За какво са ни задните дискови спирачки всъщност? :dunno:

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

За какво са ни задните дискови спирачки всъщност? :dunno:

Мнениеот Isidor » Пет Яну 26, 2007 1:03 am

Зачудих за тоя въпрос, защото наскоро трябваше да избирам между вилка и задна хидравлика и се запитах защо всъщност ми е задната дискова след като тя само намалява леко и после, като натиснеш по-силно блокира задната гума.Едва ли си струва да дадеш 200-300 лв за задна спирачка, сякаш по систруват парите за предна:dunno: :dunno: :dunno: .... Аз лично от една страна го приемам като гъзария, а вие какво мислите? :dunno:
П.С. i`m sorry for my stupid topic :^:
Rides: Santa Cruz Heckler with Fox DHX 5.0
Аватар
Isidor
 
Мнения: 812
Рейтинг: 1533
Регистриран на: Нед Апр 02, 2006 6:15 pm
Местоположение: Middletown, Connecticut, USA

Re: За какво са ни задните дискови спирачки всъщност? :dunno

Мнениеот Albinosko » Пет Яну 26, 2007 1:14 am

Isidor написа:П.С. i`m sorry for my stupid topic :^:

And you should be! :D
Isidor написа:тя само намалява леко и после, като натиснеш по-силно блокира задната гума

Модулация?
Isidor написа:Едва ли си струва да дадеш 200-300 лв за задна спирачка

За спирачки никога не е скъпо :agree: Зависи какъв стил караш и какви нужди имаш
Isidor написа:Аз лично от една страна го приемам като гъзария, а вие какво мислите?

Някои и само за гъзарията го правят, но това е малоумно...
Ако не успееш от първия път, явно не си Чък Норис...
Аватар
Albinosko
 
Мнения: 1260
Рейтинг: 1764
Регистриран на: Съб Ное 06, 2004 12:13 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот sharky » Пет Яну 26, 2007 1:30 am

Добрите спирачки са най-важното, защото както пише по пътните знаци - Децата нямат спирачки! ... пък и дърво да удариш не е приятно. Задната спирачка също е много важна и без нея е кофти ... а това как ще работи зависи от това как я настроиш.... връзката не е сложна :agree:
ИзображениеИзображение
Аватар
sharky
 
Мнения: 709
Рейтинг: 1834
Регистриран на: Сря Ное 16, 2005 8:06 pm
Местоположение: София, България

Мнениеот Sasho88 » Пет Яну 26, 2007 9:00 am

Пък и дискът не се влияе от състоянието на шината :agree:
The bitch is hungry, she needs to tell So give her inches and feed her well
Аватар
Sasho88
 
Мнения: 145
Рейтинг: 1352
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 7:47 pm
Местоположение: Sofia/Nadejda

Мнениеот boi4ka » Пет Яну 26, 2007 9:50 am

Наистина спирачките са много важни, не може да се каже, че са най-важното нещо в колелото. Нещата са комплексни.....може да имаш най-скъпите и яки спирачки на света, а в същото време да нямаш подходяща рамка, вилка, шок, верига, венци и т.н. :^:

Не знам при вас как е, но при мен задния диск се натоварва почти колкото предния....звучи глупаво, всички знаем, че предната спирачка обира по-голямата част от напрежението при спиране, особено надолу. Когато пускам по стръмни и продължителни участъци, задника ми е винаги почти върху задната гума и това натоварва задния диск почти на нивото на предния :dunno:


Та мисълта ми беше, че за мен е немислимо да имам калпава задна спирачка. Така че прецени кое за теб е по-наложително и действай:)
Аватар
boi4ka
 
Мнения: 598
Рейтинг: 1805
Регистриран на: Съб Яну 17, 2004 9:50 pm
Местоположение: Асеновград

Мнениеот airborneone » Пет Яну 26, 2007 9:57 am

@albinosko :agree:
@Isidor :crazy: , кел файда за вилката , като се забиеш някъде като куче след като си нямал достатъчна спирачна сила? :idea:
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3687
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Мнениеот caspar » Пет Яну 26, 2007 10:52 am

Задната спирачка е важна колкото и предната. Незнам защо всички се залагвате. Спирачката не е само за намаляване на скоростта....
Трябва да пробвате да направите едно скускане без задна спирачка и да видите какво е (веднъж ми се развали задната и почти неможеше да карам).
@Isidor Помисли кое ти е по-необходимо.

Тази тема е разискваня много пъти, и е изписано доста.
"He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man."
Аватар
caspar
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 8:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Пет Яну 26, 2007 11:19 am

@Isidor: За какво са им на скиорите щеки всъщност? :dunno:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот MAN6 » Пет Яну 26, 2007 11:26 am

ами аз съм си направил една стойка за колелото, по-точно за задната му 4аст и съм прка4ил един плот към нея. каквае идеята? закачам колелото сядам и започвам да въртя, а някой започва да реже колбас, кашкавал и т.н. с диска. като кухненски робот. много е яко... само дето са нужни двама дусхи... иначе реже от морков до свиснки бут
супер, а? :idea: :)
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот Isidor » Пет Яну 26, 2007 11:27 am

Да бе, добре! Не казвам, че не ни трябват задни спирачки...
...карал съм колелета и със задни дискове. разликата, която открих е че с диск по-лесно се блокирва гумата и има по-дълъг спирачен път, а на V-brake-a- по-къс сп. път (говоря като спираме само със задната за тест!).......
Вярно, че V-спирачките се влияят от шината де, и на мен това не ми харесва....
:(!:
Rides: Santa Cruz Heckler with Fox DHX 5.0
Аватар
Isidor
 
Мнения: 812
Рейтинг: 1533
Регистриран на: Нед Апр 02, 2006 6:15 pm
Местоположение: Middletown, Connecticut, USA

Мнениеот Димитър Вергиев » Пет Яну 26, 2007 11:36 am

Най-точният отговор ЗА ДА СПИРАТ карах и с В-брейк много гадно като се накаля малко или стане по студено умира хем беше хубав с уж най-добрите накладки абе диска си е диск хидравликата си е най-добре!
skype-vektor4o7
Местонахождение:Пловдив
E-mail:[email protected]
http://www.vbox7.com/play:20e60ad9
Димитър Вергиев
 
Мнения: 944
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Вто Юли 18, 2006 11:02 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Пет Яну 26, 2007 12:16 pm

@Isidor
Не знам какви са били тая V-образна и тая дискова спирачки, дето си сравнявал, ама резултатът е доста странен, поне за мен.
Но дори и при такъв резултат една от причините излиза наяве и тя е, че е най-добре усещането като стиснеш лостчетата да е еднакво и за предната и за задната спирачка. Затова според мен е добре предната и задната спирачки да са еднотипни - хидралични дискови, механични дискови или V-образни. Признавам, твърдението ми е повече теоретично, доколкото на практика влияние оказват още много неща като размер на роторите, състояние и настройка на спирачките, ако щеш и начин на спиране от твоя страна.
Виж, това за каплата обаче е наистина силен аргумент - като се има предвид, че задната в общия случай яде повече бой, дисковата спирачка отзад е много полезна.
Същото се отнася и за каране в сняг или кал. И т.н., и т.н. - повечето предимства на дисковите спирачки, за които се сещам, са еднакво относими както към предното, така и към задното колело.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Harka » Пет Яну 26, 2007 12:47 pm

Isidor написа:разликата, която открих е че с диск по-лесно се блокирва гумата и има по-дълъг спирачен път, а на V-brake-a- по-къс сп. път (говоря като спираме само със задната за тест!)

Ако си пробвал на равно - ясна е работата.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Пет Яну 26, 2007 12:55 pm

@Harka: и на мен ми мина таз мисъл през главата :D

@Isidor: ако се колебаеш дали първата ти дискова спирачка да е предна или задна - вземи си предна.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот RainMaker » Пет Яну 26, 2007 1:25 pm

Isidor , не знам кой се опитваш да убедиш. В крайна сметка всеки сам си решава и от опит разбира кое е най-добре за него. Аз смятам, че при всички положения е по добре отзад да е дискова спирачка , от опит се убедих. Хехе .... става много забавно с В-брейк особено в яка кал :)
Изображение
"Не е важно какво имаш, а без какво можеш!"
Аватар
RainMaker
 
Мнения: 24
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Окт 06, 2006 4:47 pm
Местоположение: София

аддса

Мнениеот Danger biker » Пет Яну 26, 2007 3:20 pm

зависи какъв стил караш ако караш street е задължително, а и винаги е по хубаво но ако караш freeride не е заделжително,но за 200-300лв. не можеш да си купиш кои знае каква вилка докато за 200-300лв. можеш да си купиш спирачка наи-висок клас като:avid juicy 5-7,hayes mag,magura gustav m-втора ръка абе както и да го гледаш задната спирачка си е нешто задължително! :popcorn: ;)
street Hardtail machine!extreme freeride

no foot Cancan, git up,eminem-jimmy crack corn
machine head-imperium
Аватар
Danger biker
 
Мнения: 101
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Ное 15, 2006 9:11 am
Местоположение: sofia

Re: аддса

Мнениеот afterburner » Пет Яну 26, 2007 3:25 pm

Danger biker написа:зависи какъв стил караш ако караш street е задължително, а и винаги е по хубаво но ако караш freeride не е заделжително,но за 200-300лв. не можеш да си купиш кои знае каква вилка докато за 200-300лв. можеш да си купиш спирачка наи-висок клас като:avid juicy 5-7,hayes mag,magura gustav m-втора ръка абе както и да го гледаш задната спирачка си е нешто задължително! :popcorn: ;)


Глупости на търкалета, за street дори самото наличие на спирачка е въпрос на избор. Аз карам с диск, 'щото съм разглезен аматьор, други са доволни и от V-Brake, трети изобщо нямат спирачки.
Аватар
afterburner
 
Мнения: 733
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 11, 2003 8:59 am
Местоположение: Bulgaria

асдсадд

Мнениеот Danger biker » Пет Яну 26, 2007 3:29 pm

незнам но според мен е по-хубаво да караш със задна дискова или v-brake със паралелно движение!и не мислия че триабва да си ламер за да караш със задна дискова и е много по-удобно и според мен е заделжително! ;)
street Hardtail machine!extreme freeride

no foot Cancan, git up,eminem-jimmy crack corn
machine head-imperium
Аватар
Danger biker
 
Мнения: 101
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Ное 15, 2006 9:11 am
Местоположение: sofia

Мнениеот nikitzo » Пет Яну 26, 2007 4:10 pm

bikerider написа:@Isidor: За какво са им на скиорите щеки всъщност? :dunno:


Е най-добрите могат и без....
Аватар
nikitzo
 
Мнения: 1602
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Мар 13, 2003 9:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Пет Яну 26, 2007 5:18 pm

nikitzo написа:Е най-добрите могат и без....


:D
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Krismars » Пет Яну 26, 2007 5:59 pm

окей м/у в и дискова ясно, а м/у дискова която стува 130 кинта и такава която струва 330 каква е разликата(става дума за задна), тъй като и двете блокират колелото :confused:
Аватар
Krismars
 
Мнения: 1654
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Дек 20, 2005 5:47 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот afterburner » Пет Яну 26, 2007 6:04 pm

Идеята на спирачките е те да извършват работата на спирачното усилие, а това става само, когато колелото е в движение :) Когато блокираш колелото тази работа се извършва от силите на триене м/у гумата и терена. Ако така спираш и една пръчка в спиците ще ти е достатъчна...

Разликата м/у различните дискови е именно в това каква работа извършват за даден период от време при запазване на максимално сцепление на гумата с терена. Физика :)
Аватар
afterburner
 
Мнения: 733
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 11, 2003 8:59 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Пет Яну 26, 2007 6:10 pm

Вече почва да става твърде досадно...

Само преди 6 месеца се разискваше следната тема, която аз намерих с 2-3 ключови думи и търсачката за 1 минута:

http://mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t ... highlight=

Толкова ли е трудно, нещо като не ви е ясно, да потърсите първо и тогава да отваряте нови дискусии? Не може хората, които са наясно, през 2-3 месеца да отговарят все така подробно на същите повтарящи се до безкрай въпроси.

След 2-3 месеца ще се регистрира някой нов, който кара колело от няма и година и той ще си пусне същата тема, после още 1... Накрая почват да си говорят само тия, които хабер си няма за какво става въпрос, защото на другите им е писнало да повтарят.

и още нещо: Щом ВИЕ не виждате смисъл от нещо, не значи, че и за други няма смисъл. Аз също си карам с V-брейкчета, но не съм тръгнал да давам акъл на ZK и C_mo с какви спирачка да участват по състезанията, нали?
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот SoRcE » Пет Яну 26, 2007 8:39 pm

абее незнам обаче заданта дискова е много важна, примерно при дълго каране на мокро и кал калотките на задната спирачка (ако е V-Brake) свършват и износват шината. Добър пример за това е състезнието паралелна вселена там на един етап ти трябват 2 чифта калотки иначе нестава, а ако си със дискова чак след 3-те дена ще ти се наложи да смениш накладки:)
SoRcE
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Апр 26, 2005 9:22 pm

Мнениеот wuminator » Пет Яну 26, 2007 10:00 pm

а тук е място да ви попитам. карам с shimano br-m495 предната спира перфектно но задното лостче се чувства доста тежко спрямо предната някаква идея защо може да е проверих сичко което ми доиде наум! PLS HELP извинете за прекъсването :D :D АЗ СЪЩО СЪМ ЗА ДИСКОВЕТЕ ПРСОТО КАРАМ НА КАЛ,СНЯГ И МОКРО...не мога да правя компромис, последния път когато не бях сложил задния диск останах без задна на снега за 200м спускане,а спускането без задна е ГОЛЯМО МЪЧЕНИЕ,РИСК,ТЕХНИЧНО или както там искате го наричайте , но V-BRAKE също е добро зависи от нужите... :idea:
All in the name of riding freee!!!!
Аватар
wuminator
 
Мнения: 164
Рейтинг: 970
Регистриран на: Сря Дек 28, 2005 10:08 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Jabsco » Пет Яну 26, 2007 10:18 pm

wuminator написа:а тук е място да ви попитам. карам с shimano br-m495 предната спира перфектно но задното лостче се чувства доста тежко спрямо предната някаква идея защо може да е проверих сичко което ми доиде наум! PLS HELP

Може от жилото да е или бронята, защото освен, че е по-дълго, може да е разкъсано някъде :dunno:
Аватар
Jabsco
 
Мнения: 660
Рейтинг: 1925
Регистриран на: Пет Дек 15, 2006 7:50 pm
Местоположение: София

Мнениеот NIKKEI » Съб Яну 27, 2007 12:38 am

Ами от моя опит, да кажа, че задната спирачка като си карам в повечето случай блокира и затова предната спира доста по сигурно и там се и износват накладките по-бързо.
Но когато ми се налага да спирам по-сериозно или извън асфалта, а дори и на асфалта но с късо спиране само с предна не върви, слабо си помагам и със задната и ми се струва, че така едновременно с двете спирачки колелото спира доста по-сигурно и стабилно, разбира се и по-бързо.
Ако искаш да спестиш от пари, може задната да не е дискова, но това си е компромис. Бях спускал Бузлуджа по оффроуд пътека за Габрово и долу сравних колко са загряти спирачките, оказа се, че и двете са еднакво горещи. Значе доста е помогнала задната все пак ;)
NIKKEI
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Мар 26, 2005 1:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот naka76 » Съб Яну 27, 2007 9:23 am

SoRcE написа:абее незнам обаче заданта дискова е много важна, примерно при дълго каране на мокро и кал калотките на задната спирачка (ако е V-Brake) свършват и износват шината. Добър пример за това е състезнието паралелна вселена там на един етап ти трябват 2 чифта калотки иначе нестава, а ако си със дискова чак след 3-те дена ще ти се наложи да смениш накладки:)



Не се оплаквам, не се и хваля. Просто константирам. За две години каране с V-Брейк износих отзад една шина от най-ефтините която струва 17-18 лева и не сум имал проблеми с изкривяването на шината. На по-предната Параленва Вселена я изкарах с изпарения на калодките (преди състезанието задната ми беше на 1/4 ) без да ми се наложи да ги сменям. В началото на миналата сложих дискови спирачки на същото колело през Февруари. За Паралена Вселена отзад нямах накладки. След състезанието отзад сложих нови накладки. На състезанието на Черни връх отново свършиха. Също и задния диск.

Не знам как карам, какво правя, но според мен дали ще си отзад с дискова или с V-Брейк си е доста индивидуално. Сега мисля да си сглобя още едно колело и доста ми се върти в главата дали да не ги направя и двете да са отпред с дискова и отзад с V-Брейк.

Но както казах решението си идивидуално в зависимост от нуждите които имаш при карането.
Аватар
naka76
 
Мнения: 871
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 21, 2003 7:04 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот iiccoo » Съб Яну 27, 2007 9:57 am

Аз не съм човек на крайностите и не обичам подобни изказвания: "Ооо ти отзад трябва да имаш задължително дискова, защото няма да можеш това или онова или пък ще се пребиеш и тн". Айде да видим пък преди години, когато нямаше дискови как пък и тогава хората си караха без да имат проблеми ? Не мислете, че като си сложиш такава спирачка и айдеее най-доброто и сигурно спиране. Човек трябва и да се научи как да спира, а не като Isidor да чета само за блокиране на задното колело, спирачен път и тн :dunno: Как пък за 1 година съм оставил максимум една следа по пътя от гумата си. Спираш бавно, леко, постепенно и отдалече. Така пазиш и шини и гуми и себе си. Говоря за градски условия, за планината е по-различно.
Аватар
iiccoo
 
Мнения: 135
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Яну 09, 2007 11:21 pm

Мнениеот bikerider » Съб Яну 27, 2007 11:35 am

NIKKEI написа:Ами от моя опит, да кажа, че задната спирачка като си карам в повечето случай блокира и затова предната спира доста по сигурно и там се и износват накладките по-бързо.


От моя опит накладките на задната ми спирачка се изхабяват два пъти по-бързо... и рядко блокира.

@did: по-лесно е да се пита, отколкото да се чете :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта