Проект за Закон за горите и планинско колоездене

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот silvertm » Сря Май 19, 2010 12:53 pm

Из текста на новия проект за Закон за горите, публикуван на страницата на ИАГ днес:

От глава 7 "Достъп до горите"

Чл. 146. (1) Пътни превозни средства могат да се движат в гората и по горските пътища само във връзка с изпълнение на горскостопански, селскостопански и ловностопански дейности.
(2) Обстоятелството, че пътното превозно средство ще се ползва за изпълнение на дейностите по ал. 1, се удостоверява с документ, издаден от:
1. директора на държавното горско стопанство или държавното ловно стопанство – когато дейността се извършва от стопанството или е възложена от него;
2. кметът на населеното място - в останалите случаи.
(3) Движението на пътни превозни средства, в т.ч. такива с висока проходимост, моторни шейни и каруци, когато не е свързано с изпълнение на горскостопански, селскостопански или ловностопански дейности, е допустимо само когато:
1. е дадено разрешение за това от директора на регионалната дирекция по горите или оправомощено от него длъжностно лице или
2. по пътища и трасета, които са специално обозначени за такива цели.
(4) Органите по ал. 2 и 3, съхраняват копие от издадените от тях удостоверения и разрешения в срок до една година от тяхното издаване.
(5) Управлението на велосипеди, както и ездата в гората са разрешени само по горските пътища и по обозначените за целта трасета.
(6) Собствениците на имоти, граничещи с горски територии, не могат да ограничават достъпа до горските пътища, в това число чрез ограждане или по друг начин, ограничаващ свободното им ползване.
(7) Условията и редът за движението по горските пътища, за поставяне на пътни знаци и техните образци, както и образците на документите за достъп до гората, се определят с наредба на министъра на земеделието и храните и министъра на вътрешните работи.

Чл. 147. (1) Забранява се движението на пътни превозни средства и ездата по обозначените туристически пътеки, освен когато трасето на туристическата пътека съвпада с горски път.
(2) Обозначаването на нови туристически пътеки и трасета в горските територии се извършва със съгласие на собственика, съответно на лицата, на което територията е предоставена за управление.

Чл. 148. (1) Организирани обществени или спортни мероприятия в горските територии, както и територии, които граничат с такива, могат да се провеждат след като се уведоми съответната регионална дирекция по горите най-малко 14 дни преди датата на мероприятието, като посочи мястото на провеждане, очаквания брой участници.
(2) В срок до 7 дни преди датата на мероприятието, регионалната дирекция по горите може да определи допълнителни условия за провеждане на мероприятието, които са задължителни за организатора.
(3) Организаторът на мероприятието по ал. 1 осигурява:
1. съгласието на собственика или на лицето, управляващо територията;
2. пожарната безопасност на провежданото мероприятие;
3. почистването на територията и премахването на поставените преместваеми обекти.


_________________________
Този закон още не е приет. Публикувам тези текстове тук за някаква евентуална дискусия по тях, както и за запознаване със законодателната тенденция.
silvertm
 
Мнения: 306
Рейтинг: 1671
Регистриран на: Нед Ное 06, 2005 12:00 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот did » Сря Май 19, 2010 1:01 pm

Мдаааа... кофти. Ама не съм никак изненадан.

Обаче тук вече има смисъл от медиен джангър и протести. Доколко ще са резултатни... не знам. По-скоро съм песимист.

Забравете за градските мобилности, велоалеи и други ненавременни и неадекватни идеи и насочете усилия в разясняване на властите, що е то "велотуризъм" в планините и как той не може да става само по маркирани пътища и пътеки.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот TheAnimal » Сря Май 19, 2010 1:12 pm

Хъ, закон , закон колко да е закон. То и до сега беше забранено за моторни превозни средства, ама на по пътеките гъмжи от АТВ-та и мотори. Когато законът завъжи за тях, може би, евентуално ще въжи и за мен (в което много се съмнявам) :crap:
"Всеки знае, че една жена е твърде силна за един мъж."
TheAnimal
 
Мнения: 3204
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 9:38 am
Местоположение: Зверино

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот silvertm » Сря Май 19, 2010 1:37 pm

TheAnimal написа:То и до сега беше забранено за моторни превозни средства, ама на по пътеките гъмжи от АТВ-та и мотори.

