Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот lupo » Съб Ное 26, 2011 3:39 pm

Здравейте,

искам да ви разкажа за един страхотен спорт с кучета и байк - байкджоринг (bikejoring).
Лично аз се занимавам с кучета от доста години, но в интерес на истината съвсем наскоро разбрах за този стрхотен спорт с кучета, за това си мисля че публикуваната информация тук доста би помогнала за популяризирането на този СТРАХОТЕН спорт с кучета и байк.

Изображение Изображение Изображение Изображение


Байкджоринг клипове: Байкджоринг 1, Байкджоринг 2, Байкджоринг 3 ... :eyebrow:


Байкджоринга най-вероятно е произлязъл като разновидност на скиджоринга (skijoring) и на тегленето на шейни с впрегатни кучета - sled dog racing. Той се практикува основно през месеците от годината, в които няма сняг, но и снега не е чак толкова непреодолимо препядствие пред особено запалените :)
Байкджоринга е както развлечение същевременно един доста сериозен спорт с кучета, при който едно или повече кучета са впрегнати в хамути и теглят колоездач с помощта на въже.
Байкджоринга доста често се използва извън сезона от мъшърите за поддържане формата на членовете на кучешките впрягове - мъшъри се наричат водачите на кучешките впрягове за теглене на шейни.

В байкджоринга едно или няколко кучета се впрягат с подходящи за теглене и бягане хамути (като например на Х-бак хамутите). В никакъв случай не връзвайте кучетата ви директно за нашийника, освен че това ги задушава, а също така и тежестта от товара, който трябва да теглят се разпределя много неправилно и може сериозно да нараните кучето ви.
Ако в байкджоринг впряга са впрегнати две кучета, то съответно нашийниците им са свързани с допълнително въже наречено neckline.

Изображение Изображение Изображение

Кучешкия хамут за теглене най-често е свързан към байка с помощта на бънджи въже, което се закача за предната част на байка посредством байкджоринг антена. Въжето има разтегателна част, която помага да няма резки сътресения за кучето или за кормилото (предницата) на байка при по-сериозни препятствия.
Байкджоринг антената предпазва въжето от заплитане в предната гума на байка, което се случва особено често в началото, когато кучето все още не е свикнало с командата "изпъни въжето" и се движи понякога отстрани до вас или даже неочаквано спира по време на движение с голяма скорост.

Изображение Изображение Изображение

Байкджоринга обикновено се практикува на пресечени местности и леки тревисти трасета и маршрути сред природата. Кучетата не трябва да тренират по асфалтирани пътища, тъй като това може сериозно да разрани лапите им.
Ако все пак се налага да минавате по асфалтирани пътища, то спокойно може да използвате специални "кучешки боти", които са изработени от специална износоустойчива материя и предпазват лапите на кучето от протъркване. Ако сте запалени по състезанията със шейни теглени от кучета вероятно сте обърнали внимание, че всички кучета там носят такива предпазни боти (обувки, мокасини).

Изображение Изображение Изображение

Байкджордистът има отговорността и трябва да се грижи за безопасността на целия екип - на кучетата и на себе си.
Водача има отговорността да се грижи кучетата да не прегреят и да им осигурява регулярно прясна вода и почивка. Най-малкото, което човек може да направи за себе си е да носи защитна екипировка или поне само шлем и да поддържа байка си в изправност.

Важно е също така амортисьорното въже да не бъде закачено директно за кормилото. Особено важно е спирачките на байка да са в перфектно състояние, за да може да незабавно да бъде спрян байка във всеки един момент.
Например при рязко спиране и изпречване на кучето пред байка или кучето ви подгони други кучета или животни извън пътеката / пътя или неочаквано кучето ви реши да заобиколи в последния момент някое дърво наоколо ... :evil:

Лично аз след като за първи път наскоро започнах да се занимавам с байкджоринг осъзнах, че всъщност това е начина да имате както вие, така и кучетата ви една напълно равностойна по възможности като скорост и съответно изпълнена само с удоволстие разходка.
Родени да тичат - това е вероятно едно от определенията, които подхождат най-много на повечето породи кучета.
Всички сме маймуни в костюми, които се молят за одобрение [Revolver 2005]
обучение на кучета и спорт: байкджоринг - спорт с байк и куче
Аватар
lupo
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 11:50 am
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот lupo » Съб Ное 26, 2011 3:40 pm

Байкджоринг - обучение на кучето (следва продължение) :)
Всички сме маймуни в костюми, които се молят за одобрение [Revolver 2005]
обучение на кучета и спорт: байкджоринг - спорт с байк и куче
Аватар
lupo
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 11:50 am
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот cne » Съб Ное 26, 2011 9:50 pm

Готина тема. Споменаваш, че отскоро практикуваш спорта, ще е интересно да споделиш малко опит от първа ръка. Каква система ползваш за впрягане на кучето - след бърз поглед в нета оставам с впечатлението, че повечето хора разчитат на разни самоделки. Колко километра преходи правите и на какъв терен? Как се справяте с по-стръмните спускания като кучето е пред колелото? Минавате ли по разни пътечки или се придържате само към черните пътища?

Аз все кроя планове да карам с подопечното ми зверче в планината. Уви, не съм шофьор, а излизането на самоход от града не ми се струва безопасно за нея (не само заради трафика, но и заради многото безпризорни кучета) и си оставам само с кроежите. Иначе излизаме с колелото от време на време, но в парка тича пусната (старая се да е от дясната ми страна до задната гума), а в града е вързана за колчето на седалката (пак от дясната ми страна).
chin up
Аватар
cne
 
Мнения: 103
Рейтинг: 1556
Регистриран на: Съб Май 23, 2009 1:35 pm
Местоположение: София

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот Daniel Panev » Съб Ное 26, 2011 10:36 pm

Интересно...
Въпреки, че не мога да си представя как ще да го практикувам с моя "дзвер", дето е обучен и се използва за лов на "дребен бивнат" дивеч...
Изображение
Още повече, че от баща си (Iman Aurora Blanco) е наследил лека неприязън към всички кучета, дето му се правят на "мъже"...
TheAnimal написа:Абе друго си е да го "забелиш" :evil:
Аватар
Daniel Panev
 
Мнения: 1934
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Апр 21, 2008 3:47 pm
Местоположение: София

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот cne » Съб Ное 26, 2011 11:39 pm

Може да го пробваш на някое внимателно подбрано място. Когато сме с колелото кучето ми сякаш превключва в друг режим и не обръща внимание на странични дразнители, просто ме следва. Не знам, обаче, дали като се движи пред колелото положението ще е същото. Наблюденията ми важат за паркова среда, а кучето е ловна порода, но не ходи на лов.
chin up
Аватар
cne
 
Мнения: 103
Рейтинг: 1556
Регистриран на: Съб Май 23, 2009 1:35 pm
Местоположение: София

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот SenDog » Нед Ное 27, 2011 12:17 am

Това ми харесва , много е яко , но за целта според мен си трябва добре обучено куче.Ако човек си направи усилието за това, определено кучето ще му е добър помощник при катеренето.А на долу, лично бих го пускал да тича след мене и така.Едно живо лифтче с готина емоция и за двете страни :)))
Аватар
SenDog
 
Мнения: 110
Рейтинг: 1365
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:17 pm

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот APD » Нед Ное 27, 2011 9:53 am

За малко си представих как брат'чеда се влачи след каракачанката си :rofl: После се стреснах от идеята ...
APD
 
Мнения: 462
Рейтинг: 977
Регистриран на: Нед Юли 17, 2011 1:42 pm

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот Antares » Пон Ное 28, 2011 1:51 pm

Заглавието на темата ми звучи като реклама на перилен препарат. Или в краен случай - кока кола лайт.

Тоя спорт съм го практикувал едно време, когато някой от песовете види котка...

@Daniel, твоя пес ще е идеален за състезания. Бързо ще се справя с конкуренцията :lol:
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7459
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот lupo » Сря Ное 30, 2011 2:32 pm

cne написа:Готина тема. Споменаваш, че отскоро практикуваш спорта, ще е интересно да споделиш малко опит от първа ръка.
О, да от съвсем скоро се запалих много силно по този спорт с куче и байк, от около 15-тина дни имам страхотен (за мен лично) байк купен от обява в този форум, купих си съшо така хамут за кучета и амортисьорно въже и вече съм навъртял над 100 км байкджоринг с едно от кучетата ми, което вече доста се понаучи какво се иска от него, тича и се забавлява поне колкто мен, ако не и даже повече, тъй като на всяко куче инстинктивно е заложено да тича и по този начин и да мигрира в търсене на храна и вода. :)
Според мен любовта към тичането е присъща за повечето кучето, независимо дали са паркетни лъвове със застрашителен вид или не :rofl:


cne написа:Колко километра преходи правите и на какъв терен? Как се справяте с по-стръмните спускания като кучето е пред колелото? Минавате ли по разни пътечки или се придържате само към черните пътища?...

Аз се занимавам с обучение на кучета следотърсачи, ставам почти всеки ден в 6 и сме на полето докато стане време за работа към 9-10. Съответно и през седмицата карам по поне 5 км дневно - по времето, когато чакам следата да остарее или след приключване на упражнението. Този уикенд карахме доста повече съвсем близо до София - по хълмовете след Бистрица и също на един страхотен терен с черни пътища преди разклона за Панчарево.

За момента, тъй като колело не бях карал от детството ми, поне 20 години се придържам основно към черните пътища, докато свикна с байка, със скоростите и докато уча едно от кучетата ми, което след това ще помага в обучението на другите кучета.
За целта си купих амортисьорно въже с 2 повода за 2 кучета.
Да ти кажа тук в България има 2 места (за които аз лично знам), от които можеш да си купиш страхотно оборудване за байкджоринг и скиджоринг - едното е ManMat.bg - те продават екипировка чешко производство, второто място е NorthernHowl.com - продават кипировка българско производство.


cne написа:Каква система ползваш за впрягане на кучето - след бърз поглед в нета оставам с впечатлението, че повечето хора разчитат на разни самоделки.

Лично аз към момента съм купил един хамут за куче за байкджоринг, скиджоринг и каникрос + 1 амортисьорен повод за 2 кучета от ManMat, защото те са в София, а исках лично да видя нещата преди да ги плащам.
Сега съм решил да си поръчам втория ми хамут от NorthernHowl за да изтествам и тази екипировка и ще пиша за впечатленията и тестовете ми в сайта! :) - от купеното до момента съм много доволен.


cne написа:Може да го пробваш на някое внимателно подбрано място. Когато сме с колелото кучето ми сякаш превключва в друг режим и не обръща внимание на странични дразнители, просто ме следва. Не знам, обаче, дали като се движи пред колелото положението ще е същото. Наблюденията ми важат за паркова среда, а кучето е ловна порода, но не ходи на лов.

Определено споделям мнението ти!!! Според мен ако кучето е обучено да слуша стопанина си няма да има никакви проблеми, ако кучето е безконтролно и НЯМА респект и уважение към водача си .. то тогава и обикновената разходка на каишка в парка е изключително трудна задача за изпълнение.
Определено тичането с поставената същевременно работна задача да тегли колелото (шейната) вкарва кучето в по-различен и някак си по-съсредоточен режим на работа :)


Daniel Panev написа:Интересно... Въпреки, че не мога да си представя как ще да го практикувам с моя "дзвер", дето е обучен и се използва за лов на "дребен бивнат" дивеч...

Имаш много яко и готино куче! Браво! :)


SenDog написа:Това ми харесва , много е яко , но за целта според мен си трябва добре обучено куче.Ако човек си направи усилието за това, определено кучето ще му е добър помощник при катеренето.А на долу, лично бих го пускал да тича след мене и така.Едно живо лифтче с готина емоция и за двете страни :)))

супер яко определение!!! Едно живо лифтче :beer:
Инвестираното време в обучението на кучето и според мен ще се върне многократно под формата на огормното удоволствие от живота с куче приятел и другар.


Antares написа:Тоя спорт съм го практикувал едно време, когато някой от песовете види котка...

хммм, ще пиша и за мойте вчепетления, след първите ни близки срещи от третия вид :)


APD написа:За малко си представих как брат'чеда се влачи след каракачанката си :rofl: После се стреснах от идеята ...

хмммм, тая каракачанка според мен би била безценна при изкачването на склонове :)
Последна промяна lupo на Сря Ное 30, 2011 3:20 pm, променена общо 2 пъти
Всички сме маймуни в костюми, които се молят за одобрение [Revolver 2005]
обучение на кучета и спорт: байкджоринг - спорт с байк и куче
Аватар
lupo
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 11:50 am
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот eMcKu » Сря Ное 30, 2011 3:09 pm

Аз със моето гонче се опитах да го практикувам, ама ... след около 10 минути оглеждах едно дере в Ловния Парк.
www.dromride.com
Аватар
eMcKu
 
Мнения: 1873
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 26, 2007 9:03 am
Местоположение: България

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот Маратонец » Сря Ное 30, 2011 9:00 pm

Много зависи каква порода е кучето. Трябва да е родено да дърпа. Това го разбрах какво означава от малкото ми опит с един златен ретривър.


P.S. Един колоездач превъзхожда кучето по всички показатели. :)
Аватар
Маратонец
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Сря Сеп 07, 2011 5:35 pm

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот lupo » Сря Ное 30, 2011 9:19 pm

Маратонец написа:...
P.S. Един колоездач превъзхожда кучето по всички показатели. :)


е .... това твърдение ме разби :) и не мога да се съглася по никакъв начин с него.
Всички сме маймуни в костюми, които се молят за одобрение [Revolver 2005]
обучение на кучета и спорт: байкджоринг - спорт с байк и куче
Аватар
lupo
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 11:50 am
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот Newone » Съб Дек 03, 2011 6:31 pm

Тази тема е по-скоро за dogs.bg....
Life is a short, warm moment!
Аватар
Newone
 
Мнения: 1036
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 03, 2004 5:46 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот Insight » Съб Дек 17, 2011 9:40 pm

Спец. поздрав за "Бягащите с вълк" - "Run With the wolf" R.J. DIO - http://www.youtube.com/watch?v=3qa7HaqFgWg
To call each thing
by its right name..
Аватар
Insight
 
Мнения: 526
Рейтинг: 1737
Регистриран на: Нед Ное 01, 2009 7:19 pm
Местоположение: София

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот lupo » Нед Дек 25, 2011 2:57 pm

Ето един клип от байкджоринг от днес 25.12.2011 :)

http://www.youtube.com/watch?v=EJxw_DRwJQw

Температурата беше около -5 C и съответно снега не се лепеше по гумите, за разлика от вчера, когато беше доста по-топло и снега се лепеше яко :(

Честито Рождество Христово на всички байкъри!
Всички сме маймуни в костюми, които се молят за одобрение [Revolver 2005]
обучение на кучета и спорт: байкджоринг - спорт с байк и куче
Аватар
lupo
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 11:50 am
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот lupo » Чет Дек 29, 2011 5:03 pm

ето и един байкджоринг трак записан от карането ни днес - около 7 км офроуд на сняг, температура -4 градуса, терена се намира на околовръстното на София много близо до Камбаните, страхотен терен за байкджоринг.

http://maps.google.com/maps/ms?msa=0&msid=202146324542181085173.0004b537392d8ccb189c8

и кратко клипче, за съжаление все още не е пристигнала стойката на телефона ми за байка и се налага като снимам да карам с една ръка, която задача особено на силно заледен терен като в случая предразполага единствено към БАВНО каране :evil:

http://www.youtube.com/watch?v=BUeBUim615E

както и няколко снимки пак от карането ни днес:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Всички сме маймуни в костюми, които се молят за одобрение [Revolver 2005]
обучение на кучета и спорт: байкджоринг - спорт с байк и куче
Аватар
lupo
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 11:50 am
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот Sladkata_Eli » Съб Дек 31, 2011 4:07 pm

Хах... много як спорт :) ако има състезания някъде в БГ бих погледала :)
Аватар
Sladkata_Eli
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1119
Регистриран на: Сря Мар 09, 2011 5:16 pm

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот lupo » Съб Дек 31, 2011 4:39 pm

за съжаление ВСЕ ОЩЕ състезателите по този спорт у нас се броят на пръстите на ръцете ми .. :agree:
поне тези които познавам или знам от някой за тях, но с публикации в Интернет (и в този форум тук) скоро ще променим тази статистика :peace:
Всички сме маймуни в костюми, които се молят за одобрение [Revolver 2005]
обучение на кучета и спорт: байкджоринг - спорт с байк и куче
Аватар
lupo
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 11:50 am
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот lupo » Нед Яну 01, 2012 6:06 pm

Ч Н Г 2012

поздрави на всички от нас с едно смешно байкджоринг видео записано днес сутринта :)

http://www.youtube.com/watch?v=P5n_s2aWD5I

:D
Всички сме маймуни в костюми, които се молят за одобрение [Revolver 2005]
обучение на кучета и спорт: байкджоринг - спорт с байк и куче
Аватар
lupo
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 11:50 am
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот lupo » Сря Яну 18, 2012 7:30 pm

Байкджоринга на лед си е едно малко предизвикателство ..... все пак :)
Един клип от карането днес, почти на всякъде под снега си е лед и беше голям кеф въпреки изтърсването като чувал с картофи :eyebrow: малко след първата минута :roll2:

http://www.youtube.com/watch?v=ijMFBIwrWa4
Всички сме маймуни в костюми, които се молят за одобрение [Revolver 2005]
обучение на кучета и спорт: байкджоринг - спорт с байк и куче
Аватар
lupo
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 11:50 am
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот cvb » Чет Яну 19, 2012 5:54 am

lupo написа:Байкджоринга на лед си е едно малко предизвикателство ..... все пак :)
Един клип от карането днес, почти на всякъде под снега си е лед и беше голям кеф въпреки изтърсването като чувал с картофи :eyebrow: малко след първата минута :roll2:

http://www.youtube.com/watch?v=ijMFBIwrWa4

oще малко тренинг и кучета и те пращаме до северния полюс с кучешки впрягове :eyebrow: :evil: :peace: :deal: :lol: :magnify:
майка да не си..Изображениекой съм азИзображениевелосиРАПТОР цъкащите минуси имат малка пишкаИзображение
Аватар
cvb
 
Мнения: 1778
Рейтинг: 859
Регистриран на: Съб Дек 16, 2006 9:28 pm
Местоположение: Рейтинг: 5000

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот lupo » Чет Яну 19, 2012 5:01 pm

ето малко снимки от подготовката ни през последните няколко дни за щурмуване на Северния полюс с байк и кучета :beer:

байкджоринг преход 13,69 км (температура -10 C) над Банкя на 2012.01.03 Track: http://goo.gl/QGCju
Изображение

байкджоринг преход 13,69 км (температура -10 C) над Банкя на 2012.01.03 Track: http://goo.gl/QGCju
Изображение

байкджоринг преход 13,69 км (температура -10 C) над Банкя на 2012.01.03 Track: http://goo.gl/QGCju
Изображение

байкджоринг преход 13,69 км (температура -10 C) над Банкя на 2012.01.03 Track: http://goo.gl/QGCju
Изображение

байкджоринг преход 13,69 км (температура -10 C) над Банкя на 2012.01.03 Track: http://goo.gl/QGCju
Изображение

байкджоринг преход 13,69 км (температура -10 C) над Банкя на 2012.01.03 Track: http://goo.gl/QGCju
Изображение



Байкджоринг и скиджоринг ~ 12 км (температура -4 C) над Банкя на 2012.01.08 Track: http://goo.gl/JXGnF
Изображение

Байкджоринг и скиджоринг ~ 12 км (температура -4 C) над Банкя на 2012.01.08 Track: http://goo.gl/JXGnF
Изображение

Байкджоринг и скиджоринг ~ 12 км (температура -4 C) над Банкя на 2012.01.08 Track: http://goo.gl/JXGnF
Изображение

Байкджоринг и скиджоринг ~ 12 км (температура -4 C) над Банкя на 2012.01.08 Track: http://goo.gl/JXGnF
Изображение

Байкджоринг и скиджоринг ~ 12 км (температура -4 C) над Банкя на 2012.01.08 Track: http://goo.gl/JXGnF
Изображение

Байкджоринг и скиджоринг ~ 12 км (температура -4 C) над Банкя на 2012.01.08 Track: http://goo.gl/JXGnF
Изображение
Всички сме маймуни в костюми, които се молят за одобрение [Revolver 2005]
обучение на кучета и спорт: байкджоринг - спорт с байк и куче
Аватар
lupo
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 11:50 am
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот Alpina » Чет Яну 19, 2012 8:09 pm

Поздравления, въпреки че не споделям идеята :)

Предпочитам като карам колело - да правя именно това :)
А ако съм с кучето ми и колелото - то да си се "шляе" свободно около мен.

Инак снимките и клиповете ми харесаха. За някои от породите сигурно е доста благо занимание, но не смятам че моето се вписва сред тях :)
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот axelmax » Пет Яну 20, 2012 11:33 am

И аз съм на това мнение. :agree: Изображение
А колкото до купона,ако на вас ви сложат тези "ремъци" и дърпате ,друго ще приказвате. ;)
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот lupo » Пет Яну 20, 2012 6:37 pm

това не са ремъци, а хамути за кучета изработени от специални "дишащи" материали, същите хамути за кучета се използват и при тегленето на шейни от кучешки впрягове.
Колкото до чувството повярвайте ми кучетата се забавляват страхотно и удоволствието е пълно! :D
Е ... вероятно някои по-мързеливи паркетни лъвове с наднормено тегло няма да се забавляват особено, всичко е свързано с мотивация и тренировки.

P.S. Кучетата дърпащи шейни минават доста сериозни разстояния. Дневни преходи от по 100-150 мили не са проблем за тях. По-големите мъшинг състезания в Аляска са по 1000 мили и отборите ги минават средно за под 10 дни, така че всичко е свързано с мотивация и тренировки.
Всички сме маймуни в костюми, които се молят за одобрение [Revolver 2005]
обучение на кучета и спорт: байкджоринг - спорт с байк и куче
Аватар
lupo
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 11:50 am
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот dob111 » Нед Яну 29, 2012 2:53 pm

Тия кучета трюфели могат ли да търсят? ;)
Аватар
dob111
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1900
Регистриран на: Нед Юни 20, 2010 3:32 pm

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот lupo » Нед Яну 29, 2012 3:13 pm

не, не са обучавани въобще за трюфели, но и двете са кучета следотърсачи.
:offtopic: Едното (черната немска овчарка) е много опитен следотърсач - има второ място на IPO-FH състезание за кучета следотърсачи организирано от клуба за работни кучета и кучета следотърсачи на белградската полиция.
Тази година през април живот и здраве тя ще представя България на световното първенство за кучета следотърсачи IPO-FH 2012 в Берлин.

Черния лабрадор също работи много добре на следа, но все още не е толкова опитен, макар че има голямо желание :D
Всички сме маймуни в костюми, които се молят за одобрение [Revolver 2005]
обучение на кучета и спорт: байкджоринг - спорт с байк и куче
Аватар
lupo
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 11:50 am
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот drumboy » Нед Яну 29, 2012 7:48 pm

lupo удоволствие е да гледам клиповете и снимките със животните.
Имам същата черна немска овчарка и смятам да пробвам каране със нея.
Основен проблем на света е,че глупаците са уверени в себе си,а умните хора са пълни
със съмнения!
Аватар
drumboy
 
Мнения: 509
Рейтинг: 1103
Регистриран на: Пон Фев 07, 2011 1:02 pm
Местоположение: Бургас

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот lupo » Нед Яну 29, 2012 8:01 pm

drumboy написа:lupo удоволствие е да гледам клиповете и снимките със животните.
Имам същата черна немска овчарка и смятам да пробвам каране със нея.


супер!!! :beer:

съветвам те първите няколко пъти да тренирате с кучето ти без колело, вържи въжето за колан за каникрос и тичайте заедно - поощрявай кучето ти много с думи итн всеки път когато тръгне да тича напред и да те дърпа - по този начин ще разбере, че това е работната задача, която се изисква

добре е да тренирате и основните команди първоначално и без колело, но и с колелото се учат лесно:

джи (дясно)
ха (ляво)
хайк (давай напред)
стоооп (спиране)

това са командите на английски, които се ползват масово от мъшърите по света, но разбира се можеш да ползваш и команди на български език
след всяка команда поощрявай много всяко ПРАВИЛНО изпълнение на командата :beer:

След като кучето знае основната работна задача + основните команди байкджоринга е огромно удоволствие

P.S. аз пък тия дни си купих ски (ски за cross-country тип писалки) и почнахме яко да правим скиджоринг, тъй като тук снега е доста много, няма партини и за байкджоринг е много трудно :eyebrow:
Всички сме маймуни в костюми, които се молят за одобрение [Revolver 2005]
обучение на кучета и спорт: байкджоринг - спорт с байк и куче
Аватар
lupo
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 11:50 am
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Байкджоринг - спорт с куче и байк, купон без край

Мнениеот lupo » Вто Фев 21, 2012 4:39 pm

:offtopic:

Докато сме сковани от мини ледената епоха и байка ми кротко си почива, ние с кучетата ми се занимаваме активно със скиджоринг.
Скиджоринга е същия спорт като байкджоринга, единствено байка е заменен със ски - cross country ski или по нашенски писалки.

Ето едно кратко разказче, за едно скиджоринг приключение / обучение, което имах днес :rofl:

Скиджоринг - всяко зло за добро

Изображение

Тази седмица в понеделник рано сутринта трябваше да караме скиджоринг с един приятел по алеи и пътеки около Бистрица.

За съжаление на приятеля ми от Бистрица, който трябваше да ни покаже всички яки алеи и пътеки подходящи за скиджоринг около Бистрица се разболял татко му и разузнавателното скиджоринг мероприятие около Бистрица беше отложено за по-нататък.

И така в неделя и днес (вторник) карах скиджоринг само около Камбаните :)

И през двата дни времето рано сутринта към 7 часа беше доста хладно, около -10 C, проблема всъщност не беше в тази съвсем приятна за скиджоринг температура, а в леда.


През последните няколко дни температурата през деня скачаше доста над нулата, съответно снега в горната си част се топи и сутрин рано на -10 C всичко е яко вледенено от сутрешна мини ледена епоха край Камбаните.

Повърхостта на утъпканите снежни алеи става твърда като асфалт.

В неделя на 19.02.2012 г. карахме около 15-тина километра скиджоринг с кучетата ми около Камбаните, като по време на този неделен скиджоринг загубих бройката на паданията ми ...

МНОГО падах! ... много ...

Относително скоро се качих за първи път на ски и то на любимите ми (вече) ски за cross country или наречени по нашенски писалки.

Всъщност качих се за първи път на cross country ski на едно скиджоринг каране с един мой приятел над Банкя през една неделя точно преди три седмици. Преди това като дете се бях качвал 2-3 пъти и след като нищо не направих се отказах от ските през следващите 20-тина години ... и така до преди няколко седмици.


Какво да ви кажа .... през неделята на 19 Февруари имах чувството, че съм се върнал три седмици назад във времето и нищо не знам и не мога да направя на тия неуправляеми cross country ски ... писалки ... грххххххх ужас!!!

И така днес рано сутринта (вторник, 21 февруари) пак беше -10 градуса и отново всичко се беше заледило яко. Караме си скиджоринг с кучетата, с доста чести падания, особено по завоите.

Падания с които почнах даже да свиквам и някак си да се примирявам ... Въпреки примирението на разума ми със ситуацията усещах тихото гласче на душата ми която ми викаше, но аз почти не я чувах.


Та душата ми викаше:

- Ехо, заспо! Събуди се! Пак спиш сън наяве. Добре знаеш, че ти контролираш реалността и света около теб! Не заспивай отново наяве и не се оставяй реалността да те контролира ... отново!

- Единственото което трябва да направиш е просто да заявиш на света ти какво искаш и да започнеш да пристъпваш в тази посока!

- Да, да, трябва да променя нещо ... ама какво? - отвръщам и аз. - Сама виждаш, че почти на всеки по-остър завой или по-гаден леден коловоз губя контрол и падам.

Мълчание ...


След втория колометър днес минахме по пътя, който минава през реката. Там днес сутринта рано е минавал булдозер и разривал и чистил пътя от снега ...

В началото на този участък пътя прави десен завой, като точно на завоя има една доста, доста голяма локва. Тая локва винаги си е там и аз много добре я знам, още от есента, когато около Камбаните сме карали десетки пъти байкджоринг.

Днес сутринта леда на локвата беше изцяло счупен от миналия булдозер, от нея стърчаха във всички посоки дебели парчета лед сред кафява и много рядка кал.


Та караме си ние скиджоринг рано сутринта (около 8 часа) и аз решавам да мина точно по този път към реката.

Кучетата са се засилили доста яко, все пак сме още в началото на карането ни за деня и те преливат от сила и устрем.

Влизаме в завоя с пълна газ, в последния момент осъзнавам, че почти нямам контрол върху ските и въобще не мога да завия и да заобиколя локвата, викам СТОООООООППППППППП ........................... и след няколко секунди се намерих седнал в средата на локвата, затънал сред ледена и рядка кал.


Шльоп, шльоп ... шльоп :^:


Гледам и не вярвам на очите си.

Насред едно огромно замръзнало поле заобиколено от всякъде от гори, да има само една локва и аз взех, че седнах точно в средата и ...

Едната ми щека я гледам счупена на две, стърчи от едната страна на локвата от където влезнахме с мръсна газ. Аз неуспешно се опитвам да се изправя някак си със ските на краката от тая дълбока и лепкава кал ... кал навсякъде около мен.


Поизправих се и слушам Егото самодоволно ме съветва:

- Айде сега, прибирай се в къщи! И разбери най-накрая, че за нищо не ставаш ... Кви са тия ски, кви са тия глупости ... аре стига вече, земи се стегни!

- Дисциплина, дисциплина, дисциплина! - викам си аз. - Осъзнай се просто!

- Не Егото трябва да те контролира! Ти си този, който контролира Егото си.

За щастие този път успях да се събудя и да се осъзная навреме. Хванах и напълних устата на Егото ми с кал ...

Отръсках се като куче след стрес, захвърлих и другата щека и продължих да карам скиджоринг без щеки ...


О какво блаженство!

Оказа се, че БЕЗ щеки върху леда имам 100-пъти по-добър контрол и карам всъщност без никакви проблеми.

Благодарих на моя свят, че отново се погрижи за мен.

Всяко зло за добро!


След приземяването ми в локвата на едно място по-нататък се почистих що годе от калта и продължих да карахм скиджоринг с кучетата ми още около 18 километра.

18 километра скиджоринг по заледен терен почти без нито едно падане.

Оказа се, че на заледен терен имам много по-добър контрол над ските, когато съм без щеки и просто се движа напред, балансирам и паза равновесие върху ските.

Осъзнах, че заради краткия ми опит като скиор, заледяването и съответно доста по-слабия контрол над ските, аз инстинктивно съм се стягал и вдръвявал от страх да не падна. А както знаете, това с което са заети мислите ни, нашия свят рано или късно го осъществява:

И аз падах ли падах и после пак падах ... :)


След като поседях в калта днес сутринта и след това захвърлих щеките, се оказа че до днес съм пропускал много голяма част от удоволствито наречено скиджоринг върху заледен терен.

Успех на всички и не забравяйте поне днес поуката, която аз си извадих от смешната случка:

Всяко зло за добро!
:beer:


ето и едно кратко скиджоринг клипче от онзи ден:
http://www.youtube.com/watch?v=xmOI9BBiOM8

:popcorn:
Всички сме маймуни в костюми, които се молят за одобрение [Revolver 2005]
обучение на кучета и спорт: байкджоринг - спорт с байк и куче
Аватар
lupo
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 11:50 am
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта