Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот bio » Пон Апр 11, 2011 9:14 am

... онзи ден, докато си смазвах веригата я откачих и като завъртях курбелите усетих разлика с предишното им въртене ... в началото се въртяха доста по-трудно и по-тихо. това много ме издразни и ги разглобих.
Изображение
Изображение
положението беше плачевно ... дори след почистване и смазване, единия лагер си трополи ... много ме издразни това. търсих ... рових ... намерих някаква информация по въпроса.
има няколко момента, който ме смущават:
1. между лагера и оста има пластмасова втулка, съответно от единия край на вътрешната лагерна гривна ... има фаска и втулката има засечка в нея.
2. мерех лагера и ми излиза 25х37х6, а лагер с такива размери няма най-близкият е 25х37х7(6805) . аз такива си купих и четох е нета, че такива се поставяли. съответно този размер 6mm съм го взел ... на око, защото лагера си е в леглото и не съм го избивал, ама да бъркам 1mm не ми се вярва.
3. отделно цялата конструкция е следната - лагер - уплътнение (около 1mm) - втълка (притискаща директно вътрешната гривна). което малко ме обърква ... защото ако сложа лагер 7mm ще трябва да вземам от втулката 1 мм, за да не отдалечавам курбелите ....
4. кухата ос е с диаметър 24 mm където са лагерите .... [img=http://www.enduroforkseals.com/sitebuildercontent/sitebuilderfiles/hollowtech2a.pdf]в този[/img] документ лагерите са директно на оста ... ще потърся дали има 24х37х7.
в момента ... всичко е почистено и сглобено, но си знам, че това ми е слабо място ... и искам да го реша този проблем. аз ще си търся ... ако някой от вас е намерил решение, ще помоля да го сподели ... ако има някаква идея ... да я обади.
хайде лек ден !!!
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот Ozzie » Пон Апр 11, 2011 7:26 pm

Бях гледал в "E-Bay" обява (продавача беше от някоя от прибалтийските републики) точно за лагери за Hollowtech II. Бяха на "Enduro" ако не ми изневерява паметта, цената беше прилична, а доставката до тук беше 2 EUR.

За момента не я намирам, но ако успея, ще пусна линк. Не ставаше въпрос за търг, а за "Buy it now" оферта.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот outfaced » Пон Апр 11, 2011 10:39 pm

това е лагера
6805-2RS S&S 25mmx37mmx7mm

но чак пък да го сменяш ... моя само го промих с WD40 и смазах отново с грес :D ... не би serviceable, да да :lol:
Иначе INA/FAG,SKF ги имат по принцип (http://cgi.ebay.co.uk/6805-2RS-SKF-6180 ... 4a945d941e) може да се пита и в магазините/дилърите у нас, но ще са цифра. А в ибей колкот щеш http://shop.ebay.co.uk/?_from=R40&_trks ... Categories. Трябва да намерим само някой да шипва до BG, мисля че ще има кандидати за още такива лагери.

п.п.
Тадааа ... http://cgi.ebay.co.uk/68052RS-KG-NIS-5- ... 5d2d93a38e
ще говорим четвъртъка на бирата :beer:
Но каквото и да правиш, това си остава слабо място и просто си иска поддръжка.
Всъщност може би по големия проблем е избиването и набиването на лагерите. Че тия чашки не са много здрави и удобни за хващане.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот vpravov » Пон Апр 11, 2011 10:55 pm

outfaced написа:това е лагера
6805-2RS S&S 25mmx37mmx7mm

Мисля не е! 25x37x7 са(доколкото си спомням) са при race face и fsa, а може и при други. При shimano са 25x37x6(поне така съм чел). Друг е въпроса, че съм попадал на повече от една тема в чужди форуми, където хората твърдят, че са ги заменили с 6805 rs2 без проблеми, но не ми се рови. Иначе 6805 RS2 вече се намира спокойно на нашия пазар в диапазон от 3.50лв. на брой(щатска фирма - завод в Китай), през някакви френски с цена около 22лв. за брой, та до SKF - около 36лв. за брой. Наскоро си търсих такива, но за предна главина на 20мм. ос. :agree:
Изображение
Аватар
vpravov
 
Мнения: 1277
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 09, 2005 8:51 am
Местоположение: София

