Как се разглобява това...

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Мнениеот gladstone » Съб Фев 11, 2006 2:55 am

Love is in the air...
gladstone
 
Мнения: 831
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Юли 07, 2004 11:08 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот El Camino » Съб Фев 11, 2006 3:05 am

За singlespeed без закупуване на специализирани компоненти бих предложил следния (донякъде съвпадащ с мнението на GOA) подход:

1. сваляш дерейлора;
2. разглобяваш долното му рамо (махаш колелцата и вътрешната плоча);
3. подрязваш външната плоча близко до отвора за оста на горното колелце;
4. изнамираш си две дискчета неръждавейка с дебелина около 1-2мм и външен диаметър около 45-50мм и им разпробиваш центровете с 5мм свредло;
5. изнамираш подходящ 12.9М5 болт;
6. прекарваш болта през остатъка от долното рамо на дерейльора, едното от гореспоменатите дискчета, по-запазеното от двете колелца, второто дискче (в този ред), нанизваш му зегершайба от ония с много зъбите, и накрая стягаш всичко това с М5 гайка с пластмасова фрикционна шайба;
7. избираш си на коя предавка искаш да караш;
8. наместваш дерейльора под тази предавка и го блокираш там с ограничителните винтчета;
9. решаваш си колко дълга верига ще караш и я скъсяваш до съответната дължина;
10. сваляш командите, жилата и броните, закачаш веригата, и се изнасяш да караш.

Още въпроси?
Semper Fi, mothafucker!
El Camino
 
Мнения: 77
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Фев 09, 2006 7:58 am

Мнениеот GECKO » Съб Фев 11, 2006 3:18 am

Ми то за проблема с вертикалните уши са измислени какви ли не устройства познати с жаргона "single-speed обтегачи" (маркови и самоделки) като знам човека започнал темата, самоделката МУ може да излезе по-готина от марковите :beer:

Според мен правилният отговор на всички въпроси тук се крие в едно уредче с името Formula DC52(N)

Шиърс!

@afterburner - каун т'ва за тебе ще е просто прекрасно :beer: (че даже можете да си делнете комплект ролки за водач с bluskanie и да си направите 2 оптегача :eek3:)
Аватар
GECKO
 
Мнения: 2688
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 03, 2005 1:22 am
Местоположение: GCB

Мнениеот marshall__ » Съб Фев 11, 2006 4:13 am

[quote="El Camino"]

8. наместваш дерейльора под тази предавка и го блокираш там с [b]ограничителните винтчета[/b]..
[/quote]

Едит:.. които не са много надеждни и след време ще имаш проблеми;
..
AVATAR bowdown!!!
Аватар
marshall__
 
Мнения: 2346
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 4:52 pm
Местоположение: VA, USA

Мнениеот PtD » Съб Фев 11, 2006 4:28 am

Мммм, не съм съгласен, че фиксирането с болтчета или преработването на стандартен обтегач ще свърши работа, като се има предвид, че обикновено се минава към single speed именно за да го няма тоя обтегач, който е сложен и крехък механизъм.

Ето 2 решения:
1) Single-speed обтегач, който е със силно опростена конструкция, движи се само в една равнина и е сравнително здрав.

2) Специална главина, например White Industries Eric's Eccentric, която позволява реглаж на обтягането на веригата.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот mih » Съб Фев 11, 2006 4:33 am

[quote="El Camino"]

...
Още въпроси?
[/quote]

дерейлора, това е [i]твоят [/i]начин ;)
вижда се, че има различни идеи как да се направи singlespeed
щом имаш какво да кажеш по дадена тема - направи го цизилизовано :P

и не се дразни толкова, пречи на здравето :spin:
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот marshall__ » Съб Фев 11, 2006 4:37 am

Добре, аз не виждам за какво са всички тея сложнотии. Колко му е да се изработи (ако не закупи) един single-speed обтегач:

