Ком - Емине

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Ком - Емине

Мнениеот lostrider@ » Сря Авг 29, 2012 2:24 pm

Да, на 24 Август около 13:00 ч. стигнахме и ние на н. Емине - аз и приятелката ми Деница Варадинова. Споменавам го специално, защото до колкото съм осведомен, тя е първата дама преминала по Пътеката с велосипед. Горд съм, че съпътствах през цялото време първата жена с байк на Ком-Емине. Така и за мен малко слава ще има. :eyebrow: Вярно, че темпото ни не беше завидно, но само този, който не е преминавал по ръба на Балкана с байк, той не знае какъв гърч е :). За 14 дни преодоляхме най-дългата пътека в България, 2 дни се чипкахме на морето (не сме забравили да се чипкаме и за тебе Павка), всичко мина без аварии и технически проблеми с машините - само спукани гуми. Е, лепенките попривършиха накрая де :). Скоро може да има и разказче. :beer:

А на Павката - честито! Знам през какво мина, Паква, какво приблеми ти създаваха и двата байка, но пътят е толкова дълъг, че на Ком-Емине всичко може да ти се случи и точно това му е хубавото :fight: . Поддържахме връзка, винаги когато и ти и ние имахме такава възможност и ти стисках палци да се справиш. Накрая стигна на кантар, както и предполагах, че може да се случи, но по- важното е, че го направи от първия път.
За това и малко завиждам на Деница, че успя също от първия път, но пък при Ком-Емине има и друг проблем - тръгнеш ли веднъж, просто не ти се иска да спираш да го повтаряш всяка година. Зарекох се отново, че ако успея този път, няма да си причиня подобно самоунищожение пак (И Павката ги говореше такива преди няколко дни ;)).. Е, да, ама ще почакам отново Август месец 2013 и ще решавам тогава, че ми се въртят едни порочни мисли в главата. :evil:

Успех на състезателите в Маратона, за които най-тежкото тепърва предстои. Дано всичко и при тях мине безаварийно, безпроблемно и безоблачно, защото ние хванахне най-прекрасното време, което можехме да имаме някога. Всички да стигнат на Емине живи, здрави и душевно обогатени и заредени :). Абе, щом Динко си "сметосъбира" отзад, всичко ще бъде наред. :beer:

Ето малко зарибявка:

Na KOM.jpg
(487.33 KiB) 1091 пъти

h Petrohan.jpg
(492.5 KiB) 968 пъти

Kupena.jpg
(496.87 KiB) 1016 пъти

na Nosa.jpg
(458.08 KiB) 950 пъти


Айде, стига толкова за сега. :evil:
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот sergeh » Сря Авг 29, 2012 3:12 pm

:bowdown: :bowdown: :bowdown: :clap: :clap: :clap:
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Ком - Емине

Мнениеот vafi » Сря Авг 29, 2012 3:15 pm

Евала !
Amsterdam is like the Tour de France. Just a lot of people on drugs riding bikes!!!
Аватар
vafi
 
Мнения: 289
Рейтинг: 1412
Регистриран на: Чет Мар 08, 2012 3:38 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот taurus13 » Сря Авг 29, 2012 5:25 pm

Ей такава пътека сте отъпкали по тоя маршрут....:) - там където преди е имало пущинаци, сега има 40 сантиметрова пътека. Явно тая година се е минавало доста. :)
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот botroid » Сря Авг 29, 2012 9:11 pm

Ами то вече и куцо и сакато тръгва на Ком-Емине, как няма да се утъпче :)
Аватар
botroid
 
Мнения: 701
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Авг 14, 2007 3:53 pm
Местоположение: Габрово

Re: Ком - Емине

Мнениеот Yavkata » Чет Авг 30, 2012 5:50 am

botroid написа:Ами то вече и куцо и сакато тръгва на Ком-Емине, как няма да се утъпче :)

Нали!?! И на мен много ми заприлича на Рилските езера, откакто им пуснаха лифта. :lol:
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот Ver » Чет Авг 30, 2012 7:30 am

lostrider@ написа:Да, на 24 Август около 13:00 ч. стигнахме и ние на н. Емине - аз и приятелката ми Деница Варадинова.

Поздравления за Деница (и за теб;)) :agree:
Браво!
Май времето се беше "сговнило" в началото, ако не се лъжа, но вие ще разкажете с подробности :)
Yesterday is a history, tomorrow is a mistery, today is a Gift. That's why we call it Present!
Аватар
Ver
 
Мнения: 71
Рейтинг: 1500
Регистриран на: Пон Май 30, 2011 7:16 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот Ver » Чет Авг 30, 2012 7:31 am

Yavkata написа:
botroid написа:Ами то вече и куцо и сакато тръгва на Ком-Емине, как няма да се утъпче :)

Нали!?! И на мен много ми заприлича на Рилските езера, откакто им пуснаха лифта. :lol:

:crazy: Веселяци ...
Yesterday is a history, tomorrow is a mistery, today is a Gift. That's why we call it Present!
Аватар
Ver
 
Мнения: 71
Рейтинг: 1500
Регистриран на: Пон Май 30, 2011 7:16 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот pavle » Чет Авг 30, 2012 7:43 am

С оглед на това, че за времето, което карах, не срещнах нито един пешак, а информацията за велосипедисти от хижарите беше - трима преди 3 седмици и един или двама преди 4-5 дни започвам да си мисля, че причината за коментарите не е в броя опитващите се.
Инициатива "Алабак"
аз ремонтирам колото си при Пацо - Вело 2009
Аватар
pavle
 
Мнения: 315
Рейтинг: 1550
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 12:38 pm
Местоположение: CA / PA

Re: Ком - Емине

Мнениеот milestone » Чет Авг 30, 2012 6:33 pm

Стигнали сте благополучно значи. Браво! Аз съм оня дето чакаше влака на гара Кръстец.
Аватар
milestone
 
Мнения: 244
Рейтинг: 1771
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2005 4:37 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот Анелия » Чет Авг 30, 2012 8:58 pm

Ехее, то сума народ се извървял по маршрута.
Браво, момчета и момичета :bowdown:
Аватар
Анелия
 
Мнения: 2165
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юли 02, 2008 2:01 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот joropc » Пон Ное 19, 2012 2:30 pm

Пълен GPS-трак на маршрута:
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=46955#46955
Поствам това, със съгласието на авторът Tito от планинарския форум.
:beer:
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Ком - Емине

Мнениеот lupo » Вто Ное 20, 2012 7:36 am

Благодаря много за пълния GPS track, както и на cholla за първия трак на вело маршрута публикуван от него :)

P.S. Поздравления и за първата дама! :beer:

joropc написа:Пълен GPS-трак на маршрута:
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=46955#46955
Поствам това, със съгласието на авторът Tito от планинарския форум.
:beer:


sensation_blue написа:
nicky bike написа:Здравейте, минавачи на прехода. Да не би да има някой ЦЯЛ ТРАК от маршрута????

:agree:
lupo написа:мисля че до момента никой освен cholla не е правил такова ценно нещо като пълен GPS Track на КЕ с велосипед ....
към неговия пътепис има прикачен трак към всеки ден :beer:

GPS следите на cholla събрани на едно:
1: http://www.gpsies.com/map.do?fileId=kbasxppisidfmlqn
2: http://www.gpsies.com/map.do?fileId=iosuebvociqqhcux
3: http://www.gpsies.com/map.do?fileId=cndmvqjfhwgoyoho
4: http://www.everytrail.com/view_trip.php ... 2f1c6ab863
5: http://www.gpsies.com/map.do?fileId=hysnjqoftmndrpnp
6: http://www.gpsies.com/map.do?fileId=dbhtrpjuirsuvyer
7: http://www.gpsies.com/map.do?fileId=mbxklkoqgawvzfup
8: http://www.everytrail.com/view_trip.php ... 916501/url
9: http://www.everytrail.com/view_trip.php ... ee5810/url

Все пак на места се излиза от точния маршрут, затова е добре, който смята да ги използва, да се запознае добре с разказа на Cholla.
http://www.mtb-bg.com/index.php/trails/ ... -kom-emine
Всички сме маймуни в костюми, които се молят за одобрение [Revolver 2005]
обучение на кучета и спорт: байкджоринг - спорт с байк и куче
Аватар
lupo
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 11:50 am
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Ком - Емине

Мнениеот lostrider@ » Сря Мар 20, 2013 10:28 pm

Ком – Емине
или
Пътят на една мечта


Изображение
Автор: Деница Варадинова (DeNigma)
Редакция: Николай Манолов (lostrider@)

Предговор

Ех, че трудно се започва един пътепис! Седя, гледам белия лист, и аха да напиша нещо и ръката ми сама се спира, сякаш уплашена, че първите редове ще звучат нелепо. Чудя се дали и други са изпитвали подобни притеснения, но казват: „Всяко начало е трудно”.
Решението да тръгнем по ръба на Балкана обаче взехме без много умуване. На Ники това му беше мечта, на мен също, но за Ком-Емине това не е достатъчно. Трябва да си го навиеш на пръста и да си го поставиш за цел, в противен случай има много неща по пътя, който могат да те откажат.
На нас обаче, повече хъс не ни беше необходим. Ники беше опитал миналата година с Динко, но не им беше достигнало времето и затова тази година искаше на всяка цена да стигне до морето. А аз се бях заинатила, че ще стигне до там с мен. Да си призная, малко ме блазнеше и славата, че ще бъда първата девойка, минала Ком-Емине с колело. Щателно проверихме, но не открихме доказателства за противното. Нямах право на грешка, нито отказване, защото на супермаратона „Ком-Емине”, който Райко организираше след две седмици имаше записана участничка.
Сега с усмивка се опитвам да си представя каква ли би била физиономията ми ако преди година и половина, когато десетте километра по алеята на „Борис“ бяха най-дългият ми преход с колело, ме беше спряла някоя циганка- врачка и ми беше казала, че ще мина Ком-Емине с колело. Със сигурност нямаше да повярвам и щях да я набедя за шарлатанка. Но човек никога не знае какво му е приготвил живота, особено когато много ентусиазъм, малко лудост и умерено количество инат са му в кръвта.
И така, след близо месец планиране и подготовка (физическата част на която за мен бяха две карания на Витоша след работа, на Ники-в пъти повече), дойде Денят – 10-ти август. И тръгнахме. Най-накрая.
След като премина през няколко етапа на оптимизация, екипировката беше сведена до минимум и се състоеше от:

Раница Дени – 7-8 кг.
Дрехи:
- Джърси;
- Къси панталонки;
- Памучна блуза;
- Полар;
- Ветровка;
- Дълъг панталон;
- Термо бельо – горнище и долнище;
- Гащи – 2 бр;
- Чорапи – 2бр;
- Бански
Други:
- Аптечка;
- Крем Здраве;
- Слънцезащитен крем;
- Глава за газов котлон;
- Газова бутилка от 100гр;
- Лъжица;
- Канче;
- Четка и паста за зъби;
- Сапун;
- Кърпа 20*20 см;
- Кърпа за глава;
- Мех за вода от 2литра;
- Фотоапарат;
- Шапка с козирка;
- Мрежа против мухички :)
- Слънчеви очила;
- Челник;
- Фар;
- Гети;
Храна:*
- Сухи супи - 4бр;
- Ядки микс – 200гр;
- Локум – 2бр;
- Вафли Корни – 8бр;
- Вафли Боровец – 4бр;
- Нес кафе – 50гр;
- Чай – 1 опаковка;
- Мед – 2бут. от 500мл;
- Сандвичи – 4 бр.
* в последствие се допълваше

На кормилото на колелото:
- Спален чувал;
- Шалте;
- Сандали;

Раница Ники – 12-15 кг.

Дрехи:
- Джърси;
- Къси панталонки;
- Памучна блуза – 2бр;
- Полар;
- Ветровка;
- Дълъг панталон;
- Гащи – 2 бр;
- Чорапи – 2бр;
Други:
- Гети;
- Кърпа за глава;
- Шапка с козирка;
- Мрежа против мухички :)
- Канче;
- Лъжица;
- Четка за зъби;
- Слънчеви очила;
- Челник;
- Фар;
- Мех за вода от 2литра;
- Въже – 10м;
- Карабинер;
- Батерии;
- GPS;
- Джапанки;
- Бански;
- Палатка;
- Нож;
Резервни части и инструменти:
- Спици – 5бр;
- Вътрешна гума – 3бр;
- Лепенки, лепило;
- Звена за верига;
- Машинка за верига;
- Помпа;
- Клещи;
- Отвертка;
- Шестограми;
- Накладки за двете колела;

На кормилото на колелото:
- Спален чувал;
- Шалте;
- Протектори за колене;

Бюджет – 250-300лв. на човек

София – вр. Ком – х. Петрохан

Така очакваният петък следобед беше намусен и дъждовен. Ники се забави в работата, но добре че от предишната вечер всичко беше готово и натоварено в колата. Баща ми, в ролята на „съпорт”, беше инструктиран при сигнал да пили гумите към Петрохан. Той бе подаден и към 16.30 благополучно пътувахме към старта.
По радиото обявиха 18.00 часа тъкмо, когато паркирахме пред хижа Петрохан, но докато се разберем с хижаря ”Фидос” (както на галено го нарича Павката), оставим багажа и татко ни закара до телевизионната кула на прохода, стана почти седем часа. Набързо сглобихме колелата и се конвертирахме от стил „градски” в стил „вело”, взехме си чао с татко, който кротко си похапваше диви малини и тръгнахме към върха. По пътя се срещнахме с една пепелянка, препичаща се на вечерното слънце, и с доволно количество наши си мисли и чувства.
Небето на север беше лазурно синьо, контрастиращо със сивите облаци на юга, когато в 20.30 часа се бяхме строили за снимка на върха с дядо Вазов.

Изображение
На вр. Ком
Изображение
На вр. Ком

Не пропуснахе да си вземем и камъчета. Ники каза две - едното за спомен, а другото, да хвърлим от нос Емине, но аз за по-сигурно събрах цяла шепа. При стръмното спускане от върха сама си завидях на техниката, но по-късно щях да разбера, че с раница на гърба и чувал с шалте на кормилото, нещата приемат съвсем различен облик.
На прохода Петрохан се върнахме към десет часа и докато се наслаждавахме на божествено вкусното кисело мляко с боровинки се появи и Павката, тъкмо пристигащ от София със същата цел като нашата – да стигне до морето. Взехме си по биричка, в компанията на която по-късно си поприказвахме на терасата на Фидос. Разговорът се въртеше основно около КЕ. Кой какво носи, колко тежи багажа, какви резервни части е взел и разбира се каква стратегия е избрал за минаването на Купена и Кръстците – най-техничния участък.
Обсъдихме нещата и се отправихме към леглата с подскачащи от вълнение сърца – утре започваше голямото приключение.

Ден 1 – х. Петрохан – х. Тръстеная

Първото ставане в 6.15 беше изненадващо лесно, но и също така изненадващо дъждовно. Доста по-трудно обаче се оказа да се преборим с желанието си в миг да се метнем обратно в топлото легло, където завити през глава нямаше да чуваме трополенето на дъжда. Добре, че трябваше да изпратим Павката към върха, та да се мобилизираме. Но и времето не ни предаде, дъжда утихна и към 8.30 бяхме вече на колелата. Наблюдаваше се известно колебание в иначе стройната ни група от двама, изразяващо се в личната ми борба с нагласянето на инвентара по колелото, но в крайна сметка, преди да излезем на билото, сандалите намериха своето място до чувала на кормилото и проблема беше решен.

Изображение
С Павле пред х. Петрохан

С напредването ни по пътеката се разкриваха много красиви гледки, чиято мистика се засилваше от падащите час по час облаци, но уви, време за снимки нямаше. Трябваше да се компенсира изоставането от сутринта. На билото, някъде около Тодорини кукли, пред нас изникна бус на боровинкоберачи, а в мъглата, по пътеката, малко момиченце гонеше коте. Беше една малка кукличка, толкова красиво, а на въпроса ни как се казва котето, невинно отговори – „Ангелче”, сякаш неразбирайки за чие име питаме.
Заваля... слабичко, но достатъчно напоително, за да загаси горския пожар на билото и така хубаво да намокри падналите клони по пътеката, та да успея с финес да се метна в копривата, оправдавайки се, че съм видяла горски малини. Ники доста зор видя, докато ме извади от шубрака. На хижа Пробойница починахме малко, а оттам до гара Лакатник е само надолу и само по път. За нула време бяхме на гарата. Направихме по една от задължителните за всеки тръгнал по КЕ снимки – на моста над Искъра и на самата гара и поради липса на победител в облога кога ще ни настигне Павката, се наложи взаимно да се почерпим по бира. Странно, но от приятеля ни нямаше и следа, а трябваше с неговото темпо отдавна да ни е настигнал, дано не се е изгубил в мъглата по билото.

Изображение
Изображение
Моста над р. Искър
Изображение
Гара Лакатник

Времето се оправи и от облаците не остана и следа, което само по себе си беше много добре, само дето ни очакваше бая бъхтане по баира под лъчите на следобедното слънце. И така завой след завой, въртяхме нагоре към село Лакатник, когато иззад поредния пред мен се откри Рая – градина с ябълкови дръвчета, отрупани с блестящи на слънцето червени плодове. С мъка преглътнах събралите се слюнки, но продължих нагоре, оставяйки зад гърба си този мираж. Един завой по-нагоре открих спътника си, с който без думи се разбрахме, поогледахме се и със завидна бързина откъснахме и изхрупахме сочните плодове. Докато стигнем до селото вече бяхме изяли доволно количество круши, сливи и къпини, имащи неблагоразумието да растат досами пътя. Разминахме се и със забързан дядо с мотор, който ни поздрави със: „Здравейте, борци” и профуча надолу.
По римския път към хижа Тръстеная аз лично излях някъде към литър пот. Казват, че били начетени хора, строили колизеуми, арени, площади, но пътищата определено не са им силата – то неприятна работа, едни големи камъни само подскачаш на седалката. Още по-неприятно обаче се оказа мястото около самата хижа - населено с пияни хора, мотористи хвърчащи нагоре надолу из малиновите плантации, цигани, чалга и прочее. Добре, че хижарката се оказа изключително мила жена, а самата хижа блестеше от чистота, въпреки повсеместната кал отвън, та да внесе малко светлина в навъсената привечер.
Седнахме да хапнем на терасата и някъде между курбан чорбата, пилешкото бутче с картофи и кюфтетата открихме, че май сме били доста гладни. А ако знаехме тогава, че в идните три дни храната щеше да е кът, сигурно щяхме и да повторим. По някое време се появи и Павката, който се оказа, че наистина се е загубил в мъглата по билото и докато умуваше над биричка с кюфтета дали да тръгва към х. Лескова, времето сложи край на дилемата му като стабилно заваля и загърмя. Е, принудихме се да се преместим на балкона на стаята и в компанията на половин литър малиново вино да поприказваме, отново разбира се, за започналото вече приключение. А навън валеше ли валеше...

Ден 2 – х. Тръстеная – проход Витиня

На сутринта пътищата ни с Павле се разделиха, като той тръгна на зазоряване, бързайки да навакса изоставането от предишния ден, а ние, които бяхме посветили лятната си отпуска на Балкана и имахме цели 16 дни, за да стигнем до морето, започнахме деня както подобава – с порция пържени филийки.

Изображение
На х. Тръстеная

След сутрешната снимка за изпроводяк, потеглихме през малиновите плантации и на езерото над хижата се натъкнахме на неочаквана гледка – от мъглата изплуваха една след друга палатки, коли и сънени махмурлии, гледащи ни не по-малко странно отколкото ние тях. След като минахме и покрай няколко сцени, решихме, че явно е някакъв фестивал, а песента на Manowar придаваше призрачен привкус на цялата картина. След кратка консултация с навигацията хванахме пътеката и побързахме да се отдалечим. Скоро стигнахме до една мандра, където сърнички кротко си пасяха до оградата, но време за снимки намерихме чак, когато стигнахме до голата билна поляна, от която се откриваше страхотна гледка въпреки сутрешната мъгла. Студеното утро не предразполагаше към заседяване, но малко по-нататък, на скалата отново спряхме за по снимка, непривикнали още към красивите гледки, ни се искаше да заснемем всичко ...

Изображение
На билото
Изображение
Гледки към долината на р. Габровница

До билото над хижа Лескова стигнахме по доста приятни горски пътеки и панорамни пътища, но за съжаление не можах да опитам от най-вкусната вода на КЕ (по думи на Ники), защото изворчето до пътя беше почти пресъхнало. А гореспоменатото било се оказа преломната точка в този ден – край на идиличната сутрин и начало на не дотам приятната втора половина на деня (която, ако не бях толкова мотивирана, сигурно щеше да ме откаже от по-нататъшни приключения).
Всичко започна с едно неприятно падане в гората на спускането от билото, последвано от първото ни за прехода (и за деня) лепене на гума (разбира се моя). Подкрепихме се с по едно Корни и избутахме колелата до близкия връх Погледец, където погледахме гледката и оттам се започна едно безкрайно пътешествие нагоре- надолу към вр. Мургаш, което сякаш нямаше край. Сума време карахме покрай оградата на някакво ловно стопанство, бутахме колелата по стръмни пътеки (които на места си бяха направо скали и на няколко пъти успяха да ме разплачат), свършихме водата, но все не стигахме до пустия връх Мургаш.
Ники беше казал, че най-трудната част е подсичането на върха, но се оказа, че стигането до там е далеч по- тегаво. Бях сигурна, че получавам звукова халюцинация, но най-накрая открихме вода и с по две глътки мед някак издрапахме до Зла поляна, която, противно на името си, ми си стори повече от Добра, след това, през което бяхме минали. Чухме се с родителите, да ги „зарадваме”, че още не сме се отказали и сме на път и блаженно вярвахме, че най-лошото за деня е вече зад гърба ни и че ни чака лежерно спускане от час и половина до Витиня. Да, ама не – чакаха ни още изненади.
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот lostrider@ » Сря Мар 20, 2013 10:30 pm

Изображение
По билото преди х. Лескова
Изображение
Гледката от вр. Погледец, в далечината – вр. Мургаш
Изображение
Ред сълзи, ред сополи :)
Изображение
Залезът над Зла Поляна

Минаваше вече осем часа и побързахме да тръгнем, но не стигнахме далеч, когато се наложи принудително спиране – втора спукана гума, отново моя. Докато Ники я залепи, слънцето окончателно се скри и в гората закука кукумявка. Настръхнах и неволно си помислих, че това не е на добра поличба, но си премълчах, та да не викам дявола. Но той, мръсника мръсен, пак ме чул отнякъде.
Стъмни се, инсталирахме осветлението и се заспускахме по калният път. Грамадните локви и коловози бяха сериозни препятствия за мен и на два пъти като на магия не се озовах в калта. Стигнахме до кръстопът, където маркировка липсваше и се наложи консултация с навигацията. Тя обаче беше на друго мнение и отказваше да зареди картата. Пробвахме веднъж, два пъти – нищо, не зарежда. Сменихме батериите – пак нищо. Викам си – „прекраснооо, е сега я втасахме” и веднага обобщих наум ситуацията, която изкристализира в следните два проблема:
1. Как по дяволите ще стигнем до Витиня в тъмницата, като на всеки 200 метра по пътя има разклон?, но хайде криво- ляво ще се оправим. Нали на Ники телефона има GPS и
2. Как ще стигнем до морето, като едва на втория ден оставаме без навигация (купена преди да тръгнем), а Ники не си е взел зарядното за GSM-а?!?
Стана доста студено и нямаше време за губене и празни приказки (разбирайте като нецензурни думи към производителя, търговеца и самата навигация). Нахлупих качулката на шушляковото яке, да пази поне малко от вятъра, сложих отгоре челника и тръгнахме пак надолу. В този ми вид почти нищо не чувах, и радостно извиках на Ники, че на дървото има маркировка и все още сме на прав път, когато чух заповедното „Спри!!!” и се заковах на място. Сърцето ми подскочи, а страха сякаш се отрази в очите на Ники и се утрои. А той, вместо да каже нещо успокоително само попита: „Абе ти нищо ли не чуваш?!?” И в този момент пред очите ми мина следната картина:
Голяма мечка излиза от малинака.
Изправя се на два крака.
Ръмжи.
Аз падам от колелото и сто процента получавам инфаркт.
От тази картина ме изтръгна шума от чупещи се клони в гората. Нещо тичаше и то не бе само. А това беше хубаво, защото мечките не живеят на стада. Освен, че тичаха, като че ли и грухтяха. Прасета!!!
Само се спогледахме и в следващата секунда вече летяхме с пълна газ надолу по пътя, а следващите 10 минути нито маркировката, нито калта или студа ни интересуваха. Важна беше единствено скоростта, с която се отдалечавахме. Цяла вечност ми се стори минутата, необходима на Ники да си включи телефона, сателита да ни прихване и да разберем, че все още сме на прав път, въпреки че през предишните няколко разклона профучахме без дори да се огледаме. Криво ляво доближихме Витиня и чак когато чух шума от колите ръцете ми спряха да треперят.
На чешмата с мечката пристигнахме някъде към десет, десет и нещо и бяхме повече от щастливи да сме близо до цивилизацията (която се състоеше от въпросната чешма, една занемарена бензиностанция, няколко изоставени камиона и сгради – тип барака. Но поне имаше един светещ прозорец). Отказахме се да търсим бабата, при която по разкази на предишни ентусиасти, знаехме че може да се нощува и заумувахме къде да опънем палатката. Тревата навсякъде беше много висока и ужасно влажна, но накрая постигнахме консенсус и я разпънахме на едно, уж по-равно местенце, баш по средата на поляната, в резултат на което доволно си измокрихме краката. Свряхме се вътре доволни и с по канче гореща супа. Време беше за лягане. Беше студено, тясно и влажно. Но поне нямаше прасета.

Ден 3 – проход Витиня – х. Мургана

Утрото на третия ден, както почти всички сутрини в Западния и Централен Балкан, беше слънчево, но хладно. Също и доста влажно. От палатката и колелата течеше вода. Набързо събрахме инвентара и се насладихме на редкия шанс за загрявка да ни чака спускане, а не брутален баир. За нула време бяхме в село Горно Камарци, където закусихме с банички и попълнихме запасите от вафли. Купихме и доволно количество батерии за навигацията, която в последствие установихме, че всъщност си функционира съвсем изрядно. Просто в бързината снощи Ники без да иска е намалил яркостта на дисплея до минимум и затова в тъмницата си мислехме, че не работи. Пак добре, иначе не ми се мисли как щяхме да се оправяме без нея. Особено в горите тилилейски на изток ...
Слънцето започна да се издига като поведе със себе си и температурите нагоре. По асфалта към прохода Арабаконак Ники си караше плавно нагоре, а аз отзад, на зиг-заг между сенките, навъртях двоен километраж. Не беше трудно изкачване и скоро стигнахме паметника на върха.

Изображение
Пред магазина в с. Горно Камарци
Изображение
На паметника Арабаконак

Снимка и кратка почивка, и продължихме по горски път към хижа Чавдар. От този участък помня няколко неща. Беше дълъг, доста тесен и с коловози, при което трябваше да избираш – или в коловоза с риск да се утрепеш като животно, или плътно до боровете, които драскаха доста неприятно. Предпочитах боровете, че от коловози имам неприятни спомени. Миналата година на Рудопията така се пребих, че си разпрах късите панталони, а джанките в джоба станаха на конфитюр. Освен това на места пътя ставаше доста стръмен и с коварни, превъртащи гумите камъчета. Помня също, че от товара на раницата и дългото въртене нагоре така ни изтръпнаха Д-тата, че едвам слязохме от колелата на големия мравуняк.
Страхотно местенце за заслужена почивка – чешма с ледена вода, маса и пейки под боровете на плътна сянка. Какво повече да иска човек освен, може би, да се телепортира на хижа Чавдар. Нямаше как, за съжаление, и се наложи да се качим по „конете" и да продължим по пътя, който се виеше през любимата ми букова гора.
Хижата се оказа малка и приветлива каменна постройка, сгушена сред вековни дървета. В коритото на камъка-чешма се охлаждаха всякакви изкушаващи неща – бира, лимонади, краставици, ммм ... май имаше и диня. Ние обаче трябваше да се задоволим със сутрешните банички и половин бира. Толкова отпусна чичото.

Изображение
Хижа Чавдар

Отправихме се към вр. Баба, до който се стига бързо, само трябва да се избута нанагорното след хижата. Оттам се излиза на билото, откъдето за пръв път се откриваха толкова панорамни гледки. Тъкмо така си представях Ком-Емине, пътешествие по ръба на Балкана, и то си беше така чак до вр. Чумерна, далеч на изток.

Изображение
Паметникът под вр. Баба

Поседяхме няколко минути на паметника на загиналите в снежна буря 841 руски и български войници и потеглихме към хижа Мургана, крайната точка по план за деня.

Изображение
По Пътеката ...

Този участък се оказа учудващо лесен – широк, билен път, позволяващ висока скорост. Минахме покрай Етрополските зъбери и се пуснахме към Мургана, където акостирахме към 17.30ч. Не бях виждала толкова голям и хубав двор на хижа, като този на Мургана. Имаше две беседки, навес и камина, алеи и пейки. Хижарят, който беше там буквално от броени дни, също се оказа много приятен човек. Беше се притеснил, защото поради авария в хижата нямаше ток, както и нищо за ядене, но набързо спретна салата, наряза сирене и салам и сипа по ракия от неговите лични запаси.

Изображение
Терасата на х. Мургана

Хубава вечеря на свещи се получи, като поприказвахме за планинарските си подвизи с него и единствения друг гост на хижата, пихме по една ракия и се отправихме към леглата. Отминалият ден се случи лесен, но въпреки това жадувахме да си полегнем на меко и топло в очакване на следващия далеч по-интересен етап.
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот lostrider@ » Сря Мар 20, 2013 11:01 pm

Ден 4 – хижа Мургана – (хижа) Планински извори

А той започна както обикновено – с кафенце и вафлички, но с необикновено красив изгрев.

Изображение
Изгревът!
Изображение
Добро утро!

Не пропуснахме да го заснемем и потеглихме нагоре към Златишкия проход. До тук лесно, очакваше ни обаче бая стръмен път нагоре към вр. Кордуна. Избутахме колелата и се натъкнахме на един джип насред нищото. И то не някоя брутална руска машина, а модерен, кацнал баш на билото. Как се беше качил до там ума ми така и не можа да го побере. Явно в рекламите не всичко е лъжа. Освен джипа имаше и двама човека с не по-малко странни уреди, подобни на големи прахосмукачки. Сигурно бяха открили устройство от ново поколение за бране на боровинки. Залисахме се по тях и подминахме подсичащата пътека, но бързо поправихме грешката и се отправихме към седлото под вр. Свищиплаз.
От тук започна и същинското носене на колелата. Нямаше как да се бута по тясната пътека, обрасла с хвойни. Няма да ви лъжа, но носенето на 15 килограмов планински велосипед на гръб (барабар с раницата) по чукарите не е шега работа. А когато ти е хем за пръв път, хем се очертава и като основно занимание в идните пет, шест дни, направо си е изпитание на волята. До края така и не успях да го вдигна сама, а в началото, постоянно се свличаше и изсулваше на една страна. Не стига това, ами и ужасно ръмбеше и така ми натискаше врата, че поне нямаше опасност да стъпя накриво, защото ща не ща, бях принудена да си гледам в краката. Отдалече сигурно сме приличали на Исус Христос, с разпънати ръце и измъчено лице. Но така е, хората правилно са казали – всеки си носи кръста, а в нашия случай – колелото.
Доста време изгубихме докато го нагласим та да е поне малко по-удобно за носене и стигнахме на превала под вр. Свищиплаз. Това беше и същинското начало на Централен Балкан, ширнал се далеч на изток докъдето ти стига погледа. И тук на билото намерихме съкровището. Нашият „сувенир” от Ком-Емине – поне двукилограмов огромен хлопатар, принадлежал на някой вихрогон, изгубил го достойно в битка. И понеже човек не трябва да подминава късмета си го взехме. Та го и носихме чак до морето, което оттам сигурно е било на едно 500 км. Добре де, Ники го носи, но аз дадох идеята. Смело решение от негова страна, като се има предвид, че за да пестим от тегло бяхме с по една резервна тениска и чифт бельо. Но звънеца талисман трябваше да вземем.

Изображение
На вр. Голяма Занога, в далечината, под облака е вр. Паскал

До вр. Голяма Занога стигнахме бързо по равно било и оттам избрахме подсичащата пътека към вр. Паскал. Много приятна. Широка, но не толкова, че да е скучна, без големи наклони и досадни хвойни. Абе с една дума – чудна. Но както всяко хубаво нещо и тя имаше край, при това доста брутален. Очакваше ни драпане право нагоре до билото, където скромните ни хранителни запаси претърпяха огромна загуба, т.к. забравихме почти непокътнатата торба с орехи. Лоша работа, следващото място за презареждане е прохода Шипка, а дотам има много път ...
Но устремени към първия двухилядник – Паскал, така и не забелязахме загубата и на няколко почивки качихме вр. Косица. А оттам до Паскал е детска игра. За пръв път от както бяхме тръгнали се почувствах горда. Сама си занесох колелото до горе (2029м.), пък и започвах да свиквам с тежестта му. Вече не се изсулваше на всяка крачка и като че ли ставаше по-удобно.

Изображение
Вр. Паскал
Изображение
Изображение
Пийс(и) и на тебе, бабо!

От вр. Паскал до Планински извори (умишлено не казвам хижа Планински извори, ще разберете защо след малко) на картата изглежда равно и не много далече. Да, ама не. За равното по мога да се съглася, въпреки че пак имаше нагоре-надолу, но се оказа доооста далече. Може би защото се бях настроила, че сме минали трудната част или защото вече бях уморена и гладна, но ми се стори безкрайно (в тефтерчето със записки за тази част пише само „по билото е дълго”).
Е, пристигнахме в прилично време, към 19 часа доколкото помня, но както си и знаехме, не ни очакваше нито топло легло, нито топла храна, камо ли баня. Знаехме, че най-високо разположената хижа в Стара Планина е превърната в обор, но въпреки че бяхме подготвени, гледката на разнебитената постройка със зеещи дупки вместо прозорци, не ни подейства добре. Всичко тънеше в конски тор – вътре, вън, отстрани, абе - навсякъде имаше фъшкии. Стаите на първия етаж, където преди години е имало теракот, сега бяха конюшни, а в тези на горния нямаше нищо освен боклуци, стари изпокъсани дюшеци и изпотрошени пружини на легла.
Намерихме единствената стая, в която се беше запазило цяло малкото триъгълно прозорче, домъкнахме тухли, за да подпрем окуцелите легла и се подготвихме за интересна вечер. Която тепърва започваше. И започваше студено ... нормално, все пак бяхме на 1850 м.н.в. Решихме да се разходим до чешмата Петте чучура и да хапнем там. Оказа се далеч по-приятно и чисто отколкото около хижата. Стоплихме по една супа в чаша с гарнитура ядки и парче локум за десерт. И тази вечер щяхме да си легнем гладни ... Не бяхме яли истинска топла храна от гала вечерята на х. Тръстеная (преди два дни), а и перспективите да стигнем скоро до такава не бяха розови.

Изображение
На чешмата „Петте Чучура”
Изображение
Просто залез
Изображение
Планински изовори...
Задуха вятър, стана доста студено и се принудихме да се върнем на хижата. Часът едва минаваше осем и се чудехме как ще си уплътним времето докато стане поне 21.30, но емоции и тази вечер не липсваха.
Тук може би е времето да ви представя Чолата, виртуалният трети човек от нашата група. Това е момчето, чиято следа (или GPS track) следват почти всички, тръгнали от Ком за морето, както и ние и чийто разказ (по идея на Павле) носехме за допълнителна сигурност. Та той ни спаси на няколко пъти по време на нашето пътешествие и първия път беше именно на Планински извори. Поради липса на подпалки и сухи клечки се наложи да жертваме част от разказа му (тази, която вече бяхме минали), за да си напалим скромно огънче от хвойнови пръчки, части от дограма и една изпотрошена талашитена карта. Колкото и да беше скромно, вечерта придоби съвсем друг вид с него. Успяхме да се сгреем поне малко, повече душата, отколкото крайниците, но пак по-добре.
И тогава го чухме отново.
Прасето.
Грухтеше от неясна посока.
Мамка му и прасе!
Насочихме фенера и очите му светнаха. Гадината беше дошла да се въргаля в калта. Набързо претеглих наум възможността диво прасе да се качи по стълби. Реших, че не е много голяма и се поуспокоих. Ако не друго този път имахме стратегическо предимство и поне можехме да светим в очите на врага с мощните си китайски фенери.
Тази вечер се наложи да си правим компания с дивите зверове (още едно прасе и лисица вероятно), но поне огънчето даваше малко сигурност. Легнахме си към десет часа на шалтетата върху голите пружини и Ники с летния си чувал бра бая студ, а аз – също толкова страх.
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот lostrider@ » Сря Мар 20, 2013 11:34 pm

Ден 5 – Планински извори – хижа Козя Стена

Сутринта беше почти толкова студена, колкото и вечерта. Закусихме от намаляващите запаси и по изгрев бяхме на Петте чучура. Оттам ги видяхме, зад розовеещата хижа, бяха цяло стадо прасета. Добре, че не бяха в нашата посока. Нарамихме колелата и се отправихме към първия връх от четирите Б-та (както ги нарича Райко) – вр. Тетевенска баба, следван от вр. Булувания, Безименната кота и накрая Братаница. Всички двухилядници и до всички колелото се носи.

Изображение
Punk`s not dead

Тетевенска баба е каменист връх, от който спомените ми са, че следваше голямо спускане до превала под вр. Булувания, което на пръв поглед изглежда яко, но се губи толкова много височина, че направо ти се плаче като знаеш, че после трябва да я качиш и то, с колелото на гръб. На това спускане поне хапнахме доволно боровинки и се разминахме с цяла група цигани берачи, гледащи ни меко казано странно.

Изображение
Снимка от вр. Братаница към Безименната кота и вр. Булувания в далечината

От вр. Булувания останалите две Б-та се минават лесно, защото почти не се губи височина, а от последното – вр. Братаница започва и Старопланинското Конче - най-тясното било в Балкана. С нетърпение очаквах срещата с него, защото именно тази с пиринският му адаш, в далечната 2001г., ме запали по планините. Е, Кончето на Стара Планина далеч не беше толкова стръмно и тясно, но с колело пак си беше предизвикателство. Минахме почти по целия ръб, като само накрая се наложи да изберем подсичащата пътека, защото имаше един участък с доста стръмни канари и за да пренесем колелата оттам трябваше да жертваме много време. Освен това крайната точка за деня – хижа Козя Стена беше още много далеч, а над Вежен започваха да се събират облаци.

Изображение
Изглед от вр. Братаница към Старопланинското Конче и вр. Вежен
Изображение
Изображение
Back to 80's, baby!

Пътеката към връх Вежен (2198 м.н.в) се оказа много панорамна, като разкриваше страхотни гледки към резерват Царичина. В интерес на истината, погледнат отдолу Вежен представлява внушителна гледка, но качването до там не беше толкова трудно, колкото предполагах. Вече бях свикнала с колелото на гръб и установих, че ми е по-лесно да го нося нагоре, отколкото да го карам надолу. Но все пак бях планинар от повече от 10 години, а колоездач – от едва една и още ми липсваше опит, така че това не беше как толкова чудно.

Изображение
Ало! Ало! Тук вр. Вежен, чуваме ли се?
Изображение
Позьорчета
Изображение
В момент на върховна съсредоточеност по пътя надолу :-)

За спускането от Вежен всички байкъри говорят със суперлативи, но за мен лично то премина в борба да не се утрепя като куче. Ники поне се изкефи и подскачаше като козичка напред, докато аз на моменти кротичко си бутах по пътеката. На Ветровития преслап (в подножието на вр. Юмрука) срещнахме още една пепелянка, но нито ние, нито тя, се впечатлихме особено. Искахме час по-скоро да стигнем до х. Ехо и да хапнем нещо, защото запасите ни бяха предвидени да дават временна енергия, а не да се изхранваме с тях. Не бяхме яли нормална храна от както бяхме на Мургана и силите ни започнаха да привършват. Може би и затова подсичането на Юмрука за мен се беше бедствие, съизмеримо с онова на Мургаш. На моменти ми идваше да засиля колелото в пропастта и да му тегля една ... Доста ми дойде слизането от вр. Вежен и носенето после до Ехо, но като хапнахме по една лещичка малко позаредих батериите.
Изображение
На х. Ехо

Минаваше шест часа, а до Козя стена имаше още поне 3 часа. Затова се снимахме набързо и потеглихме отново. На мен този участък ми е добре познат, минавала съм го няколко пъти пеша, така че знаех, че си ни чака почти изцяло носене. Еми, поносихме си както си трябва, като накрая се поизмъчихме доста. Бяхме вече 15 часа на път, стъмваше се, а пътеката беше толкова тясна, че постоянно трябваше да се провираме покрай скали и пропасти. Доста екстремно беше, като всяка крачка носеше риск от подхлъзване, а къде и дали изобщо ще спреш в дерето, един Господ знае.

Изображение
По пътеката към х. Козя Стена

Минаваше девет часа, когато се добрахме до Козя стена, мечтаейки си за топла храна, бира и баня. Да, обаче в хижата беше по-тъмно отколкото навън. Викам си „Чудеснооо, стана интересно...” Обиколихме няколко пъти столовата, но признаци за живот не открихме. Беше тъмно, пусто и тихо. Решихме да поседнем на терасата отвън и след малко чухме и се появи хижарят. Слава Богу! Човекът се оказа много разбран, каза, че не очаквали хора и затова си били легнали с жената. Веднага извади по биричка, а на въпроса дали ще се намери нещо за ядене отговори, че му е останала манджа – картофи с месо, сготвена за някаква група преди няколко дни и ако искаме да я стопли. Без да мислим за евентуалните последици в миг се съгласихме и в последствие се наядохме предоволно. Чичото дори ни напали бойлера да се изкъпем, което удоволствие ни струваше скромния 1 лев и ни настани в както го нарече „президентския апартамент”. Чистичко и уютно местенце с две залепени легла като спалня и една допълнителна стая като предверие.
Разказа ни как преди два дни пак по тъмно пристигнало едно момче с колело и като му казахме, че е наш приятел, бързащ към морето, надълго и нашироко ни обясни как му бил дал един чаршаф да се избърше, понеже нямал кърпа и как не му го бил платил, че го е използвал и колко му излизало прането на спалното бельо, което носел на пералня в незнам-си-кое-си село и после връщал с конете. Спря да дудне, чак когато го убедихме, че ще заплатим за неправомерно използвания чаршаф и побързахме да се отправим към „президентския” лукс. Бяхме щастливи – сити, къпани, имахме топло легло и тази вечер прасетата нямаше да ни притесняват. Лека нощ!
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот lostrider@ » Сря Мар 20, 2013 11:55 pm

Ден 6 – хижа Козя стена – хижа Добрила

Чакаше ни лесен ден. Така беше по план. Затова и не бързахме да тръгваме по изгрев. Станахме чак към 8 часа (единственото толкова късно ставане, което си позволихме) и за закуска заварихме огромна чиния пържени филийки. Броихме ги – бяха 20, за двамата ... явно апетита ни от миналата вечер беше направил впечатление на чичото. И така, ядохме, ядохме колкото можахме, та даже и за изпът си взехме 4 филии (след предишните няколко дни гладуване не отказвахме при подобна покана). Накрая се наканихме да тръгване, което обаче не се оказа толкова лесна задача. Явно от снощната манджа Ники имаше проблеми със стомаха, сериозни при това. В началото, да си призная, ми беше смешно, то човек така е устроен – да се смее на чуждото нещастие, после обаче започнах да се ядосвам, защото вече сериозно започнахме да изоставаме с времето. Тъкмо обясним на хижаря кое копче трябва да натисне и къде да гледа, за да ни снима и Ники вземе, та побегне към тоалетната. В интерес на истината, колкото и да е странно, се получиха много хубави снимки от там, които май са единствените сутрешни, на които сме се разсънили както трябва.

Изображение
На хижа Козя Стена

Изображение
Изображение
Някъде към 9 часа най-накрая успяхме да тръгнем, но едва минахме завоя след хижата, когато и мен ме застигна злата участ. Ама така е, нали знаете приказката за лакомия гъз ...
Този ден определено имахме проблеми с тръгването. Добре, че си го бяхме определили за айляк. Къде гледахме, какво правихме незнам, но някъде кривнахме от пътеката и си поносихме доволно (едно 20-25 мин.) преди да се усетим. Ем аз съм минавала оттам поне 3-4 пъти. Ники също, но то като не върви, не върви. Решихме да се върнем обратно и да потърсим вярната пътека. Речено сторено, айде наобратно още 20 мин, но друга пътека така и не видяхме. Единият вариант беше право нагоре към билото, без пътека през хвойните, другият – обратно по грешната пътека и оттам по билото. Избрахме втория вариант и за втори път тръгнахме не на където трябва. Цялото това действие се развива с колелото на гръб.

Изображение
Ако видите х. Козя Стена от този ъгъл, не сте на прав път!

В крайна сметка след известно време намерихме правилната пътека и се качихме на колелата. Не за дълго – поне аз, защото отбелязах поредното си падане, този път доста неприятно. Докато си оправях кърпата в движение, та да не губим още време да спираме, и карах с една ръка по подсичащата пътека, в последния момент видях един камък и инстинктивно натиснах спирачката. Която за „късмет” беше предната и работеше безупречно, в резултат на което, колелото се закова на място, а аз – през кормилото и в хвойните. Този път освен обичайните синини и драскотини си бях ожулила и брадичката, но поне се отървах само с уплахата и доволно количество пясък в устата. Известно време след това си бутах и по равното, хрускайки песъчинки.
Оттук до Троянския проход стигнахме без повече ексцесии, снимахме се и продължихме към заслон Орлово гнездо. Този участък е един от най-скоростните в Ком-Емине (в частта му Централен Балкан), по който сякаш се телепортираш на заслона. Там починахме малко, пихме по кафе и продължихме през х.Дерменка и вр. Гердектепе към Добрила – крайната дестинация за деня. За този участък си заслужава да се споменат две неща: уникалната гледка от върха и пътеката преди Добрила. От Гердектепе като на тепсия се вижда ширналата се подбалканска низина, Средна гора, както и цялото старопланинско било от вр. Вежен насам. Една от най- пленителните гледки до момента. А пътечката преди Добрила е чудна за колело – скоростна и с интересни виражчета.

Изображение
На Беклемето
Изображение
Добре дошли в хижа Дерменка
Изображение
От вр. Гердектепе

На хижата пристигнахме рано – към 17 часа (въпреки забавянето от сутринта) и след заслужената бира се отдадохме на планиран санитарен полуден – къпане и пране (то ние всеки ден перяхме, защото бяхме само с по едно джърси, но на Добрила се развихрихме и изпрахме всичко, освен дрехите на нас).
Стана време за вечеря, затова поръчахме няколко кебапчета и седнахме да обсъдим още веднъж стратегията за утрешния ден (който беше най-трудния и техничен участък в Ком-Емине). Установихме, че сме забравили специално купеното алпинистко въже, но намерихме заместител и рано-рано се отправихме към наровете. За утре ни трябваха свежи глави и отпочинали крака.
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот lostrider@ » Чет Мар 21, 2013 9:02 pm

Ден 7 – хижа Добрила – заслон Ботев

Събудих се със смесени чувства – предстоеше ни преход от Добрила до заслон Ботев, включващ траверса през вр. Голям Купен и Кръстците. За този участък бях слушала много и знаех, че нямаме право на грешка. Очакваше ни билото на Стара Планина с най-ясно изразен алпийски стил, където пропасти, канари и стоманени въжета далеч не липсваха.

Изображение
Добро утро!

Затова, когато след бързата закуска се отправихме към вр. Левски (Амбарица), сърцето ми преливаше от нетърпение и известна доза страх. До горе бяха около 350м. денивелация, но въпреки велосипеда на гръб ги взехме за около час и нямаше осем, когато бяхме на върха. Оттам го видяхме за пръв път – вр. Голям Купен – огромната остра канара, с която предстоеше да се борим. Изглеждаше внушителен отдалеч, а гледан отдолу си беше направо страшен. За съжаление няма нито една снимка на стоманените въжета към и от върха, но когато трябва да си максимално съсредоточен, за да не се озовеш в пропастта, няколкостотин метра по-надолу, снимките са ти последна грижа.

Изображение
На вр. Левски
Изображение

Изображение
Купена и вр. Ботев в далечината
Изображение
По пътеката под вр. Левски

Краката ми трепереха от страх когато стигнахме до въжето за нагоре. Нямам фобия от височини, минавала съм сигурно 15 пъти пиринското Конче, но тук беше друго. Със старите кецове без грам грайфер и колелото на гръб по стръмната, тясна и посипана с коварни малки камъчета пътека една грешна крачка и си чао. Последният участък до върха беше „обезопасен” със стоманено въже, като „обезопасен” е доста преувеличено определение. Може би така е било преди години, но сега улеят, който играе ролята на пътека така се е изровил, че въжето остава много високо и по-скоро пречи, отколкото да помага.
Стратегията ни беше да разглобим колелата и да ги качваме на части. Ники намира по-сигурно място, където да стъпи, аз му подавам рамка, гума или раница, той я оставя на някъде на по-равно, връща се, и така докато качим всичко. Системата пропаботи и макар и бавно около 11 часа бяхме горе.

Изображение
На Големия Купен!!!
Изображение
С книгата на върха
Изображение

Трудно ще ми бъде да пресъздам емоцията, която изпитахме когато стъпихме на Големия Купен или да опиша гледката от върха. На север, юг, изток или запад, накъдето и да се обърнеш, няма какво да попречи на погледа ти да се рее над безкрайните върхове, била, склонове и урви. От Вежен до Ботев всичко беше в краката ни. Затова и дълго време не можахме да тръгнем, гледката от тези равни 10 кв.м., които представляваха Купена, заобиколен от всички страни с пропасти, ни беше приковала в блаженна наслада. Мислехме, че сме минали трудната част.

Изображение
Гледка на запад към вр. Малък Купен и вр. Амбарица
Изображение
И на север...
Изображение
И на изток към Кръстците, вр. Жълтец и вр. Ботев

Извадихме гръцкото Marlboro, което пазехме няколко месеца, за да отворим точно на този връх, пушихме по цигарка и опитахме да заснемем всяко кътче от красотата наоколо. Не пропуснахме и да се запишем в книгата на върха:

„Днес 17.08.12г.,
се качихме на връх Голям Купен
с по един велосипед на път за Емине.
Дени и Ники”

Колкото и да не ни се тръгваше, нямаше как ... и понеже знаехме, че предстои слизане по стоманено въже, действахме по предварително разработената стратегия. Връзваме рамката на гърба на Ники, двете гуми за една раница, която взимам аз и така внимателно, стъпка по стъпка слизахме до края на въжето. Там оставихме нещата и трябваше да се качим обратно до върха, за да вземем другата раница, гуми и рамка. Ники беше доволен, системата работеше и ние се придвижвахме, та дори и бавно. За съжаление щастието му не продължи дълго, защото точно когато си мислехме, че сме преодолели Голям Купен, се натъкнахме на второто въже по пътя ни надолу. Беше забравил, че те всъщност са две. Пак трябваше да повторим упражнението от преди малко и равносметката излезе: веднъж изкачихме върха от запад, но за да слезем, се наложи да го изкачим и веднъж и от изток.

Изображение
Голямото страшилище остана зад нас!

Но това далеч не беше всичко. Очакваше ни скалният гребен на Кръстците (2035м), малките братя на Купена (2169м), почти толкова стръмни и може би дори по-опасни от него, защото там въжета няма. Пак разглабяхме, връзвахме и пренасяхме част по част колелата напред, като според записките ми от този ден три пъти сме се качвали и слизали от Средния Кръстец, Големия и Малкия, слава Богу, се подсичат. В крайна сметка беше ранен следобед, когато и те бяха останали вече зад нас. И което беше най-важно – успяхме да преминем безаварийно.

Изображение
Най-тежкото мина :-)
Изображение

Изображение
Усмивка след голямата победа
Изображение
„гадната, безкрайна пътека”

Снимахме се за спомен, Ники дори беше намерил сили да се усмихне, и продължихме по „гадната, безкрайна пътека” – цитат от записките, нещо подобно на тази до Козя стена. Тясна, с няколкостотин метрови пропасти от двете страни, като на места имаше участъци, през които едвам минахме с колелата. Много време ни коства да стигнем до Костенурката, където спряхме да починем, че бяхме направо скапани. За късмет наоколо имаше непокътнати боровинкови плантации и хапнахме доволно, особено аз – гледах да се тъпча с тях колкото мога повече, защото явно от тежестта на колелото, което предимно носих през изминалите няколко дни, си бях натоварила бъбреците и постоянно ме режеше пареща болка.
Пред нас беше последният връх за днес – Жълтец, който ние се изхитрихме да подсечем от юг и за първи път не последвахме следата на Чолата, който се оказа, че за разлика от нас познава всички пътеки в Балкана. И така, нашата приятна и равна подсичаща пътека изведнъж завърши безславно в една поляна, където изчезна, барабар с маркировката. В крайна сметка се наложи да нарамим колелата и по жалоните да издрапаме обратно до билото. Ако не друго, поне вр. Ботев все повече се доближаваше и антените му вече се виждаха ясно. А това значеше, че заслона и топлата храна също бяха близо.

Изображение
Купена и Кръстците от склона на вр. Жълтец
Изображение
Обратно по жалоните ...
Изображение
Двамата на фона на вр. Ботев и едноименният заслон

Не след дълго на портата ни посрещна дружелюбната овчарка Голди и на вид далеч не толкова дружелюбният й стопанин. Бръснатата глава и татуировките по ръцете му придаваха доста внушителен вид, но по първите му реплики „Искате ли бира?” и „Да ви паля ли бойлера?”, разбрахме, че не е толкова страшен колкото изглежда. Възползвахме се, разбира се, от предложените блага, като банята се оказа страшен лукс – с фаянс, вряла вода, та чак и вана имаше.

Изображение
Пред заслона

Вечерта прекарахме в компанията на две мамчета, големи симпатяги, ние обаче витаехме някъде другаде, опиянени от победата над Големия Купен, последното от физическите изпитания на Балкана. Тепърва ни очакваха обаче изненадите на Източния Балкан, но още беше рано да мислим за тях.
Утре щяхме да стигнем средата на пътя, а сега – Лека Нощ!
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот lostrider@ » Чет Мар 21, 2013 10:17 pm

Ден 8 – заслон Ботев – хижа Узана

Този ден за закуска ни чакаше не кой да е връх, а старопланинския първенец вр. Ботев (2376м.н.в), затова се приготвихме набързо и бяхме вече по пътеката преди слънцето за успее да пробие през сутрешната мъгла. Толкова бях свикнала да вече нося колелото, че не ми беше проблем да снимам без да го свалям от гърба си. А то имаше какво да се снима – антените на върха приличаха на совалки, готови за излитане, облечени в призрачна мъгла. Пътеката беше стръмна, но за по-малко от час бяхме горе и в 7.30 пиехме чай с ранобудните туристи от старата генерация.

Изображение
Към върха
Изображение
Антените на вр. Ботев
Изображение
Дали не са ни дълги краката :-)

Беше много странно, но на вр. Ботев миришеше на море. Не мога да си обясня как или защо, но то сякаш беше вече толкова близо, че ако се вгледаш внимателно на изток при хубаво време може и да го видиш. Това, разбира се, нямаше как да е така, но някак мирисът му беше достигнал до нас.

Изображение
На Старопланинския първенец
Изображение
Връх Ботев
Изображение
Връх Ботев

Побързахме да си изпием чая, използвайки обхвата да докладваме, че всичко е наред и се отправихме надолу към х. Тъжа. Дотам стигнахме сравнително лесно и почти изцяло ние върху колелата, а не те върху нас. Спуснахме се по пътя от върха и по път се движихме чак до местността под вр. Русалиите, където бяхме изправени пред дилема – или да продължим така, правейки огромен няколкокилометров завой и подсичайки вр. Русалка от ляво или да хванем пряката туристическа пътека към х. Тъжа. Решихме да изберем пътя, надявайки се да можем да караме, но скоро се убедихме, че това няма да е толкова лесно, нито безопасно. Макаданът така се беше изровил, че носеше постоянна заплаха от неприятно падане, затова се върнахме обратно и тръгнахме по пътеката през хвойните. Ники на повечето места караше, но терена беше доста над нивото ми и затова кротичко си носех и по нанадолното. Спряхме на рекичката под хижата да починем и хапнем обичайните вафли, този път обаче със студена кока-кола, която беше така ободряваща, че я предпочитах пред бирата (в конкретния случай).
Беше към 11 часа, но слънцето вече препичаше и побързахме да тръгнем по пътя покрай реката, като оставихме зад гърба си още един проход – Русалийския (свързващ Калофер с Априлци). Наложи се да поносим малко колелата в една гора, докато излезем на билния път към вр. Голям Кадемлия (вторият по височина след вр. Ботев). На картата го гледаш – път като път, но като стигнеш до него оставаш меко казано разочарован. Преди години със сигурност е можело да се минава оттам с кола (на вр. Голям Кадемлия е имало военна база), но сега дори и с колело е трудно. Асфалт почти никъде не беше останал, а облите бели камъни, които представляват сегашната пътна настилка така коварно превъртат гумите, докато едва пъплех по нанагорното, че на десетия път се примирих, че на Ком-Емине се бута и по пътя ...
И така, завой след завой, той сякаш нямаше край. Изцеди и последните ми останали сили и продължи да се белее нагоре по снагата на Големия Кадемлия. Ние обаче бяхме дотук – най-накрая стигнахме до премката под вр. Росоватец и трябваше да се отклоним към Пеещите скали и Мазалат. Това беше и последната част от прехода ни през Централен Балкан. Оттук насетне зад гърба си оставяхме високите върхове, тесните и стръмни пътеки, обримчени със скали и пропасти, спиращите дъха гледки и с тях – преобладаващото носене на колелата на гръб.

Изображение
На премката
Изображение
Машинката :-)

Спускането от вр. Росоватец се оказа много яко и точно отговаряше на способностите ми, които вече се бяха вдигнали с няколко нива, така че камъните и туфите по пътеката не ме затрудняваха както преди и този път финиширах без падане. Но тъй като всяко хубаво нещо си има край, спускането свърши и пак се започна носене по Пеещите скали.

Изображение
Пеещите скали

Вървях и размишлявах дали ги наричат „пеещи” понеже минавайки през острите им зъбери вятъра сякаш пее или е заради любовните певчески изяви на благородните елени, които обичат да си уреждат срещи там. В подобни размисли се озовахме на кръстопът, където трябваше да изберем откъде да подходим към х. Мазалат – дали заобикаляйки от север, откъдето миналата година бяха минали Ники и Динко, дали директно по жалоните на зимната маркировка, тоест по билото, или да подсечем от юг. Аз бях минавала няколко пъти по южната пътека и я помнех като приятна и бърза, затова избрахме нея. Добре че знаех откъде започва, защото никъде не беше отбелязана с маркировка. На места е доста опасна и в последните години явно не се използваше.
Нарамихме колелата и тръгнахме. Викам си – сега трийсет, четиридесет минути и сме на хижата. Абсолютно постижимо – само че без колела. На нас ни отне поне двойно, защото се наложи да прескачаме огромни паднали дървета и да се провираме покрай скали и клонаци. Така се уморих, че едвам издрапах до х. Мазалат. Там всичко си беше постарому и все така приятно.

Изображение
Хижа Мазалат

Топлата супа възстанови малко изтощените батерии и бях спокойна, защото познавах добре пътя до х. Партизанска песен и местността Узана. Започваше почти по равно, през вековна букова гора, а след спускането до Корита следваше черен път с превес надолу. Карах почти през цялото време по пътеката, като само на по-техничните завои в гората слизах. Ком-Емине не е състезание, а изпитание и затова винаги, когато не бях уверена във възможностите си избирах сигурния вариант.
От Корита по черния път стигнахме за норматив до х. Партизантска песен, където явно имаше рокерски събор, защото беше пълно с мотористи. Ние ги фиксирахме отдалеч, но те нас едва ли, такава скорост бяхме развили по нанадолното. Даже ми се стори, че видях как един двама ни изгледаха със завист през облака от прах. Шегувам се, разбира се, но в този участък със сигурност дръпнахме на пешеходците, които в Централен Балкан имаха голямо стратегическо предимство, и сякаш се телепортирахме на Узана. Ама то по път и то асфалтов си е лесна работа, та даже и приятна като се има предвид какво носене беше предишните дни.
Миналата година Ники не беше смогнал да види географския център на България, затова решихме да минем първо оттам и баш по залез се бяхме спретнали за снимка точно в средата на милата ни родина. Чувствахме се щастливи, защото бяхме минали вече половината, при това по-трудната. Не бързахме, говорехме си и се наслаждавахме на поляните и залязващото в далечината слънце.

Изображение
Изток-Запад, Север-Юг ...

По някое време захладня и се упътихме да търсим х. Узана, където бяхме решили да нощуваме. Като я видях обаче, честно – хвана ме страх. Масивната, каменна постройка, полускрита зад високи смърчове приличаше на замък на ужасите. Трябваха ми няколко секунди да се преборя със себе си и да последвам Ники, който вече беше минал през мостчето и вървеше по стълбите към хижата. Посрещнаха ни само две кучета, които джафкаха ожесточено, а наоколо всичко изглеждаше запустяло – някогашната поляна беше цялата обрасла с малини, грамадната тераса с каменни арки беше пуста и от никъде нищо не светеше.

Изображение
Хижа Узана
Изображение

Изображение
Портата :-)

Тъкмо се чудехме дали да не потърсим друго място за спане и отнякъде се появи жена, с която се преобрази цялата злокобна картина. Въведе ни през масивна метална врата в спретната столова, като още по пътя ни се извини, че понеже сме само двамата няма да може да ни направи баница за закуска. Баница! Та ние и в най-смелите си мечти не сме си и помисляли, че ще ни се отдаде такъв шанс. Предостатъчна като за начало ни беше студената биричка, а за вечеря щяхме да получим омлет и салатка. Толкова беше вкусно и различно от обичайните разредени супи и вафли, че може би това ни беше най-сладката вечеря до момента. Побързах да открия банята, че тази сутрин ме споходиха обичайните ежемесечни женски грижи, но добре че поне повечето носене го бяхме минали вече. Уважихме и огромната каменна тераса, която беше придобила съвсем различен облик в ясната и звездна вечер, но не се застояхме много, защото стаята ни беше толкова чиста и ухаеща на омекотител, че предразполагаше към ранно лягане. Пък и умората започна да се натрупва, а утре ни очакваше път.


Ден 9 – хижа Узана – ски база Грамадива

Събудихме се щастливи и отпочинали, а от столовата се носеше аромат на принцески с кашкавал и кайма. Сбогувахме се с гостоприемната хижарка и се отправихме през поляните към информационния център, който учудващо работеше в седем сутринта, Ники да си вземе печат. Следваше черен път през гората и за около час бяхме на Шипченския проход.

Изображение
Паметникът на вр. Шипка
Изображение

Седнахме на кафенце и вафлички да се порадваме малко на благата на цивилизацията. А там ги имаше в изобилие – то локуми, то баници и десертчета, да се чудиш кое да избереш. Накрая взехме два локума, попълнихме запасите от вафли и продължихме по асфалта към Бузлуджа. Дотам по пътя се развива добра скорост и е много приятно през буковата гора. Снимахме се с остатъците от летящата чиния и продължихме по пътя към Бедеците, хълмове, на които са накацали десетки вятърни мелници. Аз така ги наричам, защото е по-романтично, но те всъщност са огромни ветрогенератори, от чиито перки падат късове лед. На няколко места пътя минаваше точно под тях и отдалече се засилвах, за да мина колкото може по-бързо. Което в 12 часа, по нанагорното, далеч не е лесна задача. На една полянка обаче открихме толкова много червени боровинки, че въпреки силното слънце поне 15 минути ядохме с пълни шепи, а накрая те сякаш не бяха брани.

Изображение
Бузлуджа
Изображение
Вятърните мелници на Бедеците
Изображение

Изображение

От Бедеците до гара Кръстец, преди х. Българка, си спомням, че беше едно голямо спускане през гората, което си беше екстра, само да ги нямаше мотористите, които хвърчаха надолу с двеста без да мислят, че може да има и други по пътеката. Мен така и така ме е страх по стръмните нанадолнища, а с постоянната заплаха някой с мотор да изхвърчи и да ме помете няма да ви казвам как слязох до долу. Някъде преди гарата малко се залутахме и минахме по доста алтернативен път (направо през гората), като то всъщност се оказа, че има „почти“ асфалтов път. Чолата обаче беше минал оттам и хайде и ние по него, а как ги е намирал тези пътеки, ума ми не го побира.
Гара Кръстец си я представях доста по-различна, мислех, че ще има хора, които да чакат влака, евентуално и малко магазинче или будка, а то – нищо подобно. Посрещнаха ни пусти перони, изоставени постройки и едно куче с децата си. Нямаше живо пиле, камо ли групи с туристи, тръгнали да обикалят околията, но на дървото до гарата имаше над 15 маркировъчни табели. Ще си кажеш: „Е,еее тука е егати стратегическото място“.

Изображение
На гара Кръстец може да няма хора, но поне маркировка не липсва

Изображение
Мамо, дай една целувка :-)

Седнахме да починем, че беше към три часа и слънцето печеше жарко, пък и трябваше да се настроим за идните 3-4 часа, които далеч нямаше да са толкова приятни. Бяхме се разпищолили по боси крака на пейката, когато отнякъде се появи едно момче, което като ни видя с колелата дойде да ни заговори. Оказа се, че и той обикаля по планини, пеша и с колело, и завързахме приятен разговор. А след като се върнахме и Ники писа във форума, че сме успели да стигнем до морето, ни беше поздравил „Стигнали сте благополучно значи. Браво! Аз съм онзи, който чакаше влака на гара Кръстец“.

Изображение
Гара Кръстец

Но, за да стигнем, трябва и да тръгнем, затова си казахме чао и през линиите и покрай изоставените постройки се върнахме пак на пътеката. А тя започваше със стръмно изкачване през гората. Нарамихме колелата и тръгнахме нагоре, като по едно време баира понамаля и се и вече можеше да се кара. Оттук до хижа Грамадива за пътеката помня, че на места беше толкова обрасла, че едвам виждах Ники от огромните папрати. Тръните също не липсваха, затова не минахме и без лепене на гуми и драскотини по ръцете. Беше и много топло, ма то нормално – бяхме слезли под 1000 м. Лошото е, че щеше да става още по-топло, колкото повече се доближавахме до целта.
Някъде към седем часа, зад поредния завой видяхме ски база Грамадива, която на външен вид си беше чиста барака – неизмазана, с ламаринен покрив, меко казано неугледна.

Изображение

Но Ники ми беше говорил много за това място и знаех, че чичо Галин ще ни посрещне както трябва. Така и беше и след като разбра, че ще останем при него се разтича из градината и за отрицателно време набра зеленчуците, направи ни салата и постна манджа с бамя. Остави тенджерата и един хляб и вика: „Да ви е сладко, досипвайте си колкото искате“. Уважихме и домашната му ракия, барабар със сланината и гигантските люти чушки и резултата беше – меко казано преяждане. Ама то няма как, като не си ял свежи зеленчуци дълго време и всичко ти е така вкусно.

Изображение
Гозбите на чичо Галин

Преди лягане имаше бърз спаринг с няколкото малки котета, които постоянно се шмугваха в стаята и след като ги надвихме си легнахме чисти, сити и доволни.


Ден 10 – ски база Грамадива – хижа Чумерна

Станахме по-рано, за да имаме време да се насладим на обилната закуска, състояща се от хляб, домати и сланина. Истинска закуска за шампиони. Галин ни изпрати с още домати, краставици, чушки и ракия, непреклонен, въпреки увещанията ни, че не можем да ги носим.

Изображение
Добро утро :-)
Изображение
Време е за тръгване

Двайсетина минути след като тръгнахме спряхме за по кафе на Прохода на Републиката, но шума на забързаните камиони и коли бързо ни изгони и след като се снимахме на паметника на прохода, запъплихме нагоре по баира. А той си беше стабилен баир, като след него ни очакваше и първият истински сблъсък с Източен Балкан. Имаше от всичко по много – тръни, глог, къпини, клонаци и коприви. И се започна едно провиране през храсталаците, което неминуемо завършваше с издрани крака и спукани гуми. Маркировка обаче имаше в изобилие, за разлика от туристи. От тук, та чак до морето не срещнахме жива душа.

Изображение
Поредният проход
Изображение
Неминуемите спукани гуми

Бяхме слезли вече доста ниско (движехме се между 750 и 1000м.н.в) и жегата започна да се усеща. Хубавото беше, че голяма част от пътя ни този ден беше в гората, където поне бяхме на сянка, а лошото – че гората далеч не беше равна. Състоеше се от безчет хълмчета, които почти винаги бяха точно толкова стръмни, колкото да не ти стигнат силите да ги качиш с колелото. Пък и умората се беше понатрупала. И така от Прохода на Републиката до заслон Караиваново хорище си беше бутане нагоре по хълма, пускане, и така през следващият и по- следващият, 5-6 часа. Нищо интересно за описване, освен, че срещнахме поредното диво прасе, кротко гледащо ни иззад дървото.
От заслона до х. Буковец теренът стана малко по- караем и към три следобед акостирахме на терасата на хижата, а 10 минути по-късно вече пиехме студена бира с кюфтета за мезе. Ники беше щастлив и нетърпелив за новото приключение, което го очакваше, защото оттук нататък пътя и за него беше непознат. Първият му опит да мине Ком-Емине от миналото лято с Динко бе завършил точно на хижа Буковец.

Изображение
Шейна или пейка? х. Буковец
Изображение
Сладурана

Видяхме, че до хижа Чумерна може да стигнем или по туристическата пътека или по асфалтов път и след като се консултирахме с хижаря, избрахме пътя, защото храсталаците ни бяха достатъчни за този ден. Пресякохме Твърдишкия проход и по пътя стигнахме до отклонението за х. Чумерна. Знаехме от чичото на Буковец, че ни чакат 2км нагоре по баира, които донякъде карахме, донякъде бутахме и към 5 часа бяхме на хижата. След Добрила това ни беше най-ранното пристигане, затова си взехме по една бира за награда и седнахме на сянка под вековните букови дървета. Ники даже се излегна доволен на масата, сякаш омагьосан от нещо, което витаеше наоколо и предразполагаше човек да се отпусне и да се радва, че е там.

Изображение
Уникалната тераска, от която на човек просто не му се тръгва…
Изображение
Ком-Емине...

Още обаче бяхме в дилема дали да не продължим напред, въпреки че по план днешния ден завършваше тук. Видяхме на картата, че наблизо няма хижа или заслон, затова ако тръгнехме щяхме да нощуваме навън, при това в местност, която се наричаше Темната гора. Имахме и гума за лепене – трета за деня. Докато Ники я правеше звъннах на Павле, който предишния ден беше стигнал до морето и той ни посъветва да не тръгваме. Каза, че Темната гора наистина била много темна и че не е най-приятното място за нощуване, с което окончателно сложи край на колебанията ни. И без това и на двамата не ни се тръгваше.
Настанихме се и по залез се качихме пеша до вр. Чумерна, последният висок връх на Балкана – 1536м от където Изтокът сякаш беше още по-близо. Порадвахме се на гледката и с последните слънчеви лъчи слязохме обратно на хижата.

Изображение
Връх Чумерна
Изображение

Изображение
На залез по Пътеката …
Изображение
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот lostrider@ » Чет Мар 21, 2013 11:08 pm

Ден 11 – хижа Чумерна – град Котел

Станахме рано, в 5.20, че ни чакаше път. Заварихме обаче неприятна изненада – лепената гума от снощи пак беше спаднала, явно е била спукана на няколко места или пък беше останал трън. Оправихме я, но 10 минути по-късно пак беше на капла, а лепенките драстично намаляваха.

Изображение
Доказателство за ранното ставане

Спускането, което следваше пооправи малко настроението, не за дълго обаче, защото след първоначалното нанадолно се започна добре познатото от вчера нагоре-надолу. И така през Темната гора, Червената пръст, Говежда поляна, Соулджака, та чак до Агликина поляна, все едно и също. Тъкмо качиш 50 метра и хайде надолу, бутай нагоре, пускай надолу, докато ти се завие свят из безбройните хълмчета. Поне бяхме в гората на сянка. На Агликина поляна спряхме за кратка почивка и да запалим по една свещичка в параклиса на прославеното хайдушко сборище, или както се е изразил поета:

„На свободата място свято,
свърталище от памти век
на търсещи простор хайдути
възпята с обич в дивни песни
поклон, Агликина поляна!”

Изображение
Агликина поляна
Изображение

Изображение
Параклисът

Пресякохме прохода Вратник, където се надявахме да намерим нещо за хапване, но напразно, нямаше нищо освен запустели заведения. Продължихме малко по асфалта и оттам по пътеката до изворите на р. Камчия, където спряхме за малко да се напием със студената, сладка вода.

Изображение
Изворите на р. Камчия
Изображение
Любимата букова гора...

До Котел бяхме решили да стигнем по пътя покрай р. Сухойка, което обаче не се оказа толкова лесно. Според картата от основната пътека се разклоняваше друга в посока север, някъде около Делирадевата бука, такава обаче така и не видяхме. Нормално, като се има предвид, че в този район почти няма туристи, с изключение на тези, тръгнали от Ком към морето, но и те не са много. Гората се поразреди и излязохме на обширни поляни и землища, баш в най-приятното време да си на слънце – в 4 следобед. След Околчестата поляна на няколко пъти обърквахме посоката, защото пътища покрай нивите бол, а маркировка – никаква. За щастие все навреме се усещахме и кривването не беше фатално, пътеката към р. Сухойка обаче си оставаше мистерия. Виждахме върховете Дрянова могила и Осенишки връх и знаехме, че трябва да минем по средата, но как точно представа си нямахме. Трака на Чолата водеше през едно място, така обрасло с къпини, че нямахме шанс да минем оттам и да ни останат дрехи на гърба, затова поизнервени (повече аз) продължихме по пътя на жалоните. Много ме тормозеше жегата, бях вир вода, а тъмносините панталонки така се бяха напекли от жарещото в гърба слънце, че чак пареха. Хич не ми се щеше да минаваме по официалната билна маркировка, защото освен че се удължаваше, пътя се изкачваше до 1100м.н.в, което на тази жега не бе никак малко. Посдърпахме се малко, защото аз нервничех, но продължихме. Ники напред и аз – бедствайки, няколко метра по назад. Знаехме, че трябва да вървим на север, но пътека в тази посока нямаше. След около половин час ходене в жегата на открито видяхме едва забележим път в търсената посока. Тръгваше надолу през храсталаци и явно от години не се ползваше. След сверка с GPS-а решихме да пробваме по него, пък дано ни изведе на реката. Не след дълго стигнахме до занемарена постройка, която Ники разпозна сред снимките на други, минавали Ком-Емине с колела (boris borisov). Явно и те са се лутали в този район. Обнадеждени продължихме и вече далеч по-лесно се провирахме между клоните, разчитайки, че сме на прав път. Добре че беше така и най-накрая излязохме на р. Сухойка, а оттам за нула време бяхме в Котел.

Изображение
На центъра на Котел, мръсни и с издрани крака, но със стил :-D

Бързо се ориентирахме, намерихме магазина и за норматив обърнахме по една студена бира. Така вече беше далеч по-добре. Също така бързо намерихме и къде да пренощуваме, а бабата хазяйка се оказа много мила жена. За по 12лв. на човек разполагахме с цял етаж от къща – баня, кухня, тераса и спалня. Даже и гаража беше на наше разположение, чудно! тъкмо имахме да лепим гуми, отново :-)

Изображение

Какво повече да иска човек. Е как какво? – Кръчма!, разбира се. Котел беше първият и единствен град, през който минава Ком-Емине и ние твърдо решихме да се възползваме от всички блага на цивилизацията. И добре, че го направихме, защото оттук насетне вече нямаше да имаме шанс да спим на легло, при това чисти. Леглото го жертвам от раз, но банята ... особено като си се потил цял ден, при това не един, едвам се побираш в собствената си кожа.
За това обаче по-късно. Тази вечер бяхме на кръчма, където ядохме какво ли не, изкъпахме се и заспахме доволни.


Ден 12 – град Котел – заслон на Хазим Горския

Закусихме набързо и побързахме да тръгнем, че жегата през деня ставаше непоносима и всяка спечелена минута сутрин беше добре дошла. Отклонихме се от главния път и запъплихме нагоре покрай краварниците. В местността Бели Брегове оставихме пътя и тръгнахме пак по официалната пътека. Оттук до Върбишкия проход терена в по-голямата си част е караем като минава основно през дъбова гора и на места има цели плантации със сочни къпини. Доволно омазана в лилаво отбелязах поредното си зрелищно падане от спряло положение, като опитвайки се да се кача на колелото директно се пльоснах на една страна, преди да успея да тръгна. Понатъртих се, но за сметка на това доста се посмяхме.
Беше към 11 часа, когато стигнахме Върбишки проход, най-якия според мен от всичките 15, през които минава Ком-Емине. Движение – почти никакво, тук таме – стари бунгала и едно много приятно заведение, цялото в цветя. Седнахме да пием кафе и ледена кока-кола с лимон плюс по един сладолед, а на слънце ... ставаше все по-горещо. Какво пък, ще му мислим после.
Но нямаше как, рахата ни свърши и то рязко. Айде нагоре по баира на жегата. Приятното усещане от преди малко се изпари някъде между втория и третия завой, а на 30-тата минута стигнахме хижа Върбишки проход.

Изображение
Колкото и да гледаме GPS-a, хижа Върбишки проход никак не ни е по път

То хубаво, ама се оказа, че тя въобще не ни е на път и цялото това упражнение е било залудо. Обърнахме колелата и кръгом марш обратно на прохода. Там намерихме верния път и подкарахме по него. Оттук обаче започна и царството на ужасните мухи, от които спасение няма колкото и да ръкомахаш, та даже и чистачки да си инсталираш. Големи гадове, нахални като конски мухи и не стига, че се клатушкат като закачени на въженце пред очите ти, ами и от време на време, като изтрещят, със засилка ти влизат в ухото, жужейки на умрело. И човек има два изхода: или кара много бързо, та да не могат да го стигнат (разработено от Райко и постижимо само за машини като него), или се опакова като мумия, та да не могат да го докопат гадовете. Нашето решение обаче беше колкото практично, толкова и смешно, защото ни придаваше, меко казано, налудничав вид. От бяло, тюлено покривало срещу насекоми (за детско легло) си бяхме ушили мрежички, които обхващат бомбето на шапката, а козирката пречи мрежата да ти се залепва по лицето. Страшна работа вършеше това произведение, защото като не могат да те докопат, мъчителите потъваха вдън земя. Отдалече приличах на булката беглец с белия воал и с колелото, която вместо да бяга, гони своят избраник из горските пътеки, то в този си вид сме провокирали теми за размисъл у не един и двама горски работници, които срещнахме по пътя.
Знаехме, че в района около горско стопанство Елешница трябва да се отклоним и за пръв път да слезем от билния маршрут, правейки една обиколка в ниското през селата от север и да се качим пак на него на Ришкия проход. Това се налагаше, защото този участък бил буквално непроходим и по разкази на други, минавали по маршрута, разстояния от порядъка на километър отнемали часове. Та решението беше повече от ясно – слизаме и заобикаляме. Пък и облаци започнаха да се събират и като нищо ще завали. До село Бяла река се спуснахме по черен път покрай р. Елешница и акостирахме пред магазина да се подкрепим. Тъкмо тръгнахме и взе, че заваля, но нямахме право да се оплакваме, не ни беше валяло от първия ден и бяхме извадили страхотен късмет в Централен Балкан, където всеки ден ни беше безоблачен.
Скрихме се под моста и зачакахме да премине застигналата ни лятна буря, която се разви по обичайния начин – първо заваля на едри капки, после задуха и ни напълни целите с прах, а накрая и загърмя. Но под моста бяхме на сигурно място, затова я изчакахме да премине и се упътихме към село Риш. Дотам бяха 15-тина километра по асфалта и после още половината до Ришки проход, където се надявахме да намерим място за нощуване. Да, ама не. Подобно на прохода Вратник нямаше абсолютно нищо. Всъщност - почти нищо, понеже видяхме дългоочакваната табела на Бургаска област, с която горди се снимахме.

Изображение
Повече от щастливи
Изображение

Решихме да използваме жокер „обади се на приятел”, като звъннем на Павката, да го питаме къде наблизо можем да пренощуваме. Той ни каза, че като продължим по черния път след прохода, 2 километра по надолу от дясно ще видим заслон с чешма. Което ни устройваше идеално. Само че двата километра се оказаха доста относителна величина, зависеща от това дали ги минаваш сутрин свеж или са ти последните за деня. Беше кално, ние – уморени, а заслон така и не се виждаше. В главата ми започнаха да се въртят подозрения, но нямахме вода и беше наложително да стигнем чешмата. Най-накрая след поредния завой видяхме - заслона на Хазим Горския. Да е жив и здрав! Бяхме му много благодарни, нямаше да се наложи да спим на мократа земя в и без това тясната палатка. То не беше и много сигурно колко пъти още ще я опънем, преди окончателно да се изпотроши.

Изображение
Заслона на Хазим Горския
Изображение
Бойните машинки
Изображение

Вечерта изкарахме приятно, пред камината с горящо огънче (е, наложи се да жертваме още няколко странички от пътеписа на Чолата) и ракийката от черница на Галин за допълнително сгряване. Хапнахме и се приготвихме за сън. Тук опцията беше или на земята или на масата. На земята беше мръсно, а на масата високо и тясно, но с риск единия да изпадне от поне метър височина, избрахме втория вариант. Спах като къпана (с тапите за уши, винаги ги нося против хъркащи и п***дящи съквартиранти :eyebrow: ), а горкият Ники цяла вечер беше слушал животинките, тичащи по покрива :-) Така и не разбрахме какви са точно, но най-вероятно са били съсели или белки, при това цяла рода с излишък от енергия :-)


Ден 13 – заслон на Хазим Горския – поляната над село Козичино

Събудихме се към 6 часа и почти веднага станахме, т.к. дървената маса не предразполагаше към излежаване. Доста се бяхме поизръмбили, но поне никой не успя да падне през нощта. Закусихме филии с мед и мюсли и към 6.30 бяхме вече на път. През нощта беше станало хладно и всичко се къпеше в роса, а пътя целия беше в кал.
Не след дълго стигнахме до една поляна, от която във всички посоки тръгваха пътища. Ходи намери верния ... Полутахме се малко докато нацелим посоката и тръгнахме натам. След малко обаче на пътя ни се изпречи огромно паднало дърво, което нямаше как да прескочим. По GPS-a излизаше, че бяхме по следата на Чолата, затова преборихме някак дървото и целите в кал установихме, че от другата страна не ни чака нищо добро – пътя беше толкова обрасъл, че почти изчезваше сред храсталаци и паднали клони. Направо си беше непроходим. Айде обратно пак през дървото и после по туристическата пътека, която бяхме подминали, защото ни се стори, че не е оферта. В сравнение с пътя обаче поне се минаваше. Запровирахме се през къпини и клонаци и с бая нецензурни думи два часа по-късно стигнахме с. Рупча – родното място на Васко Да`Гама. От него обаче, както и от цялата му фамилия, не беше останала и следа, а селото беше превзето от турци.

Изображение

Седнахме да починем пред магазина, където усещането беше като да си в Ориента. В местното кафе имаше само мъже, които пушеха и говореха (българска реч не се чуваше), а навън слънцето препичаше безмилостно. Отворихме последната от седемте карти на маршрута, която беше участъка от с. Дъскотна до нос Емине и видяхме, че до селото беше асфалт. В последствие установихме, че в това няма нищо радостно, защото така се беше напекъл, че беше не по-малко неприятен от жаркото слънце. Беше малко преди 12 часа, а жегата ставаше все по-страшна. Едвам издрапах нанагорното след селото и едва не колабирах под едно дърво, добре поне че след голите поляни пак влязохме в гората. И извадихме късмет, защото запасите ни от вода бяха почти привършили, когато стигнахме до една чешма с две огромни беседки. Едната беше като навес, с голяма дървена маса, а в другата имаше камина. Същински оазис за изтормозени пътешественици. Седнахме да починем на сянка и видяхме на един пирон да се мъдри плик, а в плика – зелени люти чушки и кромид. Някой добър човек ги беше оставил.

Изображение
Спасението!
Изображение
На морето ще трябва да оправяме тена, няма как :-)
Изображение
Не остана!

С няколко чушлета и глава лук и продължихме към с. Добра Поляна. Дотам се стигаше сравнително лесно, изключая голия участък накрая, който ми взе здравето, но вече се ориентирахме бързо и за норматив намерихме местното кафе и боднахме по два сладоледа с кола и кафенце.
Следващата спирка за деня беше с. Сини Рид, като дотам събрахме малко повече слънце, но и за пръв път видяхме морето. Ей го на хоризонта, изглеждаше толкова измамно близо.

Изображение
Ето го, синее се на хоризонта!
Изображение

На магазина спряхме, така повеляваше традицията, да изпием по едно ледено Бургаско и да заредим хранителните запаси. Тази вечер щеше да ни бъде последната от Ком-Емине и заслужавахме гала вечеря. Купихме два огромни, сочни домашни домата, малко маслини, сирене, шпеков салам, насъщния, имахме и люти чушлета и лук. Абе друго нещо си е цивилизацията :-)
Приготвихме се да тръгваме и понеже мястото в раниците беше точно изчислено и не предвиждаше гала вечери, се наложи да вържем торбата с продоволствията отвън. Завихме я колкото можахме с джобната кърпа (играеща и роля на хавлия за баня с размери 20х20 см), пък дано не я свари следобедното слънце, печащо в гърба. Това му е хубавото на Ком-Емине, че пътувайки на изток, слънцето в по-голямата част на деня е зад теб и поне не ти свети в очите.
Явно на вид вече го бяхме докарали на пътешественици, Ники небръснат от 13 дни, мръсни и не много добре миришещи, защото тъкмо тръгвахме и един човек ни заговори на обичайната тема откъде идваме и накъде сме се упътили и като му казахме, че сме тръгнали от Ком, попита: „А,ааа ама вие там ли живеете?”. Ние незнам, ма той в кой свят живее, та да не е чувал, че Ком е връх, а не някое забутано село ... Както и да е, потеглихме по асфалта след селото към с. Козичино, около което бяхме решили да нощуваме. Така преизпълнявахме плана за деня, но имахме още сили и затова продължихме. Малко се полутахме, докато намерим правилната пътека, но то това беше неизбежно в Източния Балкан.
Въпреки че вече минаваше шест часа, пак беше много топло и целите бяхме вир вода. По едно време пак ни нападнаха ужасните мухи, та се наложи да слагам булото. На места газихме през пясъци, на други - припомпвахме спукани гуми, но по залез се добрахме до поляните над с. Козичино. Осеяни с фашкии и боклуци далеч не бяха най-приятното място за гала вечери, но решихме да останем там, т.к. се стъмваше пък и по-добра перспектива наблизо не се виждаше. Разтоварихме самарите под едно дърво и понеже нямаше чешма, Ники тръгна на мисия да налее вода от селото. Стори ми се, че го нямаше сума време, защото като се върна вече беше наистина тъмно, но поне беше донесъл вода и студено двулитрово Бургаско (за 4 лв, магазинерът бил пиян, пък на Ники не му се занимавало). Разпънахме софрата с изглед към Слънчев Бряг и седнахме да хапнем. Не съм си мислила, че някога гледката на мегакурорта ще ме кара да се чувствам щастлива, но тази вечер беше различно. Бяхме тръгнали от другия край на България, а морето, ей го там - беше пред нас.
Вечерта ни донесе и още една добра навина – Вернер, нашият верен приятел, щеше да дойде да ни вземе от Иракли. Което беше страхотно, че ако не беше той, трябваше някак си да стигнем до Бургас и да тъпчем колелата във винаги претъпкания влак от морето.
Разпънахме чувалите доволни и дори виещите в далечината чакали не можаха да помрачат доброто ни настроение.


Ден 14 – поляните над село Козичино – нос Емине

Като за последна сутрин, на пръв път се успахме и се събудихме в 6 часа и 11 минути, точно с изгрева на слънцето.

Изображение

Изображение

Набързо се оправихме и тръгнахме, да опитаме поне малко да изпреварим жегата. По-късно щяхме да разберем, че този ден колкото и да бяхме бързали, нямаше да можем да я избегнем. Беше решила да ни изтормози като за последно. Добре че поне магазинът работеше, което беше доста странно, предвид ранния час и можахме да си купим вода. В противен случай бяхме изгубени.
Продължихме през поляните след селото, целите прорязани от дълбоки пукнатини. Кой знае откога не беше валяло. Пресякохме Дюлинския проход, от който до телевизионната кула противно на очакванията ми се оказа бая нанагорно. Сто процента имаше някаква измама, та нали морето беше ей там, защо тогава продължавахме да се катерим?!?
В 10 часа слънцето вече така прежулваше, че бях вир вода. джърсито ми се беше залепило за гърба, от кърпата течеше вода, а аз едва се побирах в собствената си кожа. Беше започнало яко да ми омръзва и настроението никакво го нямаше. Давах мило и драго да мога да заменя бъхтането по отвратителната, лепкава и потна жега с носенето до кой да е от гигантите на Централен Балкан, та било то и до всички накуп. Много ме измъчваше горещината и добре, че след кулата имаше малко спускане, та да живна. За кратко де, но до Поморийския проход се бях стегнала, защото знаех, че минаваме през поредното горско стопанство и не ми се искаше да се мотаем много в този район. Затова мобилизирах всички сили да минем този участък, за съжаление обаче, както следващия, така и по-следващия, не бяха по-малко неприятни. Очакваха ни няколко километра по асфалта на север, през които умрях от страх, че някой ще ни отнесе. Движението там е повече от натоварено, това е основният път покрай морето и хвърчат рейсове, коли и камиони. Завоите са един след друг, а понеже няма кой да ги почисти, храстите покрай пътя са отнели половин платно и нямаше начин да караме плътно вдясно. Направо незнам как минават оттам пешеходците, тръгнали по Ком-Емине и кой ненормалник го е измислил така, че официалната туристическа пътека да се припокрива с натовареното шосе. Ужас, добре че се измъкнахме без проблеми и още по-добре, че Вернер щеше да дойде да ни вземе, та нямаше да се наложи след два дни да минаваме пак оттам.
След прохода, та до морето, противно на вертикалния профил на картата, който представяше маршрута като равен и с рязко спускане накрая, беше само нагоре-надолу. Направо ми се взе здравето. Нямах вече никакви сили, а слънцето печеше непреклонно. Едвам тиках колелото по баира, на няколко пъти със сълзи на очи. На моменти ми идваше да го засиля в храсталаците и да му тегля една, толкова ми беше писнало. То обаче нямаше никаква вина, за всичко беше виновна само жегата. По-късно разбрахме, че това беше най-топлият ден от началото на лятото. Сами може да си представите какво беше в 12 часа на слънце ...
Криво ляво се добрахме до вр. Свети Илия (цели 385м.н.в) и оттам вече наистина беше само надолу.

Изображение

Морето се виждаше под нас, затова спряхме за по снимка, първата за деня, на която аз съм с крайно измъчена физиономия и взехме толкова грешно решение, че едва не дадохме фира баш накрая. Избрахме да слезем първо до носа, ей го къде е, пък после да идем до кръчмата. В един на обед, без вода... Просто гениално, така го измислихме, че не можахме да се порадваме на победата си и едва не се сдобихме със слънчев удар.
Надолу се спуснахме бързо, оставихме колелата и отидохме до брега. откъдето Ники си хвърли часовника. Е, не беше 11 без две, на колкото беше спрял, а един и половина, но мястото, а не времето беше важно. За камъчетата, които носехме от вр. Ком обаче съвсем забравихме, толкова ни се бяха размекнали мозъците от жегата. В последствие ги хвърлихме от Иракли, което също се брои :-)

Изображение
Финалът – стигнахме го!!!
Изображение
И го стигнахме заедно!
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Не можахме да отидем до самият нос Емине, защото военните са го завладели и трябваше да се провираме през бодлива тел и огради, а в тази жега беше крайно наложително да си спасяваме кожите час по-скоро.
Честно, едвам се добрахме до селото. Ама едвам, едвам. Аз за малко не припаднах. Нямаше кьораво дърво нагоре, беше два на обед, без вода, на моменти виждах бели петна и в сянката на една ограда седях без да мога да мръдна сигурно едно 15-20 минути. Ники ме увещаваше да легна, но не го направих, защото усещах, че после няма да мога да стана. Емона е малко село и аз съм била там, но не бях в състояние да си събера мислите, в резултат на което минахме по възможно най-обиколния път до кръчмата. Там естествено нямаше жива душа, то други ненормални като нас да се шляят в два часа, откъде? Докато дойде сервитьорката бяхме пресушили първите безалкохолни (хладилника се оказа под ръка, слава Богу!) и после още и още. Пихме миринди, пепсита, две минерални води от по литър и половина, бири и изядохме какво ли не. Горката девойка, вив вида, в който бяхме сигурно до последно се е съмнявала дали ще си платим сметката :-)

Изображение
Усмивки от кръчмата в Емона

Посвестихме се и чак тогава си дадохме сметка, че бяхме успели и на 14тия ден (24.08.12г.) бяхме стигнали до морето.
Бяхме минали Ком – Емине, най-дългият маркиран пешеходен маршрут у нас, с дължина между 650 и 700 км и съвкупна положителна денивелация над 15 000 метра.
Бяхме изкачили и подсекли над 100 старопланински върха, включително първенецът – вр. Ботев.
Бяхме ходили и карали колело средно по 12-14 часа на ден.
Бяхме извадили невероятен късмет с времето. Беше ни валяло само първия и после чак 12тия ден, като и в двата случая не беше фатално. През целия Централен Балкан, където се движехме над 2000 м.н.в. времето беше слънчево, почти тихо, без мъгли и дъждове.
Нямахме никакви сериозни физически травми и никакви проблеми с колелата (освен неизбежните спукани гуми плюс леко изкривен дерайльор последния ден).
Бяхме горди със себе си, а аз се окичих и с титлата „Първата жена, минала Ком-Емине с колело”.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Послепис

Когато се върнахме в София бях твърдо убедена, че втори път не бих тръгнала по Пътеката, сега обаче, месеци по-късно, когато пишейки този пътепис го преживях наново се замислям над думите на Ники, че веднъж минеш ли го на следващата година искаш пак и пак ... А дали наистина Ком-Емине влиза под кожата и сърби като краста остава всеки да разбере сам за себе си.


Специални благодарности на:

Ники, моят верен спътник, който ми помагаше безрезервно всеки един ден;

Cholla, за следата, която неуморно следвахме по ръба на Балкана;

Борис Борисов, за пълният списък с телефоните на всички хижи по маршрута;

Вернер, приятелят, който пропътува над 450км, за да дойде да ни прибере до София;

Павката, който вървеше малко преди нас, и на когото разчитахме за съвет и информация за Пътеката.

и

Мирко, за двете ледено студени Загорки, които ни беше оставил като изненада в бара на Иракли!

Благодарим ви приятели!
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот NeNo » Пет Мар 22, 2013 12:34 am

Прочетох го на един дъх! Очаквам и моето време по пътеката да дойде.
Дано ти се счупи climber-a докато караш DH или ФР лайно :finger:
Изображение
Аватар
NeNo
 
Мнения: 289
Рейтинг: 1455
Регистриран на: Чет Юни 11, 2009 6:53 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот ludanik » Пет Мар 22, 2013 1:01 am

браво на вас, много епично и наистина мечта. :beer:
ludanik
 
Мнения: 46
Рейтинг: 1100
Регистриран на: Вто Мар 09, 2010 2:35 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Ком - Емине

Мнениеот sos » Пет Мар 22, 2013 7:20 am

Страхотни сте, браво :bowdown: А това че си с наше джърси през цялото време ме прави горд :clap:
ИзображениеИначе се казвам Добри!
Аватар
sos
 
Мнения: 2031
Рейтинг: 1990
Регистриран на: Съб Окт 31, 2009 6:25 pm
Местоположение: София

Re: Ком - Емине

Мнениеот sergeh » Пет Мар 22, 2013 9:27 am

:bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Ком - Емине

Мнениеот THEZOGGO » Пет Мар 22, 2013 9:59 am

Браво, поздравления за приключението. :^: :agree:
Възхищавам ви се. :bowdown:
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: Ком - Емине

Мнениеот dob111 » Пет Мар 22, 2013 10:09 am

:bowdown:
Евала на водача и разказвачката!
Какво му трябва на човек - такова пътуване и такова момиче!
Аватар
dob111
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1900
Регистриран на: Нед Юни 20, 2010 3:32 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот 5L » Пет Мар 22, 2013 11:05 am

:bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:
Вече знам кое е първото условие за К-Е: трябва да си приятен разказвач, досега основно такива го завършват :beer:
Аватар
5L
 
Мнения: 98
Рейтинг: 1420
Регистриран на: Вто Мар 09, 2010 1:58 pm

Re: Ком - Емине

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Мар 22, 2013 12:47 pm

Благодаря за разказа :beer:
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Ком - Емине

Мнениеот lostrider@ » Пет Мар 22, 2013 12:50 pm

Няма за какво да благодариш, Пацо. :D Аз пък се радвам, че имахме възможност да споделим пътуването си с всички вас.
Аз, а също и Дени, благодарим за позитивните отзиви. Заслугата за пътеписа е изцяло нейна. :beer:
Аватар
lostrider@
 
Мнения: 425
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 3:24 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 64 госта