Питане за безкамерни гуми

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот moridinbg » Пет Авг 14, 2015 2:27 pm

Ами не е ли това идеята по начало? Така е и при мен със същите шини и горила. Трябва бордът да стъпи върху бандажа и да го притисне, за да не се плакне ръбът на бандажа в бозата.
В случая и с двете гуми с тесен бандаж, ръбовете се бяха отлепили, боза беше влезнала отдолу и засъхнала за долната страна (за горната не засъхва), пръцкаше и през ниплите.

Изобщо преходът от UST шини към гето ме убеждава, че друго си е фабричното, само да имаше 25мм фабрични шини 480-500гр...
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bio » Пет Авг 14, 2015 2:49 pm

моето тиксо е superstar. доста е твърдо и според мен това е причината да не залепва добре (както изолирбанда).
на шина (Pacenti) с вътрешен 23mm съм слагал съответно 25mm и 29mm и мога да кажа, че първото не стига до борда, а второто само леко го покрива. имам проблем само в първоначалното издуване на нови гуми, старите улегнали ги вдигам от воле.
на шина 22mm (DT Swiss E540) съм слагал 25mm = покрива точно до борда. карал съм и с срязан по мярка duct tape и той се държи отлично.
според мен борда на гумата трябва леко да стъпи върху тиксото и всичко е ОК. при moridinbg това не е било спазено и е станало мазало. отделно ако външната е влизала трудно при монтажа може да се е повдигнало тиксото.
лично аз в последно време подхождам така:
1. тиксото, слагам вътрешна и новата външна напомпвам и карам няколко дни.
2. демонтирам вътрешната и се убеждавам, че тиксото стой добре.
3. забозвам.
карал съм и варианта с 20'' бандаж, реших да спестя някой грам и да похарча някой лев.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот compira » Пет Авг 14, 2015 11:58 pm

И аз ползвам Gorilla Tape 1", но аз дори цепа леко лентата за да не стига до бордовете. До сега съм нямал проблем, тази лента е направо бетон... само един слой и забравяш. Ако се ползва на по-широки шини просто може да се вземе от широката лента, без проблем се цепи по дължина с желаната ширина като остатъка си остава на ролката и може да се ползва за примерно по-тясна шина.
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bio » Чет Сеп 24, 2015 1:24 pm

moridinbg написа:Кор за Швалбе. Плачевен личен опит с Ноби. Посредствен опит на познати с други варианти. Изглежда само многослойните павета по кило - кило и половина държат.

Отворих буркана с боза от акрилен силикон, който седя един месец затворен вкъщи. Около 1/3 от силикона се беше утаил, разджурках го и се разбърка веднага. Сместа е само акрилен силикон, вода и амоняк, разбъркано с миксер. Не съм карал тоя един месец, но преди това уплътняваше гумата хубаво и запушваше дупки от шило 1-2мм. Определено обаче цапа повече от боза. За спешен бедняшки вариант е ок, според мен. Не трябва да се прекалява с амоняка, че удря между очите.

Намерих и течен каучук, има по русенските фирми - 10.80/кг, пращат в бутилки с куриер. В продавалникът пък има наливен пропилен гликол по 5 до 8 лв/л. Бозата по тоя начин връзва на около 5лв/л
Ще правим 4-5 колела другата седмица и ще разкажа какво е положението.

Благодаря много, че споделяш информация ...
имам едно питане само. в какво обемно съотношение смесваш каучука и гликола ?!?
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот X_NRG » Чет Сеп 24, 2015 1:38 pm

bio написа:в какво обемно съотношение смесваш каучука и гликола ?!?


За да държи по-дълго време без да изсъхва:

каучук:гликол:вода - 1:2:2

Добавяш и около 5% обемно съдържание на амоняк от аптеката към цялата бъркоч.
:beer:

П.П. малко акъл и от мен:
Пробвах да добавям твърди частици, които да запушват по-големи цепнатини, но с плачевни резултати.
1. Царевичен грис - работеше добре в началото, но след известно време става на каша, която се утаява и не върши абсолютно никаква работа, освен да прави манджа в гумата.
2. Полимерен прах (фирата от производството на найлонови пликчета) - още по-зле, защото по-голямата част от латекса коагулира около частиците и реално не остана какво да запушва дупки.
3. (не се смейте) Ситни частици от гръден чай, заради влакнестата структура на някои от билките - отново кара латекса да коагулира около парчетата. Поне мирише приятно. :D
Последна промяна X_NRG на Чет Сеп 24, 2015 1:43 pm, променена общо 1 път
Warning! I listen to metal!
This is my bike. There are many like it, but this one is mine. My bike is my best friend. It is my life. I must master it as I master my life...
Какво продавам.
Аватар
X_NRG
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 6:43 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bio » Чет Сеп 24, 2015 1:43 pm

X_NRG написа:
За да държи по-дълго време без да изсъхва:

каучук:гликол:вода - 1:2:2

:beer:

а ако не разредя гликола ?!? какво ще стане ... освен, че ще ми легне по-скъпо ?
ще черпя бира някой ден :>
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот X_NRG » Чет Сеп 24, 2015 1:46 pm

Предполагам освен върху цената ще има и ефект върху вискозитета на крайния резултат, което може да попречи на бързото разливане на течността в гумата.
Warning! I listen to metal!
This is my bike. There are many like it, but this one is mine. My bike is my best friend. It is my life. I must master it as I master my life...
Какво продавам.
Аватар
X_NRG
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 6:43 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот moridinbg » Чет Сеп 24, 2015 4:47 pm

Гликолът може и въобще да го изпуснеш, но след 2 месеца ще трябва да обелиш засъхналия латекс и да налееш нова течност.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот SpartazoidBG » Чет Сеп 24, 2015 8:04 pm

Знам, че не всяка шина е tubeless съвместима и искам да ви помоля да ми предложите евтин вариант /ако може на бг пазара/ за tubeless ready шина :)
Търся рамка Ns Bitch.
SpartazoidBG
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Юли 04, 2014 7:09 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот spirov92 » Чет Сеп 24, 2015 8:25 pm

При ползване на уплътняваща течност (боза), почти всяка шина става! Особеното на UST tubeless шините е че имат специфичен ръб, позволяващ много добро уплътнение (в комбинация със съответните гуми), така че да може да се ползват и без течност. Също така гумите често са по-дебели и здрави, за да не се пукат толкова лесно. Повечето хора тук караме с нормални шини и гуми и с боза.
А за избора на конкретни шини, насочи ни поне за какъв тип каране ще се ползват. :) Аз карам с DT E540, за АМ/ендуро са перфектни.
spirov92
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 4:05 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот SpartazoidBG » Чет Сеп 24, 2015 8:45 pm

за сега е градско мятане с дропове 5-10 см и леко ама мнооого леко ендуро :D Предната ми шина е Mach1 Mad , а задната е sun ringle и искам да ги направя тюблес и мисля,че за предната няма да имам проблем. При задната ще е проблема мисля
Търся рамка Ns Bitch.
SpartazoidBG
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Юли 04, 2014 7:09 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Чет Дек 10, 2015 12:52 pm

моите първи опити с тюблес - капли алексримс мд21 - тиксо на стан 14 или 16 мм е ( покрива само отворите за ниплите без борда ) ,вентили на стан ,гуми Х-кинг - най евтините с тел - станаха от раз ,като изключим ,че едната се оказа леко скъсана и я лепих отвътре ( за първоначалното надуване е добре да имате голяма помпа или компресор ) и държат вече 10тина дена ..
- капли кросер х6 с гумената лента на стан ( 24-26" ,на шини 27.5 става доста добре също) и гуми Kojak 1.35 - тука нещата не се получиха толкова лесно .. дали шината идва широка за тия гуми,или не е подходяща за тюблес ,но няколко дни подред намирам ту едната ту другата гума спаднала докрай .. след напомпване държи и така до другата сутрин .. това продължи 4-5 дена ,като междувременно минах над 200 км с тия гуми и като че ли задържаха накрая - от 3 дена не са спадали ,но е тегава работа за мен шините на кросер са виновни просто не са за тюблес ..
за който се чуди дали си заслужава - определено ,при планинския си сет смъкнах общо 1.2 кг от шини и гуми и направо излетях ( след време ще сменя и Х-кинга с нещо по леко ,780 грама са ) ,не мисля за пукане и перфорации ,карам ги меки колкото ми се ще
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот jinsou420 » Сря Яну 27, 2016 7:12 am

Вчера се мъчих 2 часа ..да си сложа новите гуми на шините,това нормално ли е?
Гумите бяха толкова тесни,че в крайна сметка ми се наложи да използвам щангата за да ги сложа,сега седят посредата на борда и ще се опитам... да ги надуя за да си седнат на мястото,после вече ще наливам бозата,съвет за по-лесно монтиране или надуване??
Kindzadza
Аватар
jinsou420
 
Мнения: 200
Рейтинг: 1397
Регистриран на: Чет Мар 12, 2015 7:45 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот SpartazoidBG » Сря Яну 27, 2016 7:30 am

Кажете най-евтиния вариант за tubeless ready гума?
Търся рамка Ns Bitch.
SpartazoidBG
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Юли 04, 2014 7:09 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Сря Яну 27, 2016 8:21 am