1:
[img]http://www.dabombbike.com/img/product/other/ss-chain-tensioner-rl-1.jpg[/img]
2:
[img]http://www.dabombbike.com/img/product/other/ss-chain-tensioner-rl-2.jpg[/img]
А после да се погледне за някакъв подобен преходник (който също ми се дижда елементария):
[img]http://www.dabombbike.com/img/product/other/head-spin-9-1-zoom.jpg[/img]
Като при желания може да мине и без оПтягане на веригата..
:erm:
AVATAR bowdown!!!
Аватар
marshall__
 
Мнения: 2346
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 4:52 pm
Местоположение: VA, USA

Мнениеот El Camino » Съб Фев 11, 2006 5:04 am

PtD, Marshall & Gecko, защо пропускате "без закупуване на специализирани компоненти" частта от поста ми - много ясно че фискирането на стандартен дерейльор не е най-доброто решение, но все пак е решение. А тия дистанционни втулки от последната картинка не само че ще таковат таковата на всеки фрезист, ами съвсем не решават проблема посочен от PtD.

Mih, а какво стана с твоята идея за решаване на "singlespeed проблемата", нещо се загуби някъде май?
Semper Fi, mothafucker!
El Camino
 
Мнения: 77
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Фев 09, 2006 7:58 am

Мнениеот PtD » Съб Фев 11, 2006 11:45 am

[quote="El Camino"]

- много ясно че фискирането на стандартен дерейльор не е най-доброто решение, но все пак е решение.
[/quote]


Решение е, доколкото караш само на 1 венец. Не е решение на проблема, заради който обикновено човек минава на SS.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот marshall__ » Съб Фев 11, 2006 2:54 pm

[quote="El Camino"]

А тия дистанционни втулки от последната картинка не само че ще таковат таковата на всеки фрезист, ами съвсем не решават проблема посочен от PtD.
[/quote]

И така реши, защото:
[*]Карал си с такива за [b]n[/b] време и си ги пре*бал за отрицателно такова?
[*]Така ти излгежда?
Вярно, можеше да се направи така, че външната втулка да се подпъхва под вътрешната (със зъбчатката), заключвайки се пак посредством някакви шлици. Но навярно от ДаБомб са го сметнали за ненужно и навярно само със стягането на гайката няма проблеми.. ?
AVATAR bowdown!!!
Аватар
marshall__
 
Мнения: 2346
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 4:52 pm
Местоположение: VA, USA

Мнениеот afterburner » Съб Фев 11, 2006 3:12 pm

Aма всичко просто правите сложно значи!

Г-н El Camino, не знам в какви среди се движите (карате), но аз веднага мога да Ви запозная с един куп хора, които практикуват спорта без никакви допълнителни екстри. Те си ползват венеца, който пасне и забравят за всякакви стърчащи екстри, които не само, че струват повече от обикновен обтегач, ами и ГИ ИМА и се пречкат. Най-добрият вариант е специализирана главина или хоризонтални уши, но уви, не всеки може да си позволи това и поради тази причина доста хора опростяват всичко на максимум.

П.С. Още един лесен и удобен вариант може да бъдат веригите с полу звена, те позволят доста по-прецизно напасване на веригата.. отново без ползването на обтегачи... и не струват майка си и баща си.

Аз лично тези дни също ще минавам на SS и имам намерението да си изфабрикувам сам SS обтегач, но доста по-скрит и труден за удар от тези пуснати по-горе.
Аватар
afterburner
 
Мнения: 733
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 11, 2003 8:59 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот El Camino » Съб Фев 11, 2006 5:51 pm

Аfterburner, със вас не съм се заяждал, моля не ми се нахвърляйте така - заядох се с Mih, тъй като той както обикновено изказа експертно мнение, без явно обаче преди това да помисли поне малко. Доколкото съм запознат със singlespeed ситуацията ако желаете конкретна някоя предавка номера с "който венец пасне най-добре" няма да мине и пак ще ви се наложи да ползвате или обтегач някакъв, или споменатата от вас верига с полузвена. Кое ще си изберете си е лично ваша работа, аз само посочих че коментарите ви относно поста на GОА се базират на неправилни заключения. Успех в изработването на обтегача все пак, виждал съм велосипеда ви и знам на какво сте способен, така че не вярвам нещо толкова просто да ви се опре.

Marshall, вие изобщо прочетохте ли поста на PtD? Защото той съвсем съвсем ясно си е написал как точно се е получило износването на шлиците му - обърнете внимание на предложеното от него разрешение и го сравнете с втулките на DaBomb, вярвам веднага ще разберете на какво базирах твърдението си.
Semper Fi, mothafucker!
El Camino
 
Мнения: 77
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Фев 09, 2006 7:58 am

Мнениеот mih » Съб Фев 11, 2006 7:11 pm

@El Camino,
един като дава предложение - може, mih като даде същото - не може, а?:lol:
хахах, значи нещо лично имаме май, а?
:finger:

"моля не ми се нахвърляйте така", експертно надут, че и с претенции за възпитание - ти от кой сервиз изпадна, бе, брато?
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот bluskanie » Съб Фев 11, 2006 7:12 pm

Малии к'во стАна тук бе? :eek2:

Почти бях решил какво да правя преди да прочета втората порция съвети. Абе вие фърлИхте у размисъл яко. Идеята с обтегач за сингъл спийд най-ми допада. Даже имам нещо като чертеж и бих могъл да се помъча да го изработя(с чужда помощ разбирасе). Само дето липсата на време ще е проблем. Ааа marshall__ този преходник, който спомена и показа, откъде може да се вземе? И тези спейсъри? Продават ли се? Щото да се правят няма да е лесно си мисля. А всъщност най-ми пречи командата. Може обтегача да си остане, дори и венците(на първо време). Само искам да не пада веригата и да нямам жила...

Благодаря на всички:thumb:
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот afterburner » Съб Фев 11, 2006 7:19 pm

Такам... :) Не искам да взимам страна в спорове, така че ще си мълча, пасивен човек съм уж...

Сега искам да покажа какво смятам да изработя през следващите 1-2 седмици:

[img]http://www.rennendesigngroup.com/images/Rollen%20product%20shot.png[/img]
[img]http://www.rennendesigngroup.com/images/images/Rennentight_jpg.jpg[/img]

От всичките решения за такъв обтегач, това най-много ми се нрави и вярвам, че лесно ще се направи.

Относно касетата, за която bluskanie спомена.. днес с един приятел разглобихме същата. Нужно е само да се изпилят главичките на нитовете от страната на най-големия венец и касетата се разпада. :)
Аватар
afterburner
 
Мнения: 733
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 11, 2003 8:59 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Съб Фев 11, 2006 7:21 pm

[quote="bluskanie"]


Ааа marshall__ този преходник, който спомена и показа, откъде може да се вземе? И тези спейсъри? Продават ли се? Щото да се правят няма да е лесно си мисля.[/quote]

не само че не е лесно да се правят, а няма никакъв смисъл. по-лесно е да се купят, независимо колко трудно е да се купят.

[quote="bluskanie"]

А всъщност най-ми пречи командата. Може обтегача да си остане, дори и венците(на първо време).[/quote]


Ми...

значи нямаш проблеми.

спазвай съветите на El Camino.

Само дето не знам какво печелиш с това, че на най-тънкото място (дераельор, ухо) проблемите ще си останат, а единственото, което ще спечелиш е, че ще си осакатиш колелото.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bluskanie » Съб Фев 11, 2006 7:28 pm

afterburner, е т'ва е джаджата, от която се нуждая. Имаш ли едея кой ще ти я прави? Чертежи ала-бала? Кат тръгнеш да го праиш говори за 2 и се свържи с мен, ако нямаш нищо против ;)

did, абе хамалска му работа. Аз повече го преправям това колело, отколкото да го карам. Ама то и в това си има чар:D
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот PtD » Нед Фев 12, 2006 12:29 am

[quote="afterburner"]

[img]http://www.rennendesigngroup.com/images/images/Rennentight_jpg.jpg[/img]

[/quote]


Ooo, Planet X :bowdown::bowdown::bowdown:

П.П. Ако ви мързи да си правите SS обтегач, при Каймата имаше Surly.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот GOA » Нед Фев 12, 2006 1:27 am

:offtopic:
[quote="bluskanie"]

Малии к'во стАна тук бе? :eek2:
[/quote]
балиго :confused:


...и ме питат защо не влизам във форума вече. То да не смееш да напишеш 3 реда. Не че има смисъл от тях, то се вижда, много баби - хилав SS :eek3:.


bluskanie, ако зора ти е само за командата си има още по-просто решение. И още по-смешно. Оставяш колкото ти трябва от жилото и го завинтваш някъде за рамката. Или слагаш някви малки команди (нещо такова http://e-shop.screambikes.tobulgaria.in ... cts_id=291)
макс. близо до лапата врътнати по подходящ начин. Това е в случай че има вероятност бърьо да ти писне само на един венец. Ако няма - не ми обръщай внимание.

Ето, допринесох за хилавото и аз :D .
Downhill by car.
Лопа ти прожината на амортесиора.

|-|
Аватар
GOA
 
Мнения: 732
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Окт 24, 2003 11:56 am

Мнениеот afterburner » Нед Фев 12, 2006 1:45 am

[quote="PtD"]


П.П. Ако ви мързи да си правите SS обтегач, при Каймата имаше Surly.
[/quote]


Абе то има.. даже преди 2 дни го гледах, ама аз съм сиромах човек, 90 кинта за таквоз чудо нема да дам.. аз още касета за новите курбели не съм си взел... :(
Аватар
afterburner
 
Мнения: 733
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 11, 2003 8:59 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот El Camino » Нед Фев 12, 2006 6:42 am

Afterburner, смятам че идеята Ви е доста добра - обтегача от типа на RennenDesignGroup мисля че наистиня ще е най-подходящ за SS, тъй като елиминира два проблема едновременно - подскачането на веригата и съмнителната здравина на ухото за закрепване на дерейльора (за което спомена did). Обаче това с широката ролка и саморегулирането на chainline-а не ми допада особено - бих предпочел ролка с по-тесен канал и няколко спейсърчета с които да докарам там, където ми трябва, така ще съм сигурен че веригата накъдето и да се опитва да се мята нама как да мръдне странично и в "най-подходящия" момент да падне от венците. В този ред на мисли бих Ви посъветвал да използвате ролка от водач за DH велосипед - хем ширината на канала им обикновено е "МТВ верига + 2мм", хем са относително лесни заа намиране.
Semper Fi, mothafucker!
El Camino
 
Мнения: 77
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Фев 09, 2006 7:58 am

Мнениеот afterburner » Нед Фев 12, 2006 10:42 am

[quote="El Camino"]

...В този ред на мисли бих Ви посъветвал да използвате ролка от водач за DH велосипед - хем ширината на канала им обикновено е "МТВ верига + 2мм", хем са относително лесни заа намиране.
[/quote]


Точно това бе и идеята ми ;) :beer:
Аватар
afterburner
 
Мнения: 733
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 11, 2003 8:59 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот El Camino » Нед Фев 12, 2006 11:00 am

Еее, знаех си че накрая ще се разберем :D Като го направите нали ще пуснете няколко картинки тук?
Semper Fi, mothafucker!
El Camino
 
Мнения: 77
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Фев 09, 2006 7:58 am

Мнениеот mih » Пон Фев 13, 2006 8:15 pm

Бащице, моя пътеводна светлина, предводителю във веломеханиката:bowdown:, първо цитираш непълно, второ си забравил да туриш накрай и автора, подхожда ли толкова възмутително отношение на един иначе толкова възпитан и ерудиран профет?
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Предишна

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта