МТБ-БГ представя: Изпитателни отсечки

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

МТБ-БГ представя: Изпитателни отсечки

Мнениеот Admin » Вто Мар 08, 2016 6:33 pm

През 2016 г. поставяме началото на нова рубрика, която ще е пряко свързана и подпомагаща рубриката "Изпробвано", но наред с това в много случаи ще има и важно самостоятелно значение. Надяваме се, че този експеримент, който започваме, ще е едновременно интересен, забавен и полезен за читателите ни, като ще даде една по-обективна база за сравнение между различните велосипеди, които получаваме за тестване.

Идеята е съвсем проста, не е нова и сега дори ме е яд, че толкова късно се заех да я превърна в реалност. Избрах няколко маршрута в близост до София, които карам най-често, и обособих в техните рамки отделни отсечки с определени характеристики, по които ще засичам времето за преминаване с всеки тестов велосипед, който получаваме за проба. По-надолу всяка изпитателна отсечка ще бъде представена с GPS следа, карта, основни характеристики и таблица, в която ще бъдат въвеждани резултатите за всеки байк, който е бил каран по нея. Наред с това в рубриката ще бъдат публикувани отделни статии за всеки велосипед, в които също ще ги има резултатите от карането му по изпитателните отсечки заедно с кратък коментари впечатления за някои неща, които не могат да станат ясни директно от времената за преминаване (например натрупаната умора при спусканията).

Пълни подробности за идеята, отсечките и условията, при които ще бъдат извършвани пробите, както и обобщени резултати от тях, можете да видите тук:
http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... s-overview

В края на статията има и файл с комплекта GPS следи за всички Изпитателни отсечки. Ако някой Strava любител желае, може да ги направи като сегменти там и да ги пусне тук като линкове - по този начин ще може да се виждат и постиженията на други хора. Още по-полезно би било, ако тези други хора сами споделят тук постиженията си, особено ако имат достъп до различни велосипеди за каране. Идеята не е да си мерим времената, а да сме полезни в сравнителен план, пък и да е забавно. Излишно е да казвам, че измислени времена, фалшиви резултати и т.н. не са в интерес на никого и могат единствено да погалят егото на евентуалните си автори, и то краткосрочно. :D
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: МТБ-БГ представя: Изпитателни отсечки

Мнениеот Admin » Вто Мар 08, 2016 6:36 pm

Изображение
А първият велосипед, за който се натрупаха резултати от повечето изпитателни отсечки, е Shockblaze R5 29, модел 2016, за който скоро ще публикувам и подробни впечатления. Вижте неговото представяне тук:
http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... ckblaze-r5
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: МТБ-БГ представя: Изпитателни отсечки

Мнениеот vasio » Вто Мар 08, 2016 10:49 pm

Браво, много аналитично и добре подредено.
Любо Стравата ;)
vasio
 
Мнения: 19
Рейтинг: 1218
Регистриран на: Вто Мар 04, 2008 3:12 pm

Re: МТБ-БГ представя: Изпитателни отсечки

Мнениеот Admin » Пет Мар 18, 2016 10:55 am

След вчерашното каране по отсечките над Панчарево реших, докато е време, да направя една важна добавка, засягаща отсечката Панчарево 2.
По първоначален замисъл тази отсечка, заради многото и остри завои, е замислена като отсечка за мерене на "завиването", т.е. да се виждат от нея качествата на дадения велосипед по отношение на завиването.
ОБАЧЕ първите 700 м от пътеката включват по-малко и по-лесни завои, но пък доста равни участъци и дори едно леко изкачване. На всичкото отгоре тези по-равни части често задържат малко кал.
Вчера конкретно велосипедът Shockblaze Trace Race осезаемо бе по-пъргав и бърз в завоите от Shockblaze R5, НО равните части на пътеката бяха с кални участъци и в крайна сметка времето с този велосипед се оказа същото.
За да има смисъл експериментът, реших да разделя тази отсечка на две части. Първата част е с дължина 700 м и положителна денивелация 10 м - тя приключва точно след краткото изкачване. Втората част е изцяло с наклон надолу и в нея влизат повечето завои, включително най-острите и трудни такива. Така за отсечката Панчарево 2 по изключение ще има три таблици: общо време, време за първата част и време за втората част. Това ще позволи да преценяваме велосипедите хем при завиване (втората част), хем при лесни и по-равни пътеки (първата част), хем при комбинация от тези две неща.
Допълнителните данни вече са въведени в общата статия, така че на когото му е интересно, може да ги разгледа: http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... s-overview
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: МТБ-БГ представя: Изпитателни отсечки

Мнениеот morning » Пет Мар 18, 2016 11:00 pm

Опитах да изтегля архива на GPS следите на тестовите отсечки, но получавам грешка „404 Компонентът не е открит“.
Адресът на архива е http://www.mtb-bg.com/images/stories/te ... trails.zip. Успях като заместих последното тире с подчертаващо тире: http://www.mtb-bg.com/images/stories/te ... trails.zip
morning
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Пон Окт 05, 2015 9:34 am
Местоположение: тук

Re: МТБ-БГ представя: Изпитателни отсечки

Мнениеот Admin » Съб Мар 19, 2016 9:03 am

Извинявам се, моя грешка, чисто механична... оправено е вече! :agree:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: МТБ-БГ представя: Изпитателни отсечки

Мнениеот Admin » Пон Мар 21, 2016 5:53 pm

Изображение
Пълното ревю за този велосипед публикувахме още през месец февруари, но нарочно го задържах още малко, за да може да го развъртя по изпитателните отсечки. И това си струваше, тъй като в някои отношения този байк ме изненада отново, и то много приятно!
Резултатите и коментар можете да прочетете тук: http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... trace-race
Съпоставка на времената можете да направите тук: http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... s-overview
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: МТБ-БГ представя: Изпитателни отсечки

Мнениеот 4getcredo » Вто Мар 22, 2016 11:50 am

Абе доста голяма разлика за около 4 мин отсечка (специално за Кътина) - близо 50 мин (20% по бързо). Според мен има и доста странични фактори (различни от велосипеда, от окачването и по-малките му гуми) за подобрението. Например, по-добре познаваш пътеката, почистена е... :dontknow: Може да си спекулираме доста ;)
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: МТБ-БГ представя: Изпитателни отсечки

Мнениеот evilzet » Вто Мар 22, 2016 3:32 pm

Това с изпитателните отсечки е много субективно, не мислите ли? Прекалено са много страничните фактори с тежест върху крайния резултат.
Гледам има и изкачвания, там е още по-субективно.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: МТБ-БГ представя: Изпитателни отсечки

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Мар 22, 2016 3:47 pm

Разбира се, че е субективно, както едно ревю на каквато и да е била техника. За мен е добра инициатива, която дава още повече информация към дадено ревю.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: МТБ-БГ представя: Изпитателни отсечки

Мнениеот 4getcredo » Вто Мар 22, 2016 5:53 pm

Идеята е много интересна и поздравления на Админа за това. Тя е особена интересна не само заради голите факти, които споделя, а и за самия пилот-изпитател. Предсказвам му големи спортни успехи :D Разбира се, че не може да очакваме чисти, статистически издържани резултати. Колкото и условности обаче да има, главният герой е достатъчно опитен и добросъвестен, за да очакваме обосновани и правдоподобни изводи - пък наричайте ги "субективни". Аз бих се доверил много повече на личната преценка на човек (колкото и да е недоказуема от цифрова гледна точка), който познавам и чийто вкусове споделям, отколкото на машинно потвърдени и статистически проверени данни.
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: МТБ-БГ представя: Изпитателни отсечки

Мнениеот Admin » Вто Мар 22, 2016 10:50 pm

4getcredo написа:Абе доста голяма разлика за около 4 мин отсечка (специално за Кътина) - близо 50 мин (20% по бързо). Според мен има и доста странични фактори (различни от велосипеда, от окачването и по-малките му гуми) за подобрението. Например, по-добре познаваш пътеката, почистена е... :dontknow: Може да си спекулираме доста ;)

Ами да, в първия момент си казваш... "Егати разликата, пък!". :D Склонен съм заради почистването в долната част да намаля времето на R5 с още 5 секунди, но честно казано, там едва го удържах по грубия терен и дори да беше два пъти по-широка пътеката, едва ли щях да го карам по-бързо. Виж Локорско. И там разликата е подобна, а просто не мога да си представя да познавам пътеката там с всичките ѝ тънкости по-добре. И виж Панчарево - там явно основният ограничаващ фактор за скоростта ми е широчината на пътеката (т.е. че са тесни пътеки с отвес от едната страна), а пък настилката е предимно гладка, така че и с двата велосипеда съм достигнал сходна максимална комфортна скорост, тъй като окачването там не играе никаква съществена роля.
Истината е, конкретно за Кътина, че сравняваме евтин велосипед, твърдак, с едва-едва работеща вилка, със слаби спирачки, от една страна, и 3 пъти по-скъп велосипед с добре работещо окачване и отпред и отзад, много повратлив, който на всичкото отгоре се показа и по-бърз при изкачванията, т.е. може да се предположи, че и по-добре е ускорявал при спускането. Единствено с течение на времето ще можем да видим има ли закономерност в резултатите, но те уверявам, че разликата в увереността и усещането за контрол при двата велосипеда е много съществена, което засяга и завиването (сцеплението), и цялата долна част на пътеката, а също и средната, където Trace Race беше много по-пъргав и маневрен с висока скорост.
Между другото днес пак бях там и има нов интересен резултат - този път с карбоновия Shockblaze KRS Pro 27.5, който ти кара тогава. ;) Предполагам, че съм те бавил онзи път, защото днес отчетох с него време 03:55 минути, т.е. само с 11 секунди по-бавен от Trace. Докато го карах, на някои от по-грубите участъци имах чувството, че съм много по-бавен, дойдоха ми доста раздрусващи, намалявах скоростта, НО в същото време велосипедът е лек и се ускоряваше изключително лесно на всеки по-прав участък, освен това си има работеща вилка, която позволи да го карам доста бързо, макар да не усещах същата стабилност и увереност, като при байка с окачване.

Иначе, ясно е, че това е експеримент с един човек, не е статистическа научна разработка или нещо подобно. Аз можех, ако искам, да си го направя скрит, за да си вадя по-лесно и по-точно изводите за един или друг велосипед, но си мисля, че по този начин, открито, може да е доста по-полезен за всеки, да повдигне доста повече въпроси и дори да даде някои отговори.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: МТБ-БГ представя: Изпитателни отсечки

Мнениеот pascoff » Сря Мар 23, 2016 9:56 am

Поздравления за интересното начинание :) Искам да допълня мнението на адаша 4getcredo, че не времената и цифрите са важни, а усещането от карането на даден велосипед. Ако един модел е по-бърз на всички отсечки, но комфорта и стабилността са по-ниски от останалите модели, то аз не бих го предпочел, защото скоростта не ми е хич приоритет, а по-скоро комфорта и кефа от карането :) За това и допълнителните коментари от автора са това, което ще гледам, а не цифрите от табличката. :beer:
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: МТБ-БГ представя: Изпитателни отсечки

Мнениеот 4getcredo » Сря Мар 23, 2016 10:19 am

Admin написа:Между другото днес пак бях там и има нов интересен резултат - този път с карбоновия Shockblaze KRS Pro 27.5, който ти кара тогава. ;) Предполагам, че съм те бавил онзи път, защото днес отчетох с него време 03:55 минути, т.е. само с 11 секунди по-бавен от Trace. Докато го карах, на някои от по-грубите участъци имах чувството, че съм много по-бавен, дойдоха ми доста раздрусващи, намалявах скоростта, НО в същото време велосипедът е лек и се ускоряваше изключително лесно на всеки по-прав участък, освен това си има работеща вилка, която позволи да го карам доста бързо, макар да не усещах същата стабилност и увереност, като при байка с окачване.


Със сигурност мога да кажа, че убиваше част от скоростта ми по-осезаемо на два участъка: стръмното преди деренцето и после на подсичащата по-скоро равна и тясна пътека в гората (преди пресичането на пътя). През останалото време по-скоро съм карал в ритъм и нямам усещането да си ме бавил. Ти тогава и във финалната част направо си спря заради опитланото дърво.

И нещо мноооого важно: размерът на гумите! :D ''29 смуче!! ;)
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: МТБ-БГ представя: Изпитателни отсечки

Мнениеот Admin » Вто Май 17, 2016 9:37 pm

Shockblaze KRS Pro 27.5 2016
Изображение
Третият велосипед на Shockblaze, който тествахме тази година, бе карбонов ХС твърдак с размер на колелата 27.5. Докато намеря време да напиша подробното ревю за него, можете да добиете начална представа за качествата му чрез данните, засечени в изпитателните отсечки.
Резултатите и коментар можете да прочетете тук: http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... ze-krs-pro
Съпоставка на времената можете да направите тук: http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... s-overview
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: МТБ-БГ представя: Изпитателни отсечки

Мнениеот Admin » Пет Юни 10, 2016 9:24 pm

Изображение
Поредният велосипед, който застана на старта на изпитателните отсечки, отново е твърдак в началния клас, 29ка, нов модел на Cross за 2016 г. Очаквайте по-нататък подробно ревю за него, но и резултатите в тази статия са доста интересни, дори може би леко противоречиви.
Резултати и коментар: http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... -fusion-29
Съпоставка с времената на другите велосипеди: http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... s-overview
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: МТБ-БГ представя: Изпитателни отсечки

Мнениеот Admin » Съб Ное 12, 2016 12:30 am

След опита, натрупан до момента, най-справедливо ми изглежда да направя някои промени, т.е. да закрия две от отсечките (Панчарево 1 и 2), защото се оказа, че при тях резултатите зависят от прекалено субективни фактори, а и не само заради това. Подробностите са тук: http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... -fusion-29.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: МТБ-БГ представя: Изпитателни отсечки

Мнениеот Admin » Сря Ное 16, 2016 12:16 pm

Изображение
До няколко дни ще можете да прочетете подробното ревю за твърдака на Pulse, но сега ще открехнем завесите с няколко кратки впечатления, добити при карането по изпитателните отсечки. Резултатите в никакъв случай не са еднозначни.
Резултати и коментар: http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... -pulse-st1
Съпоставка с времената на другите велосипеди: http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... s-overview
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: МТБ-БГ представя: Изпитателни отсечки

Мнениеот Admin » Сря Дек 07, 2016 5:35 pm

Изображение
Един поглед върху този велосипед показва, че той не се подчинява на никакви клишета! Дали обаче това го прави по-бърз по пътеките?
Макар че бе за кратко при нас, разходихме този велосипед доста интензивно по най-различни терени, така че очаквайте скоро подробна статия за него. Успяхме да засечем и време на няколко от изпитателните отсечки, като получените данни определено дават добра представа за някои от основните качества на Habit SE.
Резултати и коментар: http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... e-habit-se
Съпоставка с времената на другите велосипеди: http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... s-overview
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: МТБ-БГ представя: Изпитателни отсечки

Мнениеот Alexi » Сря Дек 07, 2016 7:53 pm

най екзотичното в тоя велосипед е вилката ,кажи нещо за нея :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: МТБ-БГ представя: Изпитателни отсечки

Мнениеот Admin » Пет Дек 09, 2016 5:12 pm

Ще кажа, ще кажа, само да се развали малко времето, че сега е само за каране! ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: МТБ-БГ представя: Изпитателни отсечки

Мнениеот Admin » Вто Апр 11, 2017 8:20 am

Изображение
Запознайте се с най-бързия до момента велосипед при изкачванията - Cross Euphoria 29! С него подобрих времената на всички изпитателни отсечки с наклон нагоре.
За съжаление пробите по изпитателните отсечки с наклон надолу като цяло пропаднаха. Причината е, че се появи проблем в спирачките (изглежда там имаше въздух фабрично, който и преди това бях доловил, но реши да попречи точно при засичането на времената), което ме принуди по средата на спускането над Локорско да спра и да чакам да се възстановят, след което не можах да продължа карането нормално. Случва се, ама дет се вика, в най-неподходящия момент - преди това по Кресна и Полена бая по-трудни терени видя колелото, ама ей на, баш на засичането засече със спирачките. :D
Но пък днес-утре ще има и подробна статия с пълни впечатления.
Резултати и коментар: http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... s-euphoria
Съпоставка с времената на други велосипеди: http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... s-overview
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: МТБ-БГ представя: Изпитателни отсечки

Мнениеот Admin » Чет Май 11, 2017 8:32 pm

Изображение
Дойде време да ви представим един от най-интересните български велосипеди за 2017 г. Cross Xtend Plus е първият байк с българска марка, използващ т.нар. 27.5 Plus колела, т.е. с широчина на гумите 3 инча. Скоро очаквайте подробните ни впечатления за него, но преди това вижте как се представи в изпитателните отсечки (макар че не успях да го карам на всички).
Резултати и коментар: http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... xtend-plus
Съпоставка с времената на други велосипеди: http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... s-overview
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: МТБ-БГ представя: Изпитателни отсечки

Мнениеот Admin » Пет Юни 09, 2017 11:45 pm

Изображение
Новият Ram HT.One.1 бе в ръцете ни за три седмици през месец април. Нямаме търпение да споделим пълните си впечатления от него, но подготвянето на подробната статия за рубриката "Изпробвано" ще отнеме още няколко дни - очаквайте я скоро! Дотогава можете да добиете начална представа за велосипеда чрез данните от Изпитателните отсечки и краткия ни коментар към тях.
Резултати и коментар: http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... 17-ram-ht1
Съпоставка с времената на други велосипеди: http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... s-overview
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 37 госта