има доста гуми които не са отбелязани като тюблес но стават ( примерно моите Х-кинг ) - кои по лесно кои по трудно .. в общи линии трябва да се пробва .. според мен компресор е задължителен за по лесното първоначално уплътняване ,и бих препоръчал като задържат за момента въздух да се сложат и да се карат 10-20 км като се припомпват ако омекнат
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот penmark » Сря Яну 27, 2016 8:47 am

Евтините континентали НЕ стават. Смисъл "стават", но попиват бозата. Моите бяха попили по 200гр на гума, което е много за въртяща част. От 580гр бяха станали 700 и кусур.... Не ги препоръчвам за безкамерни.
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bio » Сря Яну 27, 2016 9:21 am

jinsou420 написа:Вчера се мъчих 2 часа ..да си сложа новите гуми на шините,това нормално ли е?
Гумите бяха толкова тесни,че в крайна сметка ми се наложи да използвам щангата за да ги сложа,сега седят посредата на борда и ще се опитам... да ги надуя за да си седнат на мястото,после вече ще наливам бозата,съвет за по-лесно монтиране или надуване??

1. насапунисваш (вода и сапун) бордовете на гумата.
2. първо може да издуеш без боза.
3. бозата може да я налееш през вентила със спринцовка и тънък шлаух от система или по-дебела игла.
4. като издуеш финално гумата е хубаво да направиш поне един оборот плицикайки бозата по борда на гумата. аз го правя като накланям шината и я удрям в лекичко в земята, после я обръщам и прекарвам другия борд.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Admin » Сря Яну 27, 2016 9:30 am

jinsou420 написа:Вчера се мъчих 2 часа ..да си сложа новите гуми на шините,това нормално ли е?

Не съвсем, но ако упорито си се опитвал да го направиш без щанги, а те не са искали, колко ще продължат мъките е зависело само от теб. ;)
Има случаи, когато без щанги почти не става. Отделно, че си има и техника за монтаж/демонтаж на гуми с голи ръце - виждал съм хора, които с лекота слагат и дори вадят DH гуми, за които аз и повечето ми познати задължително ползваме щанги.
Имай предвид и това, че дали монтажът ще е бърз и лесен зависи не само от гумата, но и от каплата, т.е. от взаимодействието между тези два компонента.
Така че съветът ми към теб е да прибягваш много по-рано към щангите, ако виждаш, че не става само с ръце. Съветът на bio за сапунената вода също е много полезен при трудно влизащи гуми.

Относно надуването на безкамерната - както ти казаха, най-добре е с компресор. Аз досега само веднъж съм успявал да напомпам безкамерна гума с домашна помпа (даже и с компактна ръчна), но става дума за конкретен модел гуми на конкретен модел капли, продукти на WTB: http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... -oryx-e160 . С други продукти на същата марка обаче нямах подобен късмет и се наложи посред нощ да паля колата и да търся бензиностанция. :D
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот jinsou420 » Сря Яну 27, 2016 9:33 am

Да,гледах.
Направих : насапунисах,издух(без боза)..за да си легне гумата хубаво на леглата(наложи се да дам повече налягане от предписаното) легна хубаво и изпука два пъти,изглежда права гумата като завъртя,после ще добавя и течност през вентила..и така първата ми гума мина успешно,благодаря
Kindzadza
Аватар
jinsou420
 
Мнения: 200
Рейтинг: 1397
Регистриран на: Чет Мар 12, 2015 7:45 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Сря Яну 27, 2016 10:45 am

за успешното не бързай да се радваш .. понякога отначало задържа ,после почваш всеки ден да ги намираш спаднали ,важи особено за гуми/шини които не са официално тюблес реди .. аз се принудих да си разваля тюблеса на кросовските шини ,просто не стават докато с алексримс - никакви проблеми
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Яну 27, 2016 12:13 pm

bio написа:
jinsou420 написа:Вчера се мъчих 2 часа ..да си сложа новите гуми на шините,това нормално ли е?
Гумите бяха толкова тесни,че в крайна сметка ми се наложи да използвам щангата за да ги сложа,сега седят посредата на борда и ще се опитам... да ги надуя за да си седнат на мястото,после вече ще наливам бозата,съвет за по-лесно монтиране или надуване??

1. насапунисваш (вода и сапун) бордовете на гумата.
2. първо може да издуеш без боза.
3. бозата може да я налееш през вентила със спринцовка и тънък шлаух от система или по-дебела игла.
4. като издуеш финално гумата е хубаво да направиш поне един оборот плицикайки бозата по борда на гумата. аз го правя като накланям шината и я удрям в лекичко в земята, после я обръщам и прекарвам другия борд.


Налягането на гумата след надуване с бозата е хубаво да е към 3 бара, за да се види ясно пропуска или не.

5. Колелото се вдига, изчаква се бозата да е отдолу и се джурка - повтаря се доката така бозата не се плиска по цялата площ на стените.
6. Колелото се оставя хоризонтално и отново се третира със сапунена вода, за да се провери дали още изпуска през бордовете. Ако изпуска се повтарят точки 5 и 6.

Като цяло колкото по-широка е шината толкова по-лесно става цялата работа.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот jinsou420 » Сря Яну 27, 2016 4:10 pm

Ще го имам наум ...това за налягането.
Да кажа,че загребвах само пяна :) гледах да няма въобще вода.
Намирам "пукането" за много вълнуващо,дано си заслужава усилието(но пък.. беше много задоволяващо :clap: колкото и да е незначително)
Чисто информативно : Шина Ztr crest,Гума Hutchinson Python 2.2
Предното търкало е 1.356 кг в момента,без бозата
Ааааа,да :/ гумата спадна без боза вътре
Kindzadza
Аватар
jinsou420
 
Мнения: 200
Рейтинг: 1397
Регистриран на: Чет Мар 12, 2015 7:45 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Сря Яну 27, 2016 4:32 pm

без боза няма как да не спадне ,това да не те притеснява сипвай бозицата и надувай пак :) аз много се кефя на безкамерните ,особено някой около мене като колоездим групичка да спука и да се почне едно ремонтче - лепене ,търсене на тръните по външната и т.н. :D
много добро тегло си постигнал ,това на 26" предполагам
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Сря Яну 27, 2016 7:24 pm

bio написа:3. бозата може да я налееш през вентила със спринцовка и тънък шлаух от система или по-дебела игла.

има 50сс спринцовки, чийто връх много добре ляга върху вентила, утре ще я снимам моята
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Da Nail » Чет Яну 28, 2016 2:25 pm

Alexi написа: аз много се кефя на безкамерните ,особено някой около мене като колоездим групичка да спука и да се почне едно ремонтче - лепене ,търсене на тръните по външната и т.н. :D


И обратния вариант се случва понякога, а той е "по-забавен". Ама за това караме в група - да си помагаме, а не присмиваме.
Аватар
Da Nail
 
Мнения: 217
Рейтинг: 1409
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 6:40 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Яну 28, 2016 3:07 pm

Дамммм, като ти се резне гумата 2+мм няма боза дето да хване и става едно омазване :D

Започнах да карам безкамерни с около 700 гр. гуми и сега съм на 1000 гр., че иначе все веднъж в годината цепвах я борда, я при грайферите.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот jungleraver » Чет Яну 28, 2016 3:37 pm

Поне плюса е, че може да носиш в раницата една вътрешна, и като цепнеш тюблеса само завираш и помпиш - сравнително бързичко става.
jungleraver
 
Мнения: 366
Рейтинг: 1725
Регистриран на: Чет Май 09, 2013 9:14 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alexi » Чет Яну 28, 2016 5:03 pm

никой не се присмива ,просто тука карам в една групичка която отричат тюблеса само 2ма сме с боза ,а преимуществата са много ,аз примерно карам отпред на 1 бар ,не мисля за прищипване .. относно цепването - да ,гадно е ,но аз задължително си нося вътрешна ,нося си и лепенки ,щангички ,помпа всичко щото бутането може да е жестоко ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот xargs » Чет Яну 28, 2016 7:51 pm

Напоследък, ако имам дупка в tubeless-a, която не се запушва почти веднага, използвам фитили, тъй като запушването на по-големи дупки обикновено си отнема доста време, а и не винаги се получава.

Системата с фитилите работи учудващо добре и дупките се запушват доста бързо. Ползвам комплектите на Weldtite -
Изображение

За да бъде фикса по-лесен и бърз е хубаво гумата да бъде твърдо напомпана.
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Нед Яну 31, 2016 10:59 am

Ozzie написа:
bio написа:3. бозата може да я налееш през вентила със спринцовка и тънък шлаух от система или по-дебела игла.

има 50сс спринцовки, чийто връх много добре ляга върху вентила, утре ще я снимам моята


Обещаните снимки
IMG_20160131_102501_cr.jpg
IMG_20160131_102501_cr.jpg (89.65 KiB) Прегледано 5068 пъти

IMG_20160131_102525_cr.jpg
IMG_20160131_102525_cr.jpg (118.44 KiB) Прегледано 5038 пъти

Вътрешния диаметър пасва идеално на диаметъра на вентила.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

ПредишнаСледваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 45 госта