⊥ ∞ 3 - Въпроси и отговори

Форум за съобщения, информация и коментари относно Перпендикулярна Вселена.

Модератори: did, bikezilla, naka76

Правила на форума
В различните форуми и подфоруми на раздел "Мероприятия" действат особени правила, които можете да прочетете в тази тема, т. ІІІ.

Напомняме на всички потребители в раздел "Мероприятия", че в рамките на МТБ-БГ има Календар на събитията, който включва дори и индивидуални карания, стига инициаторите им да желаят това, т.е. да са вписали карането си там. По принцип в Календара ще намерите всички състезания и официално организирани карания. Календарът е на този адрес: http://www.mtb-bg.com/index.php/events/calendar .
Повече подробности за Календара можете да научите от тази статия: http://www.mtb-bg.com/index.php/other/o ... 7-calendar

⊥ ∞ 3 - Въпроси и отговори

Мнениеот bikezilla » Нед Мар 15, 2009 12:18 am

Тъй като другите 2 теми се пооспамиха, моля, задавайте въпросите, които ви интересуват тук. :)

Ще се радваме да отговяраме на всички питанки.
Аватар
bikezilla
 
Мнения: 806
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Май 01, 2003 12:55 am

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот did » Чет Апр 02, 2009 11:37 pm

Първи въпрос: Защо никой нищо сериозно не пита?

Дали сме подранили с информацията или сме отговорили на въпросите, преди да бъдат зададени?

Е, нека аз да задам един много сериозен въпрос:

Искате ли да предоставим списък с неща, които всеки трябва да си носи всеки ден и други, които трябва да си осигури за биваците? Just in case...

Ако има хора, които нямат идея, как да си съберат багажа, нека питат смело! По-добре да се пита за глупости сега, отколкото след 2 месеца и 4 дни, когато магазините ще са в една друга, перпендикуларна вселена, да се търсят важни неща, дето ги няма...
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот kotka12 » Пет Апр 03, 2009 8:28 am

така
изтрили сте ми сериозния въпрос :D

сега сериозно
идеята със списъка на нещата
необходими за бивакуване е хубаво нещо
и аз много бих се зарадвал на нещо такова
на по-голямата част от въпросите, които ме интересуват
сте отговорили
а останалите ще изникнат непосредствено преди приключението
:beer:
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот Вилката » Пет Апр 03, 2009 3:17 pm

Те въпросите изникват в последствие и са от рода: "Защо не си взех ......?!? :dontknow: :bawling: :banghead: "

Аз имам един - Ще има ли биваци с подръчни средства, от рода "кой каквото си носи на гърба" или всички ще са подсигурени от тиловаците? Защото аз си представям организацията с 2 вързопа - "дневен колоездачен" и "вечерен пиянско-спален". Да има ли в дневния багаж палатка?
Важно ми е, щото моята палатка е 5-звездна, 4-килограмова, 3-местна, 2-слойна, а аз съм 1 конска сила :D
Аватар
Вилката
 
Мнения: 944
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот did » Пет Апр 03, 2009 5:30 pm

Вилката написа:Да има ли в дневния багаж палатка?


Не, по време на каране няма нужда да се носи палатка нито пък неща, които не са необходими за прехода до следващия бивак. Камион ще пренася основния ни багаж от бивак до бивак.

Препоръчваме разделяне на багажа на 2 вързопа, като този, който ще се транспортира от камиона, да не превишава 80 литра за всеки човек (т.е. една голяма раница). За багажа, който ще си носите на гърба, ограничение няма :D
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот kikon » Пет Апр 03, 2009 8:33 pm

did написа:Препоръчваме разделяне на багажа на 2 вързопа, като този, който ще се транспортира от камиона, да не превишава 80 литра за всеки човек (т.е. една голяма раница).

Имам питанка: 80те литра включват палатки, спални чували, дрехи, телевизори и пр, така ли? Ако палатката надвишава този размер, проблем ли ще е?
Flow like water down the hill.

http://keekie.me/
Аватар
kikon
 
Мнения: 1706
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 03, 2008 3:54 pm
Местоположение: София

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот did » Пет Апр 03, 2009 8:40 pm

kikon написа:Имам питанка: 80те литра включват палатки, спални чували, дрехи, телевизори и пр, така ли? Ако палатката надвишава този размер, проблем ли ще е?


Ако палатката в СГЪНАТО състояние надвишава 80 литра... това е проблем. Ако ще си носите телевизори, носете си и електроцентрали, но гледайте всичко да е в една раница.

Изключение се прави само за Пацо и Емо, които освен стандартния багаж, могат да донесат и някоя бутилка с айрян и таратор. За китари и гайди също няма ограничения.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот kikon » Пет Апр 03, 2009 9:06 pm

did написа:СГЪНАТО


:stupid: :spin:

Окей, ще гледаме, пък ако не стане с гледане, ще го мислим :rofl: :)
Flow like water down the hill.

http://keekie.me/
Аватар
kikon
 
Мнения: 1706
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 03, 2008 3:54 pm
Местоположение: София

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот Вилката » Съб Апр 04, 2009 12:04 am

Аз ги знам тия палатки дето са над 80л сгънати, по рокфестовете сме "спали" и в такива... ако наистина носиш такава, 20 души може да не си носят палатки и сметката пак излиза :idea: :D
Аватар
Вилката
 
Мнения: 944
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот Анелия » Чет Апр 09, 2009 7:55 pm

Хора, дайте идеи какво да взема за ядене, което няма да се развали 4 дни на жегата. Пренебрегвам всякакви диети и режими, само и само да оцелея без хладилник. Засега се сещам консерви, вафли и ядки. Дайте още идеи, за да няма после "Ейййй, как не се сетих :banghead: "
Аватар
Анелия
 
Мнения: 2165
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юли 02, 2008 2:01 pm

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот did » Чет Апр 09, 2009 8:40 pm

Казвам с какво аз я карам на такива мероприятия:

1. Курабийки "Тучо чучо" ала ДИД:

Смилаш мюсли и леко ги навлажняваш. После им добавяш малко нес-кафе на гранули за вкус и тонус и захаросан мед. Трябва да стане твърда и лепкава, трудна за бъркане каша. ОТ това нещо правиш някакви "курабийки", които омазняваш, за да не залепват и увиваш в алуминиево фолио. Няма нужда от печене! Изтрайва много и е истинска пълнозърнеста енергийна бомба.

Един стар планинар си ходеше само с буркан с мед и орехи в раницата...

2. Сандвич.

Ми... сандвич с траен колбас от качествен хляб и масло, също добре опакован в алуминиево фолио. Ако ще правя такова, вероятно сам ще си изпека хляб.

3. Маслини. Траят и са доста енергийно нещо.

4. Разни други ядки.

5. Сухи супи плюс бивачен инвентар, достатъчен за приготвянето им.

6. Етанол. Не се разваля лесно.

...

Абе... още хиляди неща могат да се измислят. Номерът е да е леко, калорично и да трае на жега.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот Redhat » Чет Апр 09, 2009 8:59 pm

Стафиди. За закуска.
You Bastards!
Аватар
Redhat
 
Мнения: 881
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 9:42 am
Местоположение: неизвестно

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот naka76 » Чет Апр 09, 2009 9:28 pm

Аз миналата година вечеро време си накисвах овесени ядки със стафиди които сутринта ми действаха много добре. Още по-добре е ако му сложиш и лъжиза мед. Иначе през деня бях на сандвичи. За първата вечер може да си вземеш нещо не чак толкова трайно да си опичеш, за по-нататък гледаш да извържа, някаква наденица или нещо подобно.
Аватар
naka76
 
Мнения: 871
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 21, 2003 7:04 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот halcor » Чет Апр 09, 2009 9:31 pm

Може направо микс от сушени плодове.
Вафлите също са опция.

Още една опция за любителите на ядки - сурови бадеми, орехи, лешници, кайсиеви ядки или кашу като се накиснат за 12 часа във вода - стават доста благи - като пресни.
Аватар
halcor
 
Мнения: 1241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 24, 2002 12:54 pm
Местоположение: Sofia

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот kotka12 » Пет Апр 10, 2009 6:06 pm

пастърмата е трайно нещо :eyebrow: :eyebrow:
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот Анелия » Пет Апр 10, 2009 7:55 pm

kotka12 написа:пастърмата е трайно нещо :eyebrow: :eyebrow:

Ама е 30-40 лв/кг :crap:
Засега русенското варено се очертава като фаворит за вечеря, мюслита и стафиди за закуска, а за през деня сандвичи и вафли.
Аватар
Анелия
 
Мнения: 2165
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юли 02, 2008 2:01 pm

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот Анелия » Нед Апр 12, 2009 7:25 pm

Намерих много интересна статия за аптечката при преходи и този човек изглежда, че е манияк на тема екипировка, оцеляване и т.н. Но на мен ми се струва, че няма да помъкна всичко това. Вие какво взимате за каране? Лепенки, йод и бинт достатъчни ли са за раницата за каране, а в голямата раница, която ще пътува с буса, някакви обезболяващи и за стомашни неразположения. Взимате ли някаква противоотрова за ухапвания от змии или нещо за мазане против комари?
Най-добре да не ти потрябват :praying: , но все пак...
Аватар
Анелия
 
Мнения: 2165
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юли 02, 2008 2:01 pm

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот rarekin » Нед Апр 12, 2009 8:17 pm

Нещо за мазане против комари - да. Противоотрова - категорично НЕ. Ако си намеря ще взема нещо такова: екстрактор за отрова. Може би и Урбазон.
Планинското колоездене може да бъде опасен спорт! Винаги карайте с каска! Никоя екипировка не може да гарантира колоездача срещу падане и тежко нараняване!
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот kotka12 » Пон Апр 13, 2009 10:16 am

не се престаравайте с походната аптечка
имам силно подозрение
че организаторите са помислили за това :agree:
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот tanya » Пон Апр 13, 2009 12:20 pm

Относно походната аптечка
Аз, срам, не срам, ще си призная, че почти нищо не нося. Може и за бой да съм, ама това е реалността.
Имам обаче много силно развито чувство за страх и на него разчитам. Като ми стане страшно, слизам без да се срамувам.
Изображение
Аватар
tanya
 
Мнения: 625
Рейтинг: 1913
Регистриран на: Сря Май 26, 2004 1:18 pm
Местоположение: Търговище

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот Quiz » Пон Апр 13, 2009 2:07 pm

Обикновено нося репелент срещу комари, Фенистил (или нещо сходно) за облекчаване на състоянието след ухапване от гадинки и задължително 1 доза Урбазон (естествено със спринцовка, игла, как' си трябва). Но това е, защото съм алергична.
А да, също и Зиртек.

Друго нещо, което нося при подобни пътувания са медикаменти срещу обезводняване (по-скоро за възстановяването след това) - Натриев цитрат, Хидратин алфа и други (ако някой проявявя интерес, мога да ги опиша тия дни, че не ги помня наизуст). В малки дози, но колкото да ме закрепят. Няколко пъти са ме оправяли в кофти ситуация и вече са задължителни.

@kotka12,
сигурно си прав, но нали знаеш, парен и кисело мляко духа. :D
Аватар
Quiz
 
Мнения: 1063
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 25, 2004 8:27 am
Местоположение: Sofia

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот did » Пон Апр 13, 2009 2:45 pm

Няма лошо да сте запасени със специфични неща, касаещи Ваши лични проблеми. Добре е във всяка група хора, които карат заедно, да има поне по една елементарна аптечка, която да има необходимото за обработка на рани при контузии. За останалото, наистина ние ще се постараем да се погрижим. В групата ще има медицински лица и квалифицирани планински спасители, които знаят какво да правят при нужда. Ще осигурим и медикаменти от първа необходимост.

Носенето на противозмийски серум без необходимото охлаждане на ампулата е ужасно рисково. Не поощрявам никого да си прави такива експерименти, още по-малко сам да си поставя подобни медикаменти, от които често вредата е по-голяма от ползата. Такъв алергичен шок може да си докарате от развален серум, какъвто никое змийско ухапване не може да предизвика.

Не вярвам, при такава навалица от хора с железарии, някоя змия да е толкова луда, че да ни стои на пътя и да хапе.

Специални средства срещу обезводняване не са необходими, освен няколко бутилки за вода. Трасето се минава спокойно и в най-сухия сезон с 2 литра резервоар за вода в раницата. Чешми по пътя има, а където има "сухи участъци", ще бъдете предупредени предварително, да се запасите подобаващо.

За комарите - носете си репеленти. Там ИМА комари.

Тук ще си позволя да цитирам едно списъче на bikezilla. Ако нещо от този списък Ви се струва ненужно, помислете добре и чак след това го отстранете от ежедневния си багаж:

bikezilla написа:Списък на нещата, които всеки участник трябва да носи със себе си:
    1. Колело, годно за бутане, тикане, носене, и каране по "Родопско равно".
    2. Каска, достатъчно проветрива за бутане, тикане, носене и каране по "Родопско равно". Карането с каска тип "fullface" е силно безмислено и потенциално опасно за каращия, поради опасност от: а) прегряване б) случване на инцидент в момент, в който на колоездача му е било твърде топло за да е с шлем.
    3. Ръкавици.
    4. Обувки, удобни за бутане, тикане... ;)
    5. Раница, с достатъчно обем за ежедневни принадлежности.
    6. Вода. Минимум 2 литра на ден.
    7. Храна за 1 ден. Количество според индивидуалните нужди.
    8. Мобилен телефон.
    9. Връхна дреха.
    10. Слънцезащитен крем.
    11. Очила защитни/слънцезащитни.
    12. Челник.
    13. Велоремонтни принадлежности:
      1 Резервни гуми - поне 2.
      2 Лепенки + лепило.
      3 Помпа, щанги за сваляне на гума.
      4 Накладки за спирачки.
      5 Резервни звена за верига + инструмент за верига.
      6 Смазка за верига.
      7 Резервно жило.
      8 Резервно ухо за дерайльор.
      9 Комплект инбусни и гаечни ключове, съответстващи на наличните механични съединения по велосипеда.
    14. Аптечка
      1 Превързочни + антиспетични материали.
      2 Противоалергични медикаменти
      3 Обезболяващи.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот rarekin » Пон Апр 13, 2009 6:16 pm

Тоалетна хартия. :eyebrow: Активен въглен. Хапченца против разстройство. :D
Планинското колоездене може да бъде опасен спорт! Винаги карайте с каска! Никоя екипировка не може да гарантира колоездача срещу падане и тежко нараняване!
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот Persenk » Сря Апр 15, 2009 6:37 pm

did написа: ... могат да донесат и някоя бутилка с айрян и таратор...


Мога да помогна за таратора - http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2019 ... 319805.JPG
everything is fine
Аватар
Persenk
 
Мнения: 451
Рейтинг: 1765
Регистриран на: Съб Яну 18, 2003 9:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот bikezilla » Сря Апр 15, 2009 11:38 pm

Persenk написа:
did написа: ... могат да донесат и някоя бутилка с айрян и таратор...


Мога да помогна за таратора - http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2019 ... 319805.JPG


A дъжд от айрян можеш ли да поръчаш, о великий персенк :bowdown: :D
Аватар
bikezilla
 
Мнения: 806
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Май 01, 2003 12:55 am

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот тучо чучо » Чет Апр 16, 2009 3:37 pm

Persenk написа:
did написа: ... могат да донесат и някоя бутилка с айрян и таратор...


http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2019 ... 319805.JPG

Ооооо, Великий, сърдечно благодаря за идеята! :bowdown:
Най-сетне уместен и безопасен начин за позициониране на светлоизлъчвателя на Негово Светлейшество Obi Newone Kenobi. :clap:
Аватар
тучо чучо
 
Мнения: 1403
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:32 am
Местоположение: София

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот Quiz » Чет Апр 23, 2009 11:13 am

did написа:Искате ли да предоставим списък с неща, които всеки трябва да си носи всеки ден и други, които трябва да си осигури за биваците? Just in case...

Първия списък е налице и определено ще е полезен. :) :agree:
Бих се възползвала и от предложението за втория. Just in case... ;)
Благодаря предварително!
Аватар
Quiz
 
Мнения: 1063
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 25, 2004 8:27 am
Местоположение: Sofia

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот bikezilla » Пет Май 15, 2009 12:32 am

A eто и вторият "списък" (прощавай, Quiz, за "малкото" забавяне :) ):

0. Палатка - може и без, на който му се спи на открито :sleeping: .
1. Спален чувал + шалте. (+шапка, на който му се спи на открито и чувалът му не е с хубава качулка).
2. Дрехи - през деня ще е топло, даже доста, но може да вали. Вечерите и през нощта ще е хладно, но над нулата. (припомням, че единият бивак ще е на ~600мнв, вторият на ~850мнв и третият на ~1325мнв.
3. 1 чифт резервни обуща
4. Челник/Лична светулка. Тъмно ще е вечер :)
5. Лични хигиенни принадлежности - хавлии, четки за бивни, сапунци, пасти... прочие. Сами си знаете ;)
6. Посуда + прибори за манджорене.. Примус, който му се носи. Нож. (не за колене :P )
7. Резервни батерии за фотоапарати/телефони/кой квато електроника носи.
8. Медикаменти - за болки, за настинки, за насекоми, мазила, лепенки , бинтове... в другото списъче има по тази тема


И още кой каквото реши, че му е нужно. Тук ако някой опитен бивакуващ се сеща за нещо съществено - може да го спомене.

Торби за боклук ще бъдат осигурени от Велоклуб "Крива спица" :^:
Аватар
bikezilla
 
Мнения: 806
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Май 01, 2003 12:55 am

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот Quiz » Пет Май 15, 2009 9:03 am

Благодаря за жокерите.

bikezilla написа:Торби за боклук ще бъдат осигурени от Велоклуб "Крива спица"

Тъкмо снощи се чудех как ще се процедира с произведения боклук. Явно сте помислили и затова. :) :agree:
Аватар
Quiz
 
Мнения: 1063
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 25, 2004 8:27 am
Местоположение: Sofia

Re: Въпроси и отговори

Мнениеот dimitrov » Вто Май 19, 2009 3:45 pm

На 04.06 /денят на тръгване /в село Гълобово има ли някакъв фиксиран час на тръгване към първия бивак ,който разбрах е на 30-40 мин с колело от селото където ще оставим колите. Защото ако сме там в 10ч сутринта ще по-добре да хващаме пътя отколкото да чакаме до следобяд /примерно/.А ако трябва да се тръгва масово до не бързаме с пристигането а да дойдем около уречения час /примерно 13-14ч/както разпоредят организаторите . :peace:
dimitrov
 
Мнения: 167
Рейтинг: 1510
Регистриран на: Вто Окт 24, 2006 1:40 am

Следваща

Назад към Перпендикулярна Вселена

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта