Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот cholla » Сря Фев 22, 2012 12:40 am

lupo, наистина трябва да се замислиш за един FatBike
cholla
 
Мнения: 391
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 7:08 pm

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот tzezko » Чет Фев 23, 2012 1:23 pm

Най- хубавото е, че и кучето /кучетата се кефят. При мен първият път се получи спонтанно и ненадейно. Както си велосипедирахме с булката по Витошката пътека към Кладница в началото на миналото лято, една невнимателна клонка се мушна между спиците на задната капла на колелцето, карано от жена ми и тя не съумя да спре преди да се счупи онова ухо. До този момент, почти тригодишното ни куче-човек радостно подтичваше след нас.
Вързахме верига за седалка и започнахме да бутаме по обратния път към Владая. Изведнъж ме осени гениалната идея да помоля Караманчо за помощ. Свалих седалката, закачих му каишката и му казах:"Дръж мамка ти!", която караше отпред. Като се затича онова ми ти бясно животно , няма каране с една ръка! Но гумата час по час тръкваше опашчицата му. Усуканата ветровка се оказа вариант за удължаване на въжето и 8-те километра до Владая изминахме по-бързо отколкото ако бяхме въртели педалите. Аз де, жената си въртя чинно. Съвсем естествено Кучо си получи дебелата пържола за награда.
След това още няколко пъти го пробвах и го прави с желание. Един приятел с алабаи ще ми дава як хамут и ще се кефим с кучето.
Иначе почти всяка сутрин сме в парка. Ако времето позволява , с колело/това беше малко капитулантско изказвана/, ако не на бегом. Между 6 и 20 км. И животното се смее. Освен ако не мисля за усмивка гримасата, изразяваща желанието му да ме обезтопки.
Аватар
tzezko
 
Мнения: 32
Рейтинг: 1228
Регистриран на: Сря Фев 15, 2012 3:08 pm

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот lupo » Чет Фев 23, 2012 1:46 pm

о да! :D

20-30 км байкджоринг или скиджоринг не са абсолютно никакъв проблем за кучетата, особено след малко тренировка, за да влезнат във форма.

Освен хамут за кучета е добре да купиш и амортисьорно въже - амортисьора в случая обира рязката и силна корекция, която получава кучето при тръгване или някакво забавяне или внезапно спиране.
Хубаво е да вземеш от така наречените X-back хамути - демек по гърба на кучето лентите на хамута минават кръстосано - можеш да видиш на нашите снимки / видео за какво говоря.

X-back хамутите разпределят товара равномерно и много по-добре за кучето в сравнение с някои други хамути за кучета при които хващането е основно в предната част на тялото.
Всъщност това не са никакви хамути, а обикновени нагръдници, които някой си мисли, че могат да вършат работата на хамута - нагръдниците яко душат кучето при теглене.

Успех! :beer:
Всички сме маймуни в костюми, които се молят за одобрение [Revolver 2005]
обучение на кучета и спорт: байкджоринг - спорт с байк и куче
Аватар
lupo
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 11:50 am
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот tzezko » Чет Фев 23, 2012 3:50 pm

:agree: Благодаря ти за мнението. Кучето наистина обича да се чуства полезно. Хубав хамут ще му взема, както и раница от cabellas. Ние доста ходим и по планините пешком. Иначе предпочитам да сме свободни и да се движим на воля и свързани само емоционално. Но понякога возим и деца с шейна в парка.
Аватар
tzezko
 
Мнения: 32
Рейтинг: 1228
Регистриран на: Сря Фев 15, 2012 3:08 pm

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот lupo » Чет Фев 23, 2012 3:57 pm

cholla написа:lupo, наистина трябва да се замислиш за един FatBike


определено :D
макар че на моя байк и в момента гумите са му всъщност доста fat, но виж със сигурност на пролет ще си търся по-лека рамка, че в момента на байка ми само рамката му е останала от оригиналния модел (drag one) + това в момента активно отслабвам от скиджоринга, което ще подобри доста общия ни пърформанс като дойде време за байкджоринг.
Всички сме маймуни в костюми, които се молят за одобрение [Revolver 2005]
обучение на кучета и спорт: байкджоринг - спорт с байк и куче
Аватар
lupo
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 11:50 am
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот lupo » Чет Фев 23, 2012 4:10 pm

tzezko написа::agree: Благодаря ти за мнението. Кучето наистина обича да се чуства полезно. Хубав хамут ще му взема, както и раница от cabellas. Ние доста ходим и по планините пешком. Иначе предпочитам да сме свободни и да се движим на воля и свързани само емоционално. Но понякога возим и деца с шейна в парка.


возите деца с шейна в парка :) :) :) супер ...
Виж тук: Mushing Bulgaria - ако решиш някой път да се накефите с кучето ти и деца / приятели на истинска mushing шейна само кажи ... :wavey:
Всички сме маймуни в костюми, които се молят за одобрение [Revolver 2005]
обучение на кучета и спорт: байкджоринг - спорт с байк и куче
Аватар
lupo
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 11:50 am
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот taurus13 » Пет Фев 24, 2012 6:43 pm

Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот lupo » Пет Фев 24, 2012 7:11 pm

taurus13 написа:http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4591371


Готина статия, благодаря за споделянето!
Според мен лично Венци Дачевски е един от най-добрите инструктори за обучение на кучета и на "техните хора" ... :agree:

P.S. той редовно кара байкджоринг и скоджоринг с неговите кучета порода малиноа, в ляво на клипа
клипа е сниман след около 15 - 20 км скиджоринг, за това скоростта е ... :D
http://www.youtube.com/watch?v=kJRcNV30THU
Всички сме маймуни в костюми, които се молят за одобрение [Revolver 2005]
обучение на кучета и спорт: байкджоринг - спорт с байк и куче
Аватар
lupo
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 11:50 am
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот lupo » Нед Фев 10, 2013 7:51 pm

Едно интервю по БНТ за байкджоринга като разновидност на MTB :)
http://www.youtube.com/watch?v=5MhrU4ENdnU
Всички сме маймуни в костюми, които се молят за одобрение [Revolver 2005]
обучение на кучета и спорт: байкджоринг - спорт с байк и куче
Аватар
lupo
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 11:50 am
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот OXUS » Вто Мар 26, 2013 8:19 am

Моето лично мнение е, че байкджоринга е повече кучкарски от колкото байкърски. Обичам много да карам колело, но не мога да му се кефя по същия начин ако съм вързан с куче. Това е все едно да те вържат за друг велосипедист и да си зависим от чужди движения, маневри и воля. Обаче пък имам перфектното куче за байкджоринг - едно диво и щуро хъски! Развеждам го с колелото, като дори сме за пример на местните хъски кучкари, при нас изглежда лесно, а те като хванат кучето и колелото заедно и "олеле"! Иска ми се обаче да пускам моето куче без повод и да тича около мен, като не се забърква в неприятности, ама за сега действителноста е друга - гоня го след кози, кокошки, други кучета.

Очаквам да споделиш мнение за българския производител на хамути и въжета за байкджоринг. Въпреки, че не съм от най-големите фенове на този спорт, имам желанието да пробвам с екипировка. Обаче мисълта за едно нещо ми се върти в главата. Кучето ми ме слуша когато сме с колелото, само защото имам контрол над него посредством повода за разходки, ако го вържа с еластично въже няма да мога и корекции да правя и ще стане мазало - балансирай докато кучето ти те дърпа във всички посоки!

Иначе поздрави за ентусиазма ти, поздрави и за това, че се бориш със себе си за един по добър ти! :)
Изображение
Аватар
OXUS
 
Мнения: 118
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Юли 19, 2010 4:30 pm
Местоположение: Перник, България

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот Insight » Вто Мар 26, 2013 9:35 am

Миналото лято два пъти имах възможност да се забавлявам с този спорт с помощта на едно тогава ~1-годишно хъски.

Забавно е - спор няма, обаче 3-4 пъти годишно би ми било достатъчно... и си е кучкарско, не байкарско хоби, това мисля си е очевидно и отстрани.
To call each thing
by its right name..
Аватар
Insight
 
Мнения: 526
Рейтинг: 1737
Регистриран на: Нед Ное 01, 2009 7:19 pm
Местоположение: София

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот subritual » Вто Мар 26, 2013 10:36 am

OXUS написа:Моето лично мнение е, че байкджоринга е повече кучкарски от колкото байкърски.

Аз пък не съм съгласен с такова обобщение.Защо трябва да е повече кучкарски или повече байкърски?
Това е комбинация от 2 хобита/занимания. При XC наистина може да бъде досадно за един карач, но при изкачване в планината, кочето може да ти бъде помощник, след което при спускане да го освободиш да си тича спокойно. Другото, което разбрах, след като набързо се запознах теоретично със спорта е, че за да обучиш добре едно куче се изисква доста умение. Бих казал, че е по-трудно отколкото елементарните команди от място като: седни, легни и тн. Кучето трябва да бъде управляемо, включително с дразнители като котки и други.Както изглежда в щатите има доста хора, които практикуват и в градска среда, където разсейващите фактори и препятствия са много.
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот OXUS » Вто Мар 26, 2013 11:02 am

subritual написа:Аз пък не съм съгласен с такова обобщение.Защо трябва да е повече кучкарски или повече байкърски?


Защото цялото внимание пада върху кучето, subritual.
Защото, за да практикуваш байкджоринг трябва да отделиш солидно количество време обучавайки твоето куче, но тренировките ще продължат и дълго време след като четириногият ти приятел е що годе научил нещата.
Защото колкото и да е яко, кучето ще се изморява много преди теб.
Защото не можеш да правиш вече луди спускания, заради кучо.
Изображение
Аватар
OXUS
 
Мнения: 118
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Юли 19, 2010 4:30 pm
Местоположение: Перник, България

Предишна

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: ВелоВело и 5 госта