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот Capoeira » Вто Апр 12, 2011 8:14 am

В някой от по-старите модели на средните наистина лагера е станартния 6805 RS2, но във всички нови средни на шимано се използва 6мм вариянт. И двата модела се предлагат от Enduro като цените не са много високи. Едно класическо решение е да си вземеш средно от Race Face и там лагерите са стандартни, но поради неизвестна за мен причина използват Full Compartment лагер който няма сепаратор и топчетата са доста повече, което повишава здравината, но и драстично намалява живота на лагера в това му приложение. Race Face средните се славят с малкия си живот точно защото веднъж влезла влага или замърсител тя няма къде да отиде, както когато е със сепаратор и директно атакува някоя съчма и поради триенето съчма в съчма се почава една верижна реакция водеща до направо разрушаването на целия лагер. За това намери си старо средно от Race Face смени си лагерите с някакви, гледай капсуловката да е по здрава защото на най-евтините е като от хартия и освен от светлина от друго не пази и си го карай доживот.
Bikes Intelligence Life
Proud of Boxxer
Аватар
Capoeira
 
Мнения: 1188
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 10, 2003 9:49 pm
Местоположение: 2025

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот bio » Вто Апр 12, 2011 8:23 am

а-а-а благодаря много за отговорите. аз лагерите имам идея как да ги избия и как да набия новите с винтова преса. и аз много четох и ще продължа да чета. лагери нови имам китайски от 1.00 лв парчето иначе японскияте струват 19.00 лв/бр. притесняваме това, че наистина старият лагер е 6mm и ще трябва да си правя нови втулки. тук пише "Requires Modified Sleeve", а в един pdf от същия сайт е указано, че лагера е 6805.
ще пием бира :>
p.s. благодаря и на Capoeira
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Апр 12, 2011 9:22 am

Опишете, моля, идеите след бирата - и при мен е актуална смяната на такъв лагер.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот bikerider » Вто Апр 12, 2011 9:34 am

Capoeira написа:Race Face средните се славят с малкия си живот точно защото веднъж влезла влага или замърсител тя няма къде да отиде, както когато е със сепаратор и директно атакува някоя съчма и поради триенето съчма в съчма се почава една верижна реакция водеща до направо разрушаването на целия лагер.


Но е нужно да се уточни, че това се получава единствено при зверска експлоатация без нормално профилактиране. Щото иначе ще ти трябват бая обороти/мин за да скапеш такъв хубаво смазан лагер.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот Capoeira » Вто Апр 12, 2011 8:18 pm

bikerider написа:
Capoeira написа:Race Face средните се славят с малкия си живот точно защото веднъж влезла влага или замърсител тя няма къде да отиде, както когато е със сепаратор и директно атакува някоя съчма и поради триенето съчма в съчма се почава една верижна реакция водеща до направо разрушаването на целия лагер.


Но е нужно да се уточни, че това се получава единствено при зверска експлоатация без нормално профилактиране. Щото иначе ще ти трябват бая обороти/мин за да скапеш такъв хубаво смазан лагер.

Все едно не знаеш как се правят нещата в България. Първо ревеш, че е много скъпо, след което отиваш и си взимаш най-скъпия DH кубрел. Караш го като прасе и половина оделяйки му внимание чак когато вече издава звуци на преминаваш автобус 94 през трамвайните линий на семинарията. Отиваш в сервиз там ти казват, че средното е за смяна и ти казват 85лв. Ти си прибираш курбелите и средното и ги пускаш на пазара за 75% от цената, като пишеш, че са малко карани.
Bikes Intelligence Life
Proud of Boxxer
Аватар
Capoeira
 
Мнения: 1188
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 10, 2003 9:49 pm
Местоположение: 2025

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот bikerider » Сря Апр 13, 2011 9:15 am

Баш това имах предвид :agree:

Edit: но моя извод е, че не е особено умно да се вярва на общоприетото мнение за даден компонент, т.е. review-тата средно са 80% боклук.
Последна промяна bikerider на Сря Апр 13, 2011 9:21 am, променена общо 1 път
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот todor_todorov » Сря Апр 13, 2011 9:20 am

bikerider написа:Но е нужно да се уточни, че това се получава единствено при зверска експлоатация без нормално профилактиране. Щото иначе ще ти трябват бая обороти/мин за да скапеш такъв хубаво смазан лагер.


Какво профилактиране, като на самото движение пише ДА НЕ СЕ РАЗГЛОБЯВА! :rofl:
Проблема не е и до ''зверска експлоатация'', там няма нито голямо натоварване, нито някакви зверски обороти.
Единствения проблем е в поставените ГОЛИ лагери - най-вероятно за да има търговия на средни движения (ако не сте забелязали всичко ново е със съкратен живот на експлоатация :V: )
В нашия град вече има две такива средни движения със сменен лагер (успешно заменен оригиналния 25х37х6 с 25х37х7), предстои смяна и на трети.
Единствения проблем е, че остава малко разтояние между лагера и втулката която влиза в него. Този проблем го реших като изрязъх уплътнение което сложих между втулката и лагера на което целта е само да запълни празнината.
Аз използвах лагер 25х37х7 на INA - 23лв затворен, може да се намери и на FAG.
По-късно ще придоставя и няколко снимки.

Успех
Обичаш ли гората, боклука в торбата!
Аватар
todor_todorov
 
Мнения: 268
Рейтинг: 1610
Регистриран на: Сря Апр 15, 2009 3:54 pm
Местоположение: Търговище

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот bikerider » Сря Апр 13, 2011 9:29 am

Репликата ми беше относно употребата на full complement лагери. Ако не е станало ясно.

Хубаво е, че се грижите за компонентите си, но не е съвсем сигурно, че новите лагери ще имат същия живот (убеден съм, че ще е по-къс), защото сачмите им са по-малки и са по-малко. Интересно ми е колко ще издържи този лагер със сепаратор в такова средно, преди черупките му да се подбият от скокчета и сачмите да започнат да задират. Що се отнася до "голи" лагери - такова понятие не ми е известно, та бих бил благодарен ако поясните какво имате предвид.

Всеки случай, за мен е проява на елементарна потребителска култура да не се разчита на заводски смазки, защото не е ясно колко време лагера е седял по складове. От там нататък важи приказката за лудия и зелника.
Последна промяна bikerider на Сря Апр 13, 2011 9:33 am, променена общо 1 път
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот crib » Сря Апр 13, 2011 9:32 am

Наистина не разбирам - как ще дадете 20 лева за лагери друг размер, а не за ново средно?
crib
 
Мнения: 343
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 11:20 am
Местоположение: софия

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот bikerider » Сря Апр 13, 2011 9:33 am

:)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот todor_todorov » Сря Апр 13, 2011 10:02 am

crib написа:Наистина не разбирам - как ще дадете 20 лева за лагери друг размер, а не за ново средно?


защото живота на едно такова средно е една година - поне при нащо каране
bikerider - а гол лагер е това на снимката горе, без уплътнения
що се отнася до това колко ще издържи - това само времето ще го покаже, да се надяваме повечко
Обичаш ли гората, боклука в торбата!
Аватар
todor_todorov
 
Мнения: 268
Рейтинг: 1610
Регистриран на: Сря Апр 15, 2009 3:54 pm
Местоположение: Търговище

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот bikerider » Сря Апр 13, 2011 1:23 pm

Стискам палци да се окаже така, макар че искрено се съмнявам. Всичкото горе го говоря от личен опит.

За мен инвестиция в лагери за такова средно е оправдана, само ако говорим за нещо различно от stainless черупки/сачми. Подкрепям crib :agree:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот Capoeira » Сря Апр 13, 2011 10:57 pm

Пъвото ми такова средно от този клас изкара точно 1 година. След това го смених с XTR разочарован от предишното то изкара 3 години без да го отварям, само забърсване на на мърсотията и нито за момент нямаше никакви признаци даже на проблеми. Понякога наистина евтиното излиза скъпо.
Bikes Intelligence Life
Proud of Boxxer
Аватар
Capoeira
 
Мнения: 1188
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 10, 2003 9:49 pm
Местоположение: 2025

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот bio » Чет Апр 14, 2011 9:16 am

... опа отново. ще помоля да не коментираме икономически въпроси, а само технически такива.
@todor_todorov беше обещал снимки ... и ако може малко повече информация. на какви модели е правено това, как са избити лагерите, как са набити, промяна на пластмасовата втулка ... всичко ще ми е полезно.
ето един примерен чертеж на моята втулка
Изображение
притесняват ме както казах две неща:
- отбелязаната с 1 засечка, която ще попадне ... при 7mm лагер във вътрешната гривна.
- отбелязаният с 2 притискащ цокъл, който е приблизително 2 mm, и при поставянето на 7mm лагер ще разделечи курбелите един от друг и съответно вътрешните гривни няма да попадат върху съответните места на оста предвидени за тях с диаметър 24 mm.
todor_todorov написа:Единствения проблем е, че остава малко разтояние между лагера и втулката която влиза в него. Този проблем го реших като изрязъх уплътнение което сложих между втулката и лагера на което целта е само да запълни празнината.

тва въобще не е проблем ... защото всъщност ролята на втулката е да се притисне с цокъл(2) във вътрешната гривна на лагера и така да образува една неподвижна конструкция ос(с курбели)/втулка/вътрешна гривна.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот veskoz » Чет Апр 14, 2011 10:13 am

bikerider написа:... защото сачмите им са по-малки...

А този проблем решаваме с покупка на лагери за 15$ от тук: http://www.enduroforkseals.com/id227.html
Нали така?! :D
Изображение
bikerider написа: Интересно ми е колко ще издържи този лагер със сепаратор в такова средно...

:agree:
На мен също. Не случайно сепараторите на BB са от композити.
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот outfaced » Чет Апр 14, 2011 10:53 am

veskoz написа:
bikerider написа:... защото сачмите им са по-малки...

А този проблем решаваме с покупка на лагери за 15$ от тук: http://www.enduroforkseals.com/id227.html
Нали така?! :D


aбеее ... лагери кат лагери, айде няма нужда от маректингово-религиозни изказвания за ендура :D ... Всички лагери на рамката са ми ендура и поне по два спичат всяка година. Но с WD40 + гресиране пак са живи. С което не искам да кажа, че лагерите са им кофти. Просто ако не са защитени като хората (както е на моята рамка или на BB) рано или късно всякакви лагери "умират".

п.п. и много се дразна на ползването на технически понятия като маректингово оръжие срещу в най общия случай неразбиращи клиенти.
Чете клиента на сайта " ... bearings with an ABEC 3 rating ... ", кеото от всеки лаик се възприема като "брей, тия са некви яки, спазват стандарти, норми ... тц тц" ...никой друг даже не пише за тия неща.
А какво е това реално - показател за един относително да не кажем нисък но среден клас на точност на изработката на лагера или показател за максималното му отклонение от окръжността. Ок ниския клас на точност проблем ли е? В случая не. Реално даже 3 е излишно голям клас на точност за курбели. Класа на точност има значение при високи обороти. При 1,5 оборота в секунда на практика всичко що не е дялкано с брадва и тесла става. При inline skate-овете има подобно религиозно отношение към тия числа. Макар че там има една идея повече смисъл и пак всичко над 3 е само марктинг. А има 5,7 и 12.
Положението с "balls are Grade 10" е подобно.
И в крайна сметка горните две норми нямат нищо общо със според мен най важната характеристика на лагера за BB - как е уплътнен. Защото натоварването на лагери с такива размери в такова приложение е в най общия случай далеч под техните възможности (като сили и обороти). Това което скапва лагерите е замърсяването. А в това отношение не съм забелязал ендура да са направили нещо по различно от всички останали. Да, качествени, но стандартни гумени пръстени. А влезне ли прах и боклуци вътре и измие ли се греста, все тая колко ти е точен лагера, от какъв материал е и прочие.
Най ценното в BB-кит-а са силиконовите спейсъри :D
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот veskoz » Чет Апр 14, 2011 11:03 am

Не страдам от религиозни предрасъдъци. :D
Просто цената обезсмисля заниманията с глупости. :dontknow:
Истината е че к'вито и да са водичката им е*авамамата.
Аз труватива го пратих подяволите само от миене, но сега новите ще ги мажа с една гад дет' вода не пуща. :eyebrow:
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот bikerider » Чет Апр 14, 2011 2:06 pm

outfaced написа:най важната характеристика на лагера за BB - как е уплътнен.


Първата по важност характеристика на лагер за BB е какво шоково радиално натоварване може да поеме, защото по време на скок и приземяване тези лагери обикновено са в неподвижно състояние, тоест критично важно е кинетичната енергия да се разпредели на колкото се може повече сачми с по-голяма площ, защото иначе със сепаратор тези сачми са твърде малко и се превръщат в пирони, т.е. при приземяване директно дълбаят черупките.
Трудно ми е да разбера защо наричаш това маркетинг. Това е проста физика. При еднакви условия няма как лагер с по-малко сачми с по-малък диаметър да издържи по-дълго на същото натоварване. Пробвал съм многократно и с най-различни размери, и винаги резултата е един и същ - черупките на лагерите със сепаратори винаги се подбиват три пъти по-бързо от тези без сепаратор и лагера започва да задира. Затова казвам, че се съмнявам в изгодността на подобна смяна на лагери и че за мен оправдана е само смяна с лагери с керамични черупки, тъй като новото средно е на смешни пари и седмица чакане... но всеки си решава сам.

Втората по важност е тип и количество на използваната смазка. Сам знаеш, че и в добре изолиран лагер винаги влиза малко вода, т.е. смазката винаги е смесена с малко вода и прах. Факт е, че изолацията пести много от замърсяването, но не е гаранция за живота на лагера, защото и добре изолиран лагер с калпава или малко смазка ще замине бързо от водата. Ако смазката е подходяща, т.е. отблъсква вода и не се сгъстява лесно от прахоляк лагера ще изкара много дори в "гол" вид.

Изолацията е едва третата по важност характеристика на лагер за BB. Тя допълва другите две, а не ги замества. В найлонче да си увиеш BB-то, пак ще помогне на хубавата смазка. Но без нея няма смисъл.

outfaced написа:А влезне ли прах и боклуци вътре и измие ли се греста, все тая колко ти е точен лагера, от какъв материал е и прочие.

Както знаем хубавата смазка стои в лагерите, а мръсотията - навън чрез редовна профилактика, което също е огромен фактор, както си говорехме по-горе с Capoeira. Но за водата не си прав, абсурдно е да мислиш, че има лагери, в които не влиза вода.


@veskoz: не говорех конкретно за Enduro, но наистина си купих лагерите оттам. Нямат аналог, особено на фона на тукашните "търговци" на лагери.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот vpravov » Чет Апр 14, 2011 8:59 pm

bikerider написа:Ако смазката е подходяща, т.е. отблъсква вода и не се сгъстява лесно от прахоляк лагера ще изкара много дори в "гол" вид.

Хммм! Аз съм с точно обратните впечатления. Смазките, които се смесват с водата, поне продължават да смазват, макар и по-лошо от нормалното и обикновено проблема го хващаш навреме(ако обръщаш внимание на колелото си), преди да се е появила корозия. При смазките, които "отблъскват" водата - в момента в който влезне вода, изблъсква(избутва, измества) смазката от съчмите и започва веднага корозия.
Не ми се занимава с разкази, но последния ми пример е от миналата седмица. Купих си предна главина nuke proof за 40лв. (120 при Иван) с блокирали оригинални лагери(6805 rs2). Стана ми любопитно - какво толкова се е случило вътре? Махнах уплътнението и се опулих. Гледах към лагер препълнен с перфектна бистра грес. Под греста, обаче беше "мазало". За "спорта" оставих единия лагер да поседи в WD-40 и с много зор го раздвижих. Другия лагер го счупих, за да огледам по-подробно. Не съм виждал такива поражения досега. :dontknow:
Изображение
Аватар
vpravov
 
Мнения: 1277
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 09, 2005 8:51 am
Местоположение: София

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот outfaced » Чет Апр 14, 2011 9:43 pm

@bikerider ... това за шоковото натоварване за BB е вече според зависи. Едни скачат, други не. Затова има и такива и такива лагери.
В интерес на истината шиманския ми BB със сепаратор имаше нужда само от гресиране, за да тръгне пак. Ендурата в кобилицата, макар и без сепаратор всяка година ми е за смяна. Но пък аз не скачам. А и при скачане с меко колело удара отива с най голяма сила в окачването, не в BB.

A за смазките ... аз поне не съм попаднал на смазка, която да ми оцелее повече 20тина карания. Оригиналната на шимано и на ендура също. Приемам съвети ... тамън се бях зачудил коя грес да си взимам за лагери.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот STAFF » Чет Апр 14, 2011 11:11 pm

XTR. Караш и фърляш... караш и фърляш... Никви мисли, сачми, смазки и размери... само караш и фърляш...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
STAFF
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1675
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 1:09 pm
Местоположение: София

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот todor_todorov » Пет Апр 15, 2011 7:33 am

STAFF написа:XTR. Караш и фърляш... караш и фърляш... Никви мисли, сачми, смазки и размери... само караш и фърляш...


Ехх, ако имахме тази възможност тази тема нямаше да съществува.
Бях обещал малко снимки: http://toshkatax.snimka.bg/hobby/razni.370709
Незнам колко време ще изкара и дали е най-удачния вариянт, но аз реших да пробвам - нищо не губя.
Иначе подкрепям STAFF ''караш и хвърляш'' :agree: :beer: .
Обичаш ли гората, боклука в торбата!
Аватар
todor_todorov
 
Мнения: 268
Рейтинг: 1610
Регистриран на: Сря Апр 15, 2009 3:54 pm
Местоположение: Търговище

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот STAFF » Пет Апр 15, 2011 8:34 am

todor_todorov написа:Ехх, ако имахме тази възможност тази тема нямаше да съществува.


Нтц! Тази тема нямаше да съществува, ако не бехме скъпи на триците и евтини на брАшното... Немаме по десет евро на година за лагери... айде молим ви се... А време да се занимаваме с глупости имаме. :crazy:
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
STAFF
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1675
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 1:09 pm
Местоположение: София

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот veskoz » Пет Апр 15, 2011 8:55 am

Не знам, ама мисля след като изхвърля Ендурските да даунгрейдна.
Искам си окталинк касета, писна ми от изгъзици ебаси.
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот bikerider » Пет Апр 15, 2011 10:11 am

@outfaced: Скокчетата са екстремния вариант на "пиронения" ефект, дадох ги за илюстрация. Ефекта го има при всяко друсване или промяна в баланса при каране по инерция, особено при твърдак.

vpravov написа:Аз съм с точно обратните впечатления.


Досега не съм видял лагер с отмита от вода оригинална шиманска грес (или зелена на Моторекс) или мокри сачми. Ако греста не се мокри (във физическия смисъл) и издържа на високо налягане, то до метала вода няма да стигне, винаги ще остава филм смазка под водата. Та като си говорим за зелена грес...

STAFF написа:XTR. Караш и фърляш... караш и фърляш... Никви мисли, сачми, смазки и размери... само караш и фърляш...


:agree: :agree: :agree:
Ами ако си от зелените? :D
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Hollowtech II Bottom Bracket - смяна на лагери

Мнениеот Боян Бановски » Чет Апр 21, 2011 11:44 am

bio написа:... опа отново. ще помоля да не коментираме икономически въпроси, а само технически такива.
@todor_todorov беше обещал снимки ... и ако може малко повече информация. на какви модели е правено това, как са избити лагерите, как са набити, промяна на пластмасовата втулка ... всичко ще ми е полезно.
ето един примерен чертеж на моята втулка
Изображение
притесняват ме както казах две неща:
- отбелязаната с 1 засечка, която ще попадне ... при 7mm лагер във вътрешната гривна.
- отбелязаният с 2 притискащ цокъл, който е приблизително 2 mm, и при поставянето на 7mm лагер ще разделечи курбелите един от друг и съответно вътрешните гривни няма да попадат върху съответните места на оста предвидени за тях с диаметър 24 mm.


Наскоро минах тази процедура, много правилни два въпроса! При първия направих следното: с макетен нож изстъргах отбелязаната с 1 засечка, материала е такъв, че позволява сравнително лесно и добре да се премахне.
При втория махнах два от трите 2 мм-трови спейсъри /тези които са на чашките преди да се завият/ и сложих 2 нови по 1 мм /по един от ляво и от дясно/, които сам си изрязах от подходящ материал. Точно с толкова са по-дебели новите лагери!
За сега при мен всичко работи и съм убеден, че ще издържи толкова колкото издържи капсуловката на лагерите които съм сложил! :agree:
Аватар
Боян Бановски
 
Мнения: 351
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 5:33 pm
Местоположение: София

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта