Вело-тост за О-пръстенчета

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот did » Съб Май 16, 2009 3:32 pm

С този тост не искам да налагам никакви изводи. Не искам никой да се чувства засегнат. Просто искам да разкажа своята история с една вилка.

Имам си REBA TEAM DUAL AIR 2008. Купих си я от Германия. Първоначално тя имаше вместо препоръчваните от производителя 110 мл масло в Motion Control системката, нещо като половината на това, явно за да се пести тегло. Та... вилката си работеше, ама не както се очаква от вилка за 450 EUR.

След първите незнамсиколко часа, реших да и сменя маслото и да и направя профилактика. Направих го в сервиз, поради липса на този етап на някои инструменти, като наблюдавах процедурата и следях дали се спазват стъпките, предвидени от производителя при тази процедура.

Всичко беше спазено, но О-пръстенчетата си останаха старите, вместо да се сменят, както препоръчва производителя. В началото всичко работеше ПРЕКРАСНО.

После през несменените О-пръстенчета маслото почна да си тече, тече, тече... Вилката стана като фуния - аз сипвам отгоре, то изтича отдолу и прави бели.

Поръчах си в един магазин в Пловдив нови О-пръстенчета, оригинални, от RS, без да питам за цената. Все пак, RS си имат официален представител. След две провалени карания, забравени поръчки и т.н, след 20 дни чакане, трите пръстенчета пристигнаха. Струваха 8 лева. Така си пишеше на етикета, лепнат от вносителя. Бях свидетел и на двата телефонни разговора, когато се правеше заявката за въпросните пръстенчета - За пластмасовата тапа, която държи маслото отдолу в Motion Control-а, в едикойси крак, на едикоя си вилка.. Да, там дето минава буталото за регулиране на връщането.. да... да... Обяснението беше ПЕРФЕКТНО, ако човекът отсреща на телефона знае за какво става дума.

Затова и просто взех поръчката, когато пристигна. На око не мога да преценя дали размерите съвпадат, макар доста странни да ми се сториха някои размери, както и броят на о-пръстенчетата. Аз исках 2, а получих 3. Е, това да ми е проблема... Пък и продавачът ме убеждаваше, че точно това било, което ми трябва, да ходя да действам, пък ако не стане, да се върна да си поръчам от "другите", като тия ще мога да ги върна и да си получа парите. Ама после пак ще трябва да почакам...

После установих, че са ми доставили упрътнения за Dual Air системата, а не за Motion Control-а и нито едно пръстенче не ми върши работа за моя проблем. Е, голяма работа, некви си 8 лева. Хората си плащат по 40 лева друг да им орезили вилката по същия начин... Пък и най-вероятно ще мога да ги върна в магазина и след още "малко чакане" ще си получа правилните.

Взех оригиналните пръстенчета, демонтирани от вилката, които са ОЧЕВИДНО калпави и износени и отидох в магазин за хидравлични уплътнения и О-пръстени, който се намира на 3 минути от гаража ми. Срещу 40 стотинки получих маркови немски О-пръстени, много по-еластични от тия, за които платих 8 лв, но с точен размер и добро качество. Хората за тия 40 стотинки мериха, смятаха, напасваха на шиша, напасваха на леглото... Накрая намерихме точния размер.

В момента вилката е сглобена и, както внимателно проверих, не тече. Скоро ще мога да кажа и повечко детайли за работата и.

Да пием за това, когато отидем във велосервиз с проблем, който се решава с 40 стотинки консумативи и работа на механиците, да платим точно 40 стотинки плюс работата на механиците!

:beer:


---------------------------------

Уплътнителните О-пръстени в основата на Моушън Контрола на тази вилка са тип OR NBR70, размер 12х3.5 вътрешния и 24.5 х 2.5 външния.

Струват по 20 стотинки в http://www.hubata-seals.com/bg/categories/index.htm

P.S. Нямам нищо против RS. Когато е добре сервизирана, вилката е точно това, което искам. Просто ми се ще да вдигна един тост за българските сервизи и не намирам по-добър повод.
Последна промяна did на Съб Май 16, 2009 3:59 pm, променена общо 2 пъти
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот 25thframe » Съб Май 16, 2009 3:55 pm

Преди време, в една тема (мисля беше за масло за вилки) имаше един пост, в който пишеше, в никакъв случай да не се ходи при неоторизиран механик, защото били много малко тия хора, които си разбирали от работата, и било по-добре да се обърнеш към сертифициран веломагазин.
Поучителна история. :)
Аватар
25thframe
 
Мнения: 2271
Рейтинг: 1860
Регистриран на: Чет Авг 28, 2008 4:15 am
Местоположение: 28401

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот did » Съб Май 16, 2009 4:03 pm

Аз си разбирам от работата. Мога да си сервизирам вилката сам. Купил съм си вече всички инструменти, имам практика, имам опит, знам какво правя. Просто искам да си купя консумативи.

Интересно ми е защо нещо, което е произведено в Германия и отговаря на всички ISO-та, по принцип струва 40 стотинки на дребно, а при велосипедите , макар че е произведено в Тайван, струва 8 лева.

Надценката е 20 пъти!
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот 25thframe » Съб Май 16, 2009 4:47 pm

Аз си го обяснявам, като някаква пазарна политика, но може и да съм в грешка. :dontknow:
Аватар
25thframe
 
Мнения: 2271
Рейтинг: 1860
Регистриран на: Чет Авг 28, 2008 4:15 am
Местоположение: 28401

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот did » Съб Май 16, 2009 4:52 pm

ми... на мен ми е странно. все пак, колоездачите не сме балготворителна организация. за нещо, което мога да си купя с по-високо качество в близкия магазин, никога вече не бих платил 20 пъти повече, за да го чакам 20 дни. накак си... странно ми се струва.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот 25thframe » Съб Май 16, 2009 5:02 pm

@did: :agree:
Истина е, че много от компонените (не само при велосипедните), са с голяма надценка, само защото върху тях стои логото, на уж доказал се производител. Само за справка, тъй като имам познат който внася маркови дрехи, от най-реномирани производители - той сподели че големи фирми като Burton, напоследък залагат и влагат повче в реклама, отколкото в качество, да не говорим за една от дъщерните им марки - Analog.
Аватар
25thframe
 
Мнения: 2271
Рейтинг: 1860
Регистриран на: Чет Авг 28, 2008 4:15 am
Местоположение: 28401

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот pe60t0 » Съб Май 16, 2009 5:03 pm

Така е...и на мен ми е странно, обаче като пише на етикетчето RS, цената се вдига с геометрична прогресия. На мен най-любимото ми са преходниците за спирачки, еми добре бе, ама едно парченце метал с 2 дупки да струва 30+лева си е подигравка...

did: Имаш ли някъде синтезирана информация относно поддръжката, смазването и цялостната екслопатация на вилката. Нямам предвид user-manual-ите на RS.
Make the sport fun not the fun a sport...
Аватар
pe60t0
 
Мнения: 1503
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Сря Май 25, 2005 8:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот did » Съб Май 16, 2009 5:46 pm

Нямам в писмен вид. Но вилката е елементарна и чудесна за домашно сервизиране. Няма нищо сложно, ако знаеш какво правиш и имаш нужните инструменти и умения.

--------------------------
Уплътненията в Dual Air - системката също са стандартни и ги има в магазините. Малко по-скъпи са - двата големи О-пръстена не са по 20, а по 25 стотинки, ако са от немските. Турски се намират и на половин цена - по 15 стотинки. Много приличат на оригиналните на RS. Точно толкова дървени са.
Последна промяна did на Съб Май 16, 2009 5:55 pm, променена общо 2 пъти
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот NovemberCharlie » Съб Май 16, 2009 5:48 pm

Класика при автомобилите.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот Ozzie » Съб Май 16, 2009 10:16 pm

седя и мисля: при положение, че ти трябват някави fuckin' O-rings дето ги има в търговската мрежа и струват ст'инки (и т'ва ти е много добре известно предполагам), за 'къв чеп си чакал 20 (!!!) дни?!? :banghead: с к'во тези с етикетче RS са по- различни от онези от търговската мрежа? ми с нищо!!!
като ми трябваше О-пръстен за шиша на ребаунда минал'та година, просто обиколих известните ми магазини в радиус от около 2 км. от мен
и си намерих, май за 10 ст. бройката
та взех още 2-3, да има
та наздраве майна, друг път да не се занимаваш с глупости
:beer: :drunk:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот did » Съб Май 16, 2009 10:21 pm

Мда. Така е. Ама ме мързеше да разглобявам вилката, само за да видя размера, а вносителите и производителите учтиво не казват какви са материалите и размерите на въпросните пръстенчета. За мен едно сваляне на вилката и разглобяване си е 1 час разправия, а размерите на тия джаджи в нета така и не ги намерих. Явно е търговска тайна, за да се продават "оригиналните". Нема да е лошо хората да споделят по-щедро такава информация.

Пък и нали е редно да подпомагаме родните вносители на резервни части, доколкото това не противоречина здрави разум???

:beer:
Последна промяна did на Съб Май 16, 2009 10:31 pm, променена общо 2 пъти
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот XeDoX » Нед Май 17, 2009 8:10 am

И аз имах същия проблем,само че с по-нисък клас вилка (Тора).Наливам масло в горната част - след 1 час каране,половината е вече в долната част и хода на вилката намалява на около 60-80мм.Аз обаче си измерих пръстенчетата и директно отидох до SKF,но си взех съвсем малко по-дебели и с по-малък вътрешен диаметър такива(за не повече от 1лев).Карам си така вече втори месец и маслото не е мръднало и милиметър :)
Изображение
Аватар
XeDoX
 
Мнения: 618
Рейтинг: 1796
Регистриран на: Нед Юни 04, 2006 9:39 am
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот Antares » Нед Май 17, 2009 9:01 am

Е к'во излиза? Такива като мен, дето ни мързи или просто не желаем да се вглъбяваме в устройството на една вилка, а предпочитаме да дадем пари за свършенна работа... да ходим да се <любим лаф на Софи>...
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7459
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот dzvongi » Нед Май 17, 2009 9:16 am

Да това още веднъж затвърждава моята позиция ,че ако човек инвестира малко време в четене и пари в инструменти, всичко това ще му се отплати многократно.Без чакане за консумативи, които са налични в потребителската мрежа ,и ако имаш опит си сигурен в резултата.
dzvongi
 
Мнения: 51
Рейтинг: 1775
Регистриран на: Чет Фев 19, 2004 12:56 pm
Местоположение: Western Samoa

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот XeDoX » Нед Май 17, 2009 9:26 am

dzvongi написа:Да това още веднъж затвърждава моята позиция ,че ако човек инвестира малко време в четене и пари в инструменти, всичко това ще му се отплати многократно.Без чакане за консумативи, които са налични в потребителската мрежа ,и ако имаш опит си сигурен в резултата.


Стига да му доставя удоволствие.На мен ми е кеф да си сервизирам аз колелото...вилки,главини,лагери - правя си ги нещата с желание и в много случай работата ми е свършена по-качествено от в сервиз.А инструментите...с течение на времето и нуждите се набавят.
Изображение
Аватар
XeDoX
 
Мнения: 618
Рейтинг: 1796
Регистриран на: Нед Юни 04, 2006 9:39 am
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот Ozzie » Нед Май 17, 2009 9:31 am

did написа:Пък и нали е редно да подпомагаме родните вносители на резервни части...

по принцип- Да.
did написа:...доколкото това не противоречина здрави разум???

но противоречи на джоба ни понякога :lol:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот MAN6 » Нед Май 17, 2009 11:34 am

did написа:Просто ми се ще да вдигна един тост за българските сервизи и не намирам по-добър повод.


хубаво ще е да не е обобщаваме току-така, но карай :)
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот outfaced » Нед Май 17, 2009 1:26 pm

мен ми е интересно, дали "неоригиналните" пръстенчета са по-добри като триене от оригиналните :magnify:
усещането на вилката промени ли се в някаква посока

че аз карам още с оригиналните над 2к километра ... че и не тече пущината ... ама предполагам все някога ще сдадат багажа :D
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот did » Нед Май 17, 2009 1:29 pm

Триенето на О-пръстенче в шиша е НИЩО, сравнено с триенето във втулките. Няма как да има разлика.

Разликата е в това, че сега не тече. Разликата е и в цената.

@MAN6: :beer:
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот kpax » Нед Май 17, 2009 11:08 pm

did написа:Интересно ми е защо нещо, което е произведено в Германия и отговаря на всички ISO-та, по принцип струва 40 стотинки на дребно, а при велосипедите , макар че е произведено в Тайван, струва 8 лева.Надценката е 20 пъти!


Едно нещо струва толкова, за колкото можеш да го продадеш. Факт е че все пак си купил оригиналните части, преди да провериш да други опции :) . Хората, които движат маркетинга и продуктите на копмания като Sram, са пределно наясно с това. Все пак има фундаментална разлика - да поддържаш марка е скъпо начинание, изисква огромни инвестиции в брандинг, маркетинг и спонсорства, разработка на продуктите, гаранционен сервиз, и тн -- все разходи, каквито производители на части обикновено нямат.

Всъщност, ако твоята вилка за 450 евро беше минала през същото ценообразуване като o-ring-а, щеше де струва примерно 30 евро. Да пием за деня в който вилки като REBA TEAM DUAL AIR 2008 ще струват толкова :beer:
Аватар
kpax
 
Мнения: 141
Рейтинг: 1655
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:37 pm
Местоположение: Ботевград

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот hitar_potter » Пон Май 18, 2009 12:08 am

kpax написа:Всъщност, ако твоята вилка за 450 евро беше минала през същото ценообразуване като o-ring-а, щеше де струва примерно 30 евро.

Абе, не баш. Щото между вилките има конкуренция, докато при консумативите е много по-лесно да изнудваш потребителя ;) По таз причина някои мастила за принтери струват повече от самия принтер.. И тн и тн... Веднъж обвързал се с някакъв продукт, почват яко да те цакат откъм консумативи...
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот bdz43r » Пон Май 18, 2009 1:24 am

hitar_potter написа:Веднъж обвързал се с някакъв продукт, почват яко да те цакат откъм консумативи...
...а ти започваш да търсиш по-изгодни алтернативи.
За принтера си взимам комплект за пълнене за 15 лв и спестявам 200-300 лв за глави.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот bokicha » Пон Май 18, 2009 7:20 am

kpax написа:
did написа:Интересно ми е защо нещо, което е произведено в Германия и отговаря на всички ISO-та, по принцип струва 40 стотинки на дребно, а при велосипедите , макар че е произведено в Тайван, струва 8 лева.Надценката е 20 пъти!


Едно нещо струва толкова, за колкото можеш да го продадеш. Факт е че все пак си купил оригиналните части, преди да провериш да други опции :) . Хората, които движат маркетинга и продуктите на копмания като Sram, са пределно наясно с това. Все пак има фундаментална разлика - да поддържаш марка е скъпо начинание, изисква огромни инвестиции в брандинг, маркетинг и спонсорства, разработка на продуктите, гаранционен сервиз, и тн -- все разходи, каквито производители на части обикновено нямат.

Всъщност, ако твоята вилка за 450 евро беше минала през същото ценообразуване като o-ring-а, щеше де струва примерно 30 евро. Да пием за деня в който вилки като REBA TEAM DUAL AIR 2008 ще струват толкова :beer:

Мда, кофти в случая е, че клиента си е платил за всичко това и нищо не е получил накрая.
Аватар
bokicha
 
Мнения: 1317
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 15, 2007 10:12 am
Местоположение: sofia

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот kotka12 » Пон Май 18, 2009 7:49 am

интересен феномен
хубаво е, че си се оправил
/не че сме се съмнявали де :eyebrow: :eyebrow: :eyebrow: /

а също съм загледал в мотокрос магазините из наше село
има доста добри семеринги за вилки
и ще огледам много добре
как стоят нещата с тях като материали и пълна съвместимост
с по-едрите байк вилки
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот NovemberCharlie » Пон Май 18, 2009 9:31 am

Абуе хора, научете се, че съществуват стандартни машинни елементти - винтове, болгоне, гайки, лагери, уплътнения. Същото важи и за голяма част от смазочните материали. Просто няма смисъл от "маркови" такива. Друг е въпросът, че някой фирми целенасочено променят размери на стандартни елеманти, за да ползваш само техния. В оф-роуда форума имаше информация за коничен лагер в Ленд Роувърите, чиято външна черупка е с 1 мм по-тънка от стандартния лагер. И цената на "оригинала " разбира се е в пъти по-голяма от тази на стандартния лагер. Толкова голяма, че се заслужава стандартната черупка просто да я минаш на струг. :D
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот hitar_potter » Пон Май 18, 2009 10:24 am

bdz43r написа:...а ти започваш да търсиш по-изгодни алтернативи.
За принтера си взимам комплект за пълнене за 15 лв и спестявам 200-300 лв за глави.

Да, но тъпият американски потребител ще си плаща ли, плаща....
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот did » Пон Май 18, 2009 10:33 am

Ми... Аз затова и пуснах темата, щото мразя да ме бъркат с тъп американски потребител.

За мен щеше да е достатъчно, RS да бяха написали въпросните O-rings като спецификация на материала и размер в сайта си, вместо да ги крият под секретни продуктови номера.

Впрочем, обърнете внимамие на линка в първия ми пост. Оказа се, че тия хорица могат да са полезни не само с О-пръстенчета, ама трябва да знаете какво търсите или да занесете мостра ;)

Сега остава да направим една темичка за споделяне на размери на всякакви "секретни" джаджи, та да си спестим купуването на "оригинални части". Не е проблем, след отваряне на някаква вилка или шок, пръстенчетата и другите уплътнения да бъдат замерени и размерите да се пуснат тук. Все ще е от полза за някого.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот TeDo_BaPHa » Пон Май 18, 2009 11:01 am

:offtopic:
bdz43r написа:
hitar_potter написа:Веднъж обвързал се с някакъв продукт, почват яко да те цакат откъм консумативи...
...а ти започваш да търсиш по-изгодни алтернативи.
За принтера си взимам комплект за пълнене за 15 лв и спестявам 200-300 лв за глави.

...и някои пак оставаме нацакани, понеже самите "патрончета"(не се сещам точната дума) с мастилата си имат чип и дори след като го напълниш на него му е зададено, че няма мастило и не работи.. :crazy: :offtopic:
Бъдете малко по-находчиви и хитри ве хора ;)
ХОРА, ИЗПОЛЗВАЙТЕ ТЪРСАЧКАТА, ТЯ Е НАПРАВЕНА ЗА ДА ВИ УЛЕСНИ!!!
Cipokrila Zizibaga написа:p.s. Ако сте неосъзнат пубер на не повече от 14 и половина , или ми предлагате бартери за всякакъв вид бяла или черна техника, други предмети или човешки органи, моля не ме търсете.
Аватар
TeDo_BaPHa
 
Мнения: 2509
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 9:31 pm
Местоположение: Варна

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот did » Пон Май 18, 2009 11:24 am

TeDo_BaPHa написа:...и някои пак оставаме нацакани, понеже самите "патрончета"(не се сещам точната дума) с мастилата си имат чип


И с какво този чип помага за по-добрата работа на продукта?

С нищо.

Сложен е там, за да пречи да се ползват качествени и евтини мастила, вместо скъпите маркови глави, които са "оригинални".

Аз като потребител имам ли избор, дали да си купя принтер с такъв чип или без такъв чип? Не!

За Windows-а вдигнаха сума ти врява, що медия плеъра бил вграден, браузъра също, а за скриването на важна информация за съвместимост на компонентите, за наличието на безполезни чипове... няма и дума. Време е да задействаме Меглена Кунева :D
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Вело-тост за О-пръстенчета

Мнениеот kotka12 » Пон Май 18, 2009 11:52 am

аз мисля
да задействам Памела Андерсън
файдата май ще е по-голяма :eyebrow: :eyebrow: :eyebrow:
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 169 госта