Наложителни екопътеки и други животни

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Наложителни екопътеки и други животни

Мнениеот Yavkata » Чет Юли 04, 2013 3:59 pm

Изображение
Този път храстинга започна от самото начало. За пореден път се прехвърляме на другия бряг на потока в битка с екопътеката. Още не знаехме за бригадата, прилепите и червения улей...
Хей, хей чакай. Защо веднага ни натика в храстите. Верно е, че има дни и пътеки дето с помнят, ама да вземеш да почнеш малко по отначало.
Добре, ето как се случи.
Сряда е. Както напоследък става, Любо ми е споделил колко неотложно е да се кара над ъъъъ... Очиндол. И както напоследък става, аз взимам идеята и я извращавам тотално, обръщайки я с хастара нагоре. Та значи, някъде из нета се намират едни общински проекти за изграждане на екопътека от Старо Село (махала на с.Миланово) та до МВЕЦ "Свражен".
Редно беше да се назначим за инспектори и да видим докъде са стигнали. А пък някъде по онуй съседното било прочуто като "Очиндолската пътека" преди години се бях качвал по една пътека дето се се чудех после, стаа ли ил не стаа за каране. И ей го, плана за мероприятието, формиран като Проверка на 2 в 1. Дет се вика, с едно носене две пътеки.
Нали знаете какъв е пътя сега по Искърското дефиле? Няма такъв смях. Ремонта от години се провежда на следния принцип. Събират се вечерта в скайпа или в кръчмата бригадите и решават на кой какво му се прави. На едни им ровят дупки , на други им се асфалтира до Бов, а на трети им се ремонтира мост. На сутринта се вдигат и отиват там където ги е влекло сърцето и действат. Това е единственото обяснение за провеждан по такъв начин ремонт. Май пак се отплеснах!
Метаме се от Свраженския вец нагоре по късото пътче и на една от първите (и последни) къщи се заговарям с местен жител. Аз много обичам да си говоря с местните. Понякога дават ценни указания за наличието и липсата на пътеки. На последната част, тази за липсата на такива обаче се отнасям с недоверие към информацията. Та човека споделя за екопътеката: "Аааа да имаше, имаше проект, ама взеха парите преди години и нищо не направиха. Сега след последната къща в никакъв случай не свивайте надясно, много е обрасло и няма да може да минете. Свийте на ляво покрай реката. Там също е много обрасло , ама по ще може да минете." И ние свихме наляво.
Този път храстинга започна от самото начало. За пореден път се прехвърляме на другия бряг на потока в битка с екопътеката. Още не знаехме за бригадата,прилепите и червения улей. По земята личеше ясно (на места) дирята от пътека. Дори се виждаше, че наскоро някой се е промъквал. Явно без велосипед. Любо и Васко не изразяваха гласно кой знае какви опасения, че може да храсталяшем, щото аз ги успокоявах, че няма как да продължи този тип "каране" повече от два километра. Реката беше много красива с ниските си синтрови водопадчета. Бълбукане и птичи песни се носят отвред и зеленината ни е гушнала, коприва почти няма, наклона нагоре е незабележим. Пей сърце. Мдаа, некво срутище е съборило бая големи скали в речното корито и форсирането ни напред почва да се забавя.
Изображение
В този момент дочуваме песента на моторна резачка. Бръмм, уиииу. Някъде в дясно и малко над нас. Решаваме -изкачване по стръмния бряг. И без това трака ни е натам. След двайсетина метра чуваме и подвикванията на хората- "Дай малко от дясно, ще излезете". "Здравейте Бригада" -приветстваме ги ние - "Да не прокарвате тук Екопътека?". "Точно това правим , трябвало е утре да дойдете, щеше да е до долу. Като продължите нагоре не свивайте в дясно, дръжте в ляво покрай реката".
Изображение
Сигурно са се почувствали , че труда им е осмислен , попадайки на такъв туристопоток като нас. Продължихме по указаната посока , ама установихме, че е странен метода им на работа. Просекли малко пък спрели, малко по-натам пак. Не на дясно , а наляво. Наляво, наляво, ама ние ще хванем по средата, стига с това равно. Катерим свободно по ливада и дори усещам , че може и да е имало пътечка тук. Не може да е нямало. И хоп. Типичната стара къщичка посред нищото.
Изображение
Потънала в риган, притисната от джанки. Тези които ме познават знаят за любовта ми към старите изоставени къщи, с гредоред и каменни покриви. Влизам с трепет. Горяла е от вътре , и мириса на пушек се стеле върху старите кошери от измазани с глина преплетени пръчки, натъркаляни по разровения пръстен под. Едно уплашено прилепче се стрелка около главата ми. Влизам във втората одая. Мрак. На черния опушен тават още стои новогодишната украса.Моля? Ааа не било украса. Просто нанизи от прилепи са намерили своето обиталище. Снимвам ги и излизам бързо за да не ги обезпокоя.
Изображение
Има ли къща -има и пътека. Пътя е съвсем на близо , някъде над нас. Скоро откриваме пътеката( доста добра ще е надолу) която ни извежда до беседката до големия завой на пътя след църквата. Нали се сетихте къде е? Следва малко скучно описание на каране по път до последните къщи от бившето Старо село, после пътеката е потънала в бухнала зеленина, после си бутаме по моторджийската , дрън-дрън ,ала-бала.
Изображение
А ето, вече лежим някъде под билото на застланата с цветя поляна, сливаме се екологично с пейзажа и мързеливо подщипваме почти пълнолетните ягодки.
Изображение
Слънцето ту подприпичва, ту се скрие зад някое облаче. Издебнах едно скриване , метнах байка на рамене и притичках напряко до билото. Видях , че Любо ме последва с бутане , а Васко предпочете да следва по-обиколния трак. Билото на Бегличка могила-Миланово. За който е карал по него, по конските му пътеки , е излишно да описвам, веднага ще съпреживее спомените си. За който не е карал е време да поправи този си пропуск. Не знам дали заради гледките, дали заради разхлаждащия ветрец, дали заради простора или просто заради готината пътечка, ама си го обичам това било.
Изображение
Отново прилягваме. Този път до езерата. Времето е с нас, ние сме в него и то е наше.
Изображение
Тъкмо вече сме решили, че до спускането няма да има повече спирки и ето ти ново непреодолимо препятствие. Около пътеката злонамереници са настлали боровинкови насаждения. Едри , зрели , сочни, цапащи, отбиващи байкърите от пътеката.
Изображение
Ядохме , колкото ядохме, дали има и по половин кило не знам, ама в един момент съвестта ни загриза и застанахме на ръба на спускането. Прочута е Очиндолската пътека, кой не карал по нея. Далнхилър ли изедник или кроскънтри сердарин. Карал и песни за нея пеял.
Изображение
Та за познатия маршрут. Първо за Заслона. Хубавото е, че се пуснали водата в чешмата. Лошоте е, че тая зима е яко протекъл, мухлясъл, плесенясал. Гредите са нападнати от мравки и дървояди (чува се как хрупат вътре) и ако не се вземат мерки да се смени покрива , след година ще е само спомен.
Второ за пътеката. Алоууу Врачанете. С това Велорали съвсем сте изринали шумата и камъните! Моля след мероприятието да си ги връщате по местата. Не сме дошли да пускаме тук некви гладки пътеки без скрити препятствия.
Добре. Стигаме до голямата зелена поляна над Очин дол. Знаете я, онази с кръста. В ляво се отделя пътя за Очиндол, леко направо и пак в ляво е продължението за "Пътеката на Милко" . Ние обаче ще сме резко надясно. Към Оплетнишката пътека. Първо се метаме през стръмната ливада с лек фрирайд, после захапваме няколко козарски пътечки и се добираме до жълтомаркираната Оплетня-Пършевишка пътека. А тя е пътека та дрънка. (преносно и буквално).
Изображение
Съжалявам, че го казвам (излъгах) ама да знаеш Милко, че тя е много по -добра от "твойта". Редуват се разнообразните участъци и напрежението се нагнетява, и изведнъж попадаме в червения улей с големите скали.
Изображение
Радостните възгласи и викове ескалират и душевно свършваме още преди последния участък от пътеката извеждащ ни на шосето близо до Оплетня.
Уау, Каква Пътека! Успокоявам дишането си и завършвам с писането.
За Екопътеката. Скоро ще може да бъде ползвана . Препоръчвам обаче като идвате от Миланово, да не я хващате от църквата , от където ще тръгва, а да продължите към беседката и да се спуснете покрай старата къща. Обща оценка като пътеката за надолу по десетобалната система 5 до 5 и половина. За продължението на пътеката от Бегличка могила към Оплетня- 9 по десетобалната система, ако имаше още няколко километра от нея щеше да е десет.
Снимки от Любо и от мен
трак
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Re: Наложителни екопътеки и други животни

Мнениеот taurus13 » Пет Юли 05, 2013 10:37 am

Чудно описание. Тая Очиндолката имаше един кусур - че свършва на поляната с кръста(м.Падеш) и до селото Очиндол се караше по черен път, а надолу пък е широка велоалея направо. Сега вече знаем, че има две решения на тоя проблем и може да се кара чак до шосето. Т.нар. от теб "моя" пътека всъщност е известна като "синята маркировка", като освен нас по разчистването и там работи и някой местен. Така или иначе имаме огромен принос във възстановяването на тази стара пътека, но все още има участъци в които се налага да изграе малко ножицата. Надявам се да продължат маркировката и по-нагоре от изгорялото от мълния дърво. Иначе тази другата по която сте минали към Оплетня, изглежда къде по-използваема и широка пътека и щом и даваш таква висока оценка, то наложително е спешно да я проверим при следващото отиване там. Врачански балкан се утепал като терен за МТБ, но му липсват пътеки малко. Затова пък общината Враца напоследък е решила да инвестира в туризма и прави това онова по прокарването, разчистването и маркирането на пътеки. Все пак нядваме се да не се увлече в правеното на алеи по 2 метра със стъпала и парапети - истинския турист и колоездач се радва на 50-60 см пътека с вид, близък до естествения образуван от спорадичното преминаване на животни и хора и без много "патерици" и табели. :D
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Наложителни екопътеки и други животни

Мнениеот vasio » Пет Юли 05, 2013 3:51 pm

Здравейте,
аз пък понеже затрих по този трак едно хубаво поларче, днес ходих отново. Уви без успех, та ако някой намери синьо поларче на HH с бели ципове, ще съм много благодарен.
Та пътеката е изсечена до долу вече, влизането ставало много по лесно до самата река.
Ето снимка за лесно влизане(клик да я зоомнете):
Изображение
Широка пътека ще става за въртене без да се храсталясва, тук таме прегазвате рекичката която е плитка. Отстрани на пътечката намерих едно мини джакузи от рекичката много приятно нещо :)
Изображение

А ето и как Любо мори поляните:
http://youtu.be/07jaocj4Yjc
vasio
 
Мнения: 19
Рейтинг: 1218
Регистриран на: Вто Мар 04, 2008 3:12 pm

Re: Наложителни екопътеки и други животни

Мнениеот milestone » Съб Юли 06, 2013 8:07 am

Еми браво на Автора ... и на нас - значи още с първото каране там сме нацелили без да искаме най-яката пътека. Така се случва понякога, когато човек си помисли "що пък да не го отрежа тоя завой на тоя досаден път". :D
Аватар
milestone
 
Мнения: 244
Рейтинг: 1771
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2005 4:37 pm

Re: Наложителни екопътеки и други животни

Мнениеот xcII » Нед Юли 07, 2013 2:37 pm

Хубаво описание, тамън почти нищо не се разбира, ако си минавал само веднъж по "класическия" маршрут описан тук. ;)

аз и приятели, минахме съвсем наскоро оттам и у мен възникнаха следните 3 въпроса:

1) от Заслона ако се хване надясно от пътеката за с.Очин дол, как стои положението? (ако разбирам правилно от описанието, вие там сте излезли, тръгвайки от с.Оплетня).

2) под вр. Радов връх (на руските карти така е означен), има ли караема, подсичаща го (ed. от юг) пътека в посока запад, която НЕ е твърде обрасла и води към дерето което спуска в с.Оплетня?

3) преди църквата за с.Очин дол, има маркировка за пътека която тръгва надясно (идвайки от х.Пършевица). Това очевидно е пътека, която води нанякъде м/у с.Очин дол и с.Оплетня, въпроса е колко е обрасла. Ние бяхме при доста лошо време и решихме да не рискуваме да я пробваме.

Та това са въпросите, ако не е тайна само за просветени, споделете, ако ли пък е ше експлорваме при по-добро време :8D: :agree:
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Наложителни екопътеки и други животни

Мнениеот taurus13 » Нед Юли 07, 2013 3:47 pm

От заслона надясно започва път към Оплетня - оттам се качват с джиповете и камионите да правят джамбурета горе. Радов връх се подсича от изток(откъм Очиндол) по поляни и пътчета, но не ми известно да има друга пътека освен синята маркировка(финала от м.Падеш под Радов връх). Възможно е да има връзка с описната от Явката пътека, сигурно има и някой път надолу. За последния въпрос не мога да разбера за коя пътека става дума.

Изображение

Те на тая снимка се виждат - зелената линия е описната от Явката пътека. Червената линия е синята маркировка. Това дето съм го нацвъкал със синкавото са възможни връзки. Горе почти сигурно има път между ливадите, щото те си се ползват тия ливади за сенокос. Долу пък има една вероятна(вижда се на гугъла) пътека, която води от Оплетня към началото на синята маркировка. Между двете обаче по тоя склон на Радов връх не зная дали има други пътеки.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Наложителни екопътеки и други животни

Мнениеот xcII » Нед Юли 07, 2013 4:23 pm

taurus13 написа:..От заслона надясно започва път към Оплетня - оттам се качват с джиповете и камионите да правят джамбурета горе. ..


явно нещо май не се разбираме, защото, от заслона вдясно, аз походих около 10м. и даже почти не различих пътека, камо ли за джипове.. Не знам, ама май има само един заслон, от който се открива панорама към с.Очин дол.

taurus13 написа:..но не ми известно да има друга пътека освен синята маркировка(финала от м.Падеш под Радов връх..


е анджек де, аз "под" вр.Радов връх, разбирам подсичане "от юг". На руските карти се вижда пунктир (демек пътека), която подсича от юг вр.Радов връх и води в дерето, слизащо към с.Оплетня. На место , когато бяхме там, потърсихме тази пътека, но нямахме време да я търсим старателно, а и метереоличните условия не бяха съвсем подходящи, та фанахме една трева, която пак ни свали на черния път към с.Очин дол. (трака в mtb-bg.com бе "над" нас)

taurus13 написа:..За последния въпрос не мога да разбера за коя пътека става дума.


Имам предвид, непосредствено преди "църквата" (дефакто основи на църква), вдясно от черния път към с.Оплетня, се виждаше маркировка с червена стрелка, отгоре задраскана със "X" със синя боя. Малко странно.. До църквата, срещнахме един овчар и го питахме за тази пътека. Той ни отговори, че там е имало едно време пътека, но сега била обрасла, срутена и т.н. .. може би затова има този задраскан със синя боя "X" върху червената маркировка със стрелка (предполагам, поставена от местни байкъри).

Абе, накратко, без карта, само с думи, няма как да се разберем.. В момента, нямам възможност да си поставя въпросите конкретно в/у карта. Утре ще го направя, защото този маршрут би се превърнал наистина в класика, ако можеше да се изреже с.Очин дол и директно да се стигне до с.Оплетня. :agree:
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Наложителни екопътеки и други животни

Мнениеот taurus13 » Нед Юли 07, 2013 4:33 pm

Е то си може де - поне по два начина. Иначе аз досега само аварийно съм слизал до Очиндол. Класиката си е да се изсипеш на шосето и после се връщаш по пътя два -три километра до механата дядо Йоцо, да пиеш бира на залез.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Наложителни екопътеки и други животни

Мнениеот xcII » Нед Юли 07, 2013 4:47 pm

taurus13 написа:.. и после се връщаш по пътя два -три километра до механата дядо Йоцо, да пиеш бира на залез.


хахахахах... таквоз извращение не бих си го помислил даже и при перфектно метереолично време :smash: :smash: :smash:

ed. иначе, площадчето пред хоремага си заслужава да бъде посетено поне веднъж, най-малкото девойката зад щанда гледа любезно, а аверите пред щанда, въпросително.. :P
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Наложителни екопътеки и други животни

Мнениеот Yavkata » Нед Юли 07, 2013 5:45 pm

xcII написа:
taurus13 написа:.. и после се връщаш по пътя два -три километра до механата дядо Йоцо, да пиеш бира на залез.


хахахахах... таквоз извращение не бих си го помислил даже и при перфектно метереолично време :smash: :smash: :smash:

Ти уби коча с мотика :bigeyes:
Че то ако след карането не отидеш до "Дедо Йоцо" за къф дявол въобще си карал в района. Срам и позор!
1. От заслона в дясно и надолу си е път. Първоначално приятен, после чакълест и друслив. От пътя има/имаше още една тайна ниска обиколна пътека.
Ние въобще не сме излезли от Оплетня, а по екопътеката от МВЕЦ "Свражен."
2.Има. но не тази дето я посочва Милко а доста по-висока върви и обхожда.
3.Между Оплетня и Очиндол има поне още ЧЕТИРИ пътеки освен двете описани. Това , че някъде тук-там е малко пообрасло, или, че е времето не е перфектно си е оправдание.
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Re: Наложителни екопътеки и други животни

Мнениеот xcII » Нед Юли 07, 2013 6:02 pm

Yavkata написа:..Това , че някъде тук-там е малко пообрасло, или, че е времето не е перфектно си е оправдание...
:agree:

надявам се, тази тема да бъде конструктивна, а не да се превърне във Великите Карачи на Форума :8D: ..
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Наложителни екопътеки и други животни

Мнениеот xcII » Пон Юли 08, 2013 8:57 pm

ето, по-долу да си задам въпроса конкретно, та да се разберем по-лесно кой за какво говори:

Изображение

Цветова легенда (коментирам участъка след излизане на поляната при вр. Радов връх, след техничния участък):

1) Оранжево - трака от mtb-bg.com в "Пътеки"
2) Червено - нашия трак
3) Лилаво - това, което е т.2 в моето питане. Ние търсихме за 5мин. и не намерихме, но подозирам че става.
4) Тъмно синьо - това, което е т.3 в моето питане. Точно там се виждаше прекрасна маркировка тип червена стрелка, отгоре задраскана с "X" в синя боя. Аз съм я продължил по пунктира на картата до дерето което слиза в с.Оплетня.
5) Светло синьо - трака, даден от taurus13.

Въпросът ми по т.1 отпада, тъй като след като погледнах на OFRM картата, видях за кой черен път говорите и че той наистина стига до заслона. Как не съм го видял си остава загадка за мен.

Та ако някой иска да коментира, дали 3) и 4) е карал и ако да, в какво състояние са като обраслост, ще съм му благодарен.

Благодаря и за отговорите до момента. :agree:

ed.: вижда се и един пунктир, който може да се хване от тъмносиния, който е още кратък, стига разбира се да съществува все още.
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 59 госта


cron