АТВ не се водят МПС, ако нямат регистрация, поради което по закон досега нямаше как да бъдат санкционирани. Както се вижда, законите се променят и постепенно настигат сложните времена, в които живеем. Това включване на АТВ в проекта на закона е поради зачестилите оплаквания на граждани към контролните институции.
Работата е там, че явно е имало оплаквания и от велосипедисти, иначе защо ще ги гонят от туристическите пътеки по закон? Жалко е, че покрай сухото ще трябва да изгори и мокрото. Аз нямам идея как да се реагира. Т.е. нямам идея ЗАЩО да се реагира, след като клона на велосипедистите си го режем сами от толкова време с викове по пътеките: "ОП!", "ПИСТА!" и т.н.

А сега малко от глава 18-та: "Административно-наказателни разпоредби", Раздел 2: "Административни нарушения и наказания":
Чл. 260. Наказва се с глоба от 100 до 300 лв., ако по друг закон не е предвидено по-тежко наказание, лице, което извършва дейност в горските територии без да притежава съответната правоспособност.
Чл. 263. (1) Наказва се с глоба от 50 до 500 лв., ако по друг закон не е предвидено по-тежко наказание, физическо лице, което:
1. не изпълни разпореждане на компетентен орган, издадено в рамките на дадените му със закона правомощия;
Чл. 265. (1) Наказват се с глоба от 200 до 2000 лв., ако деянието не представлява престъпление, физически лица, които извършат или наредят да бъдат извършени следните дейности:
1. нанасяне на повреди или унищожаване на горски пътища *, пътни съоръжения и принадлежности на пътя;
Чл. 272. За други нарушения на този закон и подзаконовите актове по неговото прилагане и на разпореждания и предписания, основани на тях, наказанието е глоба от 50 до 500 лв., съответно имуществена санкция от 100 до 1000 лв., ако по друг закон не е предвидено по-тежко наказание.


___________________
* Това в червеното вероятно се отнася за "строителите" на импровизирани скокчета, виражи и прочее самоинициативи.
silvertm
 
Мнения: 306
Рейтинг: 1671
Регистриран на: Нед Ное 06, 2005 12:00 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот STAFF » Сря Май 19, 2010 2:08 pm

Разгеле! Добре дошли в реалността. :wavey:
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
STAFF
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1675
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 1:09 pm
Местоположение: София

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот bikerider » Сря Май 19, 2010 3:05 pm

Това категорично е стъпка в правилната посока. Има разбира се, обичайните двусмислия и вратички като във всички творения на българския законодател - отново не не е дефинирана прецизно границата - кога едно нещо е трасе и кога - туристическа пътека. Намирам следните хипотези за напълно валидни - пубер лети покрай баба на пътека и и обяснява, как това вече не е туристически маршрут. Или прясно изкопано трасе, наредено с виражи и прочее бива налазено от дядовци и обявено за туристически маршрут.

Като цяло - поредната недоносена история. Личат си и разни интереси... но все пак е стъпка в правилната посока.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот veskoz » Сря Май 19, 2010 3:22 pm

bikerider написа:Като цяло - поредната недоносена история... но все пак е стъпка в правилната посока.

И аз така мисля. :agree:
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот silvertm » Сря Май 19, 2010 4:43 pm

bikerider написа:Това категорично е стъпка в правилната посока. Има разбира се, обичайните двусмислия и вратички като във всички творения на българския законодател...

Законът е все още на ниво проект.
От друга страна, доколкото ми стана ясно, тази вечер има среща на граждански сдружения и отделни граждани по повод неговото обсъждане и евентуално даване на предложения. Информацията ми обаче е от втора ръка, така че не съм категоричен. Ако науча нещо по-съществено, ще го добавя към темата.
Настроенията изглежда са силно негативни за АТВ-исти и ендуристи, както и за моторните шейни, но темата за планинското колоездене някак се изтървава.
silvertm
 
Мнения: 306
Рейтинг: 1671
Регистриран на: Нед Ное 06, 2005 12:00 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот jd » Сря Май 19, 2010 5:14 pm

bikerider написа:Това категорично е стъпка в правилната посока.

:agree:

Много съм съгласен. Трябва да почнат да се правят трасета за каране като хората и определено да се разграничат туристически от веломаршрутите, защото всички знаем иначе какво се случва...
Изображение
Аватар
jd
 
Мнения: 1721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 2:50 pm
Местоположение: София

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот did » Сря Май 19, 2010 5:22 pm

jd написа:
bikerider написа:Това категорично е стъпка в правилната посока.

:agree:

Много съм съгласен. Трябва да почнат да се правят трасета за каране като хората и определено да се разграничат туристически от веломаршрутите, защото всички знаем иначе какво се случва...


Не мислете само за Витоша! Витоша не е България.

Повечето планини в България нямат нужда от трасета за каране и там нищо лошо не се случва, нито има конфликти.

Това е закон за горите, а не за националните паркове и защитените територии и каквото се впише в него, ще важи и в Родопите, и в Странжа, и в Стара Планина... Тоталната забрана за каране на велосипед извън определени трасета на този етап е безумие и е провокирано от конфликти, тръгнали от други планини (Витоша и Рила основно), които са ПАРКОВЕ. Нека проблемите в парковете да се решават в други закони. В българските гори конфликти между колоездачи и други хора НЯМА!

Аз не съм никак доволен от предложените текстове, най-малкото защото планинските колоездачи някак са сложени механично в почти един кюп с АТВ-та и мотори.

В крайна сметка всичко, за което писах в темите, в които се коментираше "обособяване на трасета на Витоша" сега е на път да се сбъдне. Да му изсъхнат ръчичките на този, който за пръв път започна да "обособява и маркира велотрасета" в Планината!!!

Припомнете си тази тема: viewtopic.php?f=3&t=61575

Там написах преди половин година следното: viewtopic.php?p=562845#p562845
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот hrissim » Сря Май 19, 2010 6:56 pm

Прочетох по диагонал проектозакона, без да задълбавам много.
В него се говори за горски стопанства, сдружения на ловци, риболовци и на туристи.
За да се радваме пълноценно на гората с велосипеди, целите на МТБ братството според мен трябва да се концентрират първо към създаване на силна организация на планинското колоездене, след това същата тя да се бори за признаване на самостоятелен статут на "ползвател на гората" и да се нареди думата велосипед до изброените горе. Този начин да се постигне целта ми се вижда почти невъзможен.
Вторият начин за постигането и е тази организация да се "влее" в Български Туристически Съюз, като най-близки дейности.
Без силна МТБ организация няма да има защита на интересите на планинското колоездене и ще гледаме как ни третират на равно с ненавижданите от всички ни високопроходими превозни средства с ДВГ.
:peace:
Последна промяна hrissim на Сря Май 19, 2010 7:04 pm, променена общо 3 пъти
Зехте ли си ДОЗАТА планина?
Статии за:
Палатки *** Туристически обувки***Дрехи за туризъм
Аватар
hrissim
 
Мнения: 1263
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 2:50 pm
Местоположение: на 950 м.н.в.

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот PowerSlide » Сря Май 19, 2010 6:57 pm

Е, и ...... Свидетел съм как не могат да хванат банда цигани (онези, римляните :peace: ) с 2 каруци бук за отопление - едно е да измисляш закони, друго е да ги ПРИЛАГАШ :lol: Много ще ми е интересно да видя горски патрул с АТВ или ендуро мотоциклети, щото явно лада нива или уаз-ка не върши работа :roll2:
Муахахаха или патрул с CROSSsss или LEADERrrr (никой няма да ги оборудва с драг рейнджър :eyebrow: )
Аватар
PowerSlide
 
Мнения: 1189
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Пон Ное 10, 2008 12:07 pm
Местоположение: на баира

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот kapitanblood » Сря Май 19, 2010 7:52 pm

Напълно съм съгласен,че е стъпка в правилната посока,само че,забравяте в коя страна живеем....
Колегата @silvertm,много е лесно да правиш copi/paste,на закони и да сменяш цвета на текста,незнам какво работиш,но аз ще ти кажа какво съм...10 години в системата на МВР(службата няма да я цитирам,но съм прекарал 9 години сред гората),и не един път съм бил свидетел как се интерпретират законите,алинейте и точките.
Видиш ли на тия дембели в НС,им хрумнало м/у храненията да направят изменение в закона :crazy: :crazy: ,до това ли ни опря горката държава ???? Не разбира се,това е само,замазване на очите,в случай че има инцидент,м/у турист и велосипедист,и след това ще кажат ЕТО ВИЖДАТЕ ЛИ НИЕ СИ СВЪРШИХМЕ НАШАТА РАБОТА.
Има такива сополанковци в планината,че ако ги хвана няма да карат колело поне 1 година,преди две седмици с жената и децата бяхме на разходка на Витоша,по пътеката към златните мостове,група от 3-4 "спускачи"мина покрай нас с 40-50 км/ч, и само навременната ми реакция спаси малката ми дъщеря от смазване.
Кой мислите,че ще следи за спазването на тоя закон точно??????
Хората упълномощени да правят проверка в планината,гората(в зависимост от това къде се намира гората...планината...),са ДАГ (държавна агенция по горите,а в пограничните райони ГП (гранична полиция).
И двете служби са толкова закъсали финансово,матерялно(както е и състоянието на БЪЛГАРИЯ),че надали ще тръгнат да се занимават с колоездачите,които карат там :crazy: :crazy: :crazy:
Друг е въпроса с морала,възпитанието и отношението на хората с колела,по пътеките.
Мисля че темата с възпитанието,и етиката на колела сме я разисквали в други теми.... :agree:
Последна промяна kapitanblood на Сря Май 19, 2010 8:29 pm, променена общо 1 път
ИзображениеDЪrty Muddy
Аватар
kapitanblood
 
Мнения: 1953
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Сря Юли 29, 2009 4:09 pm
Местоположение: София-център

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот Yavkata » Сря Май 19, 2010 8:04 pm

hrissim написа:Прочетох по диагонал проектозакона, без да задълбавам много.
В него се говори за горски стопанства, сдружения на ловци, риболовци и на туристи.
За да се радваме пълноценно на гората с велосипеди, целите на МТБ братството според мен трябва да се концентрират първо към създаване на силна организация на планинското колоездене, след това същата тя да се бори за признаване на самостоятелен статут на "ползвател на гората" и да се нареди думата велосипед до изброените горе. Този начин да се постигне целта ми се вижда почти невъзможен.
Вторият начин за постигането и е тази организация да се "влее" в Български Туристически Съюз, като най-близки дейности.
Без силна МТБ организация няма да има защита на интересите на планинското колоездене и ще гледаме как ни третират на равно с ненавижданите от всички ни високопроходими превозни средства с ДВГ.
:peace:

Има известен резон в идеята ти. Наблюдавам с удоволствие как в последно време се появяват, развиват и израстват няколко добре организирани велоклуба в цялата страна.Още малко ще се погледат с любов, ще поорганизират съвместни мероприятия и туко виж се заговори за Федерация или Асоциация за МТБ. Процеса обаче трябва да си извърви естествения път иначе ще се получи нещо формално и изродено. За вливане в БТС...по добре недей...там нещата смърдят.
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот vpravov » Сря Май 19, 2010 8:24 pm

STAFF написа:Разгеле! Добре дошли в реалността. :wavey:


Коя реалност??? Виртуалната???
Изображение
Аватар
vpravov
 
Мнения: 1277
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 09, 2005 8:51 am
Местоположение: София

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот STAFF » Сря Май 19, 2010 9:04 pm

vpravov написа:Коя реалност??? Виртуалната???


Мда. Тва големото, мъглявото отвъд върховете на цървулите ти.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
STAFF
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1675
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 1:09 pm
Местоположение: София

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот vpravov » Сря Май 19, 2010 9:13 pm

STAFF написа:
vpravov написа:Коя реалност??? Виртуалната???


Мда. Тва големото, мъглявото отвъд върховете на цървулите ти.


Там редко стъпвам и още бая далеч ми се чини. Ама га съселяните ми, които още и до там не фъргат, поне прочетат, че съществува - тогаз и в добрите намерения ке повервам! До тогаз - око да види, ръка да пипне. ;)
Изображение
Аватар
vpravov
 
Мнения: 1277
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 09, 2005 8:51 am
Местоположение: София

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот bobbeliata » Сря Май 19, 2010 11:16 pm

kapitanblood написа:И двете служби са толкова закъсали финансово,матерялно(както е и състоянието на БЪЛГАРИЯ),че надали ще тръгнат да се занимават с колоездачите,които карат там :crazy: :crazy: :crazy:



Точно защото нямат ресурс да се борят с истинските нарушители (бракониери, мотористи и т.н.), е възможно да започнат да се занимават с колоездачите, най-лесно им е. Такава беше ситуацията с дирекциите на НП Рила и Пирин, тази зима, които написаха сума актове на скиори и сноубордисти, каращи извън пистите и нито един на водачи на моторни шейни...
bobbeliata
 
Мнения: 45
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2005 11:27 am

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот taurus13 » Чет Май 20, 2010 12:29 am

Да ме хванат за.....задната гума...ако могат! Аз да не съм даунхилър, та да карам по трасета?!
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот Вилката » Чет Май 20, 2010 9:25 am

Абе посоката на стъпката е правилна, но само посоката. Трябва да има някакво регулиране на движението в планината.
Но стъпката определено е накриво. С тия текстове правят всяко крос-кънтри и маратонско каране в планината незаконно. Дори и да караме само по горски пътища, винаги има отсечки, при които се прехвърляме от път на път през пътеки, че и без пътеки даже. Мисля че по-добре ще е да се обособят пешеходни туристически зони, в които тия текстове да важат. Но във всички гори? :dontknow: При моите карания например, след 5-6тия километър се озовавам на места, на които човек не съм срещал в 99 от 100 карания. По-често виждам сърни, лисици, катерици, че дори и прасета.
Но като цяло ме "болят дървесата" - да го вкарат закона, няма да оцелее много, а и служителите на горските стопанства ако се заядат, трудно ще ми изкопчат личните данни без полиция. Ще се получи нещо като пътят за Бъндерица тая зима - едни срамни показни сцени, на които цяла Европа се смя. За незапознатите - 1 шеф на парк, 2ма паркови охранители, 3ма полицаи, 4 телевизии, 5 радиа и 6 вестника завардиха пътя и заловиха 60 годишен европейски(френски) планински водач, който кротко и завоалирано им обясни, че са смешни, и че по целия бял свят такова нещо не му се е случвало.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 944
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот bikerider » Чет Май 20, 2010 9:46 am

did написа:В крайна сметка всичко, за което писах в темите, в които се коментираше "обособяване на трасета на Витоша" сега е на път да се сбъдне. Да му изсъхнат ръчичките на този, който за пръв път започна да "обособява и маркира велотрасета" в Планината!!!


Не започна оттам проблема и ти го знаеш. Проблема започна от шампионските изпълнения по пътеките... реакцията е нормална и закономерна. Ругай великите карачи...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот STAFF » Чет Май 20, 2010 9:52 am

И посоката и стъпката са правилни. Що се отнася до детайлите и механизмите за прилагане, всичко е отдавна измислено, прецизирано и работи. Просто следва да се копира умно и да се пристъпи към безкомпромисно налагане в практиката.

Аман от слободия!
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
STAFF
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1675
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 1:09 pm
Местоположение: София

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот NovemberCharlie » Чет Май 20, 2010 7:32 pm

Такъв регламент твърдо трябва да бъде приет. Дано и да се прилага.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот kapitanblood » Чет Май 20, 2010 7:40 pm

NovemberCharlie написа:Тъкив регламент твърдо трябва да бъде приет. Дано и да се прилага.

Съгласен съм с регламента,само,че трябва да важи за ВСИЧКИ,а не само за някои,както става на практика в БЪЛГАРИЯ,всичко върви по правия път,но много са важни малките стъпки,които бавят нещата... :agree:
ИзображениеDЪrty Muddy
Аватар
kapitanblood
 
Мнения: 1953
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Сря Юли 29, 2009 4:09 pm
Местоположение: София-център

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот NovemberCharlie » Чет Май 20, 2010 7:46 pm

Споко, като на петима 15 годишни мансртубанти им нахлуят в детските стаи Bulgaristan SWATs в 6 часа сабале и некой ерудиран прокурор им ревне "Ти си гаден даунхилърски престъпник" и закона ще влезе в сила. Останалите сами ще се насерат.:eyebrow:
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот kapitanblood » Чет Май 20, 2010 8:27 pm

Гореспоменатите,трябва май ние да си ги вразумяваме, :argue: :boxing: ,иначе няма кои,не че подтиквам към насилие,ама се е доказало,че в БГ,нещата трябва да стават с КРАЙНИ мерки,макар на някой,да не му харесва... :agree:
ИзображениеDЪrty Muddy
Аватар
kapitanblood
 
Мнения: 1953
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Сря Юли 29, 2009 4:09 pm
Местоположение: София-център

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот bikezilla » Пет Май 21, 2010 7:36 am

bikerider написа:
did написа:В крайна сметка всичко, за което писах в темите, в които се коментираше "обособяване на трасета на Витоша" сега е на път да се сбъдне. Да му изсъхнат ръчичките на този, който за пръв път започна да "обособява и маркира велотрасета" в Планината!!!


Не започна оттам проблема и ти го знаеш. Проблема започна от шампионските изпълнения по пътеките... реакцията е нормална и закономерна. Ругай великите карачи...


Често казано, малко ме съмнява промените в този закон да са провокирани от "шампионските изпълнения" по пътеките.
Въпреки че, на теория би трябвало да има логическа връзка м/у двете, на практика силно се съмнявам, че изработилите закона са запознати с този проблем.

Иначе, това че в другите страни са в този режим не означава, че това е единственият правилен начин. Личното ми мнение е, че не е правилно велосипедите да се приравняват с моторизирани превозни средства и да се забраняват тук и там. Единственият проблем, който създават е посоченият с туристите, но също както Дид искам да отбележа, че проблемът е локален за парк Витоша и ми се струва твърде радикално локален проблем да се решава с мерки с национално значение.

Естествено зараждащата се идея за федерация/асоциация на велосипедните сдружения в България е чудесна. Искрено се надявам първата и основната и функция да не бъде същата, като тази на IMBA (International MTB assoc., но по-скоро American MTB assoc.) - а именно "trail advocacy" - демек борба за достъп до пътеки.
Ще се радвам ако основната функция на такава българска формация е развитието и растежа на спорта.
Аватар
bikezilla
 
Мнения: 806
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Май 01, 2003 12:55 am

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот jd » Пет Май 21, 2010 8:00 am

did написа:
jd написа:определено да се разграничат туристически от веломаршрутите, защото всички знаем иначе какво се случва...

Не мислете само за Витоша! Витоша не е България.
Повечето планини в България нямат нужда от трасета за каране и там нищо лошо не се случва, нито има конфликти.


Митак, тук не съм съгласен с теб. Не съм визирал само Витоша, защото ми се е случвало и на куп други места да се натъквам на туристи по пътеки (примери: Западна Стара планина, Рила, Лозенска планина). А има ли конфликтни точки, си има и опасни моменти. Не казвам, че в абсолютно всички планини трябва да има обособени трасета, но просто там, където е възможно, трябва да се обособят (разбира се ако има ресурсите).
Изображение
Аватар
jd
 
Мнения: 1721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 2:50 pm
Местоположение: София

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот Вилката » Пет Май 21, 2010 8:24 am

NovemberCharlie написа:Такъв регламент твърдо трябва да бъде приет. Дано и да се прилага.

kapitanblood написа:Съгласен съм с регламента,само,че трябва да важи за ВСИЧКИ
STAFF написа:И посоката и стъпката са правилни.

И какво?!? Ще се преформироваме в партизански движения, защото 100% съм сигурен, че и цитираните отгоре колеги ще нарушават закона систематично. А ако наистина се направи и система, която да хваща нарушителите (мен и вас), тогава ще си претопя рамката на ултралека чешалка за гръб и ще се чешам и чудя от къде се появи тоя управленски брейнсторм и защо никой не им каза, че са идиоти :crazy: :banghead:
Аватар
Вилката
 
Мнения: 944
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Проект за Закон за горите и планинско колоездене

Мнениеот k0k0 » Пет Май 21, 2010 9:12 am

Ако си караш нормално, какъв е проблемът ? Пък и нещо не си представям полицаии които едва стигат до колите си да тръгнат да бягат след колела, че и по нанадолнище осеяно с каманаци,корени и подобни.. успех :agree:
Аватар
k0k0
 
Мнения: 489
Рейтинг: 1419
Регистриран на: Пон Окт 27, 2008 10:30 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 148 госта