа:Приятели, след разговор с разследващия по случая (г-н Стоев) с откраднатите колела уговорих
ОГЛЕД НА КОЛЕЛАТА ЗА ОНЕЗИ КОИТО НЕ РАЗПОЛАГАТ С НОМЕР НА РАМАТА НА ОТКРАДНАТИТЕ ИМ КОЛЕЛА.
ОГЛЕДЪТ ЩЕ СЕ ПРОВЕДЕ В ПОНЕДЕЛНИК - 29 ОКТОМВРИ В 11 ЧАСА.
ВСИЧКИ ЖЕЛАЕЩИ ЗАИНТЕРЕСУВАНИ ДА ДОЙДАТ В ПОСОЧЕНИЯ ЧАС ПРЕД 3-ТО РАЙОННО УПРАВЛЕНИЕ В СТОЛИЦАТА.


Моля разпространете информацията на максимално много хора, за да може да участват в огледа. Просто нямам възможност и не знам къде другаде да пусна инфото. :dontknow:
Моля за съдействие от ваша страна.
Аватар
stilo
 
Мнения: 545
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 8:40 am
Местоположение: on the road

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот hyankov » Съб Окт 27, 2012 7:31 pm

Аз не разбирам напълно защо само тези които не си знаят серийния номер могат да си го потърсят на място, а тези които го знаят и имат документи с които могат да докажат веднага - трябва да чакат през местното РПУ евентуално някога да стане...
Откраднаха ми велосипеда:
Sprint Apolon 2011, бяло/зелено/черно, черни платформени педали, помпа на рамката. Награда ако някой го намери.
Аватар
hyankov
 
Мнения: 78
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Мар 20, 2012 7:51 pm

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот stilo » Нед Окт 28, 2012 3:11 pm

Ами предполагам че по номер много по-бързо ще се направи справката и случая ще бъде заведен по съответен ред...знам ли.
Все пак нищо не пречи и да си знаеш номера пак да дойдеш на огледа. Дано видиш "жребеца" си.
Аватар
stilo
 
Мнения: 545
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 8:40 am
Местоположение: on the road

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот blizzard » Пон Окт 29, 2012 1:51 pm

От това видео се потвърждава една идея, спомената по-назад в темата:
Най-сигурното заключване е качествен D-Lock, закачен на достатъчно високо място, така че да не може да се ползва земята за опора с резачки с дълго рамо.
Аватар
blizzard
 
Мнения: 385
Рейтинг: 1835
Регистриран на: Чет Фев 23, 2006 12:42 pm

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот MacLeod » Пон Окт 29, 2012 3:02 pm

blizzard написа:От това видео се потвърждава една идея, спомената по-назад в темата:
Най-сигурното заключване е качествен D-Lock, закачен на достатъчно високо място, така че да не може да се ползва земята за опора с резачки с дълго рамо.


Да, но трябва да намериш начин да си предпазиш и частите или поне колелетата, че да не останеш само със закопчаната рамка.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот pe60t0 » Пон Окт 29, 2012 5:20 pm

Каквато и ултимативна заключалка да се използва и колкото и гениално да се сложи, пак се реже за броени минути. По-сигурен метод за предпазване от кражба от това да не се оставя без надзор велосипеда, няма :/ .
Make the sport fun not the fun a sport...
Аватар
pe60t0
 
Мнения: 1503
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Сря Май 25, 2005 8:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот MacLeod » Пон Окт 29, 2012 7:42 pm

pe60t0 написа:Каквато и ултимативна заключалка да се използва и колкото и гениално да се сложи, пак се реже за броени минути. По-сигурен метод за предпазване от кражба от това да не се оставя без надзор велосипеда, няма :/ .

Проблемът е, че искам да мога да си го оставям без надзор. На мен това ми е превоза в града. Няма как винаги да ми е пред очите. Пък и да ти е пред очите пак нямаш сто процентова гаранция. Идва някой, забива ти една здрава тупалка без да очакваш и си заминава с колелото. Всъщност и вкъщи за парното да го заключиш пак не е сигурно, че няма да изчезне. По пътя на тази логика стигаме до извода че методът, който работи безотказно срещу кражба на велосипед е просто да не си купуваш велосипед. :)
Затова съм решил да си карам, да си заключвам пък ако има нещо да става, то ще стане. Аз ще се погрижа да взема максимални мерки за сигурност, но все пак ако ме думнат някъде животът продължава.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот hyankov » Пон Окт 29, 2012 11:31 pm

Някой ходи ли, какво е положението? :)
Откраднаха ми велосипеда:
Sprint Apolon 2011, бяло/зелено/черно, черни платформени педали, помпа на рамката. Награда ако някой го намери.
Аватар
hyankov
 
Мнения: 78
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Мар 20, 2012 7:51 pm

Re: Как да се предпазим от каражба на велосипед

Мнениеот pe60t0 » Вто Окт 30, 2012 12:22 am

Затова за из града си взимаш някакъв евтин и работещ велосипед и си го караш него, вероятността някой да го гепи е малка, а и дори да се случи, няма да се ядосваш много. Или го оставяш при приятел или на друго сигурно място близо до крайната дестинация. Иначе си прав, ако нещо е тръгнало да става, ще стане, въпреки това обаче, може да намалим вероятността :agree:
Make the sport fun not the fun a sport...
Аватар
pe60t0
 
Мнения: 1503
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Сря Май 25, 2005 8:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот stilo » Вто Окт 30, 2012 8:59 am

Положението е - ТЕСЛА.
След като се събрахме достатъчно количество пострадали, почакахме порядъчно да се появи някой да пита за какво сме се събрали. Свързването с Г-н Васли Стоев по телефона бе невъзможно, та прибягнахме до намирането на друг разследващ. Едни срещу номерата на рамите можаха да видят списъка с откраднатите колела, но останалите - НИЩО.
После излезе един висш...вероятно бе Стоев и обясни че всички колела били снимани и снимките били разпратени по районните и онези които искат да ги видят - да ходят в съответното районно където е заведена кражбата и да поискат да видят снимките на намерените колела. Та дано видят своето.
Само ще спомена че измежду 80-те колела, което са намерени НИКОЙ досега не е познал своето!
Все пак таиме надежда.
Аватар
stilo
 
Мнения: 545
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 8:40 am
Местоположение: on the road

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот mitkostankov » Вто Окт 30, 2012 11:56 am

Има ли изобщо намерен откраднат велосипед и върнат на собственика му? На никой не му се занимава в полицията, все пак да не забравяме къде живеем.
mitkostankov
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1175
Регистриран на: Пон Окт 29, 2012 2:54 pm

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот Hell_Man » Вто Окт 30, 2012 12:07 pm

mitkostankov написа:Има ли изобщо намерен откраднат велосипед и върнат на собственика му? На никой не му се занимава в полицията, все пак да не забравяме къде живеем.

"На никой не му се занимава...", "... да не забравяме къде живеем."
Моят велосипед беше откраднат и ми беше върнат. Вярно, че аз го забелязах, но полицията ми оказа пълно съдействие - обикаляхме район с патрулка, после го задържахме и ми го върнаха по каналния ред. И мога да ти кажа, че за 3-те години, в които го нямаше, имаше 50 листа папка по делото, в които листи имаше един куп информация по кражбата. И мога да кажа само положителни неща за всички, участвали в разследването!
Проблемът не е в ченгетата, а в цялостното безхаберие и липса на контрол - ако в заложната къща, където е бил продаден, е бил поискан паспорта с номера на рамата - нямаше да се случват тия неща, но кому е изгодно и какво ще се изкяри?!
Има един куп случаи на тъпотии от полицаи, но ми омръзна от мрънкачи, на които все целият свят им е виновен! Вземи малко се сблъскай с проблеми на чужда почва и пак говори, как не трябвало да се забравя къде живеем.
П.П. Те тези байкове в районното от нищото са се материализирали, а?!
did написа:А аз да питам, щото си омазах каплата с пръжки, трябва ли освен да си полирам калодките и да си шкуртаковам шината?

uCkPeH написа:Пръжки не беше ли джумерки ? Меглио-то и тях ще махне :agree:

Hell_Man
 
Мнения: 285
Рейтинг: 1563
Регистриран на: Пет Апр 13, 2012 11:56 am

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот krach » Вто Окт 30, 2012 1:07 pm

Птичка пролет не прави...Полицията че безхаберства за кражба на велосипеди е ПОВЕЧЕ от факт...ако има изключение то трябва да бъде поощрявано. Но това не променя факта, че полицията не си върши работата, а това поради каква причина не го прави не е мой проблем. МОй проблем е че аз и всички останал;и им пълним гушите те да седят и да дремят в патрулките.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот bfm » Вто Окт 30, 2012 5:26 pm

Аз не мога да разбера, ако не си знаето номера на рамата и съответно нямате документи за собственост, как ще докажете, че еди-кой-си велосипед е ваш? Че то така всеки може да отиде и да се хареса колело... Не знам кой е Стоев и какво е казал, но полицията няма правно основание да Ви "върне" велосипедите, за които не е установена собствеността.
"...while the strong do what they can and the weak suffer what they must..."
Аватар
bfm
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1175
Регистриран на: Сря Юни 27, 2012 11:44 am

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот stilo » Вто Окт 30, 2012 5:35 pm

Ако си заявил кражбата, посочил си модела, цвета и няколко отличителни белега споменати от теб ще са достатъчни да се установи че колелото е твое. А и снимка ако имаш с него може 100% да се докаже че това е твоето колело. Например - купил си колелото втора употреба, съответно не си записал номера и предния собственик, но си го ползвал достатъчно дълго за да му знаеш и кътните зъби, къде е драснато, къде е изкривено или подменена част с нова, показваш снимката на която си ти до колелото и може да бъдеш сигурен че ще признаят колелото за твоето.
Аватар
stilo
 
Мнения: 545
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 8:40 am
Местоположение: on the road

Re: Откраднати велосипеди!

Мнениеот hyankov » Вто Окт 30, 2012 6:00 pm

Само искам да спомена че когато писах жалбата изрично ги питах "да опиша ли отличителните черти", на което отговора беше твърдо НЕ, да не вземат да се презорят нещо...
Откраднаха ми велосипеда:
Sprint Apolon 2011, бяло/зелено/черно, черни платформени педали, помпа на рамката. Награда ако някой го намери.
Аватар
hyankov
 
Мнения: 78
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Вто Мар 20, 2012 7:51 pm

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот halcor » Вто Окт 30, 2012 7:51 pm

Навсякъде крадат колелета копелетата. В събота ми откраднаха заключеното колело от оживена, централна улица в Сан Франциско докато съм вечерял на 15 метра сигурно

:(!: :boxing: :dark: :qright:

Добре поне, че беше едно градско, а не бижуто, което съм се засилил да си взема и донеса до България. И тук масово крадат колелета, щото ги има много и рискът е много малък, в сравнение с кражба на кола. Да видим дали ще успея да се престоря успешно на балък-чужденец, че дочух за магазин за крадени колелета тук и имам документ за колелото...

Живот и здраве скоро да се похваля в темата за похвалвания, повече *никакво* оставяне на колело без надзор - сваляне на гумите (може би само предната), пъхане в чантата за байк и с мен. Иначе не биха го допуснали в сграда, ама така става.
Аватар
halcor
 
Мнения: 1241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 24, 2002 12:54 pm
Местоположение: Sofia

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот ArMaGeDoN » Пет Ное 02, 2012 5:15 pm

ами в Германия велосипед без документи се конфискува от полицията.полицията проверява често велосипедистите за светлини,спирачки,кълници,документи.мисля че и велосипедистите в българия трябва да се контролират и проверяват.знам че тия неща звучат смешно на българина но...които се смее последен... :beer:
ArMaGeDoN
 
Мнения: 19
Рейтинг: 980
Регистриран на: Чет Окт 11, 2012 3:35 pm

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот krach » Пет Ное 02, 2012 6:50 pm

ArMaGeDoN написа:ами в Германия велосипед без документи се конфискува от полицията.полицията проверява често велосипедистите за светлини,спирачки,кълници,документи.мисля че и велосипедистите в българия трябва да се контролират и проверяват.знам че тия неща звучат смешно на българина но...които се смее последен... :beer:

То контрола хубава работа, само че не си представям някой 3то класник как му се налага глоба щото няма звънче.
Проблема с краденето се появява, понеже всеки знае че не 100 ами 10 000 % му се разминава.
До сега няма 1 който да си излежи ако ще и 2 месеца в затвор за това. :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: Те за особено жестоко убийство получават административно наказание 500 лева, ако е рецидив 700...а пък за колело ще се напънат.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот ArMaGeDoN » Съб Ное 03, 2012 1:00 am

в Германия е честа гледка деца на 5 годишна възраст екеипирани на велосипедите като рицари-каска-и на колелото всичко необходимо-звънец,фарове,кълници.ако велосипеда не е изправен глобяват родителите.закона е закон не само за да се спазва а и за да се налага.мен колеги в Германия са ми правили забележка че нямам звънче...просто в българия трябва да се проверяват талоните на велосипедите както е навсякъде по света и което колело няма талон за собственност се конфискува.то тва правило може би само в българия и в Тамбкуту го няма прuето,но сам сигурен че в Тамбукту ще го въведат преди българия
ArMaGeDoN
 
Мнения: 19
Рейтинг: 980
Регистриран на: Чет Окт 11, 2012 3:35 pm

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот ivondera » Съб Ное 03, 2012 2:13 am

Значи на мен като ми откраднаха второто колело хванах крадлата и ........ осъдиха я на 8 месеца условно и да ми плати велосипеда. Нито го плати нито колелото се намери. Няма да се изненадам ако тази пак я хванат да краде.
Скайп ivondera Тел: 0885604642 или 0878914642
ivondera
 
Мнения: 332
Рейтинг: 1285
Регистриран на: Вто Май 26, 2009 1:18 pm
Местоположение: София кв. Редута

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот xtrend32 » Пон Ное 05, 2012 1:19 am

Никога не си оставям колелото без надзор... бях в Монтата... и нямаше никой с мен който да ми пази колелото отвън докато съм в магазина и си бях вкарал предната гума в магазина :D :D продавачката бучеше ама като знам колко съм си стискал г*за за да го сглобя...
никога не съм си заключвал колелетата поради простата причина че не го оставям никъде ...ако трябва да ходите до магазина а е на 200 метра по добре пеша...или пък да свършите няква работа която ще ви отнеме повече време... автобуса или пеша... в противен случай рискувате да останете без колело :crap:
Животът е кратък, карай бързо! ;)
zoom>sr suntor>manitou>marzocchi
cross montana 2 >drag the bomb >ram freeride >iron horse
xtrend32
 
Мнения: 125
Рейтинг: 1098
Регистриран на: Сря Дек 08, 2010 10:14 pm
Местоположение: Русе

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот neilor » Пон Ное 05, 2012 1:08 pm

...ако трябва да ходите до магазина а е на 200 метра по добре пеша...или пък да свършите няква работа която ще ви отнеме повече време... автобуса или пеша...

Аз велосипеда съм си го взел за да го ползвам, а не той мен да ползва. До магазина на ъгъла не, но когато трябва да отида до някъде, отивам с колелото, заключвам го и очаквам да го намеря като изляза. Съответно се съобразявам как и къде го заключвам и разбира се колко време. Ако се очаква да стоя повече без да е пред очите ми, вземам стария си велосипед.
Аватар
neilor
 
Мнения: 141
Рейтинг: 1495
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 10:26 pm

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот pe60t0 » Вто Ное 06, 2012 4:35 pm

neilor написа:
...ако трябва да ходите до магазина а е на 200 метра по добре пеша...или пък да свършите няква работа която ще ви отнеме повече време... автобуса или пеша...

Аз велосипеда съм си го взел за да го ползвам, а не той мен да ползва. До магазина на ъгъла не, но когато трябва да отида до някъде, отивам с колелото, заключвам го и очаквам да го намеря като изляза. Съответно се съобразявам как и къде го заключвам и разбира се колко време. Ако се очаква да стоя повече без да е пред очите ми, вземам стария си велосипед.


Бе и аз и всички искаме да сме с тази нагласа, да ползвам велосипеда, но условията бидейки такива, нещата не стоят точно така. Точно заради логика като твойта изчезват колела. А може и да си късметлия, за което евала :beer:
Make the sport fun not the fun a sport...
Аватар
pe60t0
 
Мнения: 1503
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Сря Май 25, 2005 8:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот krach » Вто Ное 06, 2012 5:20 pm

pe60t0 написа:
neilor написа:
...ако трябва да ходите до магазина а е на 200 метра по добре пеша...или пък да свършите няква работа която ще ви отнеме повече време... автобуса или пеша...

Аз велосипеда съм си го взел за да го ползвам, а не той мен да ползва. До магазина на ъгъла не, но когато трябва да отида до някъде, отивам с колелото, заключвам го и очаквам да го намеря като изляза. Съответно се съобразявам как и къде го заключвам и разбира се колко време. Ако се очаква да стоя повече без да е пред очите ми, вземам стария си велосипед.


Бе и аз и всички искаме да сме с тази нагласа, да ползвам велосипеда, но условията бидейки такива, нещата не стоят точно така. Точно заради логика като твойта изчезват колела. А може и да си късметлия, за което евала :beer:


Не е заради неговата логика. Неговата логика е нормална.
НЕНОРМАЛНА логика е да видиш някой да реже верига и да му помагаш....ама било негово и забравил ключа...ОК....значи няма да има проблем доказването му на полицията която би следвало да дойде, когато някой от нас (овце) я извика.
Ама купил го 2рака....ами от първата която си го купил има документ или поне би следвало да има. Документа трябва да следва колелото ако ще и 50 пъти да се препродаде.
Разбира се има и вариант на части да се шитне през форуми. Но от репортажа дето бяха правили до колкото видях си го купиха-откраднаха-продадоха-и отново купиха без да му сменят нищо. Една голяма част минават по този път.
Когато се промени ОВЧИЯ ни манталитет може и да намалят кражбите.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Как да се предпазим от кражба на велосипед

Мнениеот Insight » Вто Ное 06, 2012 5:25 pm

krach написа:......Но от репортажа дето бяха правили до колкото видях си го купиха-откраднаха-продадоха-и отново купиха без да му сменят нищо. Една голяма част минават по този път.
Когато се промени ОВЧИЯ ни манталитет може и да намалят кражбите.


За английския или за българския репортаж говориш, че да знам сред кои "овци" се буташ?
To call each thing
by its right name..
Аватар
Insight
 
Мнения: 526
Рейтинг: 1737
Регистриран на: Нед Ное 01, 2009 7:19 pm
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 146